Autor Wątek: Alternatywne źródła energii  (Przeczytany 45212 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tojaula

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 21, 2006, 11:54:08 am »
Witam,

mam nadzieję, że znajdę tu kogoś kto jest w stanie odpowiedzieć na moje pytania. A mianowicie chodzi mi o regulacje prawne dotyczące fotowoltaiki w Polsce. Jest ktoś może zorientowany, jak wygląda sytuacja sprzężenia takiego systemu PV z siecią energrtyczną oraz czy budowa niezależnego autonomicznego systemu stwarza jakieś problemy prawne. Ciekawiło by mnie również gdzie można poczytać na ten temat, jeśli znacie jakieś publikacje bądź strony internetowe, to byłabym wdzięczna gdybyście sie podzielili wiedzą :] Pozdrawiam!

Offline Dinki

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 21, 2006, 01:23:50 pm »
1) Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 1997 r. Nr 54, poz.348 ze zm.)

2) Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2003 w sprawie szczegółowego obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła (Dz. U. z 2003 r. Nr 104, poz. 971)

3) Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej (realizacja obowiązku wynikającego z Rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 lipca 1999 r. w sprawie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych) z dnia 24 sierpnia 2001 r.

4) Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 grudnia 2000 w sprawie obowiązku zakupu energii elektrycznej ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych oraz wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła, a także ciepła ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych oraz zakresu tego obowiązku (Dz. U. z 2000 r. Nr 122, poz. 1336).

Tylko te znam.

Offline tojaula

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 21, 2006, 08:37:12 am »
Witam ponownie,

znalazłam pewien artukuł, którego do końca nie rozumiem. Może znajdzie się ktoś chętny, kto mi pomoże, byłabym wdzięczna.

Oto link do strony:

http://www.fhu-help.pl/indexW.php?id=a06

Konkretnie chodzi mi o samo działanie układu. Czy wpięcie inwertera połączonego z modułami PV przed licznik wystarczy? Czy pobieranie prądu z sieci bądź z paneli nie powinno być regulowane jakimś innym urządzeniem?? Bo we fragmencie:

" Nasze urządzenia cec**ją się prostotą funkcjonalnością, dlatego posiadają zintegrowane kontakty, pod które możesz bezpośrednio podłączyć swój odbiornik energii."

chyba nie chodzi o to, że musimy poszczególne odbiorniki zasilać z kontaktów z sieci solarnej, a jak zabraknie prądu przełączamy odbiornik do innego kontaktu, to by było mało poręczne :]

Czy takie podpięcie się przed licznik nie wymaga od nas kontaktu z energetyką i jakiś uregulowań prawnych??

Dziekuje za zainteresowanie i pozdrawiam!

Offline tojaula

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 23, 2006, 08:24:33 am »
No coż już uzyskałam odpowiedzi na moje pytania na innym forum ... jeśli kogoś interesuje rezultat, odsyłam do linku:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic568792.html

Pozdrawiam.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 04, 2006, 06:54:59 pm »
Tak się składa, że miałem ostatnio okazję zwiedzić Wrocławską wystawę pt. "Fusion Expo - energia gwiazd". Nie ukrywam, że idea pozyskiwania energii z fuzji termojądrowej ciekawiła mnie od dawna, a expo skłoniło mnie do pewnych refleksji.

Jak wiemy na świecie często się teraz mówi o potrzebie zapewnienia bezpiecznej, taniej i ekologicznej bazy energetycznej, szczególnie w bogatych krajach. Ostatnie dekady zwróciły uwagę 'dorosłych' na problem postępującego zanieczyszczenia środowiska, a także wyczerpujących się niektórych surowców naturalnych.

Oczywiście zaczęto opracowywać różne nowe metody pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł o których mowa w tym temacie, jednak w sumie niewiele wiadomo o najambitniejszym projekcie, który finansuje niemal cała zaangażowana naukowo Europa.

ITER - International Thermonuclear Experimental Reactor jest inwestycją niezwykle kosztowną (na chwilę obecną ostrożnie szacuje się koszty na 20  miliardów euro) ale zarazem bardzo obiecującą. Ten testowy reaktor aktualnie jest w trakcie budowy, powstaje w francuskiej miejscowości Cadarache.
Reaktor ten to tak zwany tokamak, kształtem przypominający torusa, albo jak kto woli - obważanka. Taki wygląd dyktuje kształt pola magnetycznego, które jest kluczowym elementem do utrzymania reakcji fuzji termonuklearnej, bowiem nadaje kształt i kierunek poruszania się gorącej plazmie. Owa plazma to mieszanina deuteru i trytu rozgrzanego do temperatury, w której jądra tych izotopów odzielają się od elektronów.

Reakcja syntezy zachodzi gdy uzyskane są odpowiednie warunki plazmy, czyli przede wszystkim temperatury; szacunkowo 100-150 milionów stopni Celsjusza. Gdy nastąpi "zapłon" plazmy, wydziela się duża ilość energii w postaci promieniowania. Przy zderzeniu cząstki deuteru i trytu powstaje cząstka helu niosąca 20% energii i wolny neutron z 80% energii. energia kinetyczna helu będzie wykorzystana do samopotrzymania się fuzji, a energia neutronu trafi do wymienników ciepła w ścianach reaktora. Dodatkowo promieniowanie przyczyni się do rozpadu litu dostarczanego do osłony reaktora, co będzie źródłem trytu. Tryt jest radioaktywny, więc jego produkcja na miejscu, bez transportowania jest wyjątkowo przydatna i bezpieczna.

ITER jest eksperymentalnym reaktorem, który umożliwi posunięcie badań nad syntezą jądrową naprzód. Przypuszczalnie będzie produkował dziesięciokrotnie więcej energii niż jej zużywał, więc stanie się kamieniem milowym na drodze do całkowitego opanowania tej technologii i budowy komercyjnej elektrowni plazmowej. Jest już plan elektrowni DEMO, jeśli ITER osiągnie sukces.

Osobiście zastanawiałem się nad bilansem zysków i strat z takiej metody produkcji energii. Oceńcie sami.

+Ekologiczna czystość pozyskiwania energii - produktami jest tylko mała ilość helu

+Bezpieczeństwo - w przypadku awarii reakcja po prostu wygaśnie nie mając odpowiednich warunków. Jak pokazują badania bezpieczeństwa, najgorszy możliwy scenariusz wypadków będzie wymagał jedynie ewakuacji obsługi reaktora

+Dostępne paliwo - deuter obecny jest w każdej wodzie i może być z niej odzielony, tryt produkuje sam reaktor z litu, pierwiastka powszechnie występującego w skorupie ziemskiej w postaci związków.

Jedyne wady jakie znalazłem, to:

- Wysoki koszt przedsięwzięcia, tego niestety nie da się uniknąć

- Potrzeba wymiany wystawionych na promieniowanie pokryć ścian reaktora, ze względu na proces aktywacji materiału. Te elementy można zamontować ponownie dopiero po około 100 latach od aktywowania.

Wydaje mi się, że energia fuzji to dziś najlepsza perspektywa na pozyskiwanie energii. Pomimo astronomicznych kosztów, zalety elektrowni plazmowej przewyższają inne alternatywne źródła energii, na przykład energię wody, czy wiatru.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

pimpek

  • Gość
Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 14, 2006, 06:50:11 pm »
Możnaby energię ,paliwa oszczędzać.Prosty sposób.Wielu ludzi dojeżdża daleko do pracy.I przyjeżdża do domu pózno na noc po to żeby rano znowu dojechać do pracy.Mogliby oni spać w miejscu pracy i niemusieliby wtedy dojeżdżać.Gdyby kilka milionów ludzi tak robiło choćby 2,3 dni w tygodniu to zaosczędziłyby się ogromne ilości paliwa,energii elektrycznej.

Offline pretorianstalker

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 28, 2006, 10:06:10 pm »
Cytuj
Możnaby energię ,paliwa oszczędzać.Prosty sposób.Wielu ludzi dojeżdża daleko do pracy.I przyjeżdża do domu pózno na noc po to żeby rano znowu dojechać do pracy.Mogliby oni spać w miejscu pracy i niemusieliby wtedy dojeżdżać.Gdyby kilka milionów ludzi tak robiło choćby 2,3 dni w tygodniu to zaosczędziłyby się ogromne ilości paliwa,energii elektrycznej.

Jakiś sens w tym jest tylko jest to niewykonalne ;) Ja raczej poszedłbym w kierunku ulepszania połączeń komunikacji miejskiej - zoptymalizować ilość odpowiednich kursów i zamiast własnymi środkami lokomocji przejść właśnie na komunikację miejską (oczywiście nie z rowerów, ale z samochodów).
ww.doomtrooper.pl

Offline Dinki

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #112 dnia: Październik 29, 2006, 08:06:53 pm »
Wywalam wszystko nie związane z tematem

Wykasuje także cześć postu pretorianstalkera.


Offline Sadow

Alternatywne źródła energii
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 02, 2007, 03:45:29 pm »
Energia kryształu (dokładnie skrystalizowany metakrzemian sodu). Dotychczas jeszcze niewyjaśniono w jaki sposób owa energia powstaje, w jaki sposób owe urządzenie jest ładowane. Linki do stron w języku angielskim:

http://www.wegalink.net/energy/
http://www.vakuumenergie.de/crystalunit.html

Dodatkowo jeszcze polecam dla zainteresowanych sprawdzenie info o badaniach irlandzkiej firmy Steorn i wynikach pozyskania energii z ziemskiego pola magnetycznego.

Całego tematu nie przeczytałem (przyznaje się bez bicia), wiec jedyne co mi pozostaje to nadzieja że nie powtórzyłem informacji :P
Kto mówi - sieje, kto słucha - zbiera.