trawa

Autor Wątek: Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?  (Przeczytany 30865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Swingu

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« dnia: Maj 02, 2004, 11:53:54 pm »
Jedyna znana mi próba została podjęta przez niejakiego Hillary'ego Putnama w jego artykule "Mózgi w naczyniu" (i to grubo przed filmem - podejrzewam, ze scenarzyści ściągnęli od niego pomysł). Poległ on definitywnie. Macie jakies lepsze dowody?
 know you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realise that what you heard is not what I meant.

Offline login

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2004, 06:04:45 pm »
nie da się sprawdzić, że matrix nie istnieje, tak samo jak np. tego, że ludzie to tak naprawdę przebrane pluszowe zajączki. A takie wizje życia wielkim teatrze, ułudzie są obecne od zarania ludzkości.
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton

Offline Krzysio

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2004, 11:42:09 pm »
Kiedyś, gdy byłem bardzo mały wpadłem na pomysł, że jestem jedynym człowiekiem na świecie a wszyscy pozostali to manekiny sterowane przez jakieś nieokreślone coś. Przeszedł mnie wtedy dreszcz. Niekiedy przypominam sobie tamten pomysł, bo nigdy nie wiadomo czy aby nie jest to prawda...  :)
oszukiwanie sensu przez człowieka to podstawowa siła w jego życiu.

Viktor E. Frankl

Offline Josef Knecht

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2004, 07:10:30 am »
Pamiętacie Truman Show ?
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline dhutirth

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2004, 11:23:56 pm »
He he, ja ostatnio przeżywam swoje własne matrixy, słyszał ktoś o "Lucid Dreams" (tu uklony w strone Ivo :) )?
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline Josef Knecht

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2004, 06:57:46 am »
Pamiętamy pamiętamy

Ja np. uważam ze deja vi stalo sie integralna czescia mojego zycia

No ale paplamy bez ładu i składu . . .
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline cierzy

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2004, 06:01:57 pm »
Ja od biedy uznałbym za zbliżony pomysł w "Świecie rzeki" Philipa Jose Farmera, jednego z moich ulubionych pisarzy. Wszyscy po śmierci (?) trafiają do dziwnej siatki, z której zostają wypuszczeni w dziwne miejsce, gdzie mogą próbować życia od początku. Co to za miejsce, planeta, ktora ma być niby rajem? Mnie zresztą bardziej interesuje zagadnienie światów równoległych, które IMO mają coś wspólnego ze światem przedstawionym w filmie Matrix, tylko jeszcze nie potrafię wyartykułować co - po tygodniu pracy nie potrafię w zasadzie nic wyartykułować :) Dajcie mi chwilkę czasu...  :lol:

Offline Eomer

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2004, 05:49:56 pm »
Zastanawaliście się kiedyś,może nad tym że tak naprawde to jesteśmy sterowani. Skąd mamy mieć pewność, że to co robimy robimy z własnej woli. Możliwe, że to co piszemy nam kazano napisac.Coś w rodzaju przeznaczenia.Można by powiedzieć że,to taki ulepszony Matrix, gdzie oprócz tego, że jesteśmy więźniami to jeszcze nami :alien:  kierują  :)
Życie jest tylko nędznym aktorem, który swoja rolę przez pare godzin wygrawszy, w nicość przepada. Staje się tylko powieścią idioty."
Szekspir "Makbet, akt V, scena V"

Offline dhutirth

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 25, 2004, 09:05:10 am »
Ta da da da da da (to miała być wejściówka z X-files :) )
"The true is out there"

Gildia tajemnic parę pięter wyżej  :)
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline Przykuta

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 27, 2004, 07:54:09 am »
Cytat: "Eomer"
Zastanawaliście się kiedyś,może nad tym że tak naprawde to jesteśmy sterowani. Skąd mamy mieć pewność, że to co robimy robimy z własnej woli. Możliwe, że to co piszemy nam kazano napisac.Coś w rodzaju przeznaczenia.Można by powiedzieć że,to taki ulepszony Matrix, gdzie oprócz tego, że jesteśmy więźniami to jeszcze nami :alien:  kierują  :)


Jak to kiedyś napisał James Watson - kiedyś ludzie wierzyli, że ich los zapisany jest w gwiazdach, teraz wiemy że w dużej mierze zapisany jest w genach
eni vidi wiki

Offline Zork

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 03, 2004, 01:21:35 pm »
Pewnie że jesteśmy sterowani. Nie ma nawet czegoś takiedo jak Ja. Spójżcie do gury....widzicie te sznurki ?? :)

Nie da się udowodnić realności naszego świata. Może jesteśmy w matrixie, może ktoś tworząc książkę czy komiks stworzył nasz świat. A jeżeli już, w jakiś sposób, otkryli byśmy że nad naszym światem jest inny to zawsze pozostanie nam niepewność, gdyż takich teatrów w teatrze może być nieskończoność.
+ Obyście mieli wiedzę mędrców i mądrość dzieci.. +++

Offline Alice

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2004, 07:11:33 pm »
Sprawa jest bardzo prosta:
Istotom żyjącym w "Matrixie" konstruktor "Matrixa" jest w stanie dać takie przesłanki, że będą one pewne, że Matrix istnieje/niesitnieje, tzn ich rozumowanie może zostać ściśle podporządkowane zasadom w Matrixie istniejącym. Ergo, Nie da sie udowodnić, jak jes tw rzeczywistości.
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline Rincewind1

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 15, 2004, 07:30:06 pm »
Cóż... swego czsu czytałem artykuł, mówiący o tym, że możemy byc... Hologramami!!!!!. 2 wymiarowymi rzutami na sciane, a wszystko co nas otacza, to iluzja. Brrrr! CO do Matrix- mam wrażenie, iż jest to efekt zamierzony przez jego twórców- zamieszane człowiekowi w mózgu teorią"Czy żyjemy naprawdę?". ALe czy jesteśmy prawdziwi? To wielka niewiadoma-ot, życie to zagadka
Kiedy jest 6 przeciwko 600 000, wiadomo kto wygra(...) Tych 6)"-TwoFlower(niepoprawny optymista)
"Anger leads to hate, war leads to pain"-Me and Yoda

Kto lubi Imperium i Fett'a? sto...2000...10.000... dobra, dobra, bo z liczeniem nie nadążam :)

Offline Rhobaak

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2004, 11:33:15 am »
Cytat: "Rincewind1"
Cóż... swego czsu czytałem artykuł, mówiący o tym, że możemy byc... Hologramami!!!!!. 2 wymiarowymi rzutami na sciane, a wszystko co nas otacza, to iluzja. Brrrr! CO do Matrix- mam wrażenie, iż jest to efekt zamierzony przez jego twórców- zamieszane człowiekowi w mózgu teorią"Czy żyjemy naprawdę?". ALe czy jesteśmy prawdziwi? To wielka niewiadoma-ot, życie to zagadka

Bez paniki. Z racji życia w czasoprzestrzeni o minimum 4 wymiarach nasz wrzechświat można teoretycznie sprowadzić do co najmniej trójwymiarowej powierzchni. Nawet, gdyby teorię holograficzną można było traktować jako coś więcej, niż sposób na uproszczenie obliczeń, to nie znaczyłoby to automatycznie, że wszystko co nas otacza jest iluzją. Przecież w pewnym sensie, już teraz nią jest: konkretne obiekty, które postrzegamy są przecież tylko interpretacją tworzoną przez nasze mózgi, próbą rekonstrukcji rzeczywistości na podstawie dostępnych danych (np. fotony padajace na siatkówkę oka).
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Zork

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2004, 02:29:50 pm »
Słowem, "Mapa to nie teren."
+ Obyście mieli wiedzę mędrców i mądrość dzieci.. +++

 

anything