Autor Wątek: ,klimatyczne, armie ???  (Przeczytany 18817 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jankiel

  • Gość
,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 29, 2004, 08:59:10 am »
Nie. Szczytem debilizmu jest wystawianie Froda na Saurona. Ale jeżeli już się ich wystawia, to było by zupełnie niesprawiedliwe, gdyby to akurat Sauron miał tracić swój pierścień (za który zapłacił jeszcze jedyne 100 pts).

Offline Lu-trz

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:07:08 am »
TLA = www.thelastalliance.com

Herudaio :
jak rozumiem twierdzisz, iż istnieje klimat historyczny i armii – przychylałbym się do tej koncepcji. Dla mnie istnieje również klimat „taktyczny” bitwy. Po prostu armia z lekką i ciężką piechotą, z łucznikami i jazdą i ew. jakimś bohaterem lub czarodziejem (nie mówiąc o machinach) jest znacznie bardziej grywalna i stanowi większe wyzwanie intelektualne. Przyznam się też, że poza turniejem nigdy nie wystawiłem „pięciu armii” aczkolwiek ostatnio nabyłem orła (a mam też multum goblinów) i zbieramy się powoli z kumplami aby ją odtworzyć. Póki co musze się zadowolic każdy chce grac z moim Isengardem i bardzo żadko grywam dobrą stroną :(.
Generalnie proponuję zasady z TLA ale jeśli ktoś ma dostęp do WD to może wrzuciłby list armii tam zamieszczone. Warto porównać i przedyskutować.

Szczególnie ciekawi mnie Isengard z WD może ktoś wrzucić jego skład ?

Drach :
Nie żebym się upierał ale coś mi świta że Eorlingowie dostali kraine Rohan od Gondoru i byli coś jakby wasalami.
Co do Dol Amroth w szeregach Gondoru – sercem jestem za (podobnie jak za Aragornem w Gondorze, Drzewcem  w Rohanie i Gandalfem szarym praktycznie w każdej armii dobra zaś Gandalfem Białym w Rohanie i Gondorze) ale stosując logikę „pochodzenia z jakieś krainy” to jest to nie do przejścia –Gandalf, Aragorn, i rycerze Dol Amroth nie byli zwykłymi członkami armii Gondoru, pojawiali się tam okazjonalnie podobnie jak Drzewiec, który raz stanął po stronie Rohanu.
Czytając Tolkiena łatwo zauważyć, że Nazgule bywały gościem Sarumana wobec tego stosując logikę „prześledzenia historii” można by je włączać do armii Isengardu  czego żadnemu graczowi dobra nie życzę. Jeśli chce się stosować jakieś kryterium to trzeba być konsekwentnym i albo go przestrzegać co do joty albo wymyślić inne. I oczywiście listy armii są tu najlepszym rozwiązaniem.
Kwestia pierścienia jest dobrym podparciem mojej tezy klimatyczności – LOTR to nie WFB gdzie każdy walczy z każdym w miarę podobnych czasach wystawianie armii z Sauronem przeciw armii z Bilbem albo Frodem to totalny brak nie tylko klimatu ale i smaku a dodatkowo czysty powergaming. Po prostu rozgrywając bitwę "klimatyczną" trzeba się zdecydować na jakiś klimat, czyli wątek przewodni starcia (a tak przy okazji wg mnie w takiej sytuacji pierścień ma i Sauron i powiernik).
Jeśli komuś bardzo zależy na klimacie to powinno się z góry ustalać strony spotkania np. Gobliny kontra Krasnoludy albo Rohan kontra Isengard. Wciąż uważam że bitwy typu krasnoludy kontra gondor albo elfy leśne kontra Rohan za bezsensowne. Jeśli ktoś chciałby odtwarzać takie potyczki to jasne, że jedynymi bohaterami mogącymi wziąć w nich udział mogą być standardowi kapitanowie danej armii.
Przy okazji parę klimatycznych parek :
Rohan – Isengard
Gondor-Mordor (nowe)
Gobliny – Krasnoludy lub elfy leśne
Jesli macie inne pomysły to podajcie je.

Miszka :
Twoja znajomość języka polskiego i sposób jego intepretacji jest rozbrajający.

Herudaio : „Lu-trz zwrócił uwagę na dobrą rzecz jest klimat armii i klimat bitwy"

Miszka : „Lutrz => calkowicie zgadzam sie z Herudaio - blednie interpretujesz slowo klimat...”

Lu-trz : „ Miszka : Jeśli Herudaio pisze : „na dobrą rzecz jest klimat armii i klimat bitwy” to nie oznacza to, że stwierdził, iż ja błędnie interpretuje słowo klimat, ale że uważa że są to dwie wg niego odrębne kwestie.

Miszka : „Lutrz => Komentowalem Twojego posta, a nie posta Herudaio, stąd inny wydźwięk moich słów - po prostu skomentowalem inaczej ;]”

W tej sytuacji pozostaje mi tylko odpowiedzieć w "klimacie" naszej dyskusji : tiritonga i parura, ucho, śmigło, dupa, rura.
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline Watcher

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 29, 2004, 10:25:16 am »
Rohan jako rywal Gondoru jest osobliwym pomysłem. Jak napisał już poprzednik, Rohan był kiedyś prowincją Gondoru (Calenardhon), prowincją zaniedbaną i odludną którą Namiestnik Cirion przekazał Eorlowi na niemal lennych zasadach (przysięga Eorla: "ich [Gondoru] wrogowie będą naszymi wrogami, ich potrzeba będzie naszą potrzebą, a jeśli zagrozi im jakiekolwiek zło, niebezpieczeństwo lub atak, pośpieszymy im z pomocą..."). Wszystko to po wspólnym pogromie Balchothów.
Nie uważam również, by szczególnie nieklimatyczne było wystawianie oddziałów Imrahila z Gondorczykami. Niby na jakiej podstawie sądzisz, że więzy lenne Amrothu z MT były słabe? Gondor to potężne państwo, nie jakaś tam Francja z XI wieku :)
Marcet sine adversario virtus

Offline Lu-trz

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 29, 2004, 12:27:20 pm »
Watcher :
Chodziło o pokazanie słabości koncepcji klimatyczność = jedna kraina pochodzenia (nie sądzę że jest to jedyna słuszna droga). Jest to robienie na siłę WFB z LOTRa. Oczywiste jest, że w czasie wojny Dol Amroth (podobnie jak Rohan) wspierało Gondor. Ale to była dosyć oddalone kraina/prowincje i w przypadku małych starć zapewne występowali osobno a na co dzień każdy pilnował swojej zagrody i swoich kobiet  8) .

Ogólnie :
Oczywistym jest, że w bitwie na polach pellenoru nie może zabraknąć Gandalfa Białego i Aragorna po jednej a Króla Nazguli po drugiej stronie, co będzie wymagało wielu punktów. Ale jeśli założyć, że bitwy które się toczy to mało znaczące potyczki szeregowych oddziałów danej krainy (co w pełni uzasadnia jednonarodowy skład oddziałów) to przynajmniej zachowajmy się do końca logicznie i jako dowódców dajmy tylko standardowych kapitanów danej nacji a nie głównych bohaterów (i nie używajmy doborowych jednostek). Jak dla mnie jako efekt będziemy mieli mało zróżnicowane i nudne armie, służące raczej do toczenia rytualnych potyczek niż rozgrywania pasjonujących bitew. Chociaż oczywiście klimat z formalnego punktu widzenia będzie zachowany.

Pewne nieporozumienie może wynikać ze skali bitew. Ja grywam bitwy gdzie na stole (72 na 48 cali – sam wtaszczyłem blat na 3 piętro po schodach) jest sporo przeszkadzajek a każda armia (często są 4 armie i 4 generałów) liczy 700-1400 pkt. W sumie na stole jest 1.400 – 2.800 pkt. pomalowanego wojska a zwycięstwo uzależnione jest od zajętej pozycji i podejmowanych decyzji a nie tylko od szczęścia w kościach, zaś cała zabawa zajmuje 4-8 godzin. Mniejsze bitwy wydają mi się mało interesujące i zbyt losowe.
Jeśli ktoś woli toczyć mniejsze bitwy albo po prostu lubi mieć jednorodną armię to jest to jego wybór i nie będę go na siłę zmuszał żeby zmienił zdanie, to jego sprawa. Ja jednak wolę grać różnorodnym Isengardem mającym o boku chmarę goblinów kumpla i zmagać się godzinami ze strzałami leśnych elfów oraz szarżami Rohanu – to mnie kręci.
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline Watcher

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 29, 2004, 01:01:01 pm »
Cytat: "Lu-trz"
Watcher :
Chodziło o pokazanie słabości koncepcji klimatyczność = jedna kraina pochodzenia (nie sądzę że jest to jedyna słuszna droga). Jest to robienie na siłę WFB z LOTRa.
Zgadzam się. Zawsze zresztą twierdziłem, że największym grzechem przeciw klimatowi jest wstawianie bohaterów/oddziałów z różnych epok.. Dziwne są też dla mnie takie konfiguracje bohaterów na polu, które radykalnie przeczą fabule książki (np Legolas kontra Sauron), ale to jest już do przełknięcia (na zasadzie: "co by było gdyby").
Marcet sine adversario virtus

Offline xioze

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 29, 2004, 01:15:17 pm »
Sam gram Armią jednorodną całkowicie ale uwarzam że armia różnorodna z tej samej epoki jest  zreguły klimatyczna oczywiście jeżeli trzyma się konwencji książki . Oczywiście mam pewne opory przeciw łączeniu np Enta z krasnoludami czy krasnoludów z elfami z mrocznej puszczy.Ale np Rohan i gondor czy mordor i gobosy (bo jakieś pewnie żyły w górach otaczających mordor) czy Isengard z Mordorem.Oczywiście dla wielu takie zestawięnia są nie klimatyczne niemniej trzymają się epoki i możliwego rozwoju wypadków.

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:48:08 pm »
Cytuj

Miszka : „Lutrz => calkowicie zgadzam sie z Herudaio - blednie interpretujesz slowo klimat...”

Lu-trz : „ Miszka : Jeśli Herudaio pisze : „na dobrą rzecz jest klimat armii i klimat bitwy” to nie oznacza to, że stwierdził, iż ja błędnie interpretuje słowo klimat, ale że uważa że są to dwie wg niego odrębne kwestie.

Miszka : „Lutrz => Komentowalem Twojego posta, a nie posta Herudaio, stąd inny wydźwięk moich słów - po prostu skomentowalem inaczej ;]”


Mhmmm, choc faktycznie, jesli temu sie lepiej przyjrzec, to brakuje logiki ;] Widac nie pomyslalem nad postem ;]


Cytuj

Nie żebym się upierał ale coś mi świta że Eorlingowie dostali kraine Rohan od Gondoru i byli coś jakby wasalami.


- nie czytałeś Władcy Pierścieni uważnie - Rohanczycy dostali marchię w zamian za to, że Eorl Młody uratował Gondorowi tyłek... Rohan nie był lennikiem Gondoru, był jedynie związany z nim pewnego rodzaju paktem, na mocy ktorego rohan byl zobowiazany udzielac Gondorowi pomocy i bronic swych granic, broniac zarazem Gondoru.


Cytuj

pierścień ma i Sauron i powiernik


A moim i wielu innych zdaniem nie. Mysle, ze jeden pierscien na planszy to absolutna podstawa... dwa pierscienie zachwialyby rownowaga srodziemia ;]


Cytuj
wystawianie armii z Sauronem przeciw armii z Bilbem albo Frodem to totalny brak nie tylko klimatu ale i smaku a dodatkowo czysty powergaming




Jak juz mowimy o powergamingu, to przypomnij sobie swa rozpiske z WM... Nie wytykaj innym czegos, czego sam sie dopuszczasz... Ale to tak na marginiesie ;]


Cytuj
W tej sytuacji pozostaje mi tylko odpowiedzieć w "klimacie" naszej dyskusji : tiritonga i parura, ucho, śmigło, dupa, rura.

hmmm, ha ha, swietna ironia - doprawdy rewelacyjna; kon by sie usmial... Hahahahaha.... btw cudowny rym - myslales, zeby to gdzies wyslac? moze by Cie ktos docenil...
G: 3248856

Offline Herudaio

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 29, 2004, 10:32:45 pm »
Cisza na sali....
I ci potem się dziwią że mówią że dzieci grają w LotRa :)
żartuje :P
Ogromna prośba do kogokolwiek kto ma najnowesze WD o zamieszczenie army listów z true army które IMO po marginalnych poprawkach są bardzo dobre, i wtedy wrócić do dyskusji o klimacie
I ask only for an enemy worth fighting and a cause worth fighting for". - Spartan Prayer
Liczy się gracz, rozpiska to rzecz wtórna.

Offline Draugdin

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 30, 2004, 06:26:39 am »
Szukałem tego TLA ale jakoś nie mogłem go znaleźć. Jak by komuś nie sprawiło problemu możecie podesłać konkretny link.
here is no better Magic than Steel...

Offline Ribald

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 30, 2004, 07:06:37 am »
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline baloon

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 30, 2004, 07:36:27 am »
Draugdin ---> Przyjżyj się dobrze tej nazwie: "www.TheLastAlliance.com"
TLA to serwis internetowy, do którego konkretny link podano Ci już parokrotnie  :) .
apraszam do galerii:
http://sakhet.rsc.pl/thumbnails.php?album=237
głosujcie, komentujcie, podziwiajcie

Offline Barlog007

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 30, 2004, 07:41:02 am »
Cytuj
(a tak przy okazji wg mnie w takiej sytuacji pierścień ma i Sauron i powiernik).

Przecież był Jedyny Pierścień, więc troche nielogicznie by było gdybydwie postacie miały go :bored:
 popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetlą błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król-tułacz wrócz na stolicę.

Offline Lu-trz

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 30, 2004, 08:52:11 am »
Jest logika i są zasady  :( . Na logikę jeśli Sauron ma pierścień to raczej trudno, żeby miał go ktoś inny.

Miszka : Zastanawiałem się czy dalej nabijać się z braku logiki w Twoich postach czy Cię olać. Rzuciłem kością. Wypadło 1. Ponieważ postanowiłem Cię olać na 1+ to Cię olewam. 8)
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline xioze

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 30, 2004, 09:03:49 am »
Sorki Miszka ale na młotku to rozpiska łukasza była jedną z bardziej klimatycznych no chyba że rozpiske uruki na gobliny lub Gandalf Aragorn Elfy uznasz za klimatyczną- to raz a dwa to to że zobowiązanie do wystawienia wojsk na rządanie gondoru jest formą przysięgi lennej a rohan miał takie zobowiązanie.

Offline Trigeron

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 30, 2004, 01:49:30 pm »
Cytuj
uruki na gobliny

Ta rozpiska jest klimatyczna, jeśli gramy na podstawie książki. Jeśli nie, to proponuję Haldira z konnicą Rohanu, a jako łuczników Haldir elf's.

 

anything