Autor Wątek: Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie  (Przeczytany 13213 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kevin

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« dnia: Wrzesień 12, 2004, 07:46:09 am »
Witam wszystkich fantasów.
Mam pytanko/prośbę (i mam nadzieję, że nie powielam tematu)
Ostatnio polubiłem „powroty do przyszłości” – w sensie ogólnym – książki i filmy z motywami podróży w czasie.
Możecie mi podrzucić tytuły kilku ciekawych pozycji z tego gatunku? Najlepiej polskie.
Z ukłonami, Kevin l.14  :)

Offline Shadowmage

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2004, 08:29:43 am »
Jak zwykle mam zacmienie... Przychodzi mi tylko dł głwy "Wehikuł czasu" Wellsa. Naprawdę niezła ksiażka, a do tego kalsyka. Jak widziałeś film to sie nie sugeruj, nie maja ze sobą wiele wspólnego.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Llew

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2004, 10:11:49 am »
Była taka książka Farmera, tytułu niestety nie pamiętam, w której bohater przenosi się w przyszłość zdominowaną przez istniejące obecnie zwierzęta, które ewolucja wyniosła do poziomu istot inteligentnych (słonie, gepardy itd). Może ktoś pamięta jak się nazywała. Całkiem niezła.
ae hen wlad fy nhadau yn annwyl i mi...

Offline Comar

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2004, 01:45:48 pm »
"Pierwsze podróże w czasie" Erika Simona i Reinharda Heinricha. Chyba jedna z najzabawniejszych książek jakie czytałem. Autorzy robią sobie kompletne jaja z podróży w czasie. W dodatku książka jest napisana tak jakby była pracą naukową o historii owych podróży.
"Koniec Wieczności" Isaaca Asimova. Jedna z niewielu książek w których możliwość zmieniania przeszłości i przyszłości jest wyjaśniona w miarę logiczny i pozbawiony paradoksów sposób.
"Kurs na zderzenie" Barringtona J. Bayleya. W której z kolei w jeszcze bardziej logiczny i pozbawiony paradoksów sposób wyjaśnione jest dlaczego podróżująć w czasie nie można go zmieniać.
"Badacze czasu" Orsona Scotta Carda. W której grupa naukowców na niemal całkowicie zniszczonej ziemi chce cofnąć się w czasie i temu zapobiec.
"Dr Futurity" Philipa K. Dicka. Może to nienajlepsza jego książka, ale jej fabuła jest kompletnie zakręcona.
-Not bad. Congratulations. Tell me, was it necessary that you kill all of them? I only told you to scare them.
-People scare better when they're dying.

Offline Mara

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2004, 02:22:33 pm »
Connie Willis "Księga Sądu Ostatecznego" - studentka historii przenosi się do epoki średniowiecza, konkretnie do czasów panowania dżumy. Gruba kniga, miejscami są dłużyzny, ale generalnie jest świetna. Polecam.

Co do filmów, to niedawno oglądałam "Timeline" - film o grupie archeologów przenoszących się wehikułem również do czasów średniowiecza w poszukiwaniu swojego profesora.

Offline Shadowmage

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2004, 03:26:14 pm »
Ja jestem zdolny, nie ma co... choć jak to mówią, pod latarnią najciemniej. Własnie czytam "Prądy czasu" Roberta Silverberga i cała ksiażka w zasadzie traktuje o podróżach w czasie. Akcja dzieje sie w niedalekiej przyszłości, podróze w czasie stały się możliwe, ale tylko do przeszłości. Główny bohater zostaje przewodnikiem turystycznym po starożytnym Bizancjum.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Vanin

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2004, 03:35:06 pm »
Cytat: "Comar"
"Dr Futurity" Philipa K. Dicka. Może to nienajlepsza jego książka, ale jej fabuła jest kompletnie zakręcona.

To chyba jego najgorsza książka, a na pewno jedna z najgorszych. I na dodatek fabuła jest błędna (koncepcja podróży w czasie).

A "Jankes na dworze króla Artura" nie może być? :)

Offline maksym_kammerer

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2004, 04:05:47 pm »
Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o naszym klasyku J.Zajdlu i jego "Cylindrze van Troffa". Co prawda motyw podróży w czasie nie jest tam przewodni, ale i tak jest świetnie przedstawiony!!!
TA KSIĄŻKA NAPRAWDĘ MA KLIMAT (A SZCZEGÓLNIE JEJ ZAKOŃCZENIE!!!)
#1050;то не с нами, тот против нас!

Offline Comar

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2004, 04:07:16 pm »
Cytat: "Vanin"
Cytat: "Comar"

"Dr Futurity" Philipa K. Dicka. Może to nienajlepsza jego książka, ale jej fabuła jest kompletnie zakręcona.

To chyba jego najgorsza książka, a na pewno jedna z najgorszych. I na dodatek fabuła jest błędna (koncepcja podróży w czasie).

E tam przesadzasz, aż tak tragiczna nie jest. Zresztą w większości książek o podróżach w czasie ich koncepcja nie trzyma się kupy. Poza tym nawet najgorsze książki Dicka i tak są na całkiem niezłym poziomie.
Cytat: "Mara"
Co do filmów, to niedawno oglądałam "Timeline" - film o grupie archeologów przenoszących się wehikułem również do czasów średniowiecza w poszukiwaniu swojego profesora.

Czytałem książkę Crichtona na której film był oparty i stwierdzam, że to z pewnością najgorsza jego książka jaką czytałem i jedna z najgorszych książek o podróżach w czasie. Sam sposób na podróż jest w niej wyjątkowo kretyński i przeznaczony dla ekstrawaganckich samobójców. Wyruszający ginie, a na miejsce (czy raczej czas) dociera jego kopia. Co nie przeszkadza bohaterom skakać sobie w te i we wte.
-Not bad. Congratulations. Tell me, was it necessary that you kill all of them? I only told you to scare them.
-People scare better when they're dying.

Offline Gryf z Angost

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2004, 04:53:36 pm »
któryś z tomów "Autostopem przez galaktykę", bodaj ostatni - jedyna ksiazka w jakiej natknalem sie na w pelni konsekwentne opisanie swiata, w ktorym mozliwe sa podroze w czasie :))) (absolutny zanik zjawiska zwanego "historią") No i jeszcze gramatyka dla podróżujących w czasie :D cudo
..you shall hear nothing, you shall see nothing, you shall think nothing, you shall be nothing...

Offline mr.maras

Fale na morzu Diraca
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2004, 05:23:20 pm »
Wśród utworów opowiadających o podróżach w czasie jest jeden, który powalił mnie na kolana - opowiadanie Goeffrey'a A. Landis'a - "Fale na morzu Diraca" ("Ripples in the Dirac Sea") [nagroda Nebula '89], które ukazało się w antologii "Don Wollheim proponuje - 1989". Jak dla mnie kultowa rzecz.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Gnostic

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2004, 06:19:44 pm »
Ostatnie dni stworzenia oczywiście, z różnymi wersjami przeszłości a wspólną przeszłością. Dla mnie rewelacja.
 dnia siódmego, czyż nie powiemy: Obyśmy byli płodni i rozmnażali się i zapełniali martwe, nieskończone obszary próżni statkami, życiem i znaczeniem? (...)
I czyż nie będzie to dzień wieczny?

Offline bogow

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 13, 2004, 12:08:40 pm »
Do wielu wymienionych tu tytułów dorzuciłbym jeszcze "Statki czasu" Stephena Baxtera - kontynuację "Wehikułu czasu". Oczywiście najpierw radzę zapoznać się z dziełem klasycznym... Same "Statki czasu" uważam za bardzo dobrą powieść SF i do tego ta skala wydarzeń... :)

Offline Kevin

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2004, 07:24:57 pm »
Uff. Dzięki!!

Douglasa Adamsa czytałem całą trylogię (wszystkie pięć tomów ;)  )i rzeczywiście ten motyw podróży w czasie to mój ulubiony.
Z Dicka przypomniało mi sie jeszcze opowiadanie "Świat Jona".

Oczywiście "Jankesa na dworze króla Artura" czytałem.
"Wehikuł czasu" Wellsa jest ponoć trudny i nudny, ale widocznie moi znajomi się nie znają. Filmu nie widziałem, książkę na pewno przeczytam.
Wellsa w ogóle muszę zacząć czytać.
Orsona Scotta Carda czytałem całość Endera, więc za "Badaczy czasu" tez chętnie się zabiorę.

Najbardziej lubię motywy wielokronego skoku w czasie jak w filmie "12.01" czy "Dzień świastaka". No i "Powrót do przyszłości II".

Z ukłonami
Kevin l.14 (oczywiście nie serio...)

Offline Vanin

Powroty do przeszłości czyli podróże w czasie
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2004, 01:07:41 pm »
W sumie pogooglałem sobie troszeczkę i tutaj jest lista z wynikami. Kilka, może kilkanaście z tych tytułów na pewno jest dostępne po polsku.