Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ezena

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 16, 2004, 10:53:50 am »
Cytat: "QbSon"
Zastanawia mnie też książka "Warcraft: Władca klanów". Jej opis - młody ork prowadzi powstanie wśród orków przeciw swoim panom, ludziom - sprawia, że ta pozycja wydaje się być nader przydatna. Czy ktoś to czytał? Czy warto?

Jeśli grono pedagogiczne choć trochę zna literaturę fantastyczną, nie opieraj się na żadnym badziewiu typu Warcraft, czy inne fatalnie napisane, grafomański dziełko, oparte na grze. Po pierwsze to tak, jakbyś wykładając o romansie powoływał się na Harlequiny, po drugie książki owe są tak sztampowe i banalne, że głowa boli. Jeśli jest w nich jakieś przesłanie, czy rzecz traktująca o ważnych dla człowieka sprawach, to wyskakuje z krzaków i kopie cię w dupę żebyś ich nie przegapił. Oczywiście to jest wyłącznie moje zdanie, a maturę już słabo pamiętam ;) Może tu znajdziesz jakieś wskazówki.
 poważaniem

Offline QbSon

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 18, 2004, 03:04:33 pm »
Ezena, tak właśnie myślałem. Dzięki za sprostowanie.

mr.maras, gdybym miał się ograniczać tylko do tego co egzaminatorzy znają to musiałbym się ograniczyć do Sapka i Tolkiena, a nie chce. Możesz swobodnie pisać tytuły, gdyż bardzo trudno jest się poruszać w tym gąszczu nie wiedząc u jakiego autora szukać. Zazwyczaj w opisach ksiązek nie jest napisane jakie rasy tam występują. Niechciał bym kupić książki, przeczytać jej i stwierdzić, że występują tam tylko ludzie. Rozumiem, że Erikson się nadaje?
i]FOR THE RECORD: Mr. Bush...how can you be RE-elected when you were never actually elected in the first place?[/i]

Offline QbSon

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 18, 2004, 04:33:36 pm »
Ezena, dzięki za link. Na tamtym forum tez zamieszcze swoją proźbę. :)
i]FOR THE RECORD: Mr. Bush...how can you be RE-elected when you were never actually elected in the first place?[/i]

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 18, 2004, 06:25:17 pm »
Hmm. Zatem polecam z czystym sercem "Kroniki Thomasa Covenanta" Stephena Donaldsona (bo to świetna literatura jest i basta!) i ze znacznie mniejszym entuzjazmem cykl "Shannara" Terrego Brooks'a. Interesujące Ciebie motywy występują w obu, chociaż nie są może tak eksponowane jak np. u Sapkowskiego. Poza tym wszystkie wymienione pozycje to cykle, serie itp. - kto przygotowuje się do matury czytając po kilka opasłych tomów kilku cykli? To się świetnie czyta po maturze, podczas wakacji ;].
Spalić po przeczytaniu.

Offline QbSon

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 19, 2004, 08:55:16 pm »
Czy "Kroniki Thomasa Covenanta" to też cykl? Co ze wspomnianym wcześniej Eriksonem? Zaglądając na różne fora natrafiłem na takie tytuły jak "Smoczy tron" Williamsa i "Fionavarski gobelin" Kaya. Czy one się nadają? :?
i]FOR THE RECORD: Mr. Bush...how can you be RE-elected when you were never actually elected in the first place?[/i]

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 20, 2004, 06:55:52 am »
Tak, Covenent to cykl (w Polsce dwie trylogie). Co do Eriksona - czytaj uważniej posty - pisałem byś zapytał o ten cykl Vanina (np. na privie). Poza tym mógłbyś wykazać się odrobiną entuzjazmu - cykl Eriksona ma swój obszerny temat na tym forum. O Williamsie pisały już dwie osoby - czy ty w ogóle czytasz co my tu odpisujemy? Motywu uprzedzeń rasowych u Kaya raczej nie ma co szukać, chociaż z tego co pamiętam występują tam np. krasnoludy. Faktem jest, że Fionavarski Gobelin, podobnie jak Covenant, to fantasy na dobrym poziomie.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Shadowmage

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 20, 2004, 04:35:54 pm »
Akurat czy Fionovarski gobelin to fantasy na przyzwoitym poziomie to bym dyskutował, mnie to straszliwie wynudziło. Pewnie ze względu na moją niechec do mitów arturiańskich. W każdym razie w tej ksiażce konfliktów rasowch za bardzo bym nie szukał, jest po prostu wzalejmna nienawisć dwóch magicznych ras, światła i ciemności. Dla mnie to powielenie Tolkiena.

U Williamsa tez bym sie tego za bardzo nie doszukiwał, choc są nieco wyraźniejze. Co prawda polegaja głównie na neichęci ludzi do innych ras i nawzajem. Nic nadzwyczajnego.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Beryl

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2004, 10:29:51 am »
Może Smocza Lanca... ?
Jest tam taki fragment, jak elf jest ranny, ludzki kapłan chce go uzdrowić, a inny elf go powstrzymuje mówiąc, że nie pozwoli człowiekowi efla dotknąć
 "- Nawet jeśli ten elf jest twoim wrogiem?
 - Nawet gdyby ten elf zamordował mojego ojca."
awsze mierz wysoko. Być może nie trafisz w cel, ale też nie odstrzelisz sobie stóp.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 28, 2004, 11:17:06 am »
Niejaki bzyluu napisał:

Cytuj
W tym roku zdaje mature... Temat ktory wybralem na ustna mature z polskiego to: "Motyw spotkań z "obcymi" w twórczości wybranego autora s-f i wizjach filmowych" I mam mały problem oprócz książki "Solaris" Lema nie wiem jakie ksiazki mam wybrac. Na moja polonistke nie moge zbytnio liczyc gdyz nie zna sie... mowi ze dla niej to "czarna magia". Z gory dziekuje za wszystkie propozycje.


Odpowiedzi były dwie.

eses:

Cytuj
Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest wybieranie na ustną maturę tematu, o którym, jak rozumiem, prawie nic nie wiesz, ale prosisz o pomoc, więc...

Skoro już wybrałeś Lema (bo w temacie podałeś "wybranego autora", więc ma być jeden pisarz, prawda?), to powinieneś przeczytać:
1. "Solaris" (zrobiłeś to już, skoro wymieniasz)
2. "Dzienniki gwiazdowe";
3. "Wizja lokalna";
4. "Fiasko";
5. "Pokój na Ziemi";
6. "Człowiek z Marsa" - Lem się ponoć do tej książki nie przyznaje ;
7. "Eden"
8. "Głos Pana" - jak przez to przebrniesz, będziesz wielki, bo mi się to udało dopiero na studiach.
Jak chcesz błysnąć wiedzą, możesz to porównać do "Pikniku na skraju drogi" Strugackich...

Czyli w ten sposób masz do przeczytania jeszcze siedem powieści (jedną nie Lema) i jeden zbiór opowiadań. I kilka filmów do obejrzenia...
Ciekawe tylko, gdzie znajdziesz filmy do tezy, którą stawia Lem w większości powieści  

Może więc lepiej przeczytaj sobie "Wojnę światów" Wellsa? Będzie łatwiej, bo podobnych fabularnie książek i filmów znajdziesz stosy  

Pozdrawiam


i Solitaire:

Cytuj
Było już kiedyś podobne pytanie i ktoś bardzo przytomnie doradził Carda i serię o Enderze Ksenobójcy. Naprawdę warto, nie tylko do matury.


Zmieniam topic, jak ktoś szuka podpowiedzi w sprawie "literatury do matury" to właśnie tutaj...
Spalić po przeczytaniu.

Offline Papa_Smerf

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 08, 2004, 06:30:38 pm »
Hello!
No coz, przerzucam swoja prosbe do tego tematu...   :)  Z tego co przeczytalem w tym temacie(wielkie DZIEX dla ShadowMage'a  :) ), moge juz formulowac swoja bibliografie  8) . Jak narazie... :
- "Diuna" Franka Herberta
- ksiazki Terry'ego Pratchetta, ale nie wiem dokładnie ktore... wiecie moze w ktorych ukazany jest jakos w sposob "konkretny" swiat Discworld ???
- Tolkien
- Solaris Lema, ale chyba mozna by chyba cos jeszcze dodac od niego, tylko nie wiem co... Od Lema przeczytalem tylko Pilota Pirxa  :D
- Paradyzja
- mam jeszcze zbior nowel fantastycznych polskich z koncowki XIX wieku... Moze cos tam sie znajdzie...

Moj temat to "Wizje świata w literaturze fantastycznej". Co byscie jeszcze pod tym katem dodali???
estem wszystkim i niczym.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 08, 2004, 08:30:20 pm »
Po pierwsze - wizje jakiego świata? Naszego? To daj sobie spokój z Światem Dysku, Tolkienem i Diuną. To podchodzi raczej pod fantastykę futurologiczną, hard science-fiction. Polecam też np. cyberpunkowego Gibsona (Neuromancer itd.).
Jeśli zaś w temacie chodzi o światy fantastyczne w ogóle to ho!ho! niezły temat sobie wybrałeś... Można tam wrzucić wszystko.
No prawie wszystko. Zbiór nowel z końca XIX wieku nie nadaje się do niczego w obu przypadkach.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Papa_Smerf

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 09, 2004, 05:40:15 pm »
No coz, musze sie nie zgodzic... Wykorzystac ten zbior nowel mozna do ukazania ewolucji wizji swiatow fantastycznych :)  Mojej polonistce nawet sie spodobalo :)  
A z tym Neuromancerem to calkiem dobry pomysl  :) moznaby jeszcze jakis przyklad tego typu literatury, tak zeby byl wiecej niz jeden  :)
estem wszystkim i niczym.

Offline Jinx

motyw wędrówki
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 11, 2004, 10:59:21 am »
Chcicałam prosić o pomoc... mój temat na maturę ustną z polskiego jest związany z fantastyką a brzmi dokładnie "Zaprezentuj motyw wędrówki w literaturze fantastycznej. Przedstaw problem na podstawie wybranych utworów, omawiając także jego funkcje w dziele literackim." Jakby ktoś mógł mi podpowiedzieć coś niecoś odnośnie tego motywu lub doradzić jakie książki nadawałby by się do zobrazowania tego tematu byłabym bardzo wdzieczna :D
e are eternal... all this pain is an illusion...

Offline andp84

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 11, 2004, 01:45:05 pm »
Możesz zacząć od klasyki, czyli Tolkiena - i w "Hobbicie" i w"Władcy Pierścieni" bohaterowie własciwie cały czas wędrują  :D
A poza tym motyw ten występuje w prawie wszystkich książkach fantasy, często aż do przesady. Wybierz kilka ciekawszych i nie będzie problemów.

P.S. Powodzenia na maturze  :p
P.S.2 Jak to jest, że wy już teraz wiecie co będziecie mieć na ustną?

Offline Vanin

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 11, 2004, 01:46:35 pm »
Z tego co rozumiem na temat Nowej Matury, to uczeń sam sobie wybiera temat na ustną prezentację. Po jakie licho w takim razie, zdecydowałaś się na takie zagadnienie, skoro nie potrafisz nawet zidentyfikować oczywistych przykładów literackich??

Ponieważ jednak mam dobre serce dzisiaj, to kilka linków mogę podrzucić:

http://hubcap.clemson.edu/~sparks/heroj.html

http://hubcap.clemson.edu/~sparks/sffilm/mmswtab.html

http://lizmyth.homestead.com/files/JosephCampbellsHerosJourney.htm

Poszukaj sobie książki Josepha Campbella "Bohater o tysiącu twarzy" albo jakoś tak. Tam jest to opisane, a powyższe linki właśnie dotyczą przykładów wykorzystania jego schematów.

A jeżeli chodzi ci o dobór utworów, no to sorry, ale nie potrafiłaś nawet wskazać tak oczywistego jak "Władca Pierścieni"??