Ankieta

Czy "Kajko i Kokosz" powini być kontynuowani?

Nie
29 (33.7%)
Tak, ale tylko przez Christe
34 (39.5%)
Tak, dajmy szanse innym
23 (26.7%)

Głosów w sumie: 82

Głosowanie skończone: Sierpień 02, 2003, 12:01:57 pm

Autor Wątek: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"  (Przeczytany 107603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kokosz

• Pisarz bracki
    • www.relax.nast.pl
Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #390 dnia: Październik 17, 2016, 07:12:43 am »
Przeczytałem i również mam mieszane uczucia. Publikację albumu traktuję nie tyle jak kontynuację, co jak próbę kontynuacji - zróbmy coś i zobaczymy co z tego wyjdzie. Cztery ścieżki, cztery sposoby realizacji do oceny.

Najlepiej wypadły epizod o Zbójcerzach i Łamignacie (przy czym Zbójcerze są znacznie lepiej narysowani). Żaden z rysowników nie imituje Christy, ale scenarzyście w miarę udało się stworzenie opowieści, która się ze starymi Kokoszami nie gryzie.

Epizod o Milusiu wg mnie zbyt odstaje i graficznie i scenariuszowo od oryginalnych opowieści. Samojlik jest znakomitym autorem, ale do tego cyklu jednak nie do końca pasuje. Najbardziej niespełnionym oczekiwaniem okazał się epizod o młodości KiK. Zdziwiło mnie, że najbardziej wyłamujący się z kanonu scenariusz napisał Janicz, wielki fan Christy - może właśnie dlatego pozwolił sobie na największą woltę. Jego pomysł na "origin" Kajka jest co najmniej kontrowersyjny. Nowacki Rybarczyk rysuje genialnie, ale tutaj widać, jak bardzo jego kreska odbiega od Christy (Kiełbusa znacznie mniej). Miluś i Młodość faktycznie dużo bardziej pasowałyby do jakiejś antologii "W hołdzie" a nie do kontynuacji.

Podsumowując - Samojlik czy Rybarczyk wg mnie to ślepa uliczka - bardziej czekam na ich własne autorskie albumy niż kolejne opowieści o Kajku i Kokoszu. Scenariusze Kura są poprawne - widać, że autor stara się iść śladami Christy, ale na razie jeszcze nie wychodzi mu to tak dobrze, jak Mistrzowi. Niemniej są perspektywy, że w trzecim czy czwartym albumie będzie znacznie lepiej. Janicza prosiłbym aby bardziej trzymał się kanonu. Kiełbus - nie mam zastrzeżeń, Bednarczyk - mam nadzieję, że będzie coraz lepiej.

Gdybym ja był wydawcą "Nowych przygód", to do drugiego albumu (jeśli chodzi o rysowników) starałbym się zatrudnić Mazura, Bednarczyka, Derkacza, Jałowego, ewentualnie Olszówkę, Ciaciucha czy Trystułę - po jednym epizodzie, podobnie jak w "Obłędzie...", a Kiełbusowi dałbym do narysowania pełnometrażową historię na album trzeci.

No i opublikowałbym (jako ciekawostkę, nie kolejną kontynuację) antologię prac konkursowych sprzed paru lat.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2016, 08:26:51 am wysłana przez Kokosz »

Offline harek

• Starszy Mistrz
    • Szuuu! blog
« Odpowiedź #391 dnia: Październik 17, 2016, 08:08:56 am »
@Kokosz ale oczywiście wiesz, że P. Nowacki nie narysował żadnej historyjki w "Obłędzie Hegemona"?

Offline Kokosz

• Pisarz bracki
    • www.relax.nast.pl
« Odpowiedź #392 dnia: Październik 17, 2016, 08:25:14 am »
@Kokosz ale oczywiście wiesz, że P. Nowacki nie narysował żadnej historyjki w "Obłędzie Hegemona"?

Słusznie, przepraszam za pomyłkę.

Poprawione.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2016, 11:51:58 am wysłana przez Kokosz »

Offline greg0

• Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
« Odpowiedź #393 dnia: Listopad 04, 2016, 06:51:11 pm »
,, Na plasterki ,,  - przeprowadza niezobowiązującą sonde pt. ,, Najlepszy z najlepszych ,,.
Oddano już 192 głosy ( czyli prawie cała Gildia już zagłosowała).

http://na-plasterki.blogspot.com/2016/11/sonda-najlepszy-z-najlepszych.html
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Kijanek

• Stolnik bracki
« Odpowiedź #394 dnia: Listopad 30, 2016, 05:08:54 pm »
To może będzie integral
KiK na liście lektur MEN, Egmont rekord sprzedaży pobije

Offline bosssu

• Zbrojmistrz bracki
« Odpowiedź #395 dnia: Listopad 30, 2016, 09:14:13 pm »
Normalnie padłem jak zobaczyłem te przerobione okładki... :biggrin:
http://na-plasterki.blogspot.com/p/fanart.html

Offline Benson

• Wyzwoleniec
  • *
« Odpowiedź #396 dnia: Styczeń 17, 2017, 07:44:42 pm »
Kupiłem sobie komplet Kajków w reedycji, bo chociaż mam wszystkie, to są w różnym stanie. Przejrzałem na szybko Złoty Puchar i mocno się zdziwiłem, bo na przedostatniej stronie 3 tomu jest inny tekst niż w oryginale (albo przynajmniej w tym wydaniu, które mam - wyd. II 1988r.).

Było: "Wielkie nieba! Całe stado prosiaków!"
Jest: "Wielkie nieba! Cały magazyn pucharów!"

Czym ta zmiana jest spowodowana (bo chyba nie zmianą tłumacza - "Hugo", pamiętamy...).? No i najważniejsze - ile jeszcze takich ingerencji w kanon miało miejsce w reedycji?

Offline radef

• Szafarz bracki
    • Komiksy Disneya
« Odpowiedź #397 dnia: Styczeń 17, 2017, 08:14:15 pm »
Jeżeli dobrze pamiętam do wydania KAW-u (z lat 80-tych) zedytowano komiks, wycinając parę pasków oraz przez zmianę tytułu ze "Złote prosię" na "Złoty puchar" pozmieniano kilka dialogów. Niestety, nie zrobiono tego umiejętnie i w tym momencie zostawiono oryginalne "prosiaki". Wydanie Egmontu w dużej części jest na podstawie wydania KAW-u, więc wydawnictwo zmieniło dialog w tym dymku dopasowując do reszty komiksu.
Jeżeli coś pomyliłem - prosiłbym o sprostowanie.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline freshmaker

• Szafarz bracki
« Odpowiedź #398 dnia: Marzec 18, 2017, 09:16:44 am »
o kolejnym tomie nowych przygód:
http://na-plasterki.blogspot.com/2017/03/kajko-i-kokosz-nowe-przygody-2.html

Znajdziemy w nim cztery komiksy:"
Zbójcerze - Słoń a sprawa zbójcerska", rys. Sławomir Kiełbus, sc. Maciej Kur
"Miluś - Instytut Badania Smoków", rys. i sc. Tomasz Samojlik
"Łamignat - Łamignat Straszliwy", rys. Piotr Bednarczyk, sc. Maciej Kur
"Mirmił i Wojmił - Pojedynek", rys. Sławomir Kiełbus, sc. Maciej Kur.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline kostron

• Nosiciel Wody
  • *
« Odpowiedź #399 dnia: Lipiec 17, 2017, 08:23:44 pm »
ostatnio byłem na wyjeździe i zupelnie nie miałem co robić. jedyny komiks jaki był w wiejskim empiku to KiK -Festiwal czrownic.
ok - kupuję. nadmienię, że zbliżam się do 50tki, wychowałem się na "spodladowych" kajkach, tytusach i relaksach.
przeczytałem -o dziwo z przyjemnością jak dziecko prawie.
ale, wydaje mi się, że ten komiks był kiedyś w poziomie, więc jeśli przerobiono go w pion - kadry musiały zostać zmniejszone. nie wiem - mam rację?
jeśli mam, to szkoda takiej degradacji.
do czego zmierzam - wydaje mi się , że Egmont nie do końca dobrze ocenia target. nie wierzę, że większość nabywców KiK to dzieciaki. myślę że nabywcy to dorośli kupujący to  z sentymentu.
więc ludzie dysponujący kasą.
czy dużym ryzykiem byłoby waszym zdaniem wydanie powiększonych delux KiK?
ja obstawiam, że nakład 3-4 tyś zniknąłby od razu, właśnie u dorosłych, dla których wydanie 2 stówek na piękne wspomnienia nie boli.
a może coś takiego jednak jest w planach?

Offline Graf Orlok

• Wyzwoleniec
  • *
« Odpowiedź #400 dnia: Lipiec 17, 2017, 09:38:52 pm »
Akurat "Festiwal czarownica" był w pierwowzorze w pionie. Ale np. Szranki i konkury postawiono do pionu. Po prostu kadry "rozcięto" i zamiast 3 pasków po 4 kadry na stronie mamy, 4 paski po dwa kadry na stronie. Dzięki temu wszystkie albumy mają jednolitą formę. Dodatkowo, te czarno-białe zostały pokolorowane. To mi się też podoba. Co do wydań zbiorczych deluxe, to wszyscy od lat o nie skomlą, ja też chętnie bym coś takiego kupił, ale czy wydawcy by się to opłaciło, to już inna sprawa. Podejrzewam, że nie. Może kiedyś,

Offline misiokles

• Szafarz bracki
  • Old spice.
« Odpowiedź #401 dnia: Lipiec 17, 2017, 09:59:40 pm »
A ja podejrzewam że tak (przy delikatniej machinie promocyjnej w stronę ludzi pamietających komisk z młodości a nie mających obecnie wiele wspólnego z samymi komiksami).

Offline SkandalistaLarryFlynt

• Młodszy Mistrz
« Odpowiedź #402 dnia: Lipiec 17, 2017, 10:11:15 pm »
Ja bym brał bez wahania. Mam wrażenie, że by się opłaciło i to całkiem nieźle.

Offline Kijanek

• Stolnik bracki
« Odpowiedź #403 dnia: Lipiec 17, 2017, 10:59:18 pm »

KiK w HC będzie miał racje bytu
Jak produkt dobry zmiany będzie musiał wylądować w szkolnych bibliotekach, dostana go w ręce dzieci 10 letnie i po jednym roku połowa zbioru w obecnym wydaniu do wymiany lecieć będzie.
HC zwiększy żywotność.
poza tym Egmont i tak zarobi na KiKu nakład w tym roku osiągnie ilość 6 cyfrowy.
wiec puszczenie wersji zbiorczej czy HC to nie powinen być problem

Offline greg0

• Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
« Odpowiedź #404 dnia: Lipiec 18, 2017, 09:54:48 pm »
Niech zrobią tak jak z Thorgalem - na miękko i na twardo i będzie git.

"Jesteś podwójnym sobą."