trawa

Autor Wątek: NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt  (Przeczytany 12893 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kingquest

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« dnia: Styczeń 21, 2006, 06:45:14 pm »
Długo czekałem aż wreszcie będe mógł wygłosić swoją mowę, więc zaczynam:

Pewnego dnia myślałem o sytuacji polskiego komiksu. Wtedy do głowy przyszedł mi pomysł na nowy magazyn komiksowy. Przez kilka tyggodni szlifowałem swój projekt. Wreszcie mogę powiedzieć, że jestem w stanie podjąć się wydania takiego czasopisma. W moich założeniach KARMA ma choć częściowo wypełnić lukę po magazynach, które upadły. Zawsze przecież te pisma promowały jakiś twórców i wszystko choć trochę mogło się kręcić. Zawsze powinien istnieć magazyn w którym polscy twórcy mogliby się pokazywać i lansować. Myślę, że wszyscy chcieliby, aby ich komiksy były gdzieś publikowane. KARMA co prawda nie będzie miała zbyt wielkiego nakładu. Jednak chcę, aby była szansą dla wszystkich twórców, którzy chcą zaistnieć.
Jednak sam niczego nie stworzę. Potrzebni będą właśnie TWÓRCY.
Tak więc ze wszelkimi projektami, gotowymi komiksami, a także z pytaniami piszcie na mojego maila kingquest@o2.pl

Mam nadzieję, że projekt ten znajdzie duży odzew i pierwszy numer trafi już wkrótce do sprzedaży.
Myślę, że trzeba próbować, gdyż w przeciwnym razie wszystko będzie stało w martwym punkcie.
Mam też nadzieję, że mogę liczyć na pomoc niektórych z was. Szczególnie tych którzy kiedyś coś wydali.
Tak wiec jeszcze raz apeluje. Jeśli macie ciekawy komiks, lub dobry pomysł na komiks, to piszcie do mnie. Rozpatrzę każdy komiks.
kingquest@o2.pl


Tak w założeniach miałoby to wyglądać :

Objętość: ok. 40 stron
Kolor: Black and White
Format: A4 (choć to także jest do ustalenia)
Zawartość:
60% komiksy
15% poemiksy
15% paski
10% publicystyka/inne

Nakład i inne tego typu rzeczy są jeszcze do skonsultowania i rozpatrzenia.

Mam nadzieję, że pozytywnie przyjmiecie ten projekt i aktywnie weźmiecie udział w tworzeniu magazynu...

Pozdrawiam
Maciek

EDIT: Jedyne warunki dotyczące prac, to to, aby były b&w oraz aby nigdzie wcześniej nie były publikowane.

Offline Rybb

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2006, 07:16:24 pm »
jestem :) jak tylko uporam się z sesją, komiksem do JEJU3, piłkarską antologią i tributem dla Jaszcząba to chętnie coś zrobię. Komiks czy poemiks. Zobacze. Czy to ma być black and white w sensie szarości też?

Offline kingquest

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2006, 07:21:18 pm »
Cytat: "MastaFlamastra"
jestem :) jak tylko uporam się z sesją, komiksem do JEJU3, piłkarską antologią i tributem dla Jaszcząba to chętnie coś zrobię. Komiks czy poemiks. Zobacze. Czy to ma być black and white w sensie szarości też?


Tak może być i szarość, byle nie kolor  ;)

Oj Masta widzę, że strasznie zaganiany jesteś...
powodzenia przy wszystkich projektach

Offline Rybb

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2006, 07:29:54 pm »
nie to że zaganiany ale trzeba zapieprzać żeby coś zrobić nie? nikt mi tych rzeczy nie każe robić na siłe ( no może z wyjątkiem JEJU-dostaje listy z pogróżkami od redaktora JEJU - ale to głównie chodzi o szmuglowanie broni którym się z ASU zajmujemy z doskoku :lol: )
najchętniej zająłbym się tylko tym co chce, ale jest jeszcze szkoła. A szkoła stała się bardzo upierdliwa i uwzięła się na Rybba niezmiernie. Powodzenia przy zbieraniu materiału! I will do my best!

Offline turucorp

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2006, 08:35:34 am »
a rzuce pare klod pod nogi ;)

to ma byc projekt komercyjny? (czyli taki przynoszacy zyski)
w szerokiej dystrybucji? (czyli empiki i rozne takie)
cena jednostkowa max 10 pln?
naklad conajmniej 3-5 tys?
i najwazniesze, masz kase na conajmniej 3-4 numery?

bo jesli chcesz jedynie wydac jednorazowo cos w nakladzie 500-1000 egz. i rozprowadzac to po tych 4-5 sklepach komiksowych, ktore jeszcze sie trzymaja, to troche slepy strzal bedzie z ta "promocja tworcow" :?

Gilbaert

  • Gość
NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2006, 09:32:30 am »
ja dodam od siebie, bo nie chciałem byc tym pierwszym który Ci zacznie bruździć.

1. Masz jakieś pojęcie w ogóle o robieniu pisma? Widzisz pismo nie polega na tym że mówisz "przyślijcie prace" ludzie przysyłają a ty to składasz do kupy na szybko i wydajesz.

2. Kto zajmował by się doborem prac, bo wybacz Kingquest, mimo szczerej sympatii do Ciebie jako sympatycznego forumowicza idealisty, powątpiewam że jesteś zdolny jasno określić czy coś się nadaje czy nie do publikacji. A chyba nie ma to być magazyn na zasadzie puszczam-wszystko-co-przysyłacie?

3. Masz jakiś pomysł na ogólny designa magazynu? projekt tego jak taka matrzyca miałaby wyglądać? Warto zajrzeć do czeskiego magazynu Arghh tam mają fajnie zrobione od strony wizualnej pisma jako pisma. Same komiksy, poemiksy i teksty to nie wszystko.

4. Ile to ma mieć stron, jaki nakład, jaka cena, jaki format, jakie wszystko? szeroka dystrybucja? czy 50 egz sprzedawane na konwentach?

5. to będzie drukowane czy ksero? Jaki masz na to budżet? Możesz napisać na priva a ja Ci powiem co za takie pieniądze możesz realnie zrobić...

Idea piękna, ale od idei do rzeczywistości najczęściej droga za daleka.
pozdrawiam

Offline turucorp

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:05:54 am »
Cytat: "Filon"

nie no jak chcesz to działaj,tylko oprócz wspomnianej kasy na 4 numery miaj materiał na 4 numery.


bez przesady, jak ma kase na 4 numery profesjonalnego magazynu to mu te materialy zalatwimy 8)

Offline kingquest

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:06:32 am »
Wiedziałem, że będą jakieś ale...
Oczywiście macie racje, a wasze obawy i argumenty są trafne...

Cytuj
A chyba nie ma to być magazyn na zasadzie puszczam-wszystko-co-przysyłacie?


Oczywiście, że nie. Mówisz Gilbearcie, że nie jestem w stanie dobrze dobrać prac. Wydaje mi się, ze jednak jestem zdolny wyselekcjonować lepsze komiksy od gorszych. Znaczy jeśli nie będzie wystarczającego poziomu prac, to myślę, ze nie ma sensu nic wydawać...

Cytuj
Masz jakiś pomysł na ogólny designa magazynu?


Myślę, że jesli chodzi o design to będe chciał skorzystać z pomocy jakiegoś znajomego grafika. Problem designu nie powinien stanowić żadnej poważniejszej przeszkody.
Cytuj

4. Ile to ma mieć stron, jaki nakład, jaka cena, jaki format, jakie wszystko? szeroka dystrybucja? czy 50 egz sprzedawane na konwentach?


Stron około 40-50 , cenę planuje zrobić około 5/6 zł, format A-4.
Z nakładem są problemy, na pewno nie będzie dystrybucji w Empikach, Kolporterach itp. Nie będzie więc za szerokiej dystrybucji. Ale myślę, że będzie nakład trochę większy niż to 50 egz. Może coś około 200-400. Właśnie chciałbym się was poradzić w tej dziedzinie.

Cytuj
5. to będzie drukowane czy ksero? Jaki masz na to budżet? Możesz napisać na priva a ja Ci powiem co za takie pieniądze możesz realnie zrobić...


Chciałbym, żeby to było drukowane. W jaki sposób... hmm nie wiem do końca. Jeśli chodzi o budżet, to powiedzmy, że mam osobę która może mi bezpiecznie pożyczyć odpowiednie pieniądze( oprócz swoich własnych pieniędzy). Oczywiście w granicach rozsądku.

Cytuj
Idea piękna, ale od idei do rzeczywistości najczęściej droga za daleka.


No niestety LIfe is Brutal. Być może wydaje mi się zbyt łatwe wydanie takiego magazynu, gdyż w przeciwieństwie do was nie ma zbyt wielkiego doświadczenia.


Cytuj
to ma byc projekt komercyjny? (czyli taki przynoszacy zyski)


Oczywiście, że nie chodzi tu o żadne pieniądze. A jeśli będą zyski to oczywiście przeznaczone będą na wydanie następnych numerów.



EDIT: Wszystko zależy od tego, czy znajdą się chętni autorzy na tworzenie takiego magazynu/zina.
Bo myślę, że mimo wszystkich przeszkód, wydanie takiego magazynu/zina powinno się udać.
Wiadomo jeśli poziom nie będzie odpowiedni, to i na następne numery nie znajdzie się zbyt wielu odbiorców...
Ale próbować trzeba, powtarzałem już to wiele razy, ale coś w tym jest. Bo jeżeli nikt nic nie będzie robił, to będziemy tak stali w miejscu.

Pozdrawiam
Maciek

Offline turucorp

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:26:36 am »
aaaaaaaaa :shock:  (ja wiedzialem, ze tak bedzie :roll: )
ale po koleji:

-200-400 egz. to za chiny ludowe sam nie rozprowadzisz :roll:
-przy takim nakladzie nie uzyskasz ceny 5/6 pln w sprzedazy detalicznej, chyba, ze masz zamiar do tego doplacac :roll:
-na druk w takim nakladzie i formacie kilku kolejnych numerow musisz miec conajmniej od 5 do 10 tys. pln
(takich cudow, ze na starcie zarobisz pierwszym numerem na kolejne to jeszcze nie bylo :roll: )
-wyglad magazynu to rzecz cholernie wazna, na chwile obecna jedynie "Arena" otarla sie o cos wiecej niz przecietnosc, jesli to maja byc pomysly "znajomego grafika" to nie ukrywam, ze jestem pelen obaw :? poogladaj sobie wspomniany przez Daniela "Arghh!", dorwij gdzies, chociazby na sieci magazyn "Strapazin", zobacz jak to robia we Francji (chociazby "Lapin"), a potem wez zimny prysznic, kubek mocnej kawy i pomysl czy ten "znajomy grafik" potrafi zaprojektowac cos chociaz w 20% zblizonego do takich cudeniek.

oczywiscie to wszystko jedynie w przypadku jesli masz zamiar powaznie podejsc do tematu a nie wydac sobie zina, o ktorym sluch zaginie po pierwszym numerze :roll:

Gilbaert

  • Gość
NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:29:12 am »
Cytuj
Wydaje mi się, ze jednak jestem zdolny wyselekcjonować lepsze komiksy od gorszych
wiesz teoretycznie każdy rednacz tak mówi. A w każdym piśmie ukazuje się sporo chłamu, własnie dlatego że to koledzy rednacza, albo że trzeba zapełnić miejsce, albo po prostu rednacz jest osobą, która nie potrafi powiedzieć autorowi wprost: to jest słabe, wą! W Twoim przypadku mam takie obawy, gdyż jesteś człowiekiem młodym.
Cytuj
Myślę, że jesli chodzi o design to będe chciał skorzystać z pomocy jakiegoś znajomego grafika. Problem designu nie powinien stanowić żadnej poważniejszej przeszkody.
nie nie nie! to nie może być tak że znajmoy grafik się zajmie! musisz mieć pomysł na ciekawy design magazynu. nudne są magazyny, gdzie np. na stronie jest blok tekstu i jedna ilustracja w środku. Albo plansza komiksu z boku nazwisko autora i koniec. Kazda strona samym swoim układem i kompozycją ma być interesująca a nie tylko zawartością, rozumiesz o co mi chodzi?
Cytuj
Może coś około 200-400. Właśnie chciałbym się was poradzić w tej dziedzinie.
a więc właściwie tekst o promocji i lansie twórców możemy już powoli zacząć między bajki wsadzać. Jeśli nie ma być dystrybucji szerokiej to proponuję nakład ok 200 egz. Koszt nie jest zbyt duży, a jak się nie sprzeda to i strata zbyt duża nie będzie.
Cytuj

Chciałbym, żeby to było drukowane. W jaki sposób... hmm nie wiem do końca.
Najlepiej w drukarni :roll:
Cytuj
Jeśli chodzi o budżet, to powiedzmy, że mam osobę która może mi bezpiecznie pożyczyć odpowiednie pieniądze( oprócz swoich własnych pieniędzy). Oczywiście w granicach rozsądku.
Uprzedź więc tę osobę o najczarniejszym scenariuszu - że te pieniądze mogą nigdy nie wrócić.

Cytuj
Być może wydaje mi się zbyt łatwe wydanie takiego magazynu,
Takie mam właśnie wrażenie.
Cytuj
A jeśli będą zyski to oczywiście przeznaczone będą na wydanie następnych numerów.
A jak nie będzie zysków? Ja rozumiem że idealista jesteś, ale nie rób nigdy nic co się nie zwróci. Zyski nie muszą być duże, ale jeśli chcesz robić pismo, a nie jednorazową publikacją, to to musi przynosić zyski. Dlatego im lepszy material. im pismo będzie miało bardziej profesjonalny charakter, tym większa szansa że nie zemrze śmiercią naturalną po pierwszym numerze.

Teraz pytania natury techniczno wydawniczej...
umiesz sam dokonać składu pisma?
Masz kogos odpowiedzialnego za korektę?
pozdro
gil

Offline kingquest

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:33:57 am »
Cytuj
-200-400 egz. to za chiny ludowe sam nie rozprowadzisz Rolling Eyes

Oczywiście sam tego nie będe rozprowadzał.
Myślę, że w sklepach komiksowych się znajdzie ten zin, a także w grę wchodzą konwenty itp.
Cytuj

oczywiscie to wszystko jedynie w przypadku jesli masz zamiar powaznie podejsc do tematu


Do wszystkiego podchodzę absolutnie poważnie.
Teraz wychodzi u mnie ten brak doświadczenia, przy wydawaniu  :roll:

Cytuj
na druk w takim nakladzie i formacie kilku kolejnych numerow musisz miec conajmniej od 5 do 10 tys. pln


Tutaj, te liczby są raczej na pewno zawyżone. Jestem pewien, że można to wydać znacznie taniej, ale się nie kłócę jeszcze to sprawdzę dokładniej.'

Zastosuję się z całą pewnością do wszystkich porad.
W zasadzie z każdą waszą uwagą mam coraz szersze pojęcie i coraz bardziej wyklarowane spojrzenie na całą sytuację...
thx[/quote]

Offline kingquest

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:38:32 am »
Cytuj
umiesz sam dokonać składu pisma?


Tak, z tym nie mam problemów... naprawdę


Cytuj
Masz kogos odpowiedzialnego za korektę?


Właśnie jestem w dogadaniu z pewną osobą. I jest to osoba bardzo konkretna.

Gilbaert

  • Gość
NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:50:04 am »
Cytuj
Myślę, że w sklepach komiksowych się znajdzie ten zin
taaaa, sklepy komiksowe Ci wezmą po 10 egz.

Cytuj
Tutaj, te liczby są raczej na pewno zawyżone
uwierz mi, nie są. Oboje z Turem coś tam wydajemy i znamy te realia.
Cytuj
Tak, z tym nie mam problemów... naprawdę
taaa, ok. Pamiętaj więc o tym designie.

Cytuj
Właśnie jestem w dogadaniu z pewną osobą. I jest to osoba bardzo konkretna.
Pamiętaj, nie każdy Filolog polski musi być dobrym korektorem.

Offline turucorp

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:50:27 am »
Cytat: "kingquest"

Cytuj
-200-400 egz. to za chiny ludowe sam nie rozprowadzisz Rolling Eyes

Oczywiście sam tego nie będe rozprowadzał.
Myślę, że w sklepach komiksowych się znajdzie ten zin, a także w grę wchodzą konwenty itp.


sklepy komiksowe i konwenty?
to max 200 egz. i sprzedaz przez rok jednego numeru :roll:
jesli to ma byc zin bez ISBN to czesc ksiegarni ci tego nie wezmie
jesli z ISBN to policz sobie jeszcze koszta zalozenia wydawnictwa (chyba, ze juz masz dzialalnosc gospodarcza?)

Cytat: "kingquest"

Cytuj
na druk w takim nakladzie i formacie kilku kolejnych numerow musisz miec conajmniej od 5 do 10 tys. pln


Tutaj, te liczby są raczej na pewno zawyżone. Jestem pewien, że można to wydać znacznie taniej, ale się nie kłócę jeszcze to sprawdzę dokładniej.'


a sprawdzaj, sprawdzaj.
200 egz. nikt ci nie wydrukuje (chyba, ze na cyfrowce jak "Jeju")
w normalnej drukarni conajmniej 300 egz. (przy dobrych ukladach)
40 stron w cz-b + kolorowa okladka to od 4/5 pln za egz. (znowu, przy dobrych ukladach).
czyli za 300 egz. 1200/1500 pln
zeby to zaczac z sensem musisz miec gorke na 3 nastepne numery (pomnoz sobie 4X1500)
marza ksiegarska to 30/40 % ceny okladkowej
jesli magazyn ma na siebie zarabiac to marza wydawnicza tez musi wynosic ok. 20/30 % ceny okladkowej
czyli minimalna cena detaliczna to 12 pln (a nie 5/6 :roll: )

Offline Maciej

NOWY MAGAZYN KOMIKSOWY "KARMA"- projekt
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:52:11 am »
Maćku
Lepiej byś zrobił gdybyś tą kaskę powierzył jakiemuś rozsądnemu wydawcy. Na przykład dołożył się Gilowi do wydania kolejnego komiksowego hitu.

To byłoby zdecydowanie bezpieczniejsze niż przestrzelenie się z nakładem zina (tylko Asu jest miszczem bezpośredniej sprzedaży... sklepom  :lol: )
Zinow nikt nie kupuje. Optymum zinowe to 60 egz. KGB w "limitowanym" nakładzie 100 egz będzie schodzic pewnie kilka lat  :?
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

 

anything