Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radan

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #435 dnia: Grudzień 30, 2010, 12:54:01 pm »
T.A. Shippey "J.R.R. Tolkien-Pisarz Stulecia"

Offline Spith

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #436 dnia: Styczeń 10, 2011, 03:47:51 pm »
Witajcie : >
Piszę z podobnym problemem co reszta, bo brakuje mi trochę materiałów do prezentacji.


Mój temat to: Wizja końca świata i jego zagłady w literaturze, malarstwie i filmie. Omów problem, analizując właściwe przykłady.


Póki co przeczytaną mam "Droge" Cormac'a McCarthy'ego.
Prosił bym o wszelkie przykłady książek, filmów i obrazów pasujące do tematu.


Dzięki i pozdrawiam

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #437 dnia: Styczeń 11, 2011, 09:50:04 am »
np. filmy:
   
Jestem legendą. reż. Francis Lawrence, Ostatni brzeg reż.S.Kramer,  O bi, o ba. Koniec cywilizacji. reż.P.Szulkin. Księga ocalenia Reżyser: Albert Hughes, Allen Hughes oraz wszystkie Armagedony, Rok 2012 itd
i wiersze: K.I. Gałczyński , Koniec świata, J.Kasprowicz, Dies Irae, Cz. Miłosz, Piosenka o końcu świata,Roki, Zbigniew Herbert  „U wrót doliny”... i mnóstwo innych , ale wszystko zależy od tego, co chcesz pokazać.

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #438 dnia: Styczeń 11, 2011, 09:55:14 pm »

Offline qwert92

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #439 dnia: Styczeń 17, 2011, 09:33:49 pm »
Witam, mnie również czeka maturka w tym roku. Temat brzmi: Kreacje świata fantastycznego w literaturze współczesnej obcej i polskiej.
Do literatury podmiotu wybrałam
-Kossakowską - Siewcę Wiatru albo Zbieracza Burz
-Rowling - HP
-Tolkiena - Władcę P.
Problem leży w literaturze przedmiotu, szczególnie w związku z Kossakowską i Potterem.
Generalnie nie mam też pomysłu na jakąś logiczną realizację tej pracy. Chodzi mi o to co ma być dokładnie zawarte: bohaterowie, opis miejsc, inspiracje?
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc dot literatury i uwagi do realizacji pracy.
Z góry dzięki

Offline Thorik

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #440 dnia: Styczeń 18, 2011, 08:20:14 pm »
Hmm, trochę zmieniłbym literaturę podmiotu. Tolkien może zostać, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że akurat jego, nauczyciele raczej znają. Zamiast Kossakowskiej dałbym Le Guin i jej "Ziemiomorze". Do tego z pewnością znajdziesz różne recenzje, a przy tym posłowie Lema do "Czarnoksiężnika z Archipelagu" (Wydawnictwo Literackie, 1983, Kraków). A za Rowling dałbym "Świat Dysku" Pratchetta. Recenzji poszczególnych tomów jest w necie ze 100.

Co do samej koncepcji pracy, to w pierwszej kolejności skupiłbym się, na tym, co jest w temacie czyli kreacji świata. Jakie wartości są w nim wyznawane i w jakich proporcjach. Jakie problemy w danym uniwersum są podejmowane i kto w nim żyje, jakie rasy etc. Z czego zostały zaczerpnięte inspiracje. Wykazanie kilku różnic między światem rzeczywistym a fikcyjnym też chyba nie zaszkodzi.

Offline qwert92

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #441 dnia: Styczeń 23, 2011, 09:16:47 pm »
Z tym, że muszę mieć zawartą literaturę polską ;)
ale dziękuję za odpowiedź i przykłady

Offline Crettio

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #442 dnia: Luty 02, 2011, 02:44:19 pm »
Witam.


Czy zna ktoś może dobrą literaturę przedmiotu do Harrego Pottera ? tematem mojej pracy jest walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej

Offline Sagi

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #443 dnia: Luty 26, 2011, 11:29:26 am »
Witam Was drodzy użytkownicy.
  Piszę do Was z prośbą- do mojej pracy maturalnej potrzebuje pewnych   informacji. Chodzi mi przede wszystkim o tytuły książek, które znacie,   niekoniecznie lektur, w których występowali bohaterowie mający jakieś   ciekawe, zabawne nawyki.
  Będę wdzięczny.

Offline radyzio

Literatura do matury (groza, paranormalne zjawiska)
« Odpowiedź #444 dnia: Marzec 07, 2011, 12:54:33 pm »
Otóż sprawa przedstawia się tak, że się obudziłem za pieć dwunasta i potrzebuje pomocy do bibliografii i pracy maturalnej.
Temat pracy: Świat nadprzyrodzonych zjawisk w powieściach grozy. Omów poetykę tego gatunku na przykładach wybranych utworów.
Dodam, że jestem początkującym fanem fantasy i grozy, bo dopiero od roku czytam;(
Co by mi się przydało? Myśle, artykuły i strony ze źródłami na temat w/w.
Z książek co zacząłem czytać to Wiedźmin(1 tom), Malowany człowiek oraz Pustynna włócznia(wszystkie tomy), Alicja(tom 1), 4 opowiadania z cyklu Ziemiomorze i to wszystko, ale nie widze zbytnio tam zjawisk para normalnych. Zato  jak szukam w googlach zjawisk nadprzyrodzonych w literaturze to raczej docieram do stron poświęconych ezoteryce.
Bede bardzo wdzięczny za wszelką pomoc!

Offline Hokki

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #445 dnia: Marzec 14, 2011, 06:20:32 pm »
Witam! 
   
  Chciałbym prosić osoby obeznane w świecie książki o pomoc, a dokładniej o   podanie mi paru tytułów związanych z moją maturą. Zdaję podstawę.   Wybrałem sobie temat, który mnie interesuje, aczkolwiek ciężko jest mi   ruszyć z miejsca bez pewnych informacji. Od początku planowałem brać   książki przede wszystkim czysto fabularne, łatwe i przyjemne, jednym   słowem czysta beletrystyka. Niestety niewiele mi się udało do tej pory   znaleźć takowych pozycji. Temat brzmi: 
   
  "Literacki obraz współczesnej Japonii." 
   
  Jeżeli jest tutaj ktoś, kto czytał jakieś książki odnoszące się w swojej   tematyce albo zaczepiające w jakiś sposób o Japonię, które mogłyby mi   się przydać, to naprawdę byłbym wdzięczny za umieszczenie tutaj notki. 
   
  Ponieważ zostało mi już mało czasu (bo jedynie 1.5 miesiąca), to   przydałyby mi się informacje takie jak: autor, tytuł, opis fabuły i   dlaczego akurat ta książka. Zamierzam wybrać najbardziej trafne i te,   które uznam za interesujące. 
   
  Przeczytane mam już dwie: "Bezsenność w Tokio" - M. Bruczkowski i "Po   zmierzchu" - Haruki Murakami. Co o nich sądzicie? Jeżeli macie jakieś   inne propozycje, to mogę ostatecznie zmienić całą kompozycję tytułów,   aczkolwiek zostało mało czasu... 
   
  Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek udzieloną pomoc, czekam niecierpliwie na odpowiedzi! 
   
  Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Offline kosnik

różnorodne ujęcie motywe cyrku w literaturze, sztuce plastycznej i filmie
« Odpowiedź #446 dnia: Marzec 17, 2011, 08:24:56 pm »
szukam pozycji z motywem cyrku głównie z literatury wyższej, ale nic nie przychodzi mi do głowy. jesteście w stanie pomóc?

Offline Tinar

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #447 dnia: Marzec 19, 2011, 05:54:01 pm »
"Freaks" w reżyserii Toda Browninga, czarnobiały film z 1932 roku, opowiadający historię ludzi cyrku, zwłaszcza osób kalekich i upośledzonych, dla których cyrk był jedyną możliwością względnie samodzielnego życia. Wbrew pozorom pozycja lekka i przyjemna, acz dająca do myslenia :)

Offline Four

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #448 dnia: Maj 26, 2011, 02:23:08 pm »
Witam jestem tu całkowicie nowy, wiec jeśli nie trafiłem z moim pytaniem do prawidłowego tematu to bardzo był bym wdzięczny jeśli ktoś by mnie przekierował do odpowiedniego wątku. Moje pytanie brzmi następująco, czy mógł by mi ktoś podać przykłady Kaina i Abla w literaturze i sztuce Europy ? :)

Offline kanaka

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #449 dnia: Marzec 28, 2012, 05:41:59 pm »
Witam
Proszę o podpowiedź co do mojego tematu maturalnego Kultura   średniowieczna źródłem inspiracji dla współczesnej literatury fantasy   :Interpretując wybrane przykłady literackie określ kierunek i
zakres wpływów.


Chciałbym się skupić na Literaturze Fantasy osadzonej w realiach Historycznych

Do literatury Podmiotu wybrałem :

Andrzej Sapkowski : "Narrenturm"
Dariusz Domagalski : "Lekkie uderzenie Pioruna"

Jeszcze niestety nie wybrałem 3 tytułu mam na natomiast na uwadze
Marcin Mortka "Miecz i kwiaty"
 Jacek Komuda  "Krzyżacka Zawierucha"
Może którąś z książek Jacka Komudy albo jakaś opowieść z opracowań zbiorowych "Niech Żyje Polska Hura!" tomu 1 lub 2

którą z nich najlepiej wybrać? Może jakieś inne tytuły zaproponujecie

Co   do Literatury przedmiotowej. Chciałem wybrać wywiad Sapkowskiego i   Beresia . Lecz miałem problem ze znalezieniem do pozostałych tytułów.   Nauczycielka poradziła mi bym wybrał jakieś recenzję (np z :Nowej   Fantastyki Esencji , internetu )a prezentację napisałbym tylko na   podstawie książek.
Nie jestem do końca też pewien na czym miałbym   skupić uwagę w pracy. Myślałem o omówieniu elementów historycznych   (postacie ,wydarzenia, miejsca ) lub/i elementy fantastyczne(np w   Narreturmie magie, czarownice, stwory, kult Magna Mater a w Lekkim   uderzeniu pioruna przebudzonych, drzewo życia itp.)

Proszę o pomoc/opinię/poradę

 

anything