trawa

Autor Wątek: Głowa Kasandry  (Przeczytany 10668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maksym_kammerer

Głowa Kasandry
« dnia: Maj 15, 2004, 12:00:45 pm »
W rozmowach o klimatach postapokaliptycznych nie może zabraknąć dzieł literackiej nawiązujących do tego tematu. Zaś najlepszym przejawem tego nurtu w polskiej literaturze jest wydana wiele lat temu "Głowa Kasandry" M.Baranieckiego. Jest to zbiór opowiadań , z których jedno (tytulowe) odnosi się do tego zagadnienia.
Ukazana tam wersja świata po katastrofie nukleranej zrobiła na mnie ogromne wrażenie!!!  :eek:  :eek:
Mam zatem pytanie do dyskutantów Schronu: czy znacie to opowiadanie?? Jesli tak, to czy wasze opinie są równie pozytywne jak moja??
#1050;то не с нами, тот против нас!

Offline andre

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2004, 05:22:58 pm »
"Głowa Kasandry"to jedna z lepszych rzeczy polskiej sf z lat 80-tych.Pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie gdy była czytana w radiowej Trójce.Szkoda,że autor zamilkł na tak długo...

Offline dune

Re: Głowa Kasandry
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2004, 08:21:57 am »
Cytat: "maksym_kammerer"

 czy znacie to opowiadanie?? Jesli tak, to czy wasze opinie są równie pozytywne jak moja??

Cała książka jest świetna, a "Głowa Kasandry" jest najlepszym opowiadaniem w tym zbiorze... Ale niech mnie ktoś oświeci - czytałem to dość dawno temu ale pamiętam, że do końca nie byłem pewien czy Hornic uruchomił Kasandrę ( czyli usunął ludzkość z Ziemi ) - wydaje mi się, że tak, ale...?

Offline Hifidelic

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2004, 03:40:53 am »
Nie chyba nie uruchomił, była strzelanka i zabił swojego kumpla. Ale ręki bym sobie nie dał uciąć, czytałem to dosyć dawno temu w fantastyce (albo w nowej fantastyce, już niepamiętam).
Szkoda, że nie powstał film :( niestety polskie budżety nie były w stanie tego wytrzymać, a amerykanie się wycofali z ekranizacji... :(
Za mało seksu było, albo myślenia za dużo :/
Tak czy inaczej opowiadanie miało super klimat i stawiam je na równi z "Chłopiec i jego pies" czy moją ulubioną "Wycieczką".
adchodzą

Offline maksym_kammerer

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2004, 05:03:59 pm »
Cytuj
Nie chyba nie uruchomił, była strzelanka i zabił swojego kumpla. Ale ręki bym sobie nie dał uciąć, czytałem to dosyć dawno temu w fantastyce (albo w nowej fantastyce, już niepamiętam).


Z tego co ja pamiętam, to Hornic wszedł sam do kompleksu z Kasandrą, więc strzelać sam do siebie nie mógł. :P
Zakończenie jest nie do końca jednoznaczne, ale sugeruje, że Kasandra została uruchomiona! Postaram się zacytować to zakończenie, ale dopiero we wtorek lub środę, bo aktulanie nie mam dostępu do tekstu!
#1050;то не с нами, тот против нас!

Offline Czarnooki

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2004, 02:08:55 pm »
Witam,
Na Allegro odkryłem dwa wydania "G.K.". Jedno bodajże KAW (w formacie A4!!!), a drugie bliżej mi nieznanej oficyny. Proszę o radę - które jest lepsze?
Pozdrawiam.

Offline andre

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2004, 07:42:39 am »
wydanie z 1985 r.kaw-owskie to okropny druk i nieporęczny format A4.Wydanie z pocz.lat 90-tych (Wydaw.Reporter chyba)to mały format,ładny druk ale moze się rozwalić przy czyatniu,niestety...

Offline Czarnooki

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2004, 11:26:27 am »
Witam,
Dziękuję za odpowiedź. To drugie wydanie ma na okładce głowę jakby astronauty i rakietę prawda?
Pozdrawiam.

Offline andre

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2004, 07:27:24 am »
Tak to wlasnie to.

Offline Czarnooki

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2004, 02:26:12 pm »
Witam,
Kupiłem, przeczytałem i bardzo mi się podobało. Mam wydanie Reportera i są w nim jeszcze trzy inne opowiadania, jak rozumiem tego samego autora - są dosyć ciekawe.
Moje pytanie: czy ktoś może mi polecić jeszcze inne książki/opowiadania tego autora. Bardzo podoba mi sie to co pisze :)
Pozdrawiam.

Offline andre

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 19, 2004, 12:29:58 pm »
W antologii "Dira necessitas"Wydaw.Almapress okolo 1988 roku jest opowiadanie Baranieckiego "Gwiezdny kupiec".W którymś z Fenixów z początków lat 90-tych opowiadanie "Gambit Piotra"(lub jakos podobnie).Czy było coś więcej nie pamiętam,ale chyba nie.

Offline Czarnooki

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2004, 01:46:45 pm »
Witam,
Wielkie dzięki - teraz pozostaje dotrzeć do tych źródeł :)
Szkoda, że nie ma nic więcej - jego proza bardzo mi się podoba, ale z tego co widzę chyba zamilkł na dobre... A szkoda :(
Pozdrawiam.

Offline Aver

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 18, 2004, 12:05:46 am »
Mam pytanie czy według was Hornic odpalił kasandrę cytuję końcówkę dla tych co nie pamiętają:

"Po miesiącu w enklawie Walatha zaczęto się mocno niepokoić o Hornica. Karia chciała, żeby ktoś pojechal do bazy, ale wytłumaczono jej, że należy jeszcze poczekać. To właśnie czekanie, którego prawdziwego sensu nikt nie podejrzewał, trwało trochę dłużej.
     Trwało aż do do dnia, kiedy człowiek na dole poczuł, że doznania retrognicji więcej nie będzie, bo koło czasu uległo zerwaniu czekając na Słowo, które znów miało być pierwsze. Wtedy przeklą dzień swoich urodzin. W najbardziej luksusowym pomieszczeniu padł na kolana i zawołał:
- Dlaczego stchórzyliście?

***

W miesiąc i trzy tygodnie później, w poniedziałek o piątej czterdzieści pięć rano, Teodor Hornic dokonał wyboru."

"Głowa Kasandry" wydawnictwa Story - sp. z o.o.

W.g. mnie odpalił a według was?

Pozdrawiam Aver
 good general does not lead an army to destruction just because he knows it will follow.

The Tactica Imperium

Offline Czarnooki

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 18, 2004, 01:43:46 pm »
Cytat: "Aver"
Mam pytanie czy według was Hornic odpalił kasandrę cytuję końcówkę dla tych co nie pamiętają:

"Po miesiącu w enklawie Walatha zaczęto się mocno niepokoić o Hornica. Karia chciała, żeby ktoś pojechal do bazy, ale wytłumaczono jej, że należy jeszcze poczekać. To właśnie czekanie, którego prawdziwego sensu nikt nie podejrzewał, trwało trochę dłużej.
     Trwało aż do do dnia, kiedy człowiek na dole poczuł, że doznania retrognicji więcej nie będzie, bo koło czasu uległo zerwaniu czekając na Słowo, które znów miało być pierwsze. Wtedy przeklą dzień swoich urodzin. W najbardziej luksusowym pomieszczeniu padł na kolana i zawołał:
- Dlaczego stchórzyliście?

***

W miesiąc i trzy tygodnie później, w poniedziałek o piątej czterdzieści pięć rano, Teodor Hornic dokonał wyboru."

"Głowa Kasandry" wydawnictwa Story - sp. z o.o.

W.g. mnie odpalił a według was?

Pozdrawiam Aver


Witam,
Gdybyś zadał sobie trud spojrzenia na początek tematu, to zobaczyłbyś, że ktoś już rzucił problem i nie ma sensu rozpoczynać go od nowa, tylko trzeba (oczywiście, jeżeli chcesz), ustosunkować się do niego.
A publikowanie zakończenia opowiadania uważam za mało taktowne - są ludzie, którzy go nie czytali. Fajnie by było, gdybyś zmodyfikował post i usunął z niego tą końcówkę... Nie jesteś sam na świecie - nawet Hornic myślał o innych...
Pozdrawiam.

Offline Somebody

Głowa Kasandry
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 18, 2004, 06:27:04 pm »
hej , nie przesadzaj czarnooki , aver napisał że cytuje końcówkę więc kto nie chce niech nie czyta. pozatym jeśli chodzi o temat to był ale większość osób czytało kasandrę dawno temu i nie pamiętało zakończenia i maksym_kammer wyszedł z inicjatywą że napisze końcówkę ale chyba zapomniał.

a co do zakończenia to w.g. mnie jest jasne ze huric uruchomil kasandre. pozatym ksiazka jest swietna...

narq

 

anything