gildia.pl

Gildia Literatury (www.literatura.gildia.pl) => Forum Literatury => Wątek zaczęty przez: Marcin w Luty 07, 2003, 04:02:11 pm

Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Marcin w Luty 07, 2003, 04:02:11 pm
Co o niej myslicie?. To zdecydowany faworyt moim zdaniem.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: axel w Luty 07, 2003, 05:33:39 pm
Niegdyś kupowałam nieregularnie, teraz prenumeruję :D .
To juz chyba instytucja. Ma wielkie zasługi, choćby to, że dzięki niej tylu polskich pisarz zadebiutowało. Stara sie trzymać poziom, choć miała różne wpadki, teraz troche mi brak świeżej fantastyki zagranicznej, większość to kawałki co najmniej 10 letnie. Ale z drugiej strony zawsze coś, co niegdzie dotąd sie nie ukazywało. Generalnie to jedyne czasopismo (miesięcznik) fantastycz., które czytuję ...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Kormak w Luty 07, 2003, 09:54:58 pm
Ja wolałem "Fantastykę". A już zupełnie przepadałem za "Małą Fantastyką" - mam wobec niej dług, którego nigdy nie spłacę: dzięki niej poznałem książki Tolkiena, C.S. Lewisa i wielu innych.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Vanin w Luty 09, 2003, 12:26:54 pm
Ja na numerze lutowym zakończyłem moją przygodę z "NF". Nie mam zamiaru przedłużać prenumeraty, bo mam już powyżej uszu coraz bardziej tendencyjnego charakteru tego pisma.

W minionym roku zbyt dużo było IMHO tekstów propagujących momentami skrajną wizję świata. Szkoda, bo kiedyś uwielbiałem felietony Jęczmyka, ale w ostatnio przeginał. Podobnie dobór tekstów, szczególnie polskich, był zbyt tendencyjny. Mimo, że czytelnicy nie raz i nie dwa sygnalizowali to w listach do redakcji, nic się nie zmieniało, więc postanowiłem zagłosować portfelem.

Uwielbiam za to przeglądać archiwalne numery "Fantastyki". To było pismo.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: axel w Marzec 03, 2003, 03:06:39 pm
Muszę się niestety zgodzić z Vaninem  lekko przesadzają i Jęczmyk mnie też denerwował rozmachem swoich wizji niepopartych w moim mniemaniu argumentami w postaci faktów, ale już go nie czytam.
Resztę Fantastyki czytam być może też z sentymentu i z podziwu, bo to jednak pismo o dużej wartości wręcz historycznej.
Jest jeszcze jedna kwestia, choć wydaje mi się, że redaktorzy się starają, to jednak wciąż mają "przechylenie prawicowe", tzn. wydaje się, że są za jednymi (ujęłabym to tak: bardziej konserwatywnymi) a przeciw drugim (lewicowym) poglądom. Denerwowało mnie to jakieś trzy a może cztery lata temu, kiedy bardzo zauważalny był taki nurt w doborze tekstów i publicystyce, i przestałam kupować pismo, ale, gdy przyjechałam do kraju jakis czas temu i znowu sięgnęłam po NF to wydała mi się jakby odmieniona i próbująca zachować neutralność światopoglądowa na rzecz literatury,  mam nadzieję, że dobrej. Dlatego zaczęłam je prenumerować znowu.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Marcin w Czerwiec 19, 2003, 08:10:31 am
A jak sie wam podoba nowy design NF? dla mnie spoko, duzo lepiej niz przed majowym numerem.No i zawartosc jak zawsze cool:)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: drmuto w Czerwiec 19, 2003, 09:48:07 am
upadek z wysoka - bardzo nisko - i z bardzo wysoka; tylko czekam az sie zaczna pojawiac tam artykuly rewizjonistow
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Baldwin w Czerwiec 19, 2003, 11:24:52 am
eeeee tam,Czepiacie się szczegółów...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: factis w Czerwiec 26, 2003, 02:48:30 pm
Mi również NF przestała odpowiadać już dobrych kilka miesięcy temu. Nie odpowiadają mi jakoś opowiadania ani felietony ani sprzedawanie okładki.
A szkoda, bo to jednak kawał historii - najwyraźniej nic nie trwa wiecznie.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Spajder w Czerwiec 26, 2003, 03:40:34 pm
Chyba już był podobny temat - choć mogę się mylić. Ja jedynie mogę powtórzyć swój apel:

FENIX WRÓĆ!!! :cry:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Abignale w Lipiec 07, 2003, 03:33:43 pm
Szczerze mówiąc bardzo mało czytam NF, ale i i tak wolę Science Fiction
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: andre w Maj 12, 2004, 12:15:52 pm
Słyszałem,że Agnieszka Fulińska nie jest już członkinią składu redakcyjnego "NF".Na Syffie to przeczytałem.Jeśli to prawda,to dokąd,na miły Bóg,dryfuje to pismo?Czy ktoś z redaktorów ma jakąś wizję jego prowadzenia?
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Abignale w Maj 12, 2004, 10:16:40 pm
Wszyscy odchodzą, Jęczmyk odszedł, Oramus odszedł. Dokąd? W siną dal. Zobaczymy.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Maj 13, 2004, 06:35:26 am
Cóż, wdług mnie te zmiany wyszły NF na dobre. Dwa lata temu zrezygnowałam z wieloletniej prenumeraty, bo tego co publikowali nie dało się już czytać bez zniechęcenia. Kilka miesięcy temu bez przekonania, a nawet z najgorszymi przeczuciami  sięgnęłm po jeden z numerów i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu świetnie mi się go czytało.
Dla mnie więc nowe oblicze NF jest jak najbardziej korzystne.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Nyala w Maj 13, 2004, 07:43:14 pm
Nie czytam NF już od dawna, ale obserwuję jej rozwój z boku i jestem ciekawa na czym się to skończy. Nie wykluczam, że jesli NF bardzo drastycznie się przeorganizuje, to do niej wrócę. Jak narazie trudno mi cokolwiek powiedzieć - zobaczymy co wyniknie z tych wszystkich zmian  :|
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Deg w Maj 31, 2004, 03:23:26 pm
Cytat: "Mara"
Cóż, wdług mnie te zmiany wyszły NF na dobre.


Taa... Plebiscyt przez sms-y, gwałtowna podwyżka ceny prenumeraty, cała "stara" ekipa ucieka jak szczury (albo jest wyrzucana?)... dzięki, przeżyłem z NF ładnych parę lat, ale wygląda na to że juz nie będzie tak miło. Nie podoba mi się to wszystko i boję się pomyśleć jaki będzie następny krok :(
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Solitaire w Maj 31, 2004, 10:09:37 pm
A ja sobie po prostu czytam opowiadania, ekipą się nie przejmując... :roll:
W czerwcu wszystkie z przyjemnością. :)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Czerwiec 01, 2004, 07:47:43 am
Plebiscyt przez SMSy to chyba patent SF? Jakoś nie kojarzę tego z NF. Ale nie jestem ostatnio na bierząco i mogło mi cos umknąć.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Smok_Marek w Czerwiec 01, 2004, 10:23:57 am
Z plebiscytem sms-owym to się tyczy tylko zmiany formy w zbieraniu głosów w corocznych plebiscytach, gdzie kategoriami były takie zagadnienia jak: najlepsze opowiadanie Pl i zagraniczne, autor, galeria, wpadka roku itp. W tegorocznym wydaniu wpadkę roku pominięto... Ktoś z czytelników w liście napisał, że pachnie mu to propagandą sukcesu. Można było też głosować tradycyjnie na kartach pocztowych.
Rzeczywiście, Marka Oramusa w dziale publicystyki zastąpiła Agnieszka Fulińska.
Wcześniej wiadomo było, że naczelnym został Arkadiusz Nakoniecznik, ale redaktorem prozy polskiej dalej jest Maciej Parowski. Po tym co przecztałem we "Frajerach" Rafała Ziemkiewicza, w tym segmencie wszystko zostanie po staremu. Bogu dzięki, że na rynku jest jeszcze SF.

Ale przynajmniej ilustratorzy się nie zmienili  8) .
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Vanin w Czerwiec 01, 2004, 11:04:07 am
Cytat: "Smok_Marek"
Rzeczywiście, Marka Oramusa w dziale publicystyki zastąpiła Agnieszka Fulińska.

Agnieszka Fulińska już nie jest szefem, a nawet chyba w ogóle już nie współpracuje z NF. Nie podobały jej się zmiany, rzeczywiste czy pozorne, więc podziękowali sobie za współpracę. I to już chyba od numeru majowego.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Czerwiec 01, 2004, 11:44:42 am
Cytat: "Smok_Marek"
Bogu dzięki, że na rynku jest jeszcze SF.


Niczego nie ujmując SF (bo sama kupuję to pismo), ono również ma swoje minusy, a chyba największym jest fakt ciągle powtarzających się nazwisk autorów opowiadań. Czasami wygląda to jak monopolizacja ;) pisma.

Do NF żywię wielki sentyment - wychowałam się na tym piśmie, wówczas jedynym piśmie fantastycznym w Polsce ( Młody Technik padł zanim zainteresowałam się gatunkiem  :baby:  ). Jak więc niestrawna dla mnie musiała być treść NF ostatnimi laty, żeby zrezygnować z prenumeraty? Z tego też powodu uważam, że wszelkie zmiany w NF mogą wyjść temu pismu tylko na dobre.

Howgh!  :mexican:


co za deklaracja z mojej strony :lmao:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Deg w Czerwiec 01, 2004, 04:24:36 pm
No, do treści to trudno jest się przyczepiać, chyba że ktoś spodziewa się co miesiąc działu literackiego podporządkowanego jego gustom  ;) Forma w jakiej się to podaje też jednak jest ważna, na tyle że można zrezygnować z kupowania takiego pisma. Zmiany powinno się robić po to by było lepiej, a nie tylko inaczej :roll:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Robert J. Szmidt w Czerwiec 01, 2004, 11:08:16 pm
Mara
Cytuj
Niczego nie ujmując SF (bo sama kupuję to pismo), ono również ma swoje minusy, a chyba największym jest fakt ciągle powtarzających się nazwisk autorów opowiadań. Czasami wygląda to jak monopolizacja  pisma.


Z całym szacunkiem, Maro, ale SF daje mniej więcej 5 razy tyle polskich tekstów co NF. Wizualna powatarzalność wynika z tej ilości (pomijając już kwestię, co innego drukować:-), Jeśli w NF ktoś ma jeden tekst rocznie, to u nas może mieć ich 5 przy tym samym bezwzględnym stosunku tekstów publikowanych.
Popatrz na to z drugiej strony. W SF debiutuje rocznie więcej ludzi niż w NF przez lat 5. Statystycznie, bo czasem dochodzimy do ośmiu:-) ale faktycznie stawiamy na pewna grupę ludzi, którzy piszą stale i prezentują jakiś poziom. To nie jest tak, że ktoś napisze fajny tekst i się nie dostanie, bo kolesie czekają. Po prostu jest grupa bardziej aktywnych autorów, a u nas mają carte blanche.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Czerwiec 02, 2004, 06:39:56 am
Cytat: "Robert J. Szmidt"

Z całym szacunkiem, Maro, ale SF daje mniej więcej 5 razy tyle polskich tekstów co NF.


I chwała mu za to. Ja nie twierdzę, że SF jest hermatycznym pismem, bynajmniej. Faktycznie, jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie młodzi twórcy mogą zaistnieć. Czasami tylko mierzi mnie zamieszczanie nienajlepszych tekstów znanych autorów, co sprawia wrażenie, jakby drukowano je tylko ze względu na nazwisko.

Zaznaczam, że jest to mój punkt widzenia - mój czyli osoby czepiającej się szczegółów ;)

Tak na marginesie, to chociaż narzekam SF czytam przeważnie z przyjemnością  :mrgreen:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Tichy w Czerwiec 02, 2004, 10:35:54 am
Hej
Kiedyś kupowałem SF co miesiąc ale teraz zdarza mi się to dużo, dużo rzadziej. Dlaczego? Po prostu zmęczyło mnie to, że mniej więcej połowa tekstów (średnio) w SF jest niestety na takim poziomie, że nie mogę dobrnąć końca. Spoko, że debiuty, ale ciężko czytać coś, co ani oryginalne, ani literackie. Co by nie mówić o NF, tam teksty są jednak jakoś wartościowe. NF czytywałem już w dzieciństwie, czyli prawie dwadzieścia lat temu i do tej pory niektóre opowiadania tkwią mi w pamięci. Z SF zetknąłem się trzy lata temu i mało która nowelka wywarła na mnie takie wrażenie. Na marginesie, uważam że OK pod względem tekstów jest też Ubik.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Vanin w Czerwiec 02, 2004, 11:10:05 am
Cytat: "Tichy"
Co by nie mówić o NF, tam teksty są jednak jakoś wartościowe

:D
Cytat: "Tichy"
NF czytywałem już w dzieciństwie, czyli prawie dwadzieścia lat temu

Serio? No popatrz, a mnie się wydawało, że NF powstała z piętnaście lat temu :P
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Czerwiec 02, 2004, 01:37:58 pm
NF może i tak, ale "Fantastyka" (pierwsza nazwa) powstała w '82 r.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Vanin w Czerwiec 02, 2004, 01:57:24 pm
Oj Maro, przecież się tylko złośliwie czepiałem
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Smok_Marek w Czerwiec 02, 2004, 03:05:43 pm
Cytat: "Mara"
Do NF żywię wielki sentyment - wychowałam się na tym piśmie, wówczas jedynym piśmie fantastycznym w Polsce ( Młody Technik padł zanim zainteresowałam się gatunkiem  :baby:  ). Jak więc niestrawna dla mnie musiała być treść NF ostatnimi laty, żeby zrezygnować z prenumeraty?

Wobraź sobie, Maro, dramata autora, który musiał pisać pod Parowskiego aby w ogóle zaistnieć jako debiutant. A gdyby napisał coś lekkiego i rozrywkowego, zostałby wyklęty po wieczność.
Cytat: "Vanin"
Agnieszka Fulińska już nie jest szefem, a nawet chyba w ogóle już nie współpracuje z NF

Faktycznie, w czerwcowej stopce to nazwisko nie występuje. Publlicystyką zajmuje się Robert Ziębicki. Prawdą jest, że ostatnio musiało się coś dziwnego dziać w tej dziedzinie, ciekawe kto podjął decyzję o puszczeniu "Kija w mrowisko" (marzec 04)? Po czerwcowym "Pożywianie wyobraźni" K.T. Lewandowskiego znowu dział z listami będzie zdominowany opiniami. Nie podoba mi się zamieszczanie felietonów nastawionych na prowokację.
Gdy zobaczyłem wczoraj okładkę NF na kioskowej wystawie, w pierwszej chwili skojarzyłem sobie, że to nowy SF. Jakieś takie osy al la 3D. Ale logo wyprowadziło mnie z błędu.
Wyjaśnię, moje wypowiedzi tutaj nie miały na celu sprowokowanie do porównywania wiadomo których pism. Czytam obydwa. Co prawda w NF maiłem sporą przerwę, powodów dokładnych nie pamiętam, pewnie zbyt niezrozumiała, idąca w głęboką metaforę, zawiła fantastyka. I niektóre felietony przeznaczone dla wązkiego grona.
NF musiała się zmienić, wszak nie jest już samotnym okrętem płynącym po morzu polskiego rynku wydawniczego.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Czerwiec 27, 2004, 12:18:18 am
A jednak nie wytrzymałem. Wybacz Vanin. Zobaczymy czy forumowicze, którzy w sporej części ostro krytykują NF, zdzierżą ten przyklejony temat. A może pojawi się na forum któryś z redaktorów NF ? (Nie spodziewam się.) Jednak aby nie promować i nie faworyzować żadnego z pism proponuję kontynuację tej bardzo ciekawej dysputy w nowej, "przyklejonej" formule.
Jak zwykle- to wy zdecydujecie czy temat ma zniknąć w odmętach czy może pozostać na szczycie tej góry lodowej.
Tytuł: W obronie Nowej Fantastyki
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Lipiec 01, 2004, 12:35:53 am
W temacie "Ubik-nowy numer" Vanin napisał:

"Po pierwsze, NF cierpi na brak jakiejkolwiek wizji co do kształtu pisma. Albo chcą być pismem literackim, albo takim Bravo dla fanów sf. Nie można stać w rozkroku, bo to się kończy tak jak w przypadku "SFINKSA".

Po drugie, jeżeli jest redaktor działu zagranicznego, czy też działu polskiego, to on powinien dobierać autorów i ich, _najlepsze_, utwory. Tymczasem zewsząd dochodzą głosy, że pomimo pozornych zmian w redakcji, dalej ci sami ludzie sterują doborem tekstów. Tym razem z tylnego siedzenia.

Po trzecie, nie raz i nie dwa, NF prezentowała teksty łagodnie ujmując "skrajne" w prezentowanych poglądach. Rozumiem, że myślący człowiek musi mieć jakieś sympatie, ale tak się składa, że to czytelnicy płacą pensje redaktorom i od lat większość z nich sygnalizowała, że ma takiej polityki dość. Jeszcze parę miesięcy temu większych zmian nie widziałem; jak jest teraz nie wiem, ale po powszechnych opiniach sądzę, że niewiele się zmieniło.

Po czwarte, w 40 milionowym kraju, w którym było nie było, fanów fantastyki i osób próbujących swoich sił w jej pisaniu jest mnóstwo, naprawdę nie może być aż tak ciężko zaleźć dobry tekst. A kiedy ostatnio zdarzyło się, że zapamiętaliście jakiś tekst z NF na dłużej? Mnie pewnie ze 3 lata temu, a i w to wątpię. Dość powiedzieć, że do NF przyciągały mnie ostatnio wyłącznie opowiadania Przybyłka, pisanie przecież wyłącznie dla rozrywki.

Sentyment sentymentem, ale nie może on przesłaniać faktów, a te są takie, że zasłużone pismo się kończy."



W tej wyliczance punkt drugi wydał mi się co najmniej zabawny - w końcu co czytelnika obchodzi kto dobiera opowiadania do gazety. Nie będę jednak polemizował i obalał punkt po punkcie twierdzeń Vanina, z częścią jego opinii się nawet zgadzam. Wydaje się natomiast, że wieszcząc koniec Nowej Fantastyki nie dostrzega on (przesłoniętego?) innego ważnego faktu. Wynika to zapewne z tego, że wyraźnie skupia się na tekstach polskich autorów (zgadzam się, że NF oddała w tej dziedzinie pola Science-Fiction jednak Nautilusa zdobyło opowiadanie z NF ;)), a tymczasem...

W chwili obecnej NF jest jednym z zaledwie dwóch pism fantastycznych na rynku, które publikują opowiadania anglosaskich pisarzy. Nie robi tego Science-Fiction, nie robi Magazyn Fantastyczny. Nie robiła ś.p. SFera (sporadycznie ukazywały się tam pożółkłe "ramotki"), a także ś.p. (?) Fantasy.

Opowiadania zachodnich autorów pojawiały się regularnie w SFinsie i niegdyś w Feniksie. Obecnie ukazują się poza NF także w Ubiku, jest to jednak niszowa (?) s-f - autorzy mniej lub wcale nie znani w Polsce, co nie znaczy że słabi (!).

Tymczasem na rynku coraz mniej jest wartych zainteresowania antologii i zbiorów opowiadań autorów zachodnich. O ile w latach (przykładowo) 2001-2002 ukazało się kilka ciekawych pozycji wśród antologii (m.in. "Stare dobre czasy", "Legendy", "Niebezpieczne wizje", 2 X "To, co najlepsze w S-F", 2 X "999") i zbiorów (Dick, Shepard, 2 X Le Guin, Cadigan, McIntyre), o tyle w latach 2003-04 (do chwili obecnej) z antologii potrafię na gorąco wymienić tylko "Kierunek 3001" i następny tom "To, co najlepsze w S-F"... Lepiej, głównie za sprawą Solarisu (Ellison, Silverberg, Leiber), jest ze zbiorkami (wyszła też kolejna Le Guin).

Nowa Fantastyka uraczyła nas przez te 3,5 roku takimi znakomitymi autorami i ich dobrymi lub równie znakomitymi opowiadaniami jak m.in.  Lucius Shepard "Krokodylowa skała", George R. R. Martin "Nie wolno zabijać człowieka", J.G. Ballard "Rzeźbiarze chmur", Mike Resnick "Szklarniowe kwiaty", James Patrick Kelly "Potwory", Lucius Shepard "Ballada o Billu Pąklarzu (HUGO 1993), , Michael Swanwick "Scherzo z tyranozaurem" (HUGO 2000), Lucius Shepard "Kalimantan", Ted Chiang "Piekło to nieobecność Boga" (HUGO 2002, NEBULA 2002, LOCUS 2002) Octavia E. Butler "Dźwięki mowy", Fritz Leiber "Zdążyć na Zeppelina!" (NEBULA 1975, HUGO 1976), Michael Swanwick "Hau -hau powiedział pies"(HUGO 2002), Greg Egan "Wyrocznia" czy John Kessel "Następna sierota" (NEBULA 1982) czy Spider Robinson "Melancholijne słonie" (HUGO 1983).

I właśnie dlatego IMHO grono jej wiernych czytelników co miesiąc pyta kioskarkę o nowy numer Nowej Fantastyki.  :)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: vilgefortz w Lipiec 01, 2004, 04:58:38 pm
... mam wszystkie numery NF (i to oprawione w ksiegi) czytam od 1995r. ale to co sie teraz dzieje z pismem jest zenujace, wlasnie nabylem nr lipcowy, ze wstepnych ogledzin wynika ze kicha juz calkiem, kupuje tylko dlatego ze mam sentyment, ale nie wiem czy dotrwam do konca roku, chyba zrezygnuje (cena wysoka zawartosc kiepska i pikuje w dol coraz szybciej ...) przesiade sie chyba na MF i SF (zreszta SF czytam od poczatku istnienia i za wyjatkiem pana szanownego red.nacza i kkk pismo podoba mi sie w calosci ...)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Basior w Lipiec 02, 2004, 07:30:21 am
Zgadzam się z przedmówcą NF schodzi na psy. Pomysł wkładki o filmach mnie dobił! To już wolę jakąś galerie (choć z ich poziomem bywało różnie...).
   Kolejny minus to opowiadania zagraniczne, fakt, czasami znajdą się perełki, ale te z numeru lipcowego to dla mnie dno. Za mało jest publicystyki, bez starych publicystów to już nie to samo, jedynie Silverberg trzyma poziom, bo wyznania "nosorożca" o fandomie, sromie i genomie mnie nie ciekawią.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Lipiec 03, 2004, 08:40:49 pm
I dlatego też jeżeli redakcja nie podrzuci czytelnikom szybko jakiejś kolejnej perełki - ci sami czytelnicy następnym razem kupią "Ładne mieszkanie" albo "CKM".

Rzeczywiście, po lipcowym numerze moja taryfa ulgowa wobec NF, po części wynikająca z sentymentów, po części z czytelniczej radości jaka zdarzała się dosyć regularnie podczas czytania wspomnianych wyżej opowiadań, kurczy się gwałtownie. Liczyłem na Arkadiusza Nakoniecznika - wszak nadal pamiętam mu cykl Nowego Słońca, liczyłem na ożywczą metamorfozę pisma. Ale pomysły na przyciągnięcie czytelnika jakie serwuje od momentu gdy został rednaczem są naprawdę do kitu.

Wkładka filmowa to koszmar gorszy od cyberwkładki...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Solitaire w Lipiec 03, 2004, 09:05:12 pm
Cóż... Felietony pana Lewandowskiego to jakiś przykry żart. Nie wiem, co chce udowadniać, bo słychać jeno jęki tetryka. :bored:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: vilgefortz w Lipiec 05, 2004, 01:17:51 pm
Cytat: "Solitaire"
Cóż... Felietony pana Lewandowskiego to jakiś przykry żart. Nie wiem, co chce udowadniać, bo słychać jeno jęki tetryka. :bored:


aczkolwiek lubie proze pana Lewandowskiego i jestem wielkim fanem Noteki, felietony sa cienkie jak warstwa ozonowa naszej planety ...

fantastyko ! powstan z popiolow lub odejdz z wielkim hukiem, bo nie chce byc swiatkiem powolnego upadku, niech pozostanie choc mile wspomnienie ...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Lipiec 30, 2004, 07:24:52 am
Mr.Maras po tym co NF pokazuje w ostatnich miesiącach mam identyczne "wrażenia" jak ty. Czytam NF od 9 lat i serce mi krwawi, że to pismo staje się coraz bardziej mi obce. Wydawało mi się rok temu że została osiągnięta równowaga. Dobre teksty literackie i publicystyczne, ogólnie zmiany były raczej na lepsze niż na gorsze. Następnie zmienił się Naczelny. Pomyślałem sobie że proza zagraniczna dobierana do NF będzie jaszcze lepsza, a reszta pisma utrzyma wysoki poziom. Jakże się myliłem...
To co dzieje się od nr 9/2003 jest wszystkim wiadome. Jednym to nie  przeszkadza ale ja jestem coraz większym pesymistą i pierwszy raz od kiedy czytam NF zastanawiam się czy nie dać sobie z tym spokoju...
Ostanie dwa numery to już szybkie staczanie się po równi pochyłej. Nie piję tu do prozy gdyż jeszcze nie miałem okazji przeczytać choćby jednego opowiadania (sterta zaległości rośnie...) ale ogólnie do całości pisma. Poczynając od koszmarnej szaty graficznej, a na powrocie do wygrzebywania starych smrodków kończąc. Poza tym graficznie NF coraz bardziej upodabnia się do SFinksa i obawiam się, że tak samo skończy...
Boli mnie to bo uważałem NF za najlepsze czasopismo o szeroko pojętej fantastyce  w Polsce, a teraz ...

Ponieważ to mój pierwszy post na FGFantastów, witam i pozdrawiam wszystkich.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Comar w Sierpień 02, 2004, 02:01:24 pm
Cytat: "bogow"

Ostanie dwa numery to już szybkie staczanie się po równi pochyłej. Nie piję tu do prozy gdyż jeszcze nie miałem okazji przeczytać choćby jednego opowiadania (sterta zaległości rośnie...) ale ogólnie do całości pisma.

Dla mnie najważniejsze są jednak opowiadania, które są cały czas dobre, a stanowią znakomitą większość pisma. Chociaż także żałuję odejścia dawnych felietonistów i zastąpienia ich m.in. Lewandowskim (choć w najnowszym numerze jego felieton nie jest juz tak tragiczny). Ogólnie rzecz ujmując kupuję NF i zamierzam ją dalej kupować.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Sierpień 05, 2004, 06:34:59 am
Ukazał się nowy numer, więc mimo mojego dramatyzowania poszedłem do kiosku i go kupiłem.
Nałóg to nałóg... ;)
Co by nie mówić o tych wszystkich zmianach, to proza w NF jest zawsze szczególnego rodzaju i choćby tylko dla niej warto jeszcze to wszystko ciągnąć.
Na marginesie, gdy deszcz pada nieprzerwanie od kilku dni, człowiek codziennie moknie do suchej nitki, skłonność do czarnowidztwa przychodzi sama, a mój wrodzony pesymizm dostaje wtedy nową pożywkę... Wypłakałem się więc na forum  ;)  ale z nadejściem nowego miesiąca postanowiłem, że nie ma co... Tak jak na Tytaniku orkiestra grała do samego końca tak i ja będę raczej czytał NF nadal. Trudno się jednak pozbyć wieloletnich nawyków.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Sierpień 05, 2004, 06:38:10 am
Numer 8/2004 wg mnie:
-opowiadania zagraniczne
Najlepsza jest Liz Williams, "Bankiet..." ma niesamowity klimat, może jedynie Nierzeczywistość jest tu trochę skromnie przedstawiona ale ogólnie jest bardzo dobrze. Tekst Rogera raczej jest taki sobie, choć na swój sposób niepokojący. Niestety najsłabszy wydaje się Silverberg, ponownie motywy imperialne i trochę stalkerowe, pomysł na opowiadanie i nic więcej...
-polska fantastyka
"Królikarnia" Guzka, chyba najlepszy polski tekst i najbardziej rozrywkowy tekst tego numeru, pewnie będzie ciąg dalszy. "Klub Pzyszłość" nieźle pasuje w jednym numerze do opowiadania Rogera, choć nie trzeba umysłu Nowego, aby odgadnąć zakończenie dużo wcześniej. Kalinowska... cóż chyba debiut...
-publicystyka
Te filmy zaczynają działać mi na nerwy... Tekst o Garfieldzie sympatyczny, ale wydaje mi się że jego miejsce nie w NF. Tekst pana Olszańskiego zajmuje coś około strony tekstu, dawniej pewnie pozwolono by na więcej... Nauka i SF - ciekawe. Lewandowski nawet strawny, uswiadomił przedstawiciela głównego nurtu, no no...
Silverberg dodał coś do swojego wizerunku pisarza i zaprezentował trochę autoreklamy. Wolałem już, gdy pisał o historii SF, tak jak w tym numerze Jacek Dygoń przedstawia  klasyka grozy.
-szata graficzna
Brawa dla ilustratorów, jako jedyni są stałą po tych zmianach, Aragorn i spółka na gobelinie z Bayeux, fajne... :)
Okładka tak mnie nie razi, pewnie przez zieloną tonację ;)
Po co im dublowanie spisu treści na okładce? Wystarczy przecież porównać okładki do maja z tymi nowymi. Czy oni tam oczu nie mają?
Tytuły w dziale publicystycznym są kilka razy większe a logo NF jest mniejsze niż dawniej. Droga do większej sprzedaży? Genialne...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Sierpień 17, 2004, 11:00:08 am
Wreszcie znalazłam chwilkę, żeby poczytać NF. Bogow, miałeś rację, Liz Williams i jej "Bankiet Władców Nocy" wręcz powala na kolana. W tym krótkim opowiadanku autorka potrafiła nie rozpisując się niepotrzebnie, w doskonały sposób nakreślić obraz oryginalnego mrocznego świata. Zrobiło to na mnie wrażenie  :lol:
Tytuł: Czesc!
Wiadomość wysłana przez: harwi w Wrzesień 14, 2004, 06:16:12 am
Jaka jest stona internetowa nowej fantastyki?

Dzieki za pomoc
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Wrzesień 14, 2004, 05:13:56 pm
Chodzi zapewne o "Nową Fantastykę"? Nie ma strony.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: harwi w Wrzesień 15, 2004, 06:06:33 am
Szkoda

Dzięki
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Smok_Marek w Wrzesień 19, 2004, 10:50:05 am
a kiedyś była, ale taka nieoficjalna, fanowska... chyba
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Wrzesień 19, 2004, 11:28:03 am
Swoją drogą ta niechęć redakcji do internetu jest ciekawa. Być może nowy rednacz, wśród wielu takich sobie decyzji podejmie tą jedną właściwą i zobaczymy stronę NF w sieci? Byłoby miło.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Nyala w Wrzesień 20, 2004, 12:13:45 pm
Cytat: "Smok_Marek"
a kiedyś była, ale taka nieoficjalna, fanowska... chyba


A NF nie miała swojej postrony na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka? Bo wydaje mi się, że kiedyś coś tam było, ale oczywiście trudno było nazwać to stroną z prawdziwego zdarzenia. Tak mi po prostu coś świta... może się i mylę.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Wrzesień 20, 2004, 01:43:01 pm
Cytat: "Nyala"
A NF nie miała swojej postrony na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka? Bo wydaje mi się, że kiedyś coś tam było, ale oczywiście trudno było nazwać to stroną z prawdziwego zdarzenia. Tak mi po prostu coś świta... może się i mylę.


Nie mylisz się. Była podstroną Prószyńskiego, chociaż bardzo ubogą w treść, a w dodatku wieki temu. Zastanawia mnie, podobnie jak mr. marasa, dlaczego takie duże pismo "z  tradycjami", nie ma własnej strony? Może schodzą z kosztów? ;)

Pozdrawiam
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Nyala w Wrzesień 21, 2004, 12:12:33 pm
Może? Sama też się nad tym zastanawiałam i do teraz nie wiem jak to jest. Jak jeszcze czytałam NF to irytowało mnie również to, że nie bardzo była możliwość zaopatrzyć się w archiwalia  :|  Ale to stare dzieje  ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: zorro w Październik 08, 2004, 04:37:48 pm
Też wypadłem z przygodą z NF. I jest to drugie wypadnięcie w 22-letniej historii pisma i mojego tegoż czytania (kupowałem od pierwszego numeru! pamiętam, Breżniew jakoś wtedy umarł). Pierwsze nastąpiło w pamiętnych latach ok. 1990. Jakoś wtedy NF chyba zaczęła samodzilny byt i coś rzeźbili za bardzo (a może ja miałem kryzys finansowy?). Potem się pismo odbiło i ja gorączkowo szukałem przepuszczonych numerów. Wydałem majątek na zakup archiwalnych numerów w redakcji, trochę w antykwariatach i jakoś mam komplet.
Ale od jakiegoś niedługiego czasu (bez specjalnego skupiania się na tym, ot mimochodem) po prostu zauważyłem, że przestaję czekać na kolejny numer. A nawet zdarzały się nowe numery leżące po kilka, potem -naście dni i czekające aż przeczytam. I w końcu nie przedłużyłem prenumeraty.
Stało się.
Ciekawe czy wrócę :)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Mara w Październik 08, 2004, 10:50:19 pm
A ja się przyznam - kupiłam ostatni numer NF. I chyba to będzie faktycznie ostatni numer, przynajmniej dla mnie. Żenada.
Może pomożecie mi zinterpretować fragment jedynego zagranicznego opowiadania w numerze. Cytuję: "Była wysoka i koścista, ale szczupła..." Po przeczytaniu tego "kwiatka" szczęka mi opadła. A potem zaczęłam się zastanawiać: czy ja mam jakieś braki w edukacji, czy co? Całe życie wydawało mi się, że skoro koścista to szczupła. Ale już niczego nie jestem pewna  :dead:
A co do całości opowiadania K. K. Rush "Tropiciel", to już na samym poczatku zniechęciło mnie swoją chandlerowską formułą. Jednak dzielnie czytam dalej (jestem w połowie), mając nadzieję, że może czymś mnie zaskoczy :|
Jedno wiem - wypisuje się z klubu NF. :matrix:

Pozdrawiam
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Abignale w Październik 15, 2004, 09:39:09 pm
Ciekawa jestem, jaki ma cel ta cała polityka NF, skoro zewsząd słychac tylko głosy protestu i potępienia. Bo to nie ma dobrych opowiadań, które możnaby drukowac? Bo to mało ludzi pisze i marzy o tym, zeby znaleźc się na NF łamach? Jaki wizerunek chce NF wykreować puszczając takie teksty?
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Nyala w Październik 16, 2004, 10:09:39 am
Abignale --> Może chce być czasopismem dla wszystkich? Może uważa, że jest "nie na czasie", że teraz potrzeba więcej nowoczesności? Czyli: więcej kolorowych stron, większe obrazki... Sama nie wiem. Ale "dla wszystkich" znaczy "dla nikogo". Zresztą jest to wielki zawód dla ludzi, którzy z NF są całe lata. A to przecież właśnie tacy czytelnicy nakręcali to wszystko... Tak przynajmniej uważam.

No i może teraz pisze się róznież inaczej. Chociaż nie czytam teraz NF, więc nie moge ocenić drukowanych tam tekstów.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Październik 18, 2004, 06:25:28 am
Ostatni numer wygląda mi na sabotaż, nie wiem tylko czyj... Już odzyskiwałem nadzieję, a tu taki pasztet...
Jak sobie przypomnę to najeżdżanie na NF w przeszłości to mnie śmiech ogarnia. Przynajmniej dawniej publisystyka stała na poziomie, co by o prozie nie mówić. A teraz... Ech szkoda gadać. Pozostaje miec tylko nadzieję, że pismo przetrwa obecną ekipę, bo gdzie indziej poza UBIK-iem będzie można przeczytać zagraniczne opowiadania?
Tytuł: NF w sieci
Wiadomość wysłana przez: andre w Październik 22, 2004, 10:50:53 am
www.fantastyka.pl
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Październik 22, 2004, 09:55:47 pm
Rzeczywiście na razie nic tam nie ma poza spisem treści ale ten mały krok dla czytelników NF jest ogromnym krokiem dla redakcji NF. Czyżby niechęć do sieci została przełamana?
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Październik 27, 2004, 05:17:10 am
Poza tym garść niusów z początku miesiąca, trochę linków - twórcy strony wyszli z założenia: o bezpośredniej konkurencji nie mówimy. Dział Forum przezornie pozostawiono nieaktywny  ;)  Ogólnie ładnie wygląda choć "uciekające przyciski" są nieco denerwujące. Ja co prawda wolę, gdy strona jest wyładowana informacją po brzegi, ale może z każdym miesiącem będzie lepiej.

Z innej beczki, otwieram ja sobie najnowsze WS a na III str. okładki reklama i warunki prenumeraty Czasu Fantastyki. Czyżby kolejny tytuł ze stajni Prószyński Media? Wiadomo Wam może o tym coś więcej?
Tytuł: Time, what is time?
Wiadomość wysłana przez: Gustavv w Listopad 22, 2004, 09:35:48 pm
Stronkę mają nawet miłą dla oka, choć nie powiem żeby szczególnie szybko chodziła, ale może jeszcze zostanie ulepszona. Mam jednak pytanie z innej beczki, cz ktoś z Forumowiczów lub Forumowiczek ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o decyzję o przyjęciu opowiadania do NF? Ile się średnio czeka na odpowiedź? Miesiąc, dwa? A może wcale nie odpowiadają i trzeba się domyślać? :cry:  Mam pewne doświadczenia z innymi tytułami i jeśli o nie chodzi, przynajmniej człowiekowi odpisywali na mail, a tutaj panie tylko infa o wyświetleniu maila na kompie redaktora przychodzą :)  I nie wiadomo, czy poprawiać tekst dalej i słać pod inny adres, czy jak, eh patience that is what we need - jak mawiał Imperator, ale bez przesadyzmu:) Pozdrawiam Wszystkich!
Tytuł: Re: Time, what is time?
Wiadomość wysłana przez: Dragonseal w Listopad 23, 2004, 07:10:08 am
Cytat: "Gustavv"
Ile się średnio czeka na odpowiedź? Miesiąc, dwa? A może wcale nie odpowiadają i trzeba się domyślać? :cry:  Mam pewne doświadczenia z innymi tytułami i jeśli o nie chodzi, przynajmniej człowiekowi odpisywali na mail, a tutaj panie tylko infa o wyświetleniu maila na kompie redaktora przychodzą :)  I nie wiadomo, czy poprawiać tekst dalej i słać pod inny adres, czy jak, eh patience that is what we need - jak mawiał Imperator, ale bez przesadyzmu:) Pozdrawiam Wszystkich!


Jak to zwykle bywa, zależy komu mają odpowiedzieć. Ale z reguły termin  odpowiedzi bywa dość odległy (jeśli w ogóle). Z moich doświadczeń wynika, że trzeba red. Parowskiemu od czasu do czasu przypominać o sobie. Przez sześć ostatnich lat otrzymałem do niego jakąkolwiek odpowiedź tylko trzy razy (negatywną rzecz jasna, bo, jak się dowiedziałem, moje teksty nie spełniają standardów wymaganych w NF).
Ślij jednocześnie dzieło pod inny adres, bo to do niczego nie zobowiązuje, a zwiększa szanse na druk.
Powodzenia Gustavvie
Rafał Dębski
Tytuł: Time, what is time?
Wiadomość wysłana przez: Gustavv w Listopad 23, 2004, 02:06:52 pm
Ha! No cóż, także raczej nie spodziewam się pozytywnej odpowiedzi, szczególnie, że horror w NF pojawia się delikatnie mówiąc... nieczęsto :)  Dziękuję za radę, przysiądę raz jeszcze do tekstu i podeślę go pewnie do SF. Może tam jego ocena pójdzie sprawniej, w każdym razie - redakcje większości czasopism na naszym rynku, mogłyby wziąć sobie do serca zwyczaj przesyłania choćby odmownej odpowiedzi. Pozostawiony bez jakiegokolwiek REka autor czuje się bowiem zawsze odrobinkę zawiedziony :)  Pozdrawiam!
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: samowiła w Styczeń 16, 2005, 10:52:33 am
Chyba najlepiej zabrać się za konkursy. Ja wysłałam właśnie do NF na "Współpracując z Cardem" i udało się. W ogóle moim zdaniem powinno być ich więcej, w "Science Fiction", w "Nowej Fantastyce"... Ostatnio "Fabryka Słów " organizowała chyba konkurs na opowiadanie o tematyce wojennej. Ale i tak rzadko się jakakoliwke możliwość wysłania czegoś zdarza...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Styczeń 17, 2005, 09:52:02 am
Zainteresowanym polecam nasz "przyklejony temat": KONKURSY LITERACKIE - CENTRUM INFORMACYJNE.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Styczeń 18, 2005, 10:19:34 pm
Cytat: "samowiła"
Chyba najlepiej zabrać się za konkursy. Ja wysłałam właśnie do NF na "Współpracując z Cardem" i udało się.


Co znaczy "udało się"? Poprosiłbym o szczegóły...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: samowiła w Styczeń 19, 2005, 03:29:52 pm
Ano wydrukowano :)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Styczeń 19, 2005, 08:52:33 pm
W którym numerze i co to było, bo na pewno nie czytałem?
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: samowiła w Styczeń 20, 2005, 04:46:34 pm
"Lodówka" w październikowym numerze z 2004. Szczerze mówiąc, kiedy je przeczytałam, doszłam do wniosku, że w życiu bym tego nie wydrukowała będąc na miejscu NF. Wszystko dlatego, że tyle czasu minęło od wysyłki do druku. Nawet stosunek do własnych wypocin się zmienił :)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Formaldehyd w Luty 08, 2005, 10:43:55 pm
Pisze na gorąco, wprost po lekturze ostatniego numeru. "Tatuaz"  piora Bruce'a Hollanda Rogersa - co to ma do jasnej cholery byc??? To jest FANTASTYKA??? Buraka temu kto puscil takiego gniota do druku.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Luty 17, 2005, 01:00:31 pm
Ich strona internetowa to jak na razie gigantyczny przerost formy nad trescia (a wolniej to juz chyba nie mogla dzialac...) - mam dziwne wrazenie ze podobnie jak z samym pismem... Ale jako ze ostatnie co czytalem to numery z 2002 roku (mam pozniejsze, ale jakos tak... nie bylo czasu ;)) to nie znajac esencji, czyli zawartosci literackiej, nie chce bezpodstawnie odsadzac od czci i wiary - ponizej czysto subiektywne i luzne narzekania bez ladu i skladu ;)

Jedno wiem na pewno: taka jak stara dobra "Fantasyka" z lat 80. to juz to pismo nie bedzie nigdy. Wtedy moze i papier byl slaby, galeria to czasami marnowanie stron, opowiadania polskie to "jedynie sluszna" droga Parowskiego (chociaz trzeba uczciwie przyznac ze nawet w tym typie trafialy sie ciekawe kawalki) i jeden Wiedzmin wiosny nie czynil, to opowiadania zagraniczne po prostu powalaly!!! Teraz, odnosze dziwne wrazenie, ze nastapilo pewne wyrownanie: opowiadanie polskie "znormalnialy" - mlodzi autorzy pisza opowiadania normalne, z akcja, bez udziwnien literackich... (chociaz czesto mam tez wrazenie ze w sumie o niczym...). Zagranica czesto jest dobra, ale... to juz nie to - widocznie kiedys, jako ze bylismy troche zacofani i bylo sporo do nadrabiania to i wybor byl duzy wiec mozna bylo wsadzac same perelki. Teraz kiedy jestesmy w miare na biezaco jest poprawnie ale juz nie tak wyjatkowo. A moze po prostu teraz inna fantastyke sie pisze? Bo faktem jest ze najbardziej podobaja mi sie opowiadania retro, laureaci Hugonow i Nebul z lat ubieglych...
Publicystyka zeszla na psy... - to oczywiscie moje subiektywne zdanie, ale teraz po prostu malo ktory artykul mi sie podoba...
No i jeszcze NF nie ma czego co miala stara fantastyka - Ilowiecki! ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Last Viking w Marzec 29, 2005, 07:49:15 am
Przed Świętami zakupiłem NF numer kwietniowy i nieczęsto mi się to zdarza przeczytałem od deski do deski w ciągu 1 dnia (sobota) w oczekiwaniu na Święta :D  
Moja subiektywna ocena poszczególnych felietonów i opowiadań (skala od 1 do 5 gwiazdek, gdzie 1 to beznadzieja a 5 arcydzieło które zapamiętam na długo)

TEMAT MIESIĄCA
Marcin Niemojewski - "Świat oszalał, czyli spiskowa teoria dziejów"
(**)
...czyli teorie spiskowe w pigułece. Nic odkrywczego, nic nowego, nic o czym byśmy nie wiedzieli - marna to teoria spiskowa o której wszyscy wiedzą ;) Jeśli chodzi o te tematy to wolałem Ziemkiewicza, chociaż w wielu kwestiach się z nim nie zgadzam to nie można mu odmówić "polotu" w posługiwaniu się piórem. U Niemojewskiego tego zabrakło, trochę powiązania z filmami, odrobina wymuszonego humoru - to za mało.
Igor Kościelnik - "Człowiek, który wiedział za dużo"
(**)
Kościelnik opowiada nam o tajemniczym Ianie Ashbury, agencie Secret Service, który być może zna tajemnicę śmierci Kennedyego i Monroe. Felieton bardziej pasuje do wydawanej ongiś gazetki "Akta X", niż do NF.
Jan Stradowski - "Szaleństwo zakaźne"
(***)
Autor, zgodnie z najnowszymi trendami (czy trendy to dobre słowo?) wykazuje iż  choroby psychiczne to nic innego jak infekcje i stany zapalne. Felieton fachowy, interesujący, rzucający nowe światło na medycynę, na choroby typu: autyzm, schizofrenia. Tak to jest artykuł z działu nauki przez duże N.
Jacek Dygoń - "Ekran oniryczny"
(***)
Świetny, choć mało wyczerpujący przegląd klasyki kina onirycznego. Autor skupił się na trzech filmach: "Harry Angel" (Parkera), "Zagubiona autostrada" (Lyncha), "Podziemny krąg"(Finchera). Ciekawe spostrzerzenia, interesujące wnioski i skojarzenia. Czyta się z przyjemnością.
OPOWIADANIA
Alex Irvine - "Przeczucia Nieśmiertelności"
(**)
Ludzie jak bogowie, zstępują z Olimpu, znudzeni nieśmiertelnością (bogaci posiadają dostęp do medykamentów przedłużających życie, młodość - poprawiających urodę) żeby zabawić się z nieśmiertelnikami. Temat oklepany, opowiadanie trąci straszną naiwnością, infantylizmem, dziwnymi ideami (wybór pomiędzy życiem wiecznym w luksusie, a życiem przyziemnym), postacie papierowe. Jestem na NIE.
Leonid Kaganow - "Homik"
(****)
Świetne, zabawne opowiadanie zza wschodniej granicy. Autor dowcip zręcznie przeplata ze zgrozą sytuacjii. Edukacja młodzieży, tworzenie sztucznego życia (kłania się Frankenstain), brak wiedzy seksualnej. Najbardziej podobał mi się dialog: skąd się biorą dzieci (z yahoo :lol: )
Być może tak wygląda przyszłość naszych dzieci i wnuków...
Marcin Czub - "Zewnętrze"
(**)
Opowiadanie nadesłane na konkurs "British council" i "NF". Co to ma wspólnego z Brytanią, oprócz tego że akcja się dzieje w Londynie a jeden z bohaterów nazywa się LordAngol. Rozpad osobowości (tak świetnie przedstawiony u Dicka) u Czuba jest przyczynkiem do przyznania obywatelstwa osobowością zajmującą jedno ciało. Pomysł ciekawy, postacie barwne, ale po dobrym początku zakończenie fatalne. Gdyby to opowiadanie poszło w innym kierunku...
Łukasz Orbitowski - "Zmierzch Rycerzy Światła"
(****)
Najlepsze opowiadanie w tym numerze. Lubię Orbitowskiego, gdyż jego bohaterowie są tak podobni do mnie, do ludzi mnie otaczających, mają podobne problemy (oczywiście te przyziemne, nie fantastyczne ;) ), podobne marzenia i sposób myślenia. Temat: galopujący rozwój mediów, samospełniające wróżby poprzez naszą wiarę. Wiara w przyszłość determinuje przyszłość. Wmawianie nam pewnych rzeczy poprzez media sprawia iż sami żyjemy w wirtualnym obłędnym świecie iluzji. I czy to nie jest odpowiedni czas dla SZATANA. Ależ oczywiście Pan Oszustw, Łgarstwa, Zawiści i Zazdrości - nadchodzi. :D Studium natury ludzkiej i zaduma nad tym jak szczęśliwy człowiek może sam sobie urządzić piekło, tylko z niewielką pomocą  :evil:
GALERIA
Zdzisław Beksiński
(****)
Nie mogło być inaczej. Po tragicznej śmierci, Beksiński musiał się znaleść w kwietniowej galerii. Na łamach "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki" był częstym gościem. Parowski dodał do jego grafika, trafną ocenę sztuki Beksińskiego. Spodziewałem się jednak obszerniejszego materiału i głębszej analizy, dlkatego tylko 4 gwiazdki.
INNE
Robert Silverberg - "Odloty"
(****)
Jak zawsze doskonały. Tym razem o tym co i mnie gnębi, zbyt powolny podbój kosmosu. Ciekawe wariacje na temat prywatyzacji kosmosu i oddania badań w ręce prywatnych przedsiębiorców. To może zadziałać  :D
Błażej Dzikowski - "Objawienie Św. Marshala"
(***)
Dzikowski z przymrużeniem oka opowiada o Marshallu McLuhanie - proroku ery komputerowej.Po tego typu artykułach zawsze zastanawiam się nad głupotą ludzką i jak Amerykanie będąc najpotężniejszym narodem na świecie wierzą w takie bzdury. Z błazna robią doradcę. Może to jest klucz do potęgi...
Jacek Dukaj - "Odyseusz z Mroku" (**)
Tomasz Piątek - "Nawariata?" (**)
Ani mnie nie zachęcili ani mnie nie zrazili do przeczytania recenzowanych przez nich książek.


Zapraszam do polemiki
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Angelus w Marzec 31, 2005, 12:57:06 pm
Obawiam się , ze jesteś jedynym, który juz przeczytał kwietniowy numer w marcu i poczekasz sobie trochę na tą polemikę. ;)

Ale głowa do góry bo jak mówią starzy górale:,,Co sie odwlecze, to nie uciecze". :)

Pozdrowionka!

Ps. Chyba się nudzisz w robocie skoro masz czas na tak obfite posty? ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Eltharin Silverblade w Kwiecień 04, 2005, 06:25:36 pm
Ja przeczytałem! :D  Najfajniejsza była galeria Beksińskiego, nigdy wcześniej tego artysty nie znałem... 8)  A szkoda, obrazy świetne!
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Piotr Rogoża w Kwiecień 17, 2005, 08:42:25 am
Dopiero teraz dostałem numer kwietniowy w łapki. Wrażenia mam jak najbardziej pozytywne - świetna galeria Beksińskiego, dwa kapitalne opowiadania ("Homik" Kaganowa i "Zmierzch rycerzy światła" Orbitowskiego), przyzwoita publicystyka. Według mnie magazyn wychodzi na prostą i jeszcze wiele dobrego możemy się po nim spodziewać. Już czekam na numer majowy.
Tytuł: Forum Nowej Fantastyki juz dziala!
Wiadomość wysłana przez: Rurykowicz w Kwiecień 24, 2005, 09:51:53 am
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych szeroko rozumiana fantastyka do dyskusji!
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Kwiecień 24, 2005, 12:43:37 pm
Nie zauważyłeś, że na samej górze jest, przyklejony zresztą, temat o NF? :?

CIACHO czy VLEPKA? :badgrin:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Bajarka w Kwiecień 24, 2005, 04:50:14 pm
Gdzie?Kiedy?co i jak?  :?
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Kwiecień 24, 2005, 06:20:24 pm
No zaczęło działać forum na stronie "Nowej Fantastyki"
http://www.fantastyka.pl/forum/
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: kingquest w Kwiecień 29, 2005, 05:50:20 pm
Dzisiaj kupiłem majowy numer i jest całkiem niezły. Kilka ciekawych opowiadań. Kilka niezłych felietonów i co nieco o najnowszych Star Wars filmie. Dokładniej się wypowiem jak dokładnie przeczytam.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Last Viking w Maj 04, 2005, 12:03:49 pm
No i znowu moja subiektywna ocena majowego numeru. Skala od 1 do 5 gwiazdek, gdzie * - to beznadzieja, a ***** - arcydzieło, które na długo zapamiętam.

TEMAT MIESIĄCA
Irek Grin - "Nawiedzone Domy"
(***)
To prawda - Temat Miesiąca jest najsłabszą pozycją w "NF". Tym razem rzecz o nawiedzonych domach. W sukurs "NF" pozła TVP1 emitując niedawno "Rose Mader" wg. Kinga, może dlatego jestem nieco znudzony tym tematem. Rzecz bardziej pasuje do "Strefy 11" a nie do pisma poświęconego fantastyce.
Jednak Irek Grin wybrnął z tego obronną ręką. W swoim felietonie nawiązał do powieści gotyckiej, mistrza Kinga, socjologii, psychologii, histori opowieści o "strasznych domach" i filmu.
Czyta się nieźle, ale nic odkrywczego i rewelacyjnego.
Karolina Górska - "Co ukrywa się w naszych domach "
(***)
Żartobliwy przegląd przedmiotów, mebli, sprzędu gospodarstwa domowego i zwiazanych z nimi koszmarów z filmów grozy. Ciekawy pomysł, materiał jednak nie do końca wyczerpany i humor trochę toporny. Trzy gwiazdki za pomysł.
Jacek Dygoń - "Strzeż się tych miejsc"
(*)
O ile Grin i Górska jakoś poradzili sobie z tematem, o tyle felieton Dygonia jest słaby, mało wyczerpujący, oparty o pogłoski i już na 100% nadający się do "Akta X".
Jan Stradomski - "Syndrom chorego Budynku"
(***)
Próba naukowego wyjaśnienia fenomenu "stasznych domów", chorób, niepokojów, jakie nas nawiedzają w tych miejscach. Stradomski bardzo ładnie to przedstawił, ale jak dla mnie zbyt płytko (cóż tylko jedna strona  ) Jednak mam nadzieję iż jego felietony na dłużej zagoszczą na łamach "NF", gdyż nawiązują do starej tradycji prezentowania tematów naukowych.
OPOWIADANIA
James Patrick Kelly - "Ciemna Strona Miasta"
(**)
Dwie gwiazdki - tylko z szacunku dla autora  , ale IMO to opowiadanie to nieporozumienie. Toż to nowela "nurtu głównego" z lekkim elementem s.f. Opowieść o małżeństwie, gdzie jedno z małżonków sięga po narkotyki/stymulanty w celu polepszenia swojego życia i żyjącego w dwóch światach (virtual i real) Nudne, a końcówka cukierkowa i poprawna politycznie. Opowiadanie dla zwolenników Ligi Polskich Rodzin  
Gary A. Braunbeck - "Balet Słoni"
(***)
Kiedy patrzę na słonie zawsze jest mi ich żal...  Słonie pamiętają wszystko, każdą uczynioną im krzywdę, każdy ból, każdą stratę. Może dlatego to takie smutne zwierzęta? Cyrku - nienawidzę, dla mnie to ninaturalne, kiedy wytresowane zwierzęta tańczą na arenie.
Autor opoarł swoją opowieść na tych dwóch elementach, dodając do tego konflikt matki alkoholiczki z dorosłym synem. Podparte świetną narracją - stworzyło niezłe opowiadanie...ale znowu nie jest to opowiadanie które chciałbym znaleźć w "NF"
Eric M.Witchey - "Życie, śmierć i magiczne ropuchy"
(***)
Dowcipne, nieskomplikowane opowiadanie o magii, miłości, poświęceniu. Mężczyzna szuka sposobu na uratowanie śmiertelnie chorej żony, uciekając się do zabobonów i naiwnych wierzeń z dzieciństwa. Temat bezradności wobec śmierci ukochanych zarysowany ale moim zdaniem nie wyczerpany.
Fran Roger - "Kosmiczna plaża"
(****)
Krótka nowela, która przypadła mi do gustu. Pesymistyczna opowieść o porażce nauki, o samotność naszego gatunku w kosmosie, o tęsknocie i o wszechogarniającej nas komercji - która wykorzysta każdą ścieżkę dla osiągnięcia swojego celu - zysku. Konfrontacja nauki z biznesem wypada na korzyść biznesu. Puentę najlepiej oddają słowa głównego bohatera: "Agencje turystyczne przywłaszczyły sobie kosmos, który przedtem należał do nauki".
Gdzieś na tle pogini za pieniądzem, majaczy pusty statek Obcych, który wylądował na Ziemi, nie ma go kto badać, gdyż naukowcy pasą owce. Czy taka przyszłość czeka naukę?
Krzysztof Kochański - "Execute (Vanberg)
(****)
Nie lubię książek, opowiadań, filmów tworzonych na podstawie gier. Jakoś zawsze mnie takie pozycje odrzucają, wolą kiedy autor kreuje własny świat. Jednak w przypadku "Execute..." mile się rozczarowałem, no ale po Kochańskim można było się spodziewać literatury na poziomie  
Opowiadanie nawiązuje do klasyki gatunku s.f. Tego typu opowiadania często gościły na łamach starej "Fantastyki". Obecnie fantastyka coraz częściej przenika się z głównym nurtem, a ja pragnę oderwania od szarej rzeczywistości, i to oferuje Kochański w swojej noweli.
Żywa akcja, dobra narracja i zaskakujące (Dickowskie, rzekł bym nawet  ) zakończenie - czyli wszystko czego można oczekiwać od dobrego opowiadania s.f.
Jaga Rydzewska - "Wojownicy"
(****)
Muszę przyznać iż opowiadanie zaintrygowało mnie i chętnie zapoznam się z książką która ma zostać niedługo wydana, a której opowiadanie jest częścią. Ciekawa wizja świata przyszłości, intrygi rodem z "Diuny", barwny opis scenerii, interesujący bohaterowia, przedstawienie nowej moralności i etyki. Chętnie odwiedzę ten świat  
Maciej Guzek - "Brudne Brzegi"
(***)
Kontynuacja "Króliczarni", jakoś mnie do siebie nie przekonała. Niby pomysł ciekawy (wrzucenie do jednego kotła polskiej rzeczywistości, magi, Alicji w Krainie Czarów, legendy o Królu Arturze, sabatu czarownic itp.), kilka niezłych nawiązań do filmów. książek, autorów z polskiego podwórka - to jednak za mało żeby opowiadanie wyszło z oceny przeciętnej. Brakuje mi polotu pisarskiego Lewandowskiego i lżejszego dowcipu rodem z "Noteki".
FILM
Maciej Parowski - "Dwie sagi dla trzech generacji"
(***)
O "Gwiezdnej Sadze", chyba już wszystko zostało napisane i powiedziane  i Parowski nic nowego do sprawy nie wniósł. Fajnie, że "NF" nie skupiła sie na filmie jako takim ale nad jego wydźwiękiem mistycznym, kulturowym a nawet religijnym.
Błażej Dzikowski - "Kosmiczna Religia"
(****)
Spojrzenie na STAR WARS od strony religii. Świetny pomysł. Dzikowski zabiera nas na wycieczkę po systemach religijnych na których wzorował się Lucas tworząc mistycyzm Jedi. Ciekawy, wciągający felieton.
Błażej Dzikowski - "Kościół Jedi" i "Vader na Prezydenta"
(****)
Zabawne podsumowanie mitu i fanowskich zapędów  Pisane lekko z wyczuciem i najważniejsze - trafione w sedno sprawy.
Ciemna i Jasna Strona Mocy
(**)
Trochę nudne, ogdrzewane, bez polotu. Nie podobało mi się zestawianie postaci z legend, mitów, autentycznego życia z postacią przemiany Anakina w Vadera. Raziły błędy z życiorysów postaci. Dwie gwiazdki tylko za pomysł.
WYWIAD
Błażej Dzikowski i Robert Ziębiński - wywiad z Jonathanem Carrollem
"Nie obchodzą mnie czytelnicy"

(****)
Czytając jakikolwiek wywiad, zwracam uwagę na zadawane pytania. Czy mają sens, czy poruszają interesujące mnnie tematy, czy odpowiednio wykorzystali czas?
Myślę, iż tym razem autorzy wywiadu stanęli na wysokości zadania. Dzikowski i Ziębiński pytali o genezę powieści Carrolla, motywację, stosunek do USA i Zjednoczonej Europy, przyszłość literatury, szuflatkowanie utworów, kontakt z czytelnikiem i kobiety  
Carroll inteligentny, błyskotliwy pisarz odpowiada czasami ostro, obnażając swoje i innych pisarstwo. Z przyjemnością przeczytałem ten wywiad.
FELIETONY
Jacek Dukaj - "Historia Charakteru"
(***)
Dwie recenzje książek w jednym felietonie. Nie powaliło mnie to na kolana, chociaż geneza powieści charakterologicznej - świetna. Być może za dużo oczekuję po IMO jedny z najlepszych pisarzy s.f.  w tak krótkiej formie jaką jest felieton. Może zamiast recenzji Dukaj powinien dostać jakiś dział, gdzie mógłby popisać się swoją myślą filozoficzną, a tak tylko trója  
Konrad T. Lewandowski - "Pożytek z Morza Śródziemnego"
(****)
Tak to jest to  Nauka i dobry, swobodny język pisarski. Ciekawy felieton o ewolucji, o powstawaniu cywilizacji. Interesująca hipoteza dotycząca Morza Śródziemnego jako katalizatora rozwoju cywilizacji. Czwórka z plusem  Trzymać tak dalej!
Tomasz Piątek - "Bo Konrad był Brutalny"
(**)
Nie wiem czy chodzi o recenzję książki Lewandowskiego, czy o dowcipny artyków zrozumiany tylko dla wybranych ze "środowiska". Mimo ciekawego stylu pisarskiego Piątka, to tylko dwója - szkoda strony  

I to wszystko. Myślę iż "NF" z numeru na numer jest coraz lepsza, chociaż wiele jeszcze należało by zmienić, aby "NF" była tak rewelacyjna jak na początku mojej przygody z fantastyką, kiedy wychodziły pierwsze jej numery (1981)

Pozdrawiam i zapraszam do polemiki
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Piotr Rogoża w Maj 25, 2005, 12:22:43 pm
W sprzedaży jest już numer czerwcowy - z moim opowiadaniem na pokładzie. Uprzejmie proszę o konstruktywną krytykę :).
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Szatanista w Czerwiec 18, 2005, 12:26:15 pm
piotrze, przeczytałem twoje opowiadanie. konstruktywnej krytyki brak, bo opowiadanie jest ok. ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Piotr Rogoża w Czerwiec 18, 2005, 09:13:10 pm
Cytat: "Szatanista"
piotrze, przeczytałem twoje opowiadanie. konstruktywnej krytyki brak, bo opowiadanie jest ok. ;)


No i klops. Jak ja nie lubię takich odpowiedzi :). A tak serio - dzięki. Każdy grafoman jest w głębi duszy łasy na pochlebstwa.
A może chociaż coś ci się nie podobało...? ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Szatanista w Czerwiec 27, 2005, 11:16:25 am
rozczarowałem sie brakiem walki między hrabią a bohaterami. pole faszyzujące jest teraz zbyt niskie by powiedzieć coś więcej :P
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Piotr Rogoża w Czerwiec 27, 2005, 08:49:26 pm
Cytat: "Szatanista"
rozczarowałem sie brakiem walki między hrabią a bohaterami. pole faszyzujące jest teraz zbyt niskie by powiedzieć coś więcej :P


Hmmm, to często powtarzany zarzut. Chyba muszę go wziąć do serca.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Październik 27, 2005, 02:54:40 pm
Ponoć wstępniak RedNacza do najnowszego, listopadowego numeru NF, jest pożegnalny. Jeśli tak to pewien etap w historii pisma się skończył. Pytanie co dalej?
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Październik 27, 2005, 03:30:35 pm
Nakoniecznik odchodzi? I co dalej?
To samo co i po zmianie Hollanka na Parowskiego i Parowskiego na Nakoniecznika - czyli dużo albo (co bardziej prawdopodobne) niewiele się zmieni.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Październik 27, 2005, 04:09:54 pm
Nie tak szybko. Na początku lat 90-tych był jeszcze Lech Jęczmyk.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Październik 27, 2005, 04:16:54 pm
Pardon, wyleciał mi z pamięci - mam go w głowie jako publicystę, a nie rednacza ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: bogow w Październik 27, 2005, 04:44:32 pm
Mam na myśli kierunek w jakim zdąża pismo, czy wydawca opamięta sie i zaprzestanie przekształcania NF w "nieco ambitniejsze"-Fantasy, czy też nowy naczelny również będzie zmuszony ulec wizji właścicieli. Jeśli odejście Nakoniecznika to swoisty protest przeciwko zmianom na gorsze, które być może sie szykują, to jestem jak zwykle pełen obaw o los magazynu.
Wydaje mi się, że za panowania na stanowisku naczelnego Macieja Parowskiego NF była prowadzona bardziej konsekwentnie, cokolwiek by nie mówić o kontrowersjach wokół jego wizji pisma. Chociaż sytuacja na rynku prasy była chyba lepsza te parę lat temu niż obecnie i wydawca nie musiał szukać nowego obdiorcy przez obniżanie jakości czasopisma.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: holek w Listopad 23, 2005, 05:25:52 pm
Ja wczoraj dowiedziałem się o istnieniu tego miesięcznika i muszę przyznać, że ciężko go dostać. Chciałem to dzisiaj zakupić lecz nigdzie tego nie mają.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: andp84 w Listopad 23, 2005, 06:16:58 pm
Cytat: "holek"
że ciężko go dostać. Chciałem to dzisiaj zakupić lecz nigdzie tego nie mają.


To pewnie zależy od tego gdzie mieszkasz.
Chociaż w czasie wakacji zdarzało mi się kupować NF w różnych małych miejscowościach, i nigdy nie miałem jakiś większych problemów z jej znalezieniem.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: holek w Listopad 25, 2005, 02:32:08 pm
Pewnie wszystkich to bardzo interesuje, więc powiem, że już mam swój pierwszy a zarazem najnowszy numer nowej fantastyki. Wspomniałem mamie żeby o niego jeszcze zapytała jak będzie w mieście i podobno sprzedawczyni dopiero co go wyjęła z folii, więc nie mogłem go dostać wcześniej.

A te wszystkie opowiadania w gazecie zawarte są autorstwa zwykłych amatorów pisarzy? To znaczy ja też mogę przysłać swoją powieść i starać się o jej wydrukowanie prawda? Przynajmniej tak słyszałem.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Listopad 25, 2005, 03:19:14 pm
Przysłać możesz zawsze, ale potem żadne starania już nie pomogą i na nic nie będziesz miał wpływu...
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: holek w Listopad 27, 2005, 10:07:31 am
Wysłałem jedno z moich humorystycznych opowiadań w świecie fantasy, ale wątpię, że to wydrukują, bardziej zależy mi na jakiejś recenzji. Czy są na tym forum osoby, które się starały o zamieszczenie opowiadania w tej gazecie? Może komuś się udało?

A swoją drogą to spodobał mi się kamienny krąg w najnowszym numerze NF.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: kingquest w Listopad 30, 2005, 07:57:10 am
Cytat: "holek"
Wysłałem jedno z moich humorystycznych opowiadań w świecie fantasy, ale wątpię, że to wydrukują, bardziej zależy mi na jakiejś recenzji. Czy są na tym forum osoby, które się starały o zamieszczenie opowiadania w tej gazecie? Może komuś się udało?



Z tego co wiem, to o wiele większe szanse na zamieszczenie opowiadania masz w Science- Fiction.
Oni wspierają i opierają się na polskich twórcach, a w każdym numerze jest conajmniej jeden tekst debiutanta.
Nowa Fantastyka to w głównej mierze opowiadania zagraniczne stąd mniejsza szansa na opublikowanie materiału.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Łowca w strugach deszczu w Styczeń 25, 2006, 11:12:09 am
Jak ludzie jednak "Piorą sobie Mózgi" przed wyrzuceniem 7pln na NF
Z całym szacunkiem dla wypowiadajacych się tutaj ale,
"Czy wy jesteście ślepi?" - "dzieci gdzie macie głowy, gusta, i poczucie godności?"
Pytam o te anielskie ody uwilbienia pod adresem NF. Czym ten szmatławiec naładowany w 70%-tach reklamami zasłuzył w waszych oczach na tak wysokie noty?.
"NF" pismem poswięconym literaturze? - dzieci przeciez na dzien dzisiejszy to wręcz "Ogólnopolska Płatna Książeczka Ogłoszeń Towarów i Usług".
Byc moze kiedys to było pismo ale dziś to "papier toaletowy".

Już dawano zakonczyłem przygodę z NF - tzn od momentu kiedy na okładki trafiały plakaty do kiepskich filmów, i kiedy pismo stawało się z kazdym miesiącem szczuplejsze i droższe.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Waldek-Mat w Marzec 24, 2006, 11:17:17 am
NF kupowałem przez 3 lata. Był to okres od 1995 do 1997. Przez ten czas Nowa Fantastyka zsuwała się po równi pochyłej w dół. Dlatego zaprzestałem dlaszego kolekcjonowania jej. Obecnie po przeczytaniu paru numerów z 2005 i jednego z 2006 stwierdzam, że NF jeszcze bardziej się pogorszyła. Szkoda, że takie zasłużone dla rozwoju fantastyki w Polsce pismo tak marnie kończy.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Lugburc w Marzec 28, 2006, 12:35:26 pm
Zgadzam się z przedmówcą. Ja również jestem z pokolenia „Niech Moc będzie z tobą” i podobnie jak Waldek-Mat namiętnie zaczytywałem się regularnie kupowanymi egzemplarzami F a potem NF. Od wieków już nie kupuję miesięcznika z powodów wymienionych przez autora powyższego postu. Coś się zmieniło, może nie tylko pismo, ale i ludzie. Być może inteligentny odbiorca – bo za takiego się uważam, stał się mniejszością i gatunkiem wymierającym. Górę bierze pulpa i to wielokrotnie przeżuwana. A szkoda, bowiem gdy sięgnę pamięcią wstecz, pod zamkniętymi powiekami widzę opowiadania Sapkowskiego.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: KanGax w Czerwiec 21, 2006, 07:20:25 am
Cytat: "holek"
Wysłałem jedno z moich humorystycznych opowiadań w świecie fantasy, ale wątpię, że to wydrukują, bardziej zależy mi na jakiejś recenzji. Czy są na tym forum osoby, które się starały o zamieszczenie opowiadania w tej gazecie? Może komuś się udało?



Jesli bardzo ci zależy i nie masz nic przeciwko rozpowszechnianiu twojego opowiadania, mozesz je po prostu zamieścic tutaj, na Gildii. Były juz takie sytuacje. Dokładnej recenzji może i nie dostaniesz, ale opinie zawsze :D
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: suite w Wrzesień 05, 2006, 11:56:01 am
Słaba ta dyskusja o najnowszym numerze ;) . Nie czytacie? Ale może wiecie gdzie można pogadać o Nowej? Oczywiscie OPRÓCZ forum Nowej (może kiedyś "dojrzeję" do tamtejszego klimatu...).
Moim zdaniem po okresie niezłego doła zaczynają się podnosić. Ale jakość z lat osiemdziesiatych już nigdy nie wróci. I to nawet nie jest wina redakcji, sytuacja na rynku jest całkiem inna.
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: c14 w Wrzesień 06, 2006, 03:58:54 pm
z żalem po raz kolejny mówię Fantastyce "do widzenia". niestety poziom opowiadań w tym periodyku staje się z numeru na numer coraz bardziej żenujący. ratują sytuację jeszcze pojedyncze teksty autorów zagranicznych, ale sekcja polska to jakaś kompletna pomyłka. nawet nie chce mi się przytaczać przykładów, bo każdy, kto czyta/czytał Fantastykę zapewne z łatwością sam znajduje te najjaskrawsze przypadki kiszki totalnej.
do tego kretyński komiks, chyba najgorszy w całej historii Fantastyki (ok, egzekwo z Ratmanem), słaba publicystka (chociaż teksty o historii fantastyki są, nie powiem, ciekawe), znośne felietony (na plus Orbitowski, na minus reszta). przeginką są okładki - czemu nie mogą być tak fajne, jak np. Esensji?
wszystko to plus fakt, że po raz kolejny po zakupie nowego numeru po prostu nie mam co czytać, sprawiło, że z Fantastyką się żegnam. może kiedyś poraz trzeci dam jej szansę.  8)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: misery_chick w Listopad 04, 2006, 05:41:00 pm
Od wielu lat kupuje każdy numer, ale z miesiąca na miesiąc mam coraz większe wątpliwości czy taka przyjemność jest warta 7,90 zł. Może to zmiana redaktora. Za czasów Marka Parowskiego było lepiej. Teraz niektóre opowiadania powinny nie przejść nawet pierwszego czytania, a co dopiero pójść do druku. Po prostu szkoda pieniędzy.  :(
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Listopad 04, 2006, 07:36:30 pm
Cytat: "misery_chick"
Za czasów Marka Parowskiego było lepiej.

A to redaktor jakiegoś pisma z Biblioteki Alternatywnej Dukaja? ;)
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: misery_chick w Listopad 06, 2006, 07:43:07 am
Cytat: "jimmy"
Cytat: "misery_chick"
Za czasów Marka Parowskiego było lepiej.

A to redaktor jakiegoś pisma z Biblioteki Alternatywnej Dukaja? ;)


Tfu... Macieja  :lol:
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Luty 14, 2007, 08:57:24 pm
Dopiero teraz wpadła mi w ręce styczniowa NF z, jak zapowiada naczelny, megahitem - czyli aktualną analizą środowiska, rynku, ludzi i w ogóle wszystkiego o związane z fantastyką.
No bez przesady, rzeczywiście "Krajobraz po zwycięstwie, czyli polska fantastyka A.D. 2006" to naprawdę mocny tekst.
I rzeczywiście w internecie komentowany jest dość szeroko (aż dziw że tutaj nikt nie zapodał :?):
http://rafalziemkiewicz.salon24.pl/3195,index.html
http://www.fantastyka.pl/forum/viewtopic.php?t=1680&sid=444117f2bd19e25bfb8e8a7884541ea3
http://paradoks.net.pl/forum/viewtopic.php?t=623&start=0&sid=690368803379fa0145cc329b4ce7fc0f
http://groups.google.pl/group/pl.rec.fantastyka.sf-f/browse_thread/thread/156b6948e7d1338e
http://www.science-fiction.com.pl/forum/viewtopic.php?t=54&postdays=0&postorder=&start=30 (tutaj chyba NURS jedzie po Dukaju)

Nie chce mi się czytać tego wszystkiego, swojego zdania też nie mam zresztą przemyślanego, ale wydaje mi się, że sporo problemów jest naprawdę trafnie ujętych i generalnie tekst robi dość przerażające wrażenie...



na deser, nie związana z Dukajem, sylwetka nowego naczelnego NF - http://katedra.nast.pl/artykul/1947/Wywiad-z-Pawlem-Matuszkiem-redaktor-naczelny-Nowej-Fantastyki/
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Wrzesień 28, 2007, 04:40:52 pm
No i w końcu od dłuższego czasu pierwszy w całości, świadomie kupiony i przeczytany nr (tzn. przeczytany jak widać, dopiero po miesiącu - kupiłem w ostatniej chwili pod koniec sierpnia ;)) Bo ostatnio to owszem, miewałem w rękach, ale tak przeglądałem tylko.

Mowa oczywiście o 8/07, żeby nie było wątpliwości :)

okładka - ładna, ładna, mi się podobała bardzo (chociaż na pierwszy rzut oka to kosmonauta nie ma głowy :P)

wstępniak - Matuszekowi (tak się odmienia?) dalej (wstępniaki z ostatnich numerów akurat czytałem) wychodzi bełkotliwie i mało zachęcająco

komiks - hmmm, sam nie wiem, w sumie całkiem przyjemny, ale te trzy strony to oczywiście lepiej byłoby na literaturę przeznaczyć  :P

Publicystyka:
"Wiek po tunguskim" - nudy na pudy, nic nowego i nic ciekawego, nie można było wziąć jakiegoś mniej oklepanego tematu?

"Dziedzictwo sfery cienia" - trochę mętny i bełkotliwy ten wywiad i Parowski trochę zbyt obsesyjnie krąży wokół tematu "powaga fantastyki"; ale przeciw wywiadom ani Siudmakowi nic nie mam

"Gdy historia pójdzie w szkodę" - trochę zbyt ogólne i wybiórcze potraktowanie ciekawego tematu (tzn. ja rozumiem, że ograniczona objętość, ale może trzeba się brać za węższy zakres tematyczny)

"Pisarze bestsellerów z lamusa" - nudy, po co to komu? tym bardziej, że bohater okazał się z fantastyką mało związany

Orbitowski - nudzi i prawi banały

Grzędowicz - jak zawsze ciekawy (i zabawny) w formie, ale treść...

recenzje - na tle tego co zapamiętałem sprzed lat 2-3 to jest całkiem dobrze, nawet te krótkie nie porażają ignoranctwem (co się zdarzało niestety)

Opowiadania:
"Echo" - tak dla prezentowania tekstów nagrodzonych, nie dla bełkotliwego mainstreamu; zamiast pomysłu i treści, tzw. "nastrój"; może od czasu do czasu to jest dobre, ale bez przesady, tym bardziej, że jako opowiadanie obyczajowe też się broni słabo (jako kontrprzykład: "Wichry marmurowego łuku" Connie Willis z któregoś SFinksa - też obyczajowe, za grosz fantastyki, ale za to znakomicie napisane i frapujące)

"Kruptos" - pomyłka jakaś, czyżby wybierającego urzekły te tarzające się po podłodze, włochate, męskie ciała?  :diabelek:

"Człowiek z żółtą kartą" - najlepsze opowiadanie numeru, w końcu fantastyka (cyberpunk?) pełną gębą, ciekawa wizja nieciekawej przyszłości no i bardzo dobrze napisane

"Ziarno Kirliana" - bełkotliwy wykład z filozofii, może po kolejnej lekturze by mnie oświeciła głębia tego utworu, ale to już wolę wrócić do rozrywkowej "Głowy Kassandry", poza tym nie znoszę tekstów w stylu "i wtedy zrozumiał..." (a czytelnik nie!)

"Starcy" - znów raczej wyrażanie swoich poglądów niż opowiadanie historii, ale czytało się przyjemnie, w sumie to mi się nawet podobała ta wizja, tylko nie podobało mi się chaotyczne mieszanie kilku zupełnych różnych wątków, zwłaszcza zakończenie ze zarabizowaną Italią (Europą?); ja wiem że to w taki sam sposób mieści się w konserwatywnych obawach przed upadkiem świata, jak spopkulturyzowany papież, zlaicyzowany Kościół, ale czemu mieszać to wszystko naraz w krótkim opowiadaniu? i jeszcze do tego rozważania nad kulturą masową... lepszy byłby esej, albo kilka felietonów

Zadupie (j)Eden" - sztampa i wtórność, mówię tu zarówno o formie jak i o treści i to nie znając opowiadania Mathesona (którego jest kopią); po prostu oklepany temat i nic nowego ani ciekawego tu autor nie mówi

Jeśli chodzi o opowiadania to w szkolnej skali ocen i na skali, wygląda to tak:
"Człowiek z żółtą kartą" (5) >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> "Starcy" (4) >>>>>>>>> "Ziarno Kirliana" (3,5) >>>>>>>>>>>>>>>>>>> "Echo" (3) >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> "Zadupie (j)Eden" (2) >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> "Kruptos" (1)

Ogólnie to mam pozytywne wrażenia o numerze, chyba na tle złych wspomnień (które pewnie przez eony czasu nabrały już naprawdę diabolicznych przymiotów). Co prawda psioczyłem na opowiadania, bez zarzutów podobało mi się tylko jedno, ale nie są złe, po prostu przeciętne. Tylko dwa najkrótsze to słabizna (a "Kruptos" to dno totalne). Publicystyka - też narzekam, ale znów nie jest bardzo zła, tylko po prostu przeciętnych lotów. Niezły komiks, dobra okładka. Ogólnie OK. Tylko dla "Człowieka z żółtą kartą" warto!

Tzn. OK na tle złych wspomnień. Jeżeli to jest jeden z lepszych numerów i przyjdzie się co miesiąc czytać co najwyżej coś takiego albo gorszego i płacić 9zł to pewnie szybko podziękuję :/
Tytuł: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Październik 14, 2007, 05:47:03 pm
Kolejny nr (jubileuszowy :roll:) przeczytany i... zawód wywołany :?

okładka - taka sobie, niezła w sumie, ale na jubileusz się spodziewałem czegoś lepszego


Opowiadania:
"Małżonka dżina" - najlepsze opowiadanie nr ale przy mizernej konkurencji, co nie znaczy że złe; jest dobre, czasami zahacza o bardzo dobre (wizja przyszłości) ale czasem trochę spada w dół (jak już ktoś zauważył, trochę nieprzekonująca psychologia - heh, może nie tyle psychologia, co jej efekty, czyli podejmowane działania - bohaterki), ale owszem, jeżeli wszystkie Hugony miałyby utrzymać taki poziom to jestem za, zwłaszcza na tle Hand z 8/07  :okulary2: (ale z tego samego nr Bacigalupi i tak był lepszy niż MacDonald  :P )

"Panie James, to dla pana" - słabiutkie, przewidywalne, ubogie psychologicznie, bardziej zarys pomysłu (bardzo wtórnego zresztą) niż samodzielna historia

"Zapakować w pudełko" - beznadziejny, przejaskrawiony bełkot o tym jak to w tej przyszłości będzie źle; dlaczego właściwie? opowiadanie ma głębokość kałuży zrobionej przez szczeniaka; mam wrażenie (również po starszych jej opowiadaniach), że Popik próbuje często celować w tę samą tematykę co Tiptree... ale bardzo jej daleko do amerykańskiej koleżanki

"Lód" - Z winy redakcji do druku trafiła wersja tekstu niezgodna z tą, która ukaże się w powieści. Czy trzeba dodawać coś więcej? Dobrze, że całego nie przeczytałem. Mogę się tylko wypowiedzieć ogólnie o idei publikowania fragmentów powieści: NIE, NIE i jeszcze raz NIE! Totalna porażka i marnowanie miejsca! Tym bardziej, że w tym samym nr redakcja pokazuje inny, akceptowalny sposób reklamowania książek. No chyba, że tak wkładka z "Kłamstwami..." to jest wyjątkowy wyjątek (może w nim właśnie zawiera się jubileuszowość tego numeru?)

W skali szkolnej i na osi:
"Małżonka dżina" (4,5) >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> "Panie James, to dla pana" (2,5)>>>>> "Zapakować w pudełko" (2,5)


Publicystyka:
=> Parowski - nie do końca zajarzyłem, ale jak to ma być w ramach "wspominkowania" to niech będzie; jak na stałe tak bełkotliwie - raczej nie
=> Chrostowski - jakoś tak pisząc ten post zorientowałem się, że nie czytałem jeszcze :053:
=> Walewski - OK
=> Śmigiel - całkiem ciekawie ale za krótko, kolejny już przykład porywania się na tematy zbyt ogólne, wiedząc że ma się do dyspozycji tylko dwie strony - może lepiej zająć się tematami które da się zawrzeć bez straty w skondensowanej formie?
=> Grzędowicz - wspomina, fajnie, ale jednocześnie nudzi i zjada chyba swój własny ogon
=> Orbitowski - tym razem OK
=> Grzegorzak - jak zawsze bardzo OK :)


Podsumowując: Nr jubileuszowy wcale nim nie jest. To jest najgorsza konstatacja po lekturze. Trąbienie o jubileuszu i nie robienie go jest, hmmm, delikatnie mówiąc irytujące i niepoważne.
Co do tłumaczeń rednacza na ten temat: "Tym razem jubileuszową (NF). Dlatego też w środku prawie nie ma już materiałów wspominkowych (...)" - ROTFL; "...ale takie które są spojrzeniem w przyszłośc pisma" - WIELKIE ROTFL (konia z rzędem temu, kto pokaże mi czym ta NF się różni od poprzednich).
Jak na "zwykły" nr NF... hmmm... tak sobie, ostatnio czytałem 8/07 i był chyba lepszy. Przede wszystkim irytuje skromna ilość opowiadań - "Lód" się nie liczy a McDevitt to miniaturka. Dla MacDonalda i Grzegorzaka warto zajrzeć - ale czy warto kupować? :029:
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Asiek w Maj 10, 2009, 12:14:04 pm
Czytam regularnie - ostatnio nawet w  związku z pracą licencjacką :p
Z pism podobnych polecam Magazyn Fantastyczny i Science fiction, fantasy i horror, publikują w nich ci sami autorzy, których spotkać można w NF, nie ma jednak zagranicznej literatury i jest mniej publicystyki...mimo to część pojawiajacych się tam tekstów jest rewelacyjna :D
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Miroll w Grudzień 31, 2009, 10:29:32 am
 W nowym styczniowym numerze Nowej fantastyki najlepiej prezentują się artykuły o polskich twórcach komiksowych oraz Terry Gilliamie. Poza tym raczej nic specjalnego;-/
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: godai w Kwiecień 05, 2010, 10:34:33 am
W kwestii nowego nic, ale proponuję archiwalia - kilkadziesiąt numerów F i NF od 1983 do połowy lat 90-tych: http://allegro.pl/item997892717_fantastyka_unikalne_archiwalne_numery.html (http://allegro.pl/item997892717_fantastyka_unikalne_archiwalne_numery.html) - aukcja trwa tylko do jutra rana.
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Lipiec 05, 2010, 11:12:49 pm
Od ponad tygodnia w kioskach jest dostępny lipcowy numer (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/07) "Nowej Fantastyki" (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka), do której wydawca dołączył egzemplarz powieści Poula Andersona (http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/poul-anderson) pt. Stanie się czas. Cena magazynu przekroczyła, prawdopodobnie z tego powodu, "magiczną liczbę 10" i można go nabyć za 10,90 zł czyli o złotówkę więcej niż dotychczas.
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Lipiec 26, 2010, 05:27:11 pm
Do kiosków trafia właśnie sierpniowy numer "Nowej Fantastyki", w której znaleźli się świetni Dzicy najemnicy Macieja Nowaka-Kreyera (http://www.komiks.gildia.pl/tworcy/maciej_nowak_kreyer), wywiady z Bogusławem Polchem (http://www.komiks.gildia.pl/tworcy/boguslaw_polch) o Funkym Kovalu (http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/funky-koval) (komiks wraca na łamy "NF" już w październiku!), z Jarosławem Grzędowiczem (http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/jaroslaw_grzedowicz) o Panie Lodowego Ogrodu (http://www.literatura.gildia.pl/serie/pan_lodowego_ogrodu) (i nie tylko), a także kompletny grafik tegorocznego, sierpniowego EUROCONU (http://www.konwenty.gildia.pl/polcon/2010). Więcej... (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/08)

Poza tym od kilku dni w kioskach jest też dostępne, trzecie już bieżącym roku, Wydanie Specjalne (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/ws-2010-03).
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Sierpień 18, 2010, 07:18:24 pm
Przedstawiamy okładkę oraz przykładową stronę z wrześniowego numeru (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/09) "Nowej Fantastyki" (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka), której tematem przewodnim jest: Z PIEKŁA RODEM. Więcej... (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/09)
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Październik 26, 2010, 10:53:19 pm
Przedstawiamy okładkę dostępnego już w sprzedaży wydania specjalnego (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/ws-2010-04) "Nowej Fantastyki" (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010) oraz nadchodzącego, listopadowego numeru (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/11),   który tym razem poświęcony będzie francuskojęzycznej fantastyce. Po   kliknięciu w listopadową okładkę ujrzycie przykładowe strony, w tym nową   planszę z Funky Kovalem.
(http://www.film.gildia.pl/_n_/literatura/prasa/nowa_fantastyka/2010/11/okladka-250.jpg) (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2010/11)
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Czerwiec 01, 2011, 01:10:36 am
Zapraszamy do zapoznania się z zawartością czerwcowego numeru (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2011/06) "Nowej Fantastyki" (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka), który jest już dostępny w sprzedaży. Więcej... (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2011/06)
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Czerwiec 28, 2011, 10:50:11 pm
W sprzedaży jest już dostępny lipcowy numer (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2011/07) "Nowej Fantastyki" (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka),   który tym razem został poświęcony filmowej fantastyce. Zapraszamy do   zapoznania się ze wstępniakiem redaktora naczelnego magazynu, spisem   zawartości oraz przykładowymi stronami. Więcej... (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2011/07)
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Sierpień 21, 2011, 12:59:44 am
Wydawnictwo Prószyński i S-ka udostępniło trzeci fragment (http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/charles_yu/jak_przezyc_w_fantastycznonaukowym_wszechswiecie/fragment3) książki Charlesa Yu (http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/charles_yu) Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie (http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/charles_yu/jak_przezyc_w_fantastycznonaukowym_wszechswiecie), a także wywiad z autorem (http://www.literatura.gildia.pl/wywiady/wywiad_z_charlesem_yu), przeprowadzony przez Marcina Zwierzchowskiego i opublikowany w sierpniowym numerze Nowej Fantastyki (http://www.literatura.gildia.pl/prasa/nowa_fantastyka/2011/08).
Tytuł: Odp: "Nowa Fantastyka" - nowy numer
Wiadomość wysłana przez: Golan w Marzec 23, 2015, 10:34:39 pm
Starą fantastykę tak , nową niemal wcale niestety.