Autor Wątek: Nowy w branży - wolna dyskusja  (Przeczytany 24552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Nowy w branży - wolna dyskusja
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 06, 2004, 06:58:13 am »
Cytat: "timof"
Cytat: "turucorp"
Cytat: "N.N."
Cytat: "Gilbaert"
jeśli ktoś jest miłośnikiem przypisów to Kurc z tej strony jest świetny.

Ale tam, gdzie cytuje Szyłaka, to jednak przypisów nie daje i w tekście też nie zaznacza, że cytuje lub streszcza... :x

a jak to sie ma do prawa cytatu?

raczej plagiatu :x


taaa, "etyka zawodowa" :|

N.N.

  • Gość
Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 06, 2004, 07:09:51 am »
Cytat: "Ireneusz Pietryka"
Topeplitz rozkłada tam "spacer Walentyny" na komiksowe części pierwsze; pokazuje jak komiks należy czytać, czy też raczej - dekodować (zgoednie z rozumieniem przez autora komiksu jako rebusu).
I robi to doskonale


Spacer Walentyny - tak, magiczny tekst, który powinien gdzieś być przedrukowywany regularnie, co pięć lat. Doskonale uczy, jak na komiks patrzeć i co w nim widzieć.
Najzabawniesze jest to, że komiks, który analizuje Toeplitz, ma w rzeczywistości tylko kilka stron...

Offline turucorp

Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 06, 2004, 07:33:44 am »
Cytat: "N.N."

Spacer Walentyny - tak, magiczny tekst, który powinien gdzieś być przedrukowywany regularnie, co pięć lat. Doskonale uczy, jak na komiks patrzeć i co w nim widzieć.
Najzabawniesze jest to, że komiks, który analizuje Toeplitz, ma w rzeczywistości tylko kilka stron...


bo w krotszych formach tworcy czesto-gesto po prostu musza stosowac czysty ekstrakt jezyka komiksu, nowelki "Arzacha" to do kupy cieniutki zeszycik, "Oczy Kota", "Virgo" Cazy, "Drakula" Brecci, w "krociakach" ukryta jest cala esencja.

N.N.

  • Gość
Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 06, 2004, 09:04:52 am »
Cytat: "turucorp"
Cytat: "N.N."

Spacer Walentyny - tak, magiczny tekst, który powinien gdzieś być przedrukowywany regularnie, co pięć lat. Doskonale uczy, jak na komiks patrzeć i co w nim widzieć.
Najzabawniesze jest to, że komiks, który analizuje Toeplitz, ma w rzeczywistości tylko kilka stron...


bo w krotszych formach tworcy czesto-gesto po prostu musza stosowac czysty ekstrakt jezyka komiksu, nowelki "Arzacha" to do kupy cieniutki zeszycik, "Oczy Kota", "Virgo" Cazy, "Drakula" Brecci, w "krociakach" ukryta jest cala esencja.


Esencja esencją, ale ja kupiłem sobie kilka albumów Crepaxa, licząc na podobną precyzję w prowadzeniu opowieści, a tu klops - rzekłbym - normalne komiksy...

Ps: Co to jest "Virgo"? A właściwie - o czym to jest, bo pewnie mam, ale pod innym (niemieckim) tytułem...

Gilbaert

  • Gość
Nowy w branży - wolna dyskusja
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 06, 2004, 09:45:04 am »
co do pisania książek czy dłuższych tekstów o historycznym ujęciu komiksu, wydaje mi się że nie da się nie cytować lub chociaż inspirować książkami KTT i JSz. No chyba że pisze się o mandze. A Kurc zapewne nie zaznaczył cytatów z ww. by niktr nie pomyślał że on wcale nie jest taki mądry i cwany za jakiego stara się uchodzić. Brak oryginalność Kurc rekompensuje sobie w recenzjach (a jakże w ajkiukiu) gdzie pisze że jakiś rysownik rysuje tak by skutecznie zniechęcić do siebie czytelnika i temu podobne pierdoły. Ale co tam patrząc oczami Witta Kurc wielkim teoretykiem jest i basta!
pzdr

Offline turucorp

Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 06, 2004, 09:48:26 am »
Cytat: "N.N."

Esencja esencją, ale ja kupiłem sobie kilka albumów Crepaxa, licząc na podobną precyzję w prowadzeniu opowieści, a tu klops - rzekłbym - normalne komiksy...
Ps: Co to jest "Virgo"? A właściwie - o czym to jest, bo pewnie mam, ale pod innym (niemieckim) tytułem...


no, w "Magicznej latarni" troche jest tej zabawy ale cala reszta to rzeczywiscie "typowe komiksy"
a "Virgo" masz, to ta czarno-biala trzystronicowka z panienka jedzaco-rodzaca "brzoskwiniowe qlki" (acha, ostatnio zdobylem "Scenes de la vie..." w integralu , nareszcie wiem o czym pisales w "Czerwonym karle" :) )

Offline Ireneusz Pietryka

Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 06, 2004, 10:07:51 am »
Cytat: "N.N."

Co to jest "Virgo"? A właściwie - o czym to jest, bo pewnie mam, ale pod innym (niemieckim) tytułem...


To doskonały, czarno - biały short z genialnymi rysunkami Cazy. Można go znaleźć w "Heavy Melal Gratest Hits", wydanego na 15 lecie pisma. Treść opisał,m oże nieco pobieżnie, ale - jak zwykle dowcipnie- Turucorp.
Jeśli tracisz pieniądze - nic nie tracisz
Jeśli tracisz zdrowie - coś tracisz
Jeśli tracisz spokój - tracisz wszystko".

Anonymous

  • Gość
Nowy w branży - wolna dyskusja
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 06, 2004, 10:18:13 am »
Cytat: "Gilbaert"
co do pisania książek czy dłuższych tekstów o historycznym ujęciu komiksu, wydaje mi się że nie da się nie cytować lub chociaż inspirować książkami KTT i JSz.


można. trzeba tylko znać angielski i francuski. mieć pieniądze na książki tamtejszych wydawców. i mieć własne pomysły na pisanie o komiksach.
ale z przyzwoitości należy wspomnieć o polskich pozycjach, bo inaczej komisja się przy*** że brak jest źródeł krajowych, a przecież istnieją

N.N.

  • Gość
Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 06, 2004, 12:14:08 pm »
Cytat: "turucorp"
no, w "Magicznej latarni" troche jest tej zabawy ale cala reszta to rzeczywiscie "typowe komiksy"


Nawet w "Magicznej latarni" nie ma tej Toeplitzowskiej precyzji (choć pod wieloma względami jest to fajny komiks). A "Virgo" rzeczywiście mam.

N.N.

  • Gość
Nowy w branży - wolna dyskusja
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 06, 2004, 12:21:21 pm »
Cytat: "Gilbaert"
patrząc oczami Witta Kurc wielkim teoretykiem jest i basta!
pzdr


Kurc ma swoje zalety i recenzentem też potrafi być sprawnym - co udowodnił w "Przekroju".
Natomiast "AQQ" wyrządziło mu niedźwiedzią przysługę pisząc, że jego książka jest lepsza i przystępniej napisana niż "Komiks" Szyłaka...
Zachęcieni w taki sposób czytelnicy moga się tylko rozczarować tym, co znajdą pod okladkami "Opowiadania obrazem", Szyłak  zaś wciągnął Kurca (wraz z Tkaczykiem) na czarną listę...

Anonymous

  • Gość
Nowy w branży - wolna dyskusja
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 06, 2004, 12:54:26 pm »
Cytat: "N.N."
Cytat: "Gilbaert"
patrząc oczami Witta Kurc wielkim teoretykiem jest i basta!
pzdr


Kurc ma swoje zalety i recenzentem też potrafi być sprawnym - co udowodnił w "Przekroju".
Natomiast "AQQ" wyrządziło mu niedźwiedzią przysługę pisząc, że jego książka jest lepsza i przystępniej napisana niż "Komiks" Szyłaka...
Zachęcieni w taki sposób czytelnicy moga się tylko rozczarować tym, co znajdą pod okladkami "Opowiadania obrazem", Szyłak  zaś wciągnął Kurca (wraz z Tkaczykiem) na czarną listę...


kurc potrafi sprawnie pisac masz racje NN co nie zmienia tego iż jegho ksiazka to straszny magisterski belkot
najerzony bykami z ktorych az zal urzadzac podsmiec**jek
btw- to co z tym krakowem? :)

Offline Pajton

Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 06, 2004, 02:00:16 pm »
Cytat: "Ireneusz Pietryka"

W książce K.T.T Toeplitza "Sztuka Komiksu. Próba definicji nowego gatunku artystycznego"z 1985r.


Czy ta książka dostępna jest w każdej księgarni :?  Bo ja jeszcze na nią nie natrafilem :o Gdzie w ogóle można ją zakupić :?  :giggle:
Niepozwole by szkoła przeszkodziła mi w edukacji"

Offline turucorp

Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 06, 2004, 02:04:30 pm »
Cytat: "Pajton"
Cytat: "Ireneusz Pietryka"

W książce K.T.T Toeplitza "Sztuka Komiksu. Próba definicji nowego gatunku artystycznego"z 1985r.


Czy ta książka dostępna jest w każdej księgarni :?  Bo ja jeszcze na nią nie natrafilem :o Gdzie w ogóle można ją zakupić :?  :giggle:


w ksiegarniach to niebardzo (od 1985 roku troche czasu juz minelo :roll: )
czasami na alegro i w antykwariatach mozna trafic (ceny rozne), ale do przeczytania wystarczy biblioteka a w wielu mozna ja trafic bez problemu (bo to bylo w czasach kiedy biblioteky kupowaly ksiazki a nie sprzedawaly)

Gilbaert

  • Gość
Nowy w branży - wolna dyskusja
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 06, 2004, 02:30:34 pm »
spróbuj w ksiegarniach komiksowych choćby w Imago
pzdr

Offline Ireneusz Pietryka

Re: Nowy w branży - od czego i JAK zacząć? //moje pytania
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 06, 2004, 06:33:13 pm »
Cytat: "turucorp"
Cytat: "Pajton"
do przeczytania wystarczy biblioteka a w wielu mozna ja trafic bez problemu (bo to bylo w czasach kiedy biblioteky kupowaly


Np. u mnie jest w bibliotece miejskiej.
Czasem fakt, ze w naszym pieknym kraju stosunkowo niewiel osób interesuje się teorią komiksu ma swoje dobre strony :)

Książkę polecam - na prawdę warto ją przeczytać (czytałem jakieś cztery razy). Jest inna niż książki J. Szyłaka, bardziej "naukowa" jeżli chodzi np. o aparat pojęciowy, ale nie jest wcale przez to ciężka w odbiorze (i w tym przejawia się kunszt Profesora).
Jeśli tracisz pieniądze - nic nie tracisz
Jeśli tracisz zdrowie - coś tracisz
Jeśli tracisz spokój - tracisz wszystko".

 

anything