Autor Wątek: Alternatywne źródła energii  (Przeczytany 44460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gollum

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 04, 2004, 09:21:08 pm »
Cytat: "Jacek"
Jeśli to prawda, to może to znaczyć, że i u potentatów zwykłych paliw zaczyna się coś zmieniać i zaczynają oni rozumieć wagę (i opłacalność) badania energii alternatywnej.

Raz, że im wyrasta konkurencja. Energię wiatrową, przynajmniej w Europie, opanowały mniejsze firmy, które dzięki temu szybko rosną. Dwa, że zatrudnienie iluś tam speców od innych niż ropa źródeł energii to przy ich budżetach wydatek nawet nie mikroskopijny. A może zaprocentować w niedalekiej przyszłości.

Offline SirAlexander

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2004, 07:40:02 am »
Cytat: "Gollum"
Cytat: "Jacek"
Jeśli to prawda, to może to znaczyć, że i u potentatów zwykłych paliw zaczyna się coś zmieniać i zaczynają oni rozumieć wagę (i opłacalność) badania energii alternatywnej.

Raz, że im wyrasta konkurencja. Energię wiatrową, przynajmniej w Europie, opanowały mniejsze firmy, które dzięki temu szybko rosną. Dwa, że zatrudnienie iluś tam speców od innych niż ropa źródeł energii to przy ich budżetach wydatek nawet nie mikroskopijny. A może zaprocentować w niedalekiej przyszłości.


problemem jednak bywają regulacje prawne. W Polsce na przykład aby produkować energię trzeba podpisać umowę... sprzedaży. to znaczy my możemy we własnym zakresie produkować ale musimy ją odsprzedawać w formie kontyngentów monopoliście, od którego ją dopiero odkupujemy. Oczywiście jeśli z braku wiatru wyprodukujemy mniej to płacimy kary. Jeśli wyprodukujemy więcej to za friko ;-). Tak przynajmniej było jakiś czas temu, muszę sprawdzić czy to się nie zmieniło...
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Gollum

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 05, 2004, 11:04:49 pm »
Nie sądzę, żeby sie coś zmieniło. Lobby wielkiej energetyki jest u nas równie silne co telekomunikacyjne i górnicze. Prawodopodobnie obowiązuje też idiotyczny przepis zabraniający produkcji energii elektrycznej na własny użytek.

Offline Przykuta

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2004, 05:12:45 pm »
Cytat: "Gollum"
Prawodopodobnie obowiązuje też idiotyczny przepis zabraniający produkcji energii elektrycznej na własny użytek.


Nota bene - a gdzie można produkowac energię na własny pozytek - i nie chodzi mi o palenie w piecu?
eni vidi wiki

Offline Gollum

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 06, 2004, 11:38:11 pm »
Mając własną elektrownię wiatrową czy wodną.

Offline SirAlexander

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 07, 2004, 09:58:32 am »
albo też holzgas. Albo też korzystanie z wierzby energetycznej. Albo kilka innych źródełek...
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Gollum

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 08, 2004, 10:23:47 pm »
Cytat: "Gollum"
Mając własną elektrownię wiatrową czy wodną.

Sorry, źle zrozumiałem pytanie. Mając te elektrownie prądu z nich robić dla siebie nie wolno. Ale uzywać do napędu urządzeń to i owszem.

Offline Shinedredd

Re: Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 03, 2005, 01:25:41 pm »
Cytat: "SirAlexander"
ostatnio coraz bardziej interesuje mnie temat energii alternatywnych.

Witam Cię Alexandrze, zdaje się, że temat energii alternatywnej wynikł już w naszych rozmowach o Putinie.

drewno - fajne, bo "ekologiczne", ale samochodu się nie napędzi, chyba, że wspomnianym już gazem.

atom - najczystsze i najwydajniejsze, ale znowu - samochodu się nie uruchomi. Ciekawe, czy wiecie że spośród bodajże 4 scenariuszy rozwoju polskiej energetyki do 2020r 3 zakładają, że będziemy mieli atomówkę?

wodór - bardzo perspektywiczne ze względu na łatwość w dostępie do surowca (i dodatkowo samochód można tym napędzać) ale jak już zostało powiedziane perspektywa 20-30 lat.
taka wzmianka co do potencjalnego zagrożenia - nikt nie planuje wozić zbiorników z gazowym bądź ciekłym wodorem w samochodach. Planowane są ogniwa i pochłanianie wodoru na jakims nośniku (nie ma prawa wybuchnąć).

hel3 - reaktora termojądrowego jeszcze nie ma, ale w perspektywie kilkudziesięciu lat - czemu nie?

wiatr, woda itp. - póki co jest droższe niż "standardowy" węgiel, zaletą jest czystość i odnawialność. Ale w Polsce nie wróżę gwałtownego rozwoju.

Co do produkcji energii elektrycznej na własny użytek to polskie prawo jest takie dziwne, że z waszego młyna, wiatraka to najpierw trzeba sprzedać energię zakładowi energetycznemu, a następnie ją mozna odkupic do napędzania lodówki.

Według mnie przyszłosć należy do tzw. energetyki rozproszonej. Każdy dom będzie magazynował energię z pomp ciepła, słoneczną  itp. w  akumulatorach i będzie wpięty w sieć (miejską? krajową?). W ten sposób nadwyżki w jednym miejscu byłyby wykorzystywane w miejscach gdzie jest aktualnie deficyt energii. Natomiast w okresach obniżonego zapotrzebowania (lato) energia byłaby magazynowana.
Wstępne  obliczenia pokazują, że dałoby się w ten sposób oświetlić i ogrzać większe miasta już przy obecnej sprawności ogniw słonecznych.

Natomiast byłby na pewno kłopot z napędzeniem takiej np. huty aluminium. I oczywiście koszty takiego rozwiązania są potworne.
Ogólnie jednak zapotrzebowanie na duże elektrownie byłoby mniejsze niż obecnie.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline SirAlexander

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2005, 01:43:26 pm »
z energią rozproszoną masz rację, ale sam wspomniałeś na temat niedoskonałości polskiego prawa. Co ja mówię - niedoskonałości? Toż to zwyczajny monopol i złodziejstwo. To się pewnie szybko nie zmieni bo i w UE producenci energii mają silne lobby..
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Shinedredd

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 04, 2005, 07:20:35 am »
prawo mozna zmienić.
Poza tym politykom może sie spodobać "nowa energia", taka jak np. wodór.
Wyobraźcie sobie, jakie znaczenie miałaby Rosja i Bliski Wschód gdyby samochody jeździły na wodór. Są politycy gotowi wpakować wiele państwowych pieniędzy w badania nad technologiami zmniejszającymi uzależnienie od ropy.
Ostatnio amerkański senat klepnął bardzo duży budżet na badania nad "nową energią".
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline SirAlexander

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 04, 2005, 07:54:19 am »
polecam styczniowy Świat Techniki - jest tam temat poświęcony właśnie energii. Sądzę, że to ciekawe uzupełnienie naszej dyskusji.

pozwolę sobie zacytować coś, o czym mówiliśmy wcześniej, a co jest ciekawie wyjaśnione. Chodzi mi o kwestię UE a energia odnawialna. Wg gazety UE ma do 2010 uzyskiwać aż 21% energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce do tego czasu mamy osiągnąć pułap 7,5% co jest jak dla mnie jakimś niesamowity sci-fi...

Teoretycznie więc - mamy tutaj silny impuls, który powinien wyzwolić zmianę prawa. Niestety, mieszkamy w Polsce. W kraju, gdzie rozwój przedsiębiorczości rozumie się poprzez podnoszenie podatków. Wydaje mi się zatem, że zgodnie ze swoją logiką, polscy politycy będą raczej wprowadzać kolejne utrudnienia dla przedsiębiorców chcących produkować samemu energię a "wyłuskane" w ten sposób pieniądze zasilą naszych kochanych monopolistów, którzy dysponując państwowym wsparciem rozpoczną zakrojoną na szeroką skalę i kosmicznie drogą inwestycję w energię odnawialną. Efekt będzie taki, że znowu będziemy mieli najdroższą na świecie energię...
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Przykuta

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 04, 2005, 09:39:35 am »
A propos alternatywnych źródeł energii i alternatywnych historii - spodziewałbym się rewolucyjnych przewrotów spowodowanych chęcią obalenia dyktatur energetycznych i/lub energowaluty. Obstawiam Amerykę Południową i Indie - ale dopiero za jakieś 30 - 40 lat
eni vidi wiki

Offline Gollum

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 06, 2005, 09:46:34 pm »
Cytat: "Shinedredd"
Są politycy gotowi wpakować wiele państwowych pieniędzy w badania nad technologiami zmniejszającymi uzależnienie od ropy.

Ale znacznie więcej jest silniejszych polityków, którzy zrobią wszystko (nie za darmo rzecz jasna), aby uzależnienie od ropy trwało. Że u nas wciaż TP SA jest monopolitą, to zasługa Partii TP SA. To bodajże najliczniejsze ugrupowanie w Sejmie. Za mnijesze lub większe wziątki blokują wszelkie akty prawne, które by wprowadzały faktyczną konkurencję w telekomunikacji. To samo jest z ropą. Orlen jest zbyt bogaty, by nie był w stanie przekupić dwie trzecie posłów, a nawet więcej.

Offline SirAlexander

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 07, 2005, 06:50:39 am »
Cytat: "Gollum"
Cytat: "Shinedredd"
Są politycy gotowi wpakować wiele państwowych pieniędzy w badania nad technologiami zmniejszającymi uzależnienie od ropy.

Ale znacznie więcej jest silniejszych polityków, którzy zrobią wszystko (nie za darmo rzecz jasna), aby uzależnienie od ropy trwało. Że u nas wciaż TP SA jest monopolitą, to zasługa Partii TP SA. To bodajże najliczniejsze ugrupowanie w Sejmie. Za mnijesze lub większe wziątki blokują wszelkie akty prawne, które by wprowadzały faktyczną konkurencję w telekomunikacji. To samo jest z ropą. Orlen jest zbyt bogaty, by nie był w stanie przekupić dwie trzecie posłów, a nawet więcej.


masz rację. Ostatnio nawet w  Świecie Techniki przeczytałem taką myśl, że jeśli zdecydujemy się na wielką skalę korzystać z wodoru, to dzięki wiadomemu lobby, sam wodór zamiast z wody będziemy uzyskiwali z ropy i gazu... Nic dodać...
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Shinedredd

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 12, 2005, 08:40:09 am »
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2486583.html

ciekawy link. przez kilka dni jeszcze powninien działać.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.