Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #420 dnia: Marzec 31, 2010, 02:54:50 pm »
Poszedłem za waszą radą i już przeczytałem połowę Rękopisu :D ? Dacie jakieś porady co napisac o sklepiku z marzeniami ?
ps. Viena dostałaś moja pm ?

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #421 dnia: Kwiecień 06, 2010, 11:47:18 am »
Mam pytanie jeśli mam Harrego Pottera w swojej biblografii , to czy muszę wypisać wszystkie 7 części ?  Czy wypisuję sie tylko cykl albo saga ?

Offline Sathar

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #422 dnia: Kwiecień 06, 2010, 11:56:53 am »
@Raja
Napisałem Ci PM,odpisz.

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 06, 2010, 10:56:47 pm »
Raja - dostałam - odpisałam - wcześniej nie miałam czasu:(

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #424 dnia: Kwiecień 07, 2010, 12:43:21 pm »
Dziękuje Ci Viena , oczywiście nic się nie stało , rozumiem to :D Jednak wiadomości nie dostałem :/
Dowiedziałem się wczoraj o czymś nie za ciekawym dla mnie :/ Mianowicie moja prezentacja ma mieć nazwę  "Walka dobra ze złem w literaturze fantasy. Omów temat, odwołując się do konkretnych przykładów".
Samo FANTASY ;( , oglądałem tematy z wcześniejszych lat i przez to narobiłem sobie kłopotu , do jutra muszę oddac biblografię , myślicie że sam Harry Potter , Czarnoksiężnik i Sklepik z marzeniami (wiem że to horror , ale myślę że może przejśc jako fantasy) wystarczą do tego tematu ? Grę Endera będe musiał wyrzucić  :/  Myślałem , czy by nie wrzucic jakieś części "Wiedzmina" , ale czy po przeczytaniu jednej a nie wszystkich dam radę co zrobić  ? Wiem ,że to przez własną głupotę mam teraz ten problem , jednak proszę was o jakaś radę.

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #425 dnia: Kwiecień 07, 2010, 09:37:30 pm »
Raja -wysłałam ponownie. Wrzuć Wiedźmina albo Conana Barbarzyńcę - bedziesz sobie pisał o relatywizmie postaw:)), a bibliografia przedmiotu będzie ta sama :badgrin:

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #426 dnia: Kwiecień 08, 2010, 06:25:19 am »
Wybrałem sobię "ostatnie życzenie" Sapkowskiego :)
Kurde dalej nie otrzymałem pm Viena :/

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #427 dnia: Kwiecień 13, 2010, 07:53:23 pm »
Mam pytanie , czy wie ktoś może czy istnieje streszczenie do Sklepiku z marzeniami ? Opisuję teraz tę książkę , jednak przeczytałem ją już dobre 2 miesiące temu i pozapominałem trochę treści . Mam też prośbe , czy moglibyście doradzic jak opisac walke dobra ze zlem na podstawie sklepiku z marzeniami ?

Offline avm

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #428 dnia: Maj 16, 2010, 06:55:57 pm »
Ja mam pytanie odnośnie Szekspira. Potrzebuję jakiegoś tragicznego bohatera , który występuje w komediach. Mam już Shylocka z "Kupca weneckiego" moglibyście podpowiedzieć jeszcze jedną postać?
z góry dziękuję.
pozdrawiam:)

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #429 dnia: Maj 17, 2010, 10:27:01 am »
Może książe-manipulant Prospero z "Burzy"? Chociaż, w odróżnieniu od Shylocka, potrafi jednak okazać szlachetność i dzięki temu o wiele lepiej kończy.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline staszka92

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #430 dnia: Październik 06, 2010, 02:18:26 pm »
Witam.

Również mam pytanie co do tego wątku, a raczej prośbę.

Moglibyście podać mi jakieś ciekawe przykłady książek, gdzie pojawia się motyw zdrady (nie chodzi mi o współczesność).
Chciałabym uniknąć pracy na tak oklepanych przykładach jak np. "Potop". Mam już kilka propozycji co do POZYTYWIZMU (ponieważ muszę to omawiać w kontekście wybranych epok) więc zastanawiam się nad jeszcze jedną epoką.

Proszę o propozycje :)

Offline zielony129

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #431 dnia: Październik 13, 2010, 01:46:01 pm »
Sporo niezłych przykładów znajdziesz w literaturze pierwszej połowy XX wieku. Najbardziej poprawnie polonistycznie byłoby użyć książki opisującej zdradę narodu (np. "Początek" Szczypiorskiego) albo idei- tutaj możesz skorzystać z książek dotyczących wczesnego PRL-u. Z ostatnim zagadnieniem jednak bym nie szarżował bo można trafić na ludzi w komisji o różnych poglądach i przeszłości.

Ciekawe byłoby wykorzystanie zdrady w strukturach mafii i tu chyba bezapelacyjnie najlepszy jest "Ojciec Chrzestny" Mario Puzo.

A nie myślałeś o Starożytności albo Romantyzmie?
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2010, 01:54:05 pm wysłana przez zielony129 »

Offline Crettio

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #432 dnia: Grudzień 30, 2010, 08:02:43 am »
Witam. Moim tematem maturalnym jest - Walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej. Na literaturę podmiotu wybrałem klasyki - Władcę Pierścieni, Pottera, Wiedźmina... Przydała by się jeszcze jedna książka, wiecie może jaka ? Natomiast moim głównym problemem jest brak literatury przedmiotu .  Nie mogę nic znaleść.. bylibyście w stanie mi pomóc ?

Offline Radan

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #433 dnia: Grudzień 30, 2010, 09:18:47 am »
"Opowieści z Narnii" by się nadały. A literaturę przedmiotu łatwo znaleźć. Chociażby "Rękopis..." Sapkowskiego. Jest też mnóstwo opracowań poświęconych Tolkienowi. O Potterach też często ktoś coś pisał.

Offline Crettio

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #434 dnia: Grudzień 30, 2010, 09:53:56 am »
Rękopis znaleziony w Smoczej jaskini.. mam ;).


Dobrze, a czy byłby ktoś w stanie podać chociaż jedną konkretną pozycję jeśli chodzi o Pottera i Władcę Pierścieni ?

 

anything