trawa

Autor Wątek: Graham-mój idol  (Przeczytany 10842 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Deathmaster

Graham-mój idol
« dnia: Styczeń 08, 2003, 07:17:54 am »
Czy wy,tak jak ja myślicie,że powieści Grahama Mastertoona są nietylko tworem jego wyobraźni?Zawsze gdy czytam jego książki wydaje mi się ,że to co tam opisuje wydarzyło się naprawde! :roll:

Offline Adam Waśkiewicz

Graham-mój idol
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2003, 07:26:39 am »
Mastertonowi z pewnością nie można odmowić sprawności warsztatowej, ale muszę stwierdzić, że mnie osobiście znaczna część jego książek (przynajmniej z tych, ktore czytałem), wydaje się być powtórzeniami jednej i tej samej historii. Kostnica, Wyklęty i cały cykl Manitou, to przecież tylko permutacje tej samej opowieści.
 Nawiasem mówiąc, jego żona powinna się zastanowić, czy fakt, że tylu bohaterów jego książek traci żony w tragicznych wypadkach, nie ma jakiegoś ukrytego znaczenia...

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Kormak

Graham-mój idol
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2003, 06:53:09 pm »
No jak miałem 10 lat to wierzyłem, że to co Masterton opisał w "Zemście Manitou" zdarzyło się naprawde  :wink:

To fakt, że Masterton kołuje wciąż wokół tego samego pomysłu, ale kilka rzecz naprawdę mu wyszło, szczególnie seria z Manitou (mgliste nawiązania do lovecraftowskich Wielkich Przedwiecznych)  i "Podpalacze Ludzi" (za Wagnera i nazistów!) . Bardzo dobre są też jego opowiadania, zapomniałem tytułu, ale wyszedł u nas taki zbiór - tam pokazuje na co go stać i są to bardzo różnorodne opowiastki. Czytałem z prawdziwą przyjemnością, a jedno -  "Skarabeusz z Jajouka" - z wypiekami na twarzy  :wink:

Offline Abito_Galou

Graham-mój idol
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2003, 01:05:02 pm »
ja Mastertona jeszcze nie czytałem :P
Ale czekam mimo wszstko na wydanie jego opowiadań w wersji komiksowej przez Mandragore... i uwaga - 100% polskich rysowników!
A sam Masterton ma napisać przedmowe - więcej w KKK znajdziecie.
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Adam Waśkiewicz

Graham-mój idol
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2003, 01:15:20 pm »
Kormak napisał:
>Bardzo dobre są też jego opowiadania, zapomniałem tytułu, ale wyszedł u nas taki zbiór (...)

 Wyszły przynajmniej dwa zbiory opowiadań: "Dwa tygodnie strachu" i (bodajże) "Czternaście dni grozy". Pierwszy czytałem i faktycznie, sporo z zamieszczonych tam kawałków jest bardzo fajnych. Ale, niestety, w powieściach Masterton ma tendencję do powtarzania się, i często ewidentnegio przedłużania, motania fabuły wyraźnie na siłę. Ale cóż, pewnie płacą mu od strony...

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Deathmaster

Graham-mój idol
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2003, 06:18:56 pm »
,,Czternaście obliczy strachu"(chyba)-bardzo ciekawe opowiadania(skarabeusz rządzi :lol: ),,,Jajko"daje do myślenia :shock: Co myślicie o ,,Diabelskim kandydacie"?

Offline mikethel

Graham-mój idol
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2003, 02:44:44 pm »
jeśli chodzi o Mastertona to niezły jest"Manitou"i "Wyklęty".Reszta do bani.Aha,oczywiście jeszcze"Magia seksu"-prawdziwy horror.

Offline Flecik

Graham-mój idol
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2003, 01:40:58 am »
Jego książki są naprawde fajne, ale ostatnio przechodzi kryzys.
Im nowsze dzieło, tym słabsze.
Mam nadzieję że to tylko chwilowa niemoc, bo będzie cienko. :(
..dream is my reality.

Offline Błendny Komboj

Graham-mój idol
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2003, 02:09:16 pm »
Cytat: "mikethel"
jeśli chodzi o Mastertona to niezły jest"Manitou"i "Wyklęty".Reszta do bani.Aha,oczywiście jeszcze"Magia seksu"-prawdziwy horror.

Nie wiem, kiedyś czytałem go dużo i wszystko, bez wyjątku, mroziło mi krew. Najbardziej chyba "Demony Normandii". Zgadzam się jednak, że Graham ma opracowaną i dość schematyczną metodę budowania fabuły, jak klasyczni autorzy kryminałów, ale właśnie dzięki temu trzymają w napięciu. Postaci są ledwo zarysowane, ale po to, by psychologia nie odwracała uwagi od intrygi i postępującej akcji. Jego technika ma jednak minus: pierwsze kilka książek nas wciąga, ale po paru następnych Graham zaczyna się nużyć i sięgamy po coś bardziej wyrafinowanego, na przykład po Kinga. Ale Masterton i tak jest o niebo lepszym pisarzem od konkurującego z nim w swoim czasie pod względem ilości tytułów, takim tandeciarzem jak Guy N. Smith ("Kraby", "Kajmany" i inne pierdoły; czytał ktoś?).
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline Adam Waśkiewicz

Graham-mój idol
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 25, 2003, 02:36:22 pm »
Cytat: "Błendny Komboj"
Ale Masterton i tak jest o niebo lepszym pisarzem od konkurującego z nim w swoim czasie pod względem ilości tytułów, takim tandeciarzem jak Guy N. Smith ("Kraby", "Kajmany" i inne pierdoły; czytał ktoś?).

 
 Ach, (nie)sławny Guy Nathaniel Smith - kiedyś do upojenia zaczytywałem się jego książkami. Chociaż wykonanie (a zwłaszcza tłumaczenie) pozostawiało często sporo do życzenia, to trzeba facetowi przyznać, że miał sporo świetnych pomysłów, i potrafił doszukać się przerażających pomysłów w rzeczach najzupełniej zwyczajnych.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Pretorian

Graham-mój idol
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2003, 06:04:14 pm »
"Bezsenni" - książką Mastertona , która zrobiła na mnie wrażenie (pierwsza przeczytana z jego wielu książek) a szczególnie wysublimowany sposób w jaki ci źli goście swoimi małymi rureczkami spijali ze swoich ofiar efekt ich strachu. Czy całkiem zdrowy na umyśle człowiek może na tyle sposobów uśmiercać innych ? (jestem ciekaw ile jeszcze może wymyśleć ponieważ repertuał powoli mu się kończy i zaczyna się powtarzać)

Offline Kik

Graham-mój idol
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 26, 2003, 12:26:39 pm »
Guy N. Smith imho jest najlepszym autorem horrorów...mam trochę jego książek i każdą z nich czytałem z zapartym tchem...gość ma niesamowitą wyobraźnię i czasami wydaje mi się że w poprzednim wcieleniu gdzieś w średniowieczu był jakimś katem czy cuś...jedyne co skopał to serie czyli Kraby i Sabat, a do moich ulubionych wrzuciłbym Pragnienie I i II i Szatański Pierwiosnek...
Co do Mastertona to czytałem bodajże dwie jego książki - Manitou, z której wyszedłby niezły scenariusz na komedię, w sumie mi się podobała i chyba właśnie Bezsenni(to było o tym nauczycielu?)...gość fajnie pisze ale czasami strasznie nudzi...

Offline Błendny Komboj

Graham-mój idol
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 26, 2003, 02:18:54 pm »
Smitha, w kieszonkowym wydaniu Phantom Pressu, czytałem kiedyś równie często jak Grahama. Tak naprawdę przeraził mnie tylko "Szatański pierwiosnek". Natomiast "Kraby", "Sabaty", "Kajmany", to ksiązki nie posiadające nawet cienia intrygi, stanowiące łańcuszek makabrycznych scen w stylu gore: parka zakochanych wybiera się na plażę żeby uprawiać seks, w czasie współżycia rozlega się nagle w oddali głośne "klik, klik" i zmutowane kraby roznoszą parę na kleszczach. Niezła była część ostatnia, "Poświęcenie"; kraby dogorywały na raka i jechało od nich zgniłym mięsem. Dobre.
Smith miał kręćka na punkcie radykalnych ekologów: w jego książkach są oni psychopatami, którzy wypuszczają z ogrodów zoologicznych niebezpieczne zwierzęta ("Kajmany") i zabijają każdego, kto postępuje nieekologicznie, nawet babcię ze skórzaną torebką. W sumie Smith to typowy splatterowiec: maksimum makabry i zero napięcia.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline Kik

Graham-mój idol
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 26, 2003, 03:35:14 pm »
Kajmany i Sabat w sumie tylko przeglądałem...Smith w każdym tomie zawierał to samo, nie wprowadzał nic nowego i moim zdaniem nie powinien był wydawać serii ale zrobić z tego jedną całość...chociaż z drugiej strony to logiczne komercyjne podejście...
Smith miał świra na punkcie niemców(WWII i wszystko co z tym związane...może to dlatego że urodził się w 1939 ;]) i sexu(wątki erotyczne w jego książkach są naprawdę bardzo dobre)...co do jego ekologicznych zamiłowań to byłem pod wrażeniem zmutowanych skorek w Odrazie...
btw. już jakiś czas temu postanowiłem skompletować jego twórczość wydaną przez Phantom Press, ale nie mogłem tego nigdzie znaleźć więc zrobiłem sobie przerwę...może ktoś z Was ma jakiś pomysł?

Offline Błendny Komboj

Graham-mój idol
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2003, 02:05:23 pm »
Poszukaj na www.allegro.pl. Tam jest bardzo dużo horrorów, a Smitha i Mastertona istny wysyp, dzisiaj przeglądałem. Jest w czym wybierać.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

 

anything