Autor Wątek: Masoneria  (Przeczytany 26671 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Abito_Galou

Masoneria
« dnia: Grudzień 14, 2002, 09:47:45 am »
Tak patrzam na Gildie Tajemnic i widze że nie ma nic o masonerii!
(albo ja nie widzę?). Nie no jaktoż możliwe??
Osobiście jestem zafascynowany masonerią ,ale tak się składa że mało o niej wiem ;)
I pzydało by mi sie jakiaś skondensowana wiedza na ten temat i tu licze na Was.

Swoją drogą można by zrobić ta ,że pod artykułem są jakieś linki do danego tematu?
Bo brak odpowiedniej ilości linków w Gildii (każdej praktycznie - no ostatnio RPG poczyniła pewne postępy) to wielki ból :?
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Kormak

Masoneria
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2002, 11:07:20 am »
Interesujesz się masonerią, ale mało o niej wiesz? To chyba źle świadczy o Tobie  :wink:

W internecie znajdziesz zatrzęsienie informacji, szczególnie w jęz. angielskim - polskie strony o masonerii to w większości stek bzdur pisanych przez różnych prawicowych oszołomów.

W zasadzie nie wiem, co mógłbym na GT napisać o masonerii - o ich mitycznych początkach, rzekomym powiązaniu z templariuszami, czy też skupić się na suchych, nudnych faktach historycznych (kiedy powstały pierwsze loże itd.).

A może sam być poczytał trochę, a potem podzielił się z czytelnikami GT swoimi odkryciami? Zapraszam do pisania  :D

A coś tam o masonach an GT jest... o ich symbolach trochę. Ale to mało,wiem.


Co do linków pod artykułami, dobry pomysł.

Offline Abito_Galou

Masoneria
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2002, 11:32:15 am »
Cytat: "Kormak"
Interesujesz się masonerią, ale mało o niej wiesz? To chyba źle świadczy o Tobie  :wink:


właśnie dlatego nie napisałem ,że sięinteresuje tylko mnie fascynuje ;)
fascynacja ma w sobie "nutke tajemnicy" ;)

Cytat: "Kormak"

W internecie znajdziesz zatrzęsienie informacji, szczególnie w jęz. angielskim - polskie strony o masonerii to w większości stek bzdur pisanych przez różnych prawicowych oszołomów.


no właśnie wiem ,ale ja chciałem jakieśrzetelne informacje w jeżyku polskim :?
a nie chce mi się lataćpo setkach stron ,gdzie na większości piszą to samo a tylko gdzieniegdzie można wyłapać coś naprawde ciekawego :?



Cytat: "Kormak"

W zasadzie nie wiem, co mógłbym na GT napisać o masonerii - o ich mitycznych początkach, rzekomym powiązaniu z templariuszami, czy też skupić się na suchych, nudnych faktach historycznych (kiedy powstały pierwsze loże itd.).


Najlepiej krótko co to jest , gdzie to jest ,kto to jest itp. a potem jakieś naciekawsze zagadnienia związane z masonerią...
ja bym tak zrobił...


Cytat: "Kormak"

A może sam być poczytał trochę, a potem podzielił się z czytelnikami GT swoimi odkryciami? Zapraszam do pisania  :D  


Myślałem nad tym ale nie cierpie na bvrak czasu :P
jestem redaktorem w dwóch e-zinach i już nie wyrabiam :?
(www.nawias.prv.pl - Redaktor Naczelny :D i http://cybercore.republika.pl )
Jak znajde czas to może coś napiszę...


Cytat: "Kormak"

A coś tam o masonach an GT jest... o ich symbolach trochę. Ale to mało,wiem.


mało ,mało a masoneria to coś co zdecydoawnie kojarzy mi się z Gildią :>

Cytat: "Kormak"

Co do linków pod artykułami, dobry pomysł.    


ostatnio mam tę dolegliwość że mam same dobre pomysły ;)
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Gollum

Masoneria
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2003, 03:25:00 pm »
Od dawna wiadomo, że wszystkiemu winni są Żydzi, masoni i cykliści :wink: Dlatego na polksie strony o masonerii nie warto zaglądać. A najlepiej dowiedzieć się czegoś z pierwszej ręki, czyli sammemu zostać masonem. Nie trzeba wiele. Wystarczy się tylko dobrze w czymś zasłużyć, by masoni uznali, że się ktoś nadaje. Bo masonem zostaje się wyłącznie po zaproszeniu do przystapienia. Mamy ponoć w Polsce masonów, i to znane postaci. Słyszałem m.in. o prof. Wiesławie Chrzanowskim, byłym ministrze sprawiedliwości i marszałku Sejmu.

Offline surmik

Masoneria
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2003, 04:23:35 pm »
Jest jeszcze jeden sposob, wystarczy uzyskac rekomendacje trzech czlonkow lozy. Widzialem program z udzialem masonow w lokalnej telewizji, przy okazji wydalo sie ,ze cala Politechnika Gdanska to dzielo Masonow a stojace obok terazniejsze przedszkole jest jedna z najlepiej zachowanych lozy masonksich w europie :o))
Pozdrowienia,
Marek

Offline Abito_Galou

Masoneria
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2003, 06:27:40 pm »
no to rzeczywiście "łatwo" zostać masonem  8)
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline surmik

Masoneria
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2003, 10:05:45 pm »
Dla chcacego nic trudnego... ;o)
Pozdrowienia,
Marek

Offline Abito_Galou

Masoneria
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2003, 11:05:55 am »
z pewnością :]
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline Guildenstern

Masoneria
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2003, 09:05:00 am »
Tylko nie wiadomo czy warto - bo większość loż w tej chwili nie zdaje już sobie sprawy ze swych pierwotnych funkcji. A ich mistrzowie sami nie rozumieją symboliki. Może i to normalne w tym wieku (w końcu Kali junga, nie? :)), ale szkoda, że spadkobiercy wiedzy Strażników Świątyni zmienili się w kółko wzajemnej adoracji. Oczywiście nie mówię tu o wszystkich lożach, żeby mnie nikt źle nie zrozumiał! Bo są jeszcze miejsca gdzie kultywuje się prawdziwą wiedzę. Tylko, że trudno tam trafić. Ale tak jest chyba z każdym celem, który jest coś wart...
rasnoludy mawiały "dziś jest dobry dzień by umarł ktoś inny"

Offline Kormak

Masoneria
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2003, 09:15:01 am »
tak z ciekawości Klipoth... znasz jakiegoś Mistrza Loży? Bo dosyć zdecydowane sądy wydajesz. Możemy sobie tutaj pospekulować, ale przecież to tylko nasze projekcje na temat organizacji, do której nie ma dostępu. I kto wie co tak naprawdę tam się dzieje... jedyne info mamy od samych ujawnionych masonów lub poszukiwaczy sensacji.

Offline Guildenstern

Masoneria
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2003, 09:18:23 am »
Moge nie odpowiadać na to pytanie?
;)
Tsięki, wiedziałem, że mnie zrozumiesz!
rasnoludy mawiały "dziś jest dobry dzień by umarł ktoś inny"

Offline Kormak

Masoneria
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2003, 09:20:24 am »
O przepraszam, nie chciałbym, żebyś ujawnił jakieś sekrety zielonogórskiej loży... wszyscy wiemy jak kończą zdrajcy...  :shock:

Offline Guildenstern

Masoneria
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2003, 09:32:48 am »
:D - no właśnie!
A propo organizacji - W Zielonej Górze jest tylko jeden potężny zakon - NPO (Najwyższej Półprawdy Objawionej), który składa się z samej śmietanki tutejszych iluminatów.
Niech złoty robak będzie z Wami, jako rzekłem ja, Prorok zakonu mego, albowiem to właśnie "WIDZĘ!!!"i tak ma być!
Nara ;)
rasnoludy mawiały "dziś jest dobry dzień by umarł ktoś inny"

Offline Ilweran

Masoneria
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 28, 2004, 11:09:47 am »
Zastanawiam się nad pewną niekonsekwencją, jaką zauważyłam
w tekstach i artykułach na temat wolnomularzy. W wielu przypadkach spotkałam się ze stwierdzeniem, że do Loży przyjmowano wyłącznie ludzi wierzących-deistów, a tym bardziej ateistów uważano za przygłupich
i jałowych(ze względu na ich przekonania), tymczasem historia masonów bogata jest w członków nie przejawiających zbytniej gorliwości w wierze. Chociażby Gabriel Narutowicz-zatwardziały ateista-deklarował się przez całe życie, że był masonem.
Interesuję się tą kwestią, ponieważ sama wędruję krętymi drogami ateizmu, potykając się o kamienie i dość pokaźne głazy(w postaci szalonego księdza, który z nabożnym szacunkiem wypowiada się o Radiu Maryja i gazetce "Miłujcie się", w której notabene twierdzą, iż joga i judo prowadzą do chorób psychicznych i opętań;)

Offline Kormak

Masoneria
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 28, 2004, 11:40:45 am »
Nie ma niekonsekwencji, są tylko różne ryty wolnomularskie. Ryt szkocki przyjmuje tylko wierzących w Boga (nieważnie jakiego), a ryt francuski ateistów. Mniej więcej.

 

anything