Autor Wątek: inkwizycja?  (Przeczytany 3031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ghost666

inkwizycja?
« dnia: Czerwiec 12, 2005, 06:40:53 pm »
poszukuje informacji na temat rzeczonej, głównie symboli, insygni itp
lory fot the Horned Rat!!!


Offline Ribald

inkwizycja?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2005, 09:01:32 pm »
Symbolem inkwizycji był czarny krzyż z zieloną wstęgą, pojawiał się szczególnie często podczas auto de fe(aktu wiary), które to było publiczną egzakucją ku uciesze gawiedzi. Skazanym zakładano wysokie papierowe czapki, na których opisano i odmalowano ich czyny. Inni z kolei mieli na sobie sanbenito , żółty kitel św.Andrzeja; to oskarżeni którzy żałowali za swe grzechy i później, w drodze łaski, duszono ich przed spaleniem. Po ceremonii ich sanbenitos wieszano w kościele, jako widoczny znak hańby całej rodziny

Niebawem napiszę więcej, ale chwilowo chce mi się spać tak okrutnie, że nie powstrzyma mnie nawet sam Tomas de Torquemada ;)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline ghost666

inkwizycja?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2005, 10:00:57 pm »
dzieki za te informacje - masz moze jakies przedstawienia tychze symboli?
lory fot the Horned Rat!!!


Offline Ribald

inkwizycja?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2005, 12:31:33 pm »
Niestety, ale myślę że w necie powinieneś coś znaleźć. Ja korzystam z książki Hansa Christiana Hufa "Sfinks" część trzecia. A pisze w niej jeszcze z ciekawszych rzeczy:

-Inkwizycja nie powstała za Torquemady, już za pontyfikatu Grzegorza IX(1231-1232)została podporządkowana władzy papieża, a ten przekazał jurysdykcję zakonom, głównie dominikanom i franciszkanom
-wydobycie zeznań z Żyda Yuce, obciążających jego i współziomków za śmierć chrześcijańskiego chłopca doprowadziło w 1492 roku do wypędzenia Żydów z Hiszpanii
-do oskrażenia wystarczyło by inkwizytor okazał panującemu swą nominację, nie obowiązywał go świecki porządek prawny, miał też prawo do wydawania wszelkich rozporządzeń, które doprowadzą do schwytania niewiernego
-podstawowa zasada inkwizycji: "lepiej by zmarło stu niewinnych, niż aby jeden winny uniknął kary"
-inkwizycja nie była wynalazkiem hiszpańskim, a jej szczególna gorliwość w tym państwie, była spowodowana chorą ideą państwa narodowego, która wisiała nad reconquistą
-podręcznik dla inkwizytorów z 1234 roku zawierał m.in. takie pytanie: "Czy kobieta zachodzi w ciążę za sprawą Boga czy człowieka?", gdy odpowiedź brzmiała "poprzez człowieka"-odpowiadasz-"A więc jesteś heretykiem bo to Bóg stworzył ludzi". Jeśli odpowiedź brzmieć będzie: "Bóg jest sprawcą poczęcia", możesz powiedzieć "Jeśli myślisz że Bóg współżyje z kobietą, jesteś heretykiem"
-inkwizycyjna cenzura to rok 1526-objęła m.in. Las Casasa, Dantego, Abelarda, Savanarolę, More'a, Bacona i Rabelais'a
-Inkwizycję zlikwidował Pius IX w 1859
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Vlodarius

inkwizycja?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2005, 09:19:21 pm »
Wypędzenie Żydów z Hiszpanii to była częśc planowej (i chorej) polityki, pretekst był nieistotny - jak chcesz uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie. A konkwiskata majątków Żydowskich w Hiszpanii, gdzie perawie każdy miał w rodzinie Żydowskie lub Arabskie korzenie to łakomy kąsek.
A korzeni Inkwizycji w jej całym  wątpliwym majestacie warto poszukać w krucjacie przeciwko Albigensom. Wtedy własnie legat papieski Arnaud Amary na pytanie, jak rozpoznac dobrych chcrześcijan podczas rzezi miasta Béziers " zabijajcie wszystkivh, Bóg rozpozna swoje owieczki", no i reczna bronia wybito cos kolo 20 tysiecy cywili... Caly dzien ciezkiej pracy...

Offline kort

inkwizycja?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2005, 12:01:02 am »
heh! Rzeczywiscie ciezka praca, takie nawalanie... ale powiem wam jedno... Tak czy inaczej "Nikt sie nie spodziewa hiszpanskiej inkwizycji" :D

Offline ghost666

inkwizycja?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2005, 04:45:18 am »
dziekuje, ale bardziej od polityki interesują mnie fizyczne i materialne czesci inkwizycji, tj symbole, stroje, obrzedy, patroni etc
lory fot the Horned Rat!!!


Offline kort

inkwizycja?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2005, 04:33:09 pm »
Jesli masz dostep, to poprobuj dostac sie do biblioteki historycznej na uniwerku u Ciebie w miescie, albo cos... Historycy maja tendencje do zajmowania sie takimi rzeczami ;) Poszukam czegos u siebie, choc watpie zeby na archeo byly takie rzeczy ;)

Offline ghost666

inkwizycja?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2005, 05:30:47 pm »
nie mam dostepu do biblioteki, ale spróbuje mimo wszystko. Nie poszukuje jakichs dokładniejszych informacji, wiec to co powyzej z grubsza wystarcza.
Jestes na archeo? na którym roku? znasz moze jakies fajne wykopaliska miejskie gdzies w polsce, bo mi sie w wakacje nudzi ;)
lory fot the Horned Rat!!!


Offline kort

inkwizycja?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2005, 05:52:45 pm »
Wykopaliska miejskie... hmmm... Zapraszam do wroclawia... bedziemy ryc ulice hallera w sierpniu :D A jestem na drugim roku... ;)

 

anything