Autor Wątek: Doedukować się pragnę.  (Przeczytany 7365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Josef Knecht

Doedukować się pragnę.
« dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:02:27 pm »
Drodzy przyjaciele.
Otóż postanowiłem doedukować się z historii. Przede wszystkim starożytnej i średniowiecznej. (przynajmniej na tyle mi starczy wakacji)
Czy moglibyście mi zatem polecić pozycję, które sa niezbedne w omawianym zakresie, odpowiedniki Myśli starożytnej Realego ?
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline Adam Waśkiewicz

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:09:54 pm »
Myślę, że nie od rzeczy byłoby zadać to pytanie na Forum Historii - z pewnością lepiej pasuje tam tematycznie.

 Sugestia nie tylko do autora wątku, ale także moderatorów.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Jaskier

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:13:09 pm »
Ze starozytnej:

Ewa Wiprzycka i Benedetto Bravo "Historia Starozytnych Greków" tom I i III
Włodzimierz Lengauer "Starozytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego"
Marek Stępień "Bliski Wschód" w: "Historia Starozytna" Jaczynowska, Musiał, Stępień
Henri-Irenee Marrou "Historia wychowania w starożytnosci"
Adam Ziółkowski "Historia Rzymu" (ew. jako podkład pod Ziółkowskiego: Maria Jaczynowska "Historia starozytnego Rzymu")

Offline Watcher

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:20:26 pm »
Jeśli chodzi o Rzym, to Jaczynowska jest... nieco powierzchowna (to nie zarzut, ostatecznie jej książka to bryk. Najlepiej na poziomie "popularnej nauki" piszą chyba Scullard/Cary (Dzieje Rzymu, T1/2), tyle że oni dochodzą tylko do Konstantyna.
W każdym razie: trzymaj się z dala od Wolskiego.

Co do średniowiecza, to na początek wbiłbym się w "Społeczeństwo feudalne" Blocha, jeśli zaś chodzi o faktografię, to chyba coś w stylu Zientary czy Mannteuffla (nigdy nie potrafię zapamiętać, jak się go pisze :) ) powinno na początek wystarczyć.

Jeszcze jedno: jeśli interesuje Cię również prahistoria ziem polskich, to omijaj szerokim łukiem wszystkie niemal polskie pozycje sprzed lat 90-tych (chodzi o kwestię autochtoniczności Słowian).
Marcet sine adversario virtus

Offline Jaskier

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:27:30 pm »
No Jaczynowską podałem jako przygotowanie do lektury Ziółkowskiego, który od Scullarda/Carego jest o niebo lepszy, ale dużo szerszy zagadnieniowo i trudniejszy (chociażby dlatego, że nie stosuje anglosaskiego stylu pisania podręczników). No i jest podstawą uniwersyteckiej nauki o historii starozytnego Rzymu zarówno w Polsce jak i we Włoszech.

Offline CZys

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2006, 05:26:46 pm »
A ja polecam doedukować się z historii słowian :D
Andrzej Kokowski "Cień Światowita, czyli pięć głosów w sprawie etnogenezy słowian"
książka z 2002, więc cała PRLowska propaganda (że niby ziemie polskie były rdzennymi dla słowian) już tam niewystępuje :)
ylko martwe ryby płyną pod prąd.

Offline High Elf

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2006, 06:23:51 pm »
Jesień Średniowiecza oczywiście.
Acha, no i Manteuffela ta pozycja o średniowieczu. Bodajże "Historia Powszechna. Średniowiecze"
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Solitaire

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2006, 10:26:38 pm »
Cytat: "Adam Waśkiewicz"
Myślę, że nie od rzeczy byłoby zadać to pytanie na Forum Historii - z pewnością lepiej pasuje tam tematycznie.

 Sugestia nie tylko do autora wątku, ale także moderatorów.

 Pozdrawiam,
 Adam

Być może tam pasuje lepiej.
Ale mam nieodparte wrażenie, że tu własnie kolega Josef dostanie szybką i konkretną odpowiedź.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline pafnucy

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 17, 2006, 01:07:57 pm »
Ave!

Polecam serie Historia Powszechna wydaną przez PWN do interesujących Ciebie okresów. Na tym chyba wyjdziesz najlepiej. Dwie pozycje, gdzie wszystko wyjaśniono. A jeśli zainteresuje Ciebie jakieś szczegółowe wydarzenia, to zamieszczona bibliografia pomoże ;)

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Jaskier

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 17, 2006, 04:27:22 pm »
co prawda z historią to ma niewiele wspólnego, ale też prośba o pomoc więc się doczepię zamiast zakładać nowy temat :p

chodzi o to, że chciałbym sobie pown płytkę (Iron Maiden: Dance of Death) przerobić w jakiś sposób na mp3 ażeby móc ją za pomocą odtwarzacza takowych słuchać. problem w tym, że na tej płycie nie ma nawet standardowych plików audio, ale jakiś specjalny odtwarzacz który trzeba sobie instalnąc, żeby móc ją odtwarzać na kompie :| - jednym słowem paranoja!

czy ktoś wie co mozna z takim fantem zrobić?

Offline Josef Knecht

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 17, 2006, 05:01:57 pm »
Zalatwic plyte lepszego zespolu.  ;)
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline High Elf

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2006, 08:02:58 pm »
Niewiele jest takowych. Ale znajdą się ;)
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Jaskier

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2006, 08:04:02 pm »
Pfff - jak zwykle. Równie elokwentni jak pomocni :roll:

Offline pafnucy

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 17, 2006, 08:56:21 pm »
Ave!

Myślę, że program MP3 Workshop może być pomocny.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline CZys

Doedukować się pragnę.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2006, 08:50:35 am »
no to skoro problem rozwiązany to ja mam kolejną prośbę (już bardziej związaną z tematem :D ). Poszukuję jakichś książek traktujących o kulturze i historii Żydów (choć głównie to pierwsze).  CO polecacie?
ylko martwe ryby płyną pod prąd.

 

anything