trawa

Autor Wątek: Co teraz czytacie?  (Przeczytany 181875 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CaveSoundMaster

Co teraz czytacie?
« dnia: Czerwiec 12, 2004, 02:20:44 pm »
Temat-analogia do "czego w tej chwili słuchacie" z Gildii Muzyki. Tutaj zasady są następujące:

1) W poscie ma być zawarty:

-Tytuł ksiązki/książek (jeśli czytacie kilka na raz) oraz nazwisko/pseudonim autora

-Twoje aktualne odczucia, emocje, wrażenia, spostrzeżenia etc.

2) Najlepiej by było, gdybyście byli W TRAKCIE czytania danego dzieła. Oczywiście może to być dzieło czytane po raz drugi, trzeci itd.

Zacznę ja:
Władca Pierścieni (potraktujmy trylogię jako całość - właśnie kończę drugi tom) J.R.R Toliena

Kolejny raz ta sama książka, ale z inej perspektywy. Dawno temu, gdy czytałem ją po raz pierwszy (zajęło mi to kilka miesięcy  :) ) niewiele zrozumiałem, prócz tego, że mi się podoba (młody byłem). Tłumaczem była Skibniewska. Później przeczytałem ze zrozumieniem, acz nie tak dokładnie jak ostatnio. Tłumaczem byli Maria i Cezary Frąc. Teraz czytam w ramach przygotowywania się do konkursu Tolkienowskiego - a dokładniej konkurs już był, tylko ja nie zdążyłem przeczytać do końca i teraz dokańczam. Tłumaczenie Łozińskiego. Zwracałem dotychczas szczególną uwagę na nazwy, wiersze, wszelkie nazwy własne, geografię itd. Konkurs to konkurs. Ale teraz staram się odrzucić wszelkie takie i pozostawić je na poziomie "mniej więcej". Bardziej skupiam się na używaniu wyobraźni, przedstawianu sobie za jej pomocą każdego szczegółu. Broda Gandalfa, hełm Gimliego, płaszcze elfów, liście, trawa, zwierzęta...
Oprócz tego, ostatnio poruszają mnie tak mało uznane formy jak opisy. Zazwyczaj się słyszy - "im mniej opisu tym lepiej", "nie lubię opisów", "opisy mnie nudzą". Są to rzeczy niełatwe dla czytelnika, który nie jest przyzwyczajony. Bo dialogi - są one codziennością, w życiu na codzień rozmawiamy, komunikujemy się. Dlatego jest je łatwiej przełknąć. Jednakże ja właśnie odkrywam piękno opisu, który wymaga dużego wysiłku wyobraźni. Niektóre z nich u Tolkiena mogą rzeczywiście monco nużyć, bo są to zbędne geograficzne, architektoniczne czy genealogiczne detale. Ale inne przenoszą mnie daleko stąd, w tej chwili do ogrodów Itilien, smutnych, dzikich i opuszczonych, a ja wędruję tam wraz z Samem, Frodem i biednym Gollumem i podziwiam.

A tłumaczenie Łozińskiego nie jest wcale złe. Jeśli pominąć nazwy własne, to same opisy, dialogi - to wszystko jest żywsze, więcej w nich emocji niż np u Frąców. Do Łazika, Bagoszów, Tuczyzny - do tego też się przyzwyczaiłem, co więcej - w niektórych momentach polubiłem. Wprowadzenie krzatów jest rozsądnie argumentowanie, a Łazik zmienił w ogóle mój punkt widzenia, mój sposób patrzenia na hobbitów - bo to przecież oni wymyślili tę nazwę nie? I tak, Wierzę Gwiazd nazwaliby zapewne Gwiazdowo. Dodaje to komizmu, mimo, że wierza ma być dumna i potężna. Ale zamiast patrzeć na wierzę, trzeba zwrócić uwagę na hobbitów - to są wesołki dla których nie ma rzeczy dumnych i potężnych (chyba, że należą do Drużyny Pierścienia). Dlatego takie nazewnictwo jest wg mnie jak najbardziej na miejscu (Sakowo, Tuczyzna, Jelenisko). Łoziński rocks!

P.S. Oczywiście wasze wrażenia nie muszą być tak długie jak moje - można je opisać w jednym zdaniu.
url=http://www.last.fm/user/CaveSoundMaster]Last FM[/url]

Offline Shadowmage

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2004, 03:42:34 pm »
Ja sie na to nie pisze, bo czytam za dużo i pewnie zostałbym uznany za statsuarza :P Obecnie czytam 4 tom Mrocznej wiezy Kinga, Rzeźnię nr 5 Vonneguta i Wędrowca Leibera. We wszystkich pozycjach wrażenia jak najbardziej pozytywne, niemniej zawsze wolę z wyrażaniem zdania poczekac do końca, bo niejednokrotnie beznadziejne zakończenie psuje opinie o powieści.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline CaveSoundMaster

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2004, 05:16:35 pm »
Możesz napisać swoje wrażenia teraz, a zweryfikować je kolejnym postem jak już przeczytasz książki.
url=http://www.last.fm/user/CaveSoundMaster]Last FM[/url]

Offline Rosamar

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2004, 06:47:58 pm »
"Pomniejsze bostwa" Pratchetta, "Roland" Kinga, "Opowiesci z Wilzynskiej Doliny" Brzezinskiej i "Mlot na czarownice" Jakuba Sprengera i Henryka Instytora ale to ostatnie to raczej nie fantastyka.  :x
Jak skoncze to moze cos skrobne konkretnie ale na razie mi sie nie chce.
 ;)
o co cie nie zabija czyni cie silniejszym!!!

Deg

  • Gość
Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2004, 07:15:40 pm »
Czy jeśli wymieniacie po kilka książek to znaczy że przełączacie się między nimi tzn. kilka stron tej, potem dwa zdania z drugiej, a z trzeciej trzy rozdziały i wracamy do pierwszej? To chyba wprowadza trochę zamieszania ;)
Ja właśnie skończyłem "Gwiazdy są także ogniem" Andersona - raczej słabe, do tego obszerne i nie poleciłbym nikomu - są lepsze książki tego gatunku / autora. Dla relaksu zabieram się za "Dorota i Oz znowu razem" Bauma :) Poważnie - czytałem to wiele lat temu i cholernie mi się podobała cała seria, czas zweryfikować wspomnienia... W kolejce na najbliższe dni mam jeszcze "Kryształy czasu" Beagle'a, "Resume z potworami" Spencera i pierwszy tom "Mrocznej wieży" (dosyć popularny cykl, nawiasem mówiąc :) )

Offline Rosamar

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2004, 07:33:33 pm »
Ja sie przelaczam bo czasami mam po prostu dosc jednej ksiazki i wtedy chwytam inna. A i tak czytam po kilka razy (to co warto) wiec nie ma problemu ze cos przeocze. A ta ksiazka Beagla dobra czy nie?? Bo szczerze powiedziawszy pierwszo o niej slysze.
o co cie nie zabija czyni cie silniejszym!!!

Offline Abignale

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2004, 09:25:54 pm »
"Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" Anny Brzezińskliej. Powinnam to przeczytać co najmniej kilka tygodni temu, ale jakoś nie wyszło...
Nie wiem czemu, ale jakoś wolno mi się czyta. Może dlatego, że druczek mały, a może... nie wiem. W kazdym razie podoba mi się ten oryginalny swojski światek, urządzony według prostych zasad, w którym tak na prawdę nie ma dobrych czy złych bohaterów. Jestem w trakcie, więc moze wszystkiego nie wiem. Jednak trochę to brutlanie przygnębiające, z powodu ogólnego klimatu świata, "W którym nie ma nic groźniejszego niż własne życzenia. Zwłaszcza jeśli sie spełniają."
ie jestem nikim, tylko sobą. Gdziekolwiek trafiam, staję się kimś innym i nic nie możesz na to poradzić.

Ray Bradbury, "Kroniki Marsjańskie"

Deg

  • Gość
Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 12, 2004, 09:54:55 pm »
Cytat: "Rosamar"
A ta ksiazka Beagla dobra czy nie??

Przecież pisałem że w kolejce... ;) Jak przeczytam to dam znać. A co do czytania po kilka razy - rzadko mogę sobie na to pozwolić, ciągle przynoszę sterty nowych książek do domu. Czasem tylko sobie coś odświeżam, jak się trafi wolna chwilka.

Offline Rosamar

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2004, 08:18:37 am »
A przeczytalas juz opowiadanie "Kot Wiedzmy""? Moim zdaniem jest chyba najlepsze ze wszystkich.
A wczoraj przypomnialam sobie ze gdzies lezy jeszcze zaczeta i nieskonczona "Korona Mieczy" i trzebaby bylo sie za to zabrac. To tak do tematu :D
o co cie nie zabija czyni cie silniejszym!!!

Offline Shadowmage

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2004, 09:32:47 am »
Kot wiedźmy został swego czasu wyróżniony, choć nie jestem przekonany czy to akurat najlpesze opowiadanie z tego zbiorku.

W kwestii kilku ksiązek - mi to nie przeszkadza, tym bardziej jeśli są to ksiażki aż tak różne jak powiedziałem. Zwykle jednak czytam jedna, ale teraz jestem w troche dziwnej sytuacji. Cegła Kinga jest za ciężka by ją zabierać ze sobą i czytać w środkach komunikacji na przykłąd, więc tam czytam Vonneguta. A wędrowca pożyczyłem i chciałbym go oddać jak najszybciej zanim właściciel wyjedzie na całe wakacje.
Zwykle gdy siadam nad jakaś książką to po prostu ja cztam aż skończę, ale kiedyś czytałęm i po pięć ksiażek na raz.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline eska crew

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2004, 11:33:44 am »
właśnie przed chwileczka skończyłem Narrenturm Sapkowskiego
A jakie wrazenia? :) Zibi
Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli"

A.Szopenhauer

Offline Nyala

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2004, 11:45:00 am »
Dawniej też próbowałam czytać po kilka książek równoczesnie, ale zwykle mi to nie wychodzi, bo zawsze którejś nie dokańczałam. No to teraz czytam tylko sekwencyjnie  ;)

W tej chwili jestem dokładnie w połowie "Tehanu" pani Le Guin. Miałam nadzieję łyknąć całą tetralogię Ziemiomorza jeszcze przed sesją, ale się nie powiodło  :|

Jak narazie moje wrażenia są bardzo pozytywne. Przede wszystkim zaskoczył mnie klimat całej opowieści - mam wrażenie, jakbym czytała baśń o Gedzie. Dawno już nie czytało mi się tak dobrze żadnej książki. Idealny odpoczynek, zanim wezmę się za coś wielkiego i ciężkiego, odkładanego specjalnie na wakcje  ;)
ien, vien, chez moi
Voyageur...

Offline CaveSoundMaster

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2004, 03:50:25 pm »
Właśnie przeczytałem pierwsze trzy strony "Wahadła Foucaulta" Umberto Eco i wrażenia są na tyle pozytywne, że przearanżowałem odrobinę kolejkę książek do czytania, tak by Wahadło zajęło następne miejsce po "Władcy Pierścieni".
url=http://www.last.fm/user/CaveSoundMaster]Last FM[/url]

Offline Shadowmage

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2004, 03:59:29 pm »
Cytat: "CaveSoundMaster"
Właśnie przeczytałem pierwsze trzy strony "Wahadła Foucaulta" Umberto Eco i wrażenia są na tyle pozytywne, że przearanżowałem odrobinę kolejkę książek do czytania, tak by Wahadło zajęło następne miejsce po "Władcy Pierścieni".


To jest genialna ksiażka, jedna z najlepszych jakie czytałem. radzę cyzatć w spokoju, dokłądnie śledzić wszystkie niuanse. Zapewne nie obędzie się bez siegania do innych źródeł by zrozumieć lub pogłębić wiedzę o poruszanej tematyce. Ja na Twoim miejscu rzuciłbym Tolkiena w kąt i zabrał się za Eco.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Vanin

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 13, 2004, 04:02:39 pm »
Dokładnie. Zgadzam się z Shadowmagiem. Nie warto tracić czasu na Tolkiena, kiedy masz do wyboru taką pozycję. Jedna z lepszych książek jakie czytałem i chociaż "Imię Róży" Eco jest wyśmienite, to jednak dochodzę do wniosku, że do "Wahadła..." się nie umywa.