trawa

Autor Wątek: Opowiadania w świecie Monastyru  (Przeczytany 1531 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maestro

Opowiadania w świecie Monastyru
« dnia: Październik 29, 2004, 02:54:58 pm »
Co sądzicie o opowiadaniach osadzonych w światach rpg?
Konkretnie chodzi mi o teksty do Monastyru: Psia Wachta w "GW" i Insygnium Fatum na oficjalnej www.
Jak je oceniacie? Oddają ducha systemu?
Czy zamiast nich wolelibyście poczytać trochę statystyk i opisów krajów?

Offline Hex

Opowiadania w świecie Monastyru
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2004, 06:20:41 pm »
Jak najbardziej jestem za opowiadaniami, gdyż są klimatyczne a nie suchym opisem miejsc.

To jak świat jest spostrzegany przez bohatera żyącego w świecie jest zdecydowanie lepsze niż suchy geograficzny opis.

Oczywiście aby coś powiedzieć o krajnie potrzebne są różne wizje a nie wizje jednej osoby poparte dodatkowo przez wiedzę tzw. "suchą"

takie jesto moje zdanie, zachęcam do rozmowy
pozdrawiam,
HEX
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline pafnucy

Opowiadania w świecie Monastyru
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2004, 08:18:22 pm »
Witam

Myślę, że jest to bardzo ważny element w prezentowaniu świata. Pewnie dlatego w większości podręczników znajduje się krótkie opowiadanie, które ma na celu pomóc nam poczuć dany świat.

Myślę, że opowiadanie jest też pewnego rodzaju złotym środkiem do tematu o Drobiazgowości opisów w RPG: http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=8401

Jednak trzeba pamiętać o kilku sprawach. Prócz tego, iż opowiadanie musi być odpowiednie ciekawie napisane (żeby nie odtrącić czytelnika), to musi również nieść tą doze informacji. Moim skromnym zdaniem dobrym rozwiązaniem będą tu pamiętniki jakiegoś doświadczonego awanturnika/podróżnika, który już swoje widział. To chyba ciekawa forma, no i są podstawy, żeby logicznie wytłumaczyć skąd te informacje.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy