Autor Wątek: Ursula K. Le. Guin  (Przeczytany 39197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kandelabr wspanialy

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 02, 2005, 12:24:32 pm »
Cytat: "Solitaire"

Ta ostateczna koncepcja z "Innego Wiatru" jest tak daleka koncepcji Trylogii Ziemiomorza, że aż bije po oczach. Trylogii mówię, i wiemy dlaczego.

nie aż tak bardzo daleka jakby się mogło wydawać
idea suchej krainy, z całą tą beznadziejnością i pozorym spokojem pustych dusz, świetnie pasuje do historii opowiedzianej w Innym wietrze
tu koncepcja współgra idealnie
zgrzyty są natomiast w innych miejscach - bardzo dobrze widać kiedy pojawił się pomysł jednego ludu - przed Tehanu nie było nawet cienia wątpliwości o odrębności ludzi i smoków - choć przyznać muszę, że i to dobrze zaczęło się komponować w całość - mam natomiast dwa poważne zarzuty: po pierwsze nie rozumiem czemu część smoków czekała tak długo na podjęcie działań, no i po drugie brak wcześniejszych doniesień o pojawianiu się ludzi-smoków w każdym pokoleniu, coś nie bardzo chce mi się wierzyć, że wcześniej nie można było takich wykryć
można się jeszcze przyczepić do kilku innych szczegółów choćby zmiana podejścia do wiedzy z Peln, niby dalej nie jest "politycznie poprawna" ;), a jednak teraz uznawana przez Roke
Cześć, i dzięki za ryby!

Offline Jagódka

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 02, 2005, 03:43:45 pm »
Mnie "Inny wiatr" wydaje sie mocno "dopisany na sile". Jedna z niewielu naprawde kiepskich ksiazek LeGuin. Kilka pieknych scen (smoki!), kilka niezlych pomyslow, ale poza tym nieduzo. :( O ile Tehanu byla jeszcze calkiem udanym "ciagiem dalszym" - no dobrze, bardzo udanym! - o tyle "Inny wiatr" to juz po prostu jedna opowiesc za duzo. szkoda. bardzo mi to psuje wrazenia z Ziemiomorza.
We all love you
just the way you are.
If you're perfect.

Offline Solitaire

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 02, 2005, 03:46:49 pm »
To ja się tylko pochwalę, że kupiłem na Allegro "Lewą Rękę Ciemności" z 88r. i bardzo się cieszę. :)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Gilbaert

  • Gość
Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 07, 2005, 08:50:46 am »
Z wydawnictwa literackiego? za ile?

Offline Solitaire

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 07, 2005, 08:56:45 am »
Cytat: "Gilbaert"
Z wydawnictwa literackiego? za ile?

3,76zł. Słownie trzy złote i siedemdziesiąt sześć groszy.
Plus 4,40 za przesyłkę. ;)
Czytałem już jakiś czas temu, ale chęć posiadania wiekowego egzemplarza była przemożna. :oops:
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline zompi

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 07, 2005, 05:35:28 pm »
Rrrrr...
Szkoda, że nie sprzedają tam egzemplarzy Ziemiomorza z takich lat (tz. klasycznych, zabytkowych wręcz).
Ja miałem jedynie trzymać w rękach (i czytać) nieco już podjedzonego przez mole "Czarnoksiężnika z Archipelagu" (oczywiście chodzi mi o książkę, a nie czarnoksiężnika :p ). To też była jakaś osiemdziesiątka czy coś koło tego :)
Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób."
                              ---Stanisław Lem---

Deg

  • Gość
Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 07, 2005, 06:20:20 pm »
Ech... lata 80-te to chyba jeszcze nie taka zamierzchła przeszłość  :? Mam "Wszystkie strony świata" z 1980 r., ale w mojej biblioteczce znajdzie się kilka książek z których bardziej jestem dumny  :)

Squall

  • Gość
Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 13, 2005, 07:54:52 am »
Ja również się pochwalę, ponieważ również posiadam "Lewą rękę ciemności" z 88. Mam jeszcze "Miejsce początku" z 87 i trylogie z 90 ;P.

BTW: W soboty i niedziele na Hallmarku, o godzinie 19.45, oglądać będzie można serial, odpowiadający dwóm pierwszym tomom. W Wyborczej napisali, iż autorka sama skrytykowała owy twór: "Moja książka opowiada o młodych ludziach, którzy dowiadują się, jaka jest ich moc, jaką mają swobodę i jaka wynika z tego dla nich odpowiedzialność. O czym opowiada ten serial - nie mam pojęcia". W Gazecie przeczytać można, iż książka potraktowana został przez reżyserów jako imitacja Harry'ego Pottera i takoż sfilmowana.
Jednak to tylko zdanie recenzenta i mimo wszystko, mam zamiar serial oglądać :). Przynajmniej pierwsze parę odcinków.

Offline kandelabr wspanialy

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 13, 2005, 11:39:43 am »
Cytat: "zompi"
Rrrrr...
Szkoda, że nie sprzedają tam egzemplarzy Ziemiomorza z takich lat (tz. klasycznych, zabytkowych wręcz).
Ja miałem jedynie trzymać w rękach (i czytać) nieco już podjedzonego przez mole "Czarnoksiężnika z Archipelagu" (oczywiście chodzi mi o książkę, a nie czarnoksiężnika :p ). To też była jakaś osiemdziesiątka czy coś koło tego :)

nie jestem tego w 100% pewien, ale w Polsce chyba nie było oficjalnych wydań Ziemiomorza za wyjątkiem tomu pierwszego przed 1990r. (w przypadku Tehanu i Innego wiatru ze względów oczywistych :P)
ja miałem kupione na targowisku wydanie klubowe - papier, druk, okładka - wszystko kiepskiej jakości, ale kosztowało mnie to więcej niż niejeden pięknie wydany album
dopiero w 1990/91 roku Fantom Press wydał w serii "Fantasy&SF" pozostałe tomy (łącznie z napisanym już Tehanu)
wszystkie części na okładach miały zakapturzoną postać wyglądająca bardziej na mnicha niż czarodzieja :)
Cześć, i dzięki za ryby!

Offline zompi

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 13, 2005, 04:27:08 pm »
Ostanio próbuję kupić "Opowieści z Ziemiomorza" , ale strasznie to drogie!! Na Allegro w porównaniu do innych numerów to drożyzna. To jakiś unikat, czy co?
Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób."
                              ---Stanisław Lem---

Squall

  • Gość
Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 13, 2005, 05:44:20 pm »
Cytat: "zompi"
Ostanio próbuję kupić "Opowieści z Ziemiomorza" , ale strasznie to drogie!! Na Allegro w porównaniu do innych numerów to drożyzna. To jakiś unikat, czy co?

Raczej nie unikat :). Ja mam jakąś wersję wydaną całkiem niedawno chyba przez Prószyńskiego. Chyba, bo książki pod ręką nie mam i nijak znaleźć jej nie mogę :). Jednak kiedy tego dokonam to z radością napiszę o wydawcy i cenie z okładki :). Z tego, co pamiętam to cena oscylowała w granicach 20 - 30 zł.

EDIT: Tutaj jest ta książka całkiem tanio. Za mniej niż 13 złotych ciężko Ci będzie ją zdobyć :).

Offline zompi

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 13, 2005, 08:28:35 pm »
Patrzyłeś na opinie jakie wystawili sprzedającemu? 74 złe! Ja od takiego nie będę kupować i nikomu nie radzę :( Co z tego, że ma 2500 dobrych opinii. Duże prawdopodobieństwo, że u mnie może pójść coś nie tak. Wolę już więcej zapłacić, niż nie mieć pewności.
Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób."
                              ---Stanisław Lem---

Squall

  • Gość
Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 13, 2005, 09:12:59 pm »
Cytat: "zompi"
Patrzyłeś na opinie jakie wystawili sprzedającemu? 74 złe! Ja od takiego nie będę kupować i nikomu nie radzę :( Co z tego, że ma 2500 dobrych opinii. Duże prawdopodobieństwo, że u mnie może pójść coś nie tak. Wolę już więcej zapłacić, niż nie mieć pewności.

Według mnie warto. Facet ma 8700 pozytywów i tylko 62 negatywy. Przy ogólnej liczbie wypada to nieźle. Ja bym na Twoim miejscu kupił, tym bardziej, ze już od niego kupowałem : http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=1262479&type=fb_gave_usr&p=2 jedenasty komentarz od dołu ;). Kupiłem od niego zestaw książek za bodajże 50 zł i wszystko było ok ;).

Offline Solitaire

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 13, 2005, 09:54:10 pm »
Cytat: "kandelabr wspanialy"

wszystkie części na okładach miały zakapturzoną postać wyglądająca bardziej na mnicha niż czarodzieja :)

Uhm.
Dodam tylko, że wydania z Prószyńskiego, czy też serii "Nowa Fantstyka" są jednymi z najładniejszych książek na mojej półce.
Cytuj
Ostanio próbuję kupić "Opowieści z Ziemiomorza" , ale strasznie to drogie!! Na Allegro w porównaniu do innych numerów to drożyzna. To jakiś unikat, czy co?

U mnie w księgarni z tanią książką zalegały w dużej ilości. Kupiłem za jakieś 12 zł.
Średnie, ale można przyczytać, jak ktoś lubi Ziemiomorze.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline zompi

Ursula K. Le. Guin
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 14, 2005, 09:20:44 am »
Cytat: "Squall"
Według mnie warto. Facet ma 8700 pozytywów i tylko 62 negatywy. Przy ogólnej liczbie wypada to nieźle. Ja bym na Twoim miejscu kupił


Zaufałem i kupiłem. Mam nadzieję, że nic się strasznego nie stanie.
Mam też nadzieję, że przy pewnych okolicznościach (mam na myśli nie otrzymanie towaru) zwróci mi kase ;)
Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób."
                              ---Stanisław Lem---