trawa

Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329559 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Oti

Re: Konwencja baśniowa
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 18, 2005, 10:49:08 pm »
Cytat: "danipo"
mam małe pytanko. jako temat maturalny ustny wybrałem sobie temat "Wykorzystanie konwencji baśniowej w literaturze XX wieku" i dlatego chcaiłym sie dowiedziec jakie ksiazki moge do tego wykorzystać i czy są jakieś opracowania na ten temat. Na razie wybrałem
 - opowieśći z narni,
 - nie kończąca się opowieść,
 - władca pierścieni,
 - wiedzmin

prosze o pomoc!!

"Ostatni jednorożec" będzie w sam raz.

Co do pytania o motyw wedrowki - "Mistrz Zagadek z Hed" lub może "Autostopem przez galaktykę"

Offline Crus

Kto mi pomoże??
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 26, 2005, 10:58:57 pm »
mam temat: "alternatywna wizja historii w powieściach fantastycznych, oprzyj sie na literaturze polskiej i zagranicznej" kto mi poda tytuly jakiś książek, które by podchodziły pod ten temat? PLZ!!

Offline Mara

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 27, 2005, 06:51:41 am »
Poczytaj sobie opowiadanie pt. "Noteka 2000" w którymś ze starszych numerów NF. To było chyba nawet opowiadanie roku. Niestety, autora nie pamiętam.
Do głowy przychodzi mi jeszcze P.K. Dick i jego "Człowiek z wysokiego zamku".

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 27, 2005, 07:00:23 am »
Nie do końca alternatywna historia, raczej pewien sposób "ufantastycznienia" historii:
"Ostatnia Saga" i "Wojna Runów" Marcina Mortki. Bardzo ciekawe pozycje. Choć rzecz jasna nie w 100% pasują pod temat.

Jest jeszcze jakaś książka, którą mam dosłownie na końcu języka (znaczy się palców w tej sytuacji), ale jakoś za nic nie mogę sobie przypomnieć tytułu. Jak sobie przypomnę - napiszę.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 27, 2005, 07:55:33 am »
1) Jezli piszesz na forum na konkretny temat to zasygnalizuj to w tytule/tematcie postu. "Kto mi pomoze?" przywoluje mi na mysl "Idz do lekarza" albo "Wez viagre" ;)

2) Sa juz takie tematy na tym forum i na forum Historii i Rycerstwa - poszukaj

Offline Solitaire

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 27, 2005, 10:02:25 am »
"Inne pieśni"
Alternatywne pełną gębą... ;)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Shadowmage

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 27, 2005, 11:01:04 am »
Szturm przez Gruzję i Piąta kolumna Stirlinga
Antylód Baxtera
i sporo innych, ale skleroza nie pozwala przypomnieć...

Ciekawe są też powieści z dawniejszych lat opisujace czasy nam współczesne, dla autorów była to fantazja, dla nas może być to historia alternatywna.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 27, 2005, 11:22:27 am »
Poza wymienionymi np.:
"Opowieści o Alvinie Stwórcy" Orsona S. Carda (alternatywna historia Ameryki - wyd. Prószyńśki i S-ka).
"Badacze czasu" także Carda (alt. hist. odkrycia Ameryki - wyd. Prószyńśki i S-ka).
"Gloriana" Morcoocka (do śmiechu, jest i szlachta polska- wyd. AMEBR)
"Dźwięk jego rogu" Sarban (Niemcy wygrywają wojnę - wyd. SOLARIS)
"Polacy to ludzie łagodni" Alan Dean Foster - opowiadanie w którym Polacy i ich monarchia to ideał i potęga :) w ant. "Rakietowe szlaki 2" i tamże "Eutopia" Poula Andersona (tutaj nie pamiętam już treści ale kojarzę, że w temacie) oraz również Poula Andersona "Nie będzie rozejmu z władcami" (zeszyty Iskier).
"Vaterland" Robert Harris - Niemcy wygrywają wojnę (wyd. Zysk i S-ka)

oraz np. "orientalna" twórczość Guy Gavryiel Kay'a (alternatywne historie fantasy) .
Spalić po przeczytaniu.

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 16, 2005, 09:09:29 pm »
Mam taki problem : Wacham sie miedzy wyborem tamatow na ustna mature. Temat brzmi : " dawna i wspolczesna proza science fiction- omow wybrane elementy ewolucji gatunku". Jakie etapy ewolucji trzeba by omowic? :oops:  Jakiej literatury uzyc?. Drugim tematem jest : "Problemy filmowej adaptacji, ekranizacji, inspiracji. Porownajwybrany film z jego lit. pierwowzorem" Odnosnie 2 tematu myslalem o filmie WIEDZMIN, z racji takiej ze jest totalnie nie udany. Prosze o pomoc :)
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 16, 2005, 10:36:50 pm »
Cytat: "no01"
Mam taki problem : Wacham sie miedzy wyborem tamatow na ustna mature. Temat brzmi : " dawna i wspolczesna proza science fiction- omow wybrane elementy ewolucji gatunku". Jakie etapy ewolucji trzeba by omowic? :oops:  Jakiej literatury uzyc?. Drugim tematem jest : "Problemy filmowej adaptacji, ekranizacji, inspiracji. Porownajwybrany film z jego lit. pierwowzorem" Odnosnie 2 tematu myslalem o filmie WIEDZMIN, z racji takiej ze jest totalnie nie udany. Prosze o pomoc :)


Odnośnie pierwszego tematu zajrzyj proszę do topicu " Non-fiction - fantastyka merytorycznie" (jest tutaj).
Jeżeli nie będziesz starał się wywieść s-f od np. antyku, średniowiecza, a zaczniesz ostrożnie od Mary Shelley i "Frankensteina", Verne'a, Wellsa, (daruj sobie raczej Poe'go czy Lovecrafta bo to nie s-f), Żuławskiego, przez złoty wiek s-f, nową falę, zahaczając o podgatunki (początek lat 80-tych - cyberpunk), aż po współczesną s-f, to bez większych perturbacji dojedziesz do mety.

Drugi temat aż się prosi o np. "2001 Odyseję kosmiczną" albo np. "Blade runnera" czy "Solaris" Tarkowskiego lub nawet Soderbergha. Mógłbyś też  bardziej się wysilić i porównać z pierwowzorem ekranizację  "Mechanicznej pomarańczy" - zapewne błysnąłbyś w ten sposób przed ciałem pedagogicznym ;)
Spalić po przeczytaniu.

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 17, 2005, 03:29:00 pm »
Cytuj
Mógłbyś też  bardziej się wysilić i porównać z pierwowzorem ekranizację  "Mechanicznej pomarańczy" - zapewne błysnąłbyś w ten sposób przed ciałem pedagogicznym ;)


Co miales na mysli?

Co do pierwszego tematu to nie mam pojecia jak to zazac  :oops: . O co konkretnie chodzi w ewolucji gatunku? Mam powiedziec co dany pisarz opisywal w swoich dzielach? Ze M.W. Shelley pisala ze nie trzeba Boga aby stwozyc czlowieka, a Verne ze mozna latac balonem?  :cry:
Temat bardzo ciekawy ale nie jest taki latwy jakby sie wydawalo.
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 17, 2005, 06:01:08 pm »
Cytat: "no01"
Co miales na mysli?

Pewnie to ze w powszechnym odczuciu to lektura(film) trudniejsza, a na pewno mniej popularna niz pozostale wymienione ;)
Cytat: "no01"
Co do pierwszego tematu to nie mam pojecia jak to zazac  :oops: .

No mr.maras podpowiedzial Ci ze nie warto cofac sie do Gilgamesza a mozna  spokojnie zaczac od XIXw. zwlaszcza Wellsa.
Cytat: "no01"
O co konkretnie chodzi w ewolucji gatunku?Mam powiedziec co dany pisarz opisywal w swoich dzielach? Ze M.W. Shelley pisala ze nie trzeba Boga aby stwozyc czlowieka, a Verne ze mozna latac balonem?  :cry:

Mowienia kto o czym pisal uniknac sie raczej nie da ;)  Ewolucja? Znaczy sie zmiany - o czym pisano w poszczegolnych dekadach / etapach rozwoju. Od fantastyki bliskiego zasiegu Verne'a i weird tales Mary Shelley i Lovercrafta przez Zloty Wiek i przygody w kosmosie po inner space, cyberpunk itp. Wcale nie trzeba czytac calej "Drogi do SF" Gunna, wystarczy jeden artykul przekrojowy (moze by tak pogooglowac troche?  ;)) zeby zalapac jak przyjelo sie dzielic i nazywac poszeczoglne okresy, czym sie ogolnie charakteryzowaly + odrobina oczytania i mozna pisac ze ho, ho! :D
Cytat: "no01"
Temat bardzo ciekawy ale nie jest taki latwy jakby sie wydawalo.

Bardzo latwy, zwlaszcza dla kogos kto sie tym interesuje - ale to tylko IMHO  8)

Pytanie: czy drugi temat tez dotyczy tylko fantastyki (science-fiction?) czy jest ogolny? Bo tutaj w sumie tez mozna sporo napisac...
Oczywiscie ja moge sobie pozwolic na zgrywania cwaniaka bo nie znam ani wymaganej objetosci ani innych zalozen matury 8)  Ale naprawde uwazam tematy za bardzo ciekawe i w sumie proste...

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 17, 2005, 06:23:01 pm »
Cytuj
Pytanie: czy drugi temat tez dotyczy tylko fantastyki (science-fiction?) czy jest ogolny? Bo tutaj w sumie tez mozna sporo napisac...



Tematyka filmu jest dowolna, oczywistym rowniez jest ze mozna wybrac jeden film :).

Odnosnie tematu pierwszego znalazlem cos w sieci :


" Frankenstein Mary_Shelley - choć jej prawdziwy początek przypada raczej na lata sześćdziesiąte XIX w. i związany jest z rozwojem zarówno powieści przygodowej jak i techniki - tu najważniejszym autorem jest Jules Verne - Pięć tygodni w balonie (1863), Wyprawa do wnętrza Ziemi (1864). Dzieje w zasadzie już XX-wieczne otwiera Herbert George Wells z Wehikułem czasu (1895) i Wyspą doktora Moreau (1896). Tradycję polskiej s-f stworzył Jerzy Żuławski w utworach: Na srebrnym globie (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911)." Mysle ze skonczyl bym na Lemie, ale gdzies musialbym jeszcze upchnac jakze juz popularny cyberpunk Gibsona, Asimova i jego Fundacje, Philip`a K. Dicka i ponazywac kolejno "etapy ewolucji". I zostaje najwiekszy problem, nie mam pojecia jak napisac co wniosl dany autor. Moze jakis przyklad? I czy pisac to w kontekscie co sie dzialo na swiecie (postep techniki) ?
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 17, 2005, 07:19:16 pm »
Słuchaj, jesteś pewien, że chcesz pisać o ewolucji s-f? Na podstawie tego co piszesz, jakie pytania zadajesz itd. wydaje się, że nie jest to Twój najmocniejszy temat więc może lepiej sobie darować i poszukać czegoś w czym czujesz się pewniej?

Twoje ostatnie pytania niebezpiecznie zbliżają się do pytania ostatecznego - kto napisze za Ciebie tę pracę... A takiej bezczelności chyba byśmy nie zdzierżyli...:)
Spalić po przeczytaniu.

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 17, 2005, 07:38:12 pm »
Cytat: "mr.maras"

Twoje ostatnie pytania niebezpiecznie zbliżają się do pytania ostatecznego - kto napisze za Ciebie tę pracę... A takiej bezczelności chyba byśmy nie zdzierżyli...:)



Faktem jest ze czytam sf od niedawna, ale nie mam wiekszego wyboru, sytuacja jest taka ze zaden z pozostalych tematow, zeby nie byc wulgarnym, mnie nie interesuje. Co do Twojego gdybania przez mysl mi nawet nie przemklo aby sie znizac do takiego poziomu.

Wlasnie mam przed soba antologie Gunna na stronie z przedmowa do Frankensteina. I z uporem maniaka :) pytam jak ma wygladac opisanie ewolucji? cos w stylu :
Jedną, nawet jeśli nie pierwszą powiescią sf, to przynajmniej pierwszą powiescią która pokazala, czym będzie sf jest Frankenstein Mary Shelley. Zostala napisana pod wpływem nowych odkryc w naukach biologicznych z dziedziny anatomii, oraz odkryc w dziedzinie elektryczności, a szczególnie wywolaniem pradu elektrycznego przez A. Voltę....
Jezeli uwazasz ze podpowiedz typu:
- Czy to est gothic sf?
- Nie, to jest...
Jest pisaniem komus pracy to nie mam wiecej pytan :). Pozdrawiam
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.