Autor Wątek: Fantastyka niemiecka w Polsce  (Przeczytany 5283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jimmy

Fantastyka niemiecka w Polsce
« dnia: Listopad 29, 2004, 10:48:20 pm »
Karl Michael Armer. Hej, kojarzycie tego autora? Moze lubicie?
W starej "Fantastyce" bylo kilka srednich ale tez kilka swietnych opowiadan, m.in. "To nie trzęsienie ziemi, to tylko panu trzęsą się kolana" , "Obydwiema nogami na Ziemi", "Okrążenia", "Tubylcy z betonowej dżungli" czy (IMHO najlepsze) "It's all over now, Baby Blue"
Kiedys byl wydany (bodaj tylko ten) zbior "Pustynny blues" i chyba zawieral niektore z tych opowiadan.
A co sadzicie w ogole o fantastyce niemieckiej? Moze inni warci uwagi autorzy?

Deg

  • Gość
Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2004, 12:46:28 am »
Autor może nie olśniewający, ale na pewno dobry. Urzekło mnie swojego czasu opowiadanie "Przez świat gnam..." (nie jestem pewien tytułu, a nie chce mi się sprawdzać). Z innych autorów (na pewno niemieckojęzycznych, ale czy niemieckich?) Wolfgang Jeschke, Martin Eisele i oczywiście nieśmiertelny Michael Ende  :D

Offline andre

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2004, 07:09:12 am »
Peter (chyba)Szmidt-"Zasada światła i ciemności" Wydaw.Pomorze,początek lat 90-tych.Postkatastroficzna sf.Wtedy baaardzo mi się spodobała.Mam zamiar niedługo znowu ja przeczytać,choć trochę się boję czy wytrzyma próbę czasu.Wszak nie wszystkie hity młodości teraz się bronią.Na przykład "Arka Noego"Martina Eisele (KAW,mniej więcej ten sam czas co Schmidt)Za pierwszym razem dość mi się podobał,za drugim już nie.

Offline mr.maras

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2004, 05:47:41 pm »
"Pustynny blues" nie powiem, kilka tekstów bardzo fajnych. Niemieckojęzyczną s-f przybliża nam ostatnio Solaris, który wznowił drukowaną w Fantastyce powieść Thomasa Mielke "Sakriversum" (zapowiada "Grand Orientale 3301" i "Karola Wielkiego") oraz wydał "Gobeliniarzy" i "Video z Jezusem" Andreasa Eschbacha (zapowiada tegoż "Bilion dolarów").
Coś mi świta, że "Grand Orientale 3301" szło u nas jako słuchowisko radiowe...
Spalić po przeczytaniu.

Offline andre

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2004, 07:18:02 am »
Prawda.Z tym, że nie sluchowisko a powieść czytana w odcinkach o 13.05 codziennie.

Offline mr.maras

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2004, 10:10:52 am »
Cytat: "andre"
Prawda.Z tym, że nie sluchowisko a powieść czytana w odcinkach o 13.05 codziennie.


Kurza blada, powieść w odcinkach miałem na myśli właśnie. Czy nie czytał tego Ferency?
Spalić po przeczytaniu.

Offline Shadowmage

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2004, 10:40:24 am »
Z fantastyką niemiecka niemal nie miałem kontaktu - jedynie Sakriversum Thomasa Mielke czytałem. Do połowy to bardzo dobra pozycja, byłem zachwycony, ale drógie pół to kaszana łagodnie mówiąc, nóż sie w kieszeni otwiera, ze zmarnowano tak dobry pomysł. NIemniej warto przeczytać.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline andre

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2004, 11:42:14 am »
Cytat: "mr.maras"
Cytat: "andre"
Prawda.Z tym, że nie sluchowisko a powieść czytana w odcinkach o 13.05 codziennie.


Kurza blada, powieść w odcinkach miałem na myśli właśnie. Czy nie czytał tego Ferency?


Albo Gosztyła.

Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Andreas Eschbach "Gobeliniarze"
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2004, 11:29:51 pm »
Witajcie!

Na podstawie tej książki została zrealizowana sztuka, która została przedstawiona po raz pierwszy na Festiwalu Fantastyki w Nidzicy, a ostatnio była okazja ją ponownie obejrzeć w trakcie Nordconu. Tutaj zamieściliśmy jej recenzję: tutaj a poniżej oczekujemy na wasze opinie. Oczywiście na temat książki Andreasa a nie jej recenzji :)

Pozdrawiam
CD Jack
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Jimmy

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 24, 2005, 07:40:23 am »
"Ostatni dzień stworzenia" Wolfgang Jeschke - znakomite potraktowanie tematu podróży w czasie. Świetny, faktograficzny wręcz wstęp znakomicie budujący napięcie (mimo, że od początku czytelnik wie o co chodzi, to takie podejście, naśladujące np: ksiażki "dokumentujące" ślady po UFO, znakomicie buduje klimat). W drugiej części książka zamienia się w "literaturę przetrwania" (postapokaliptyczne, rozbitkowie na obcej planecie itp.) z nieodzownym poczuciem beznadziei i frustracji bohaterów. Oczywiście wszystko to polane sosem z podróży w czasie, sensownej zabawy paradoksami i rzucanymi tu i tam dywagacjami na temat rzeczywistości alternatywnych. A na okrasę uczłowieczone "małpy" a'la Brin i cykl o Wspomaganiu ;)
Bardzo dobra rozrywka, połyka się tą książeczkę (niedużą co prawda - 130 stron) za jednym zamachem, gorąco polecam!

Offline 8jakis

Fantastyka niemiecka w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 01, 2005, 12:03:53 pm »
a Przygody barona Munchausena, a Faust?
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

 

anything