Autor Wątek: Stefan Grabiński i inni  (Przeczytany 14515 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Abito_Galou

Stefan Grabiński i inni
« dnia: Styczeń 09, 2003, 01:26:40 pm »
Niedawno pojawiło się nowe pismo (rosną jak grzyby po deszczu -_- ) fantasy pt. "SFera". Piszą tam o niejakim Stefanie Grabiskim ,jakoby był on "polskim Lovecraftem". Powiem Wam ,że w sumie zawsze chciałem poczytać jakąś polską groze ,ale nigdy jakos nic nie zauważyłem w ksiegarni i nie znam żadnego autora. Wieć ten nagłówek tym bardziej mnie podniecił (polski Lovecraft...). Z rumieńcem na twarzy zacząłem czytać artykuł. W sumie to tylko notka bio. ale wyczytałem z niej czym się charakteryzowała proza Grabińskiego i b. mi się to spodobało. siadłem do kompa ,poszukałem w necie -prócxz jedenj strony ine znalazłem nic.
Oto ta strona: http://republika.pl/mpzabik/
może nie prezentuje się pokaźnie ,ale można na niej znaleźć opowiadania.
Teraz mam dylemat i pytani do Was:
męczyćsie w drukowanie tych powiastek czy moze możńa jednak gdzieś znaleźć utowry autorstwa Grabińskiego?
Autor strony jest z Wrocka (jak i ja) i na to pytanie odpowiedział mi ,że w Bibliotece można zdobyć... no cóż ,biblioteka biblioteką ,ale ja bym chciał sobie móc postawić na półce tomik ;)
Webmaster wspomina o jakimś starym wydaniu...
Czy ktoś z Was nie wie gdzie można zdobyć? Może gdzieś przez internet?

I jeszcze jedno:
Jakich innych polskich twórców grozy polecacie? (chodzi mi o takichraczej "ogólnodostępnych")
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Adam Waśkiewicz

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2003, 01:35:52 pm »
O ile pamiętam, było trzytomowe wydanie "Utworów zebranych" Grabińskiego - dwa pierwsze to opowiadania, a trzeci powieść "Wyspa Itongo" (która swego czasu była nawet lekturą uzupełniającą w szkole średniej), poza tym jeszcze przynajmniej jedno wydanie jego najsłynniejszych opowiadań, ale w tej chwili nie pamiętam tytułu. Nie wiem, czy w przeciągu ostatnich kilku lat wydano jakieś wznowienia jego prac, najlepiej zacznij więc swoje poszukiwania od antykwariatów.

 Nb. dawno temu był taki polski serial telewizyjny "Opowieści niesamowite", czarno-biały, nakręcony chyba w latach siedemdziesiątych; część z odcinków była adaptacją utworów Grabińskiego, m.in. kapitalne "Pożarowisko".

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Kormak

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2003, 02:02:53 pm »
O, zdecydowanie Grabińskiego można nazwać polskim Lovecraftem!
Co prawda nie wymyślił żadnej własnej mitologii etc., ale nastrój jego opowiadań nieodparcie kojarzy się z Samotnikiem z Providence.
Polecam opowiadania ze zbioru pt. chyba "Demon Ruchu" (czy jakoś tak, wszystkie dzieją się w pociągach, stacjach kolejowych itd.) - historia o Smoluchu czy zawiadowcy zamkniętej stacji spokojnie można by dodać do jakiegoś tomiku HPL'a i nikt by się nie połapał.

Skoro jesteś z Wrocka, to wybierz się do Biblioteki Publicznej na Rynku (tam gdzie na dole masz sklep z komiksami) - właśnie stamtąd pożyczałem Grabińskiego, chyba nawet "Wyspa Itonga" tam była.

Sam bardzo chętnie zobaczyłbym nowe wydanie Grabińskiego - kto wie, może warto zorganizować jakąś kampanię i szepnąć słówko wydawnictwom?  :wink:

Offline Abito_Galou

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2003, 03:07:12 pm »
No właśnie mi Webmastah mówił ,że w Bibliotece jest ,ale wiesz... mieć na półce to co innego ;)
Myślałem ,że może można dostać tak normalnie z jakiegoś wydawnictwa (np. Kameloena ,który wydaje ostatnio HPL'a).
Tymczasem wydrukowalem już sobieopowiadanka:
"Ślepy Tor"
"Sygnały"
"Głucha przestrzeń"
"Błędny Pociąg"
"Smoluch"
"Fałszywy Alarm"

Są to jak narazie te ze zbioru "Demony ruchu" ,a mnie bardziej interesują te "ogniowe" Elementale - czyli "pożarowisko".
Można je na tej stronie znaleźć: http://monika.univ.gda.pl/~literat/grabin/index.htm

Swoją drogą ciekawy ,czy gdyby Grabiński żył dłużej ,jakie jeszcze opowiadania by napisał? Żywiołaki Wody? Żywiołaki Elektryczności? hmm

to ja już nie gadam i zabieram się do czytania :)
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Kormak

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2003, 05:42:52 pm »
Jeszcze a propos Grabińskiego - bardzo pozytywnie o nim wyraża się Thomas Ligotti. To znakomity pisarz opowiadań grozy, właściwie to można powiedzieć, że to "nowy Lovecraft".

Ligotti jest pod wielkim wpływem HPL'a, nawet napisał opowiadanie, które nazywa się bodajże "Blind Idiot God", o wyznawcach Azathotha. Jak dobrze poszukasz, to na jakiejś stronie kilka opowiadań Ligottiego znajdziesz.

Miłe, że nawet za granicą Grabiński jest znany choć nielicznym, ale za to komu!

Offline ^v^

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2003, 09:31:39 pm »
Faktycznie, Grabinski pisze calkiem interesujaco. Nie wydaje sie wam jednak ze ten czlowiek mial jakies zboczenie na punkcie koleji??
v^

Offline Abito_Galou

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2003, 10:02:47 pm »
hmmm kolei? i ognia :)
no i właśnie się zastanawiam czego jeszcze? Ale nie dowiemy się bo zmarł nim ruszył "inne żywioły" ...
Heh ,może jak przeczytam więcej jego opowiadań to sam coś w tym tonie napiszee :P ]
Będe Augustem Derlethem Stefana Grabińskiego ;)
Jak narazie przeczytałem Pożarowisko , Sygnały, Głuchą Przestrzeń , Ślepy tor i Błedny Pociąg i...
musze powiedzieć ,ze niczego sobie -zwłaszcza Pożarowisko i Głucha Przestrzeń. Ale do Lovecrafta to bym jednak nie porównywał - dla mnie inny klimat. Co nie znaczy ,że gorszy. B. fane.


Ligotti? hmmm obiło mi się o uszy to nazwisko ale nie czytałem nic ...
Sprawdze.

A co z innymi polskimi "Groźnymi Autorami" ? Są jacyś współczeniśnie?
Osobiście pamiętam ,że na wakacjach widziałem jakąś książke ,ale niestety nie pamietam ni autora ni nazwy :(
Wzrokowcem jestem więc zapamietałem okładke :P
Biała była a na niej jakiś chłop. Z tyłu napisy głosiły jakoby była to jakaś makabra mająca miejsce na polskiej wsi lat 90 ubiegłego wieku (czyli XX ;) ).
Kto da więcej?
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Adam Waśkiewicz

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2003, 09:16:46 am »
Jeszcze jeden zbiór opowiadań Grabińskiego, jaki mi się przypomniał, to "Opowieści niesamowite" (prawda, jaki oryginalny tytuł?).  
 Ze staroci polecałbym take "Straszną wróżbę" - antologię dziewiętnastowiecznej grizy rosyjskiej - klasyki w rodzaju Damy pikowej, Wija, Upiora, czy Sztossa. Naprawdę warte przeczytania.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline ChemiK

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2003, 12:30:32 pm »
Topic troche stary, ale jary.
Jesli chodzi o Stefana Grabinskiego, to swego czasu - chyba pod koniec lat 70-tych - byl nakrecony film "Dom Sary" na podstawie opowiadania S. Grabinskiego "W Domu Sary"

Offline Janek Pietkiewicz

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2003, 02:36:02 pm »
Dawno, dawno temu, wpadł mi w ręce dwutomowy zbiór opowiadań Grabińskiego (nie wiem, czy były to wszystkie jego dzieła, czy tylko taka większa antologia). Przeczytałem to z wypiekami na twarzy... Po czym zbiór wypadł mi z rąk i nigdy go już nie widziałem.

Od ponad dwóch lat szturmuję polskie antykwariaty w poszukiwaniu tego właśnie wydania (bo było jeszcze inne, dużo chudsze, z serii "Stanisław Lem poleca"), jednak póki co - bezskutecznie. Jestem jednak cierpliwy i pełen dobrej woli.

Co do jego opowiadań - sporo już pozapominałem, jednak pamiętam, że wywołały na mnie duże wrażenie, i posunąłbym się wręcz do stwierdzenia - przepraszam za bluźnierstwo - że Grabiński miał lepsze i ciekawsze pomysły niż HPL (w tym miejscu zostaję poświęcony w ofierze jakimś mrocznym bóstwom przez fanatacznych forumowiczów).

Offline wste

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2003, 04:43:47 pm »
Lovercraft mial przde wszystkim fatalny styl. . .

wste
edwo słoneczko uderzy
W okno złocistym promykiem,
Budzę się hoży i świeży
Z antypaństwowym okrzykiem.
(...)
Niech się ciężarem tym ze mną
Podzieli któryś z rodaków!
Mój Boże ile tam siedzi
Głupich endeckich pismaków.

Tuwim

Offline Kormak

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2003, 06:39:42 pm »
ale za to swój. niepowtarzalny i nie do podrobienia.

Offline xoen

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2003, 01:32:26 am »
zbiorek linków do opowiadań(jest i Grabiński...):

http://august.v-lo.krakow.pl/~olsza/bpl/mwhisp.htm

Nawiasem,Grabiński napisał też ongedaj jakiś dramat częściowo oparty o
jedno z opowiadań.tytułu nie pamiętam.


Polecam Google.pl do wyszukiwania czegokolwiek.Gwarancja sensownego wyszukiwania.Z polskich wyszukiwarek nie da się prawie korzystać.:)
riendly fire is NOT friendly....

Offline Kormak

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2003, 11:35:11 pm »
W "SFerze" 1/03 dobry artykuł o Grabińskim.

Offline Abito_Galou

Stefan Grabiński i inni
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2003, 08:28:50 pm »
Kormak: wiem że był bo dzięki niemu poznałem Grabińskiego :)
w chwili gdy pisze te słowa mam już zaliczone wszystkie opowiadania jakie w necie można zdobyć Stefana :P
ha! biały Wyrak i tak najlepszy!
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

 

anything