Autor Wątek: Strefa Komiksu  (Przeczytany 374778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1080 dnia: Luty 25, 2015, 06:20:01 pm »
Nie doczytałeś Koalar. Tymczasem wyraźnie napisałem, że to był tylko jeden z przykładów.

Offline Koalar

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1081 dnia: Luty 25, 2015, 06:55:03 pm »
Nie doczytałeś Koalar. Tymczasem wyraźnie napisałem, że to był tylko jeden z przykładów.

Doczytałem i wyraźnie napisałem, że to był słaby przykład (co uzasadniłem). A że Ty go niepotrzebnie powtórzyłeś, próbując go dodatkowo wyolbrzymić, to napisałem jeszcze raz, ile jest wart.
No i jeśli takie mają być przykłady (a bo tu nam drewna nie sprzedają, a tu nam wiz nie dają, a tu naszym przewoźnikom każą płacić wyższe pensje, a tu od nas wymagają pozwolenia na pracę), to Polski chyba nikt na świecie nie szanuje...
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Nawimar

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1082 dnia: Luty 25, 2015, 07:17:27 pm »
Koalar: "(...) Polski chyba nikt na świecie nie szanuje..."
 
 W tym akurat się z Tobą zgodzę.

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1083 dnia: Luty 26, 2015, 10:46:59 am »

Wracając jeszcze do rozmowy o rynku książki i stałych cenach książki, kolejna wypowiedź w temacie. Facet, jak mało kto w tym kraju, wie o czym mówi.

http://www.forbes.pl/marcin-garlinski-w-polsce-dokonuje-sie-zbrodni-na-ksiazkach,artykuly,189018,1,3.html

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1084 dnia: Luty 27, 2015, 07:10:14 am »
horror napisał:


Cytuj
dodatkowo w kontekscie 'Idy' (filmu nie widzialem) da sie przeczytac wiele komentarzy ze jest to film ktory pokazuje Polakow mordujacych Zydow i od tej pory swiat bedzie nas postrzegal jako narod ktory dokonywal takowych mordow. I ty i ja zdajemy sobie sprawe ze byli Polacy ktorzy wspolpracowali z okupantem ale wiekszosc nie robila tego, wrecz poswiecala zycie zeby Zydow ratowac. Czyz dokladnie tego samego nie robi wydawca, ktory wydaje komiks, pokazujący Ukraincow w takim a nie innym swietle, a nastepnie pokazuje wspolczesna wersje Ukrainy neo-banderowska? Jesli 'my-Polacy(niektórzy)' oburzamy sie na 'Ide' to dlaczego nie oburzac sie na 'Smert Lachom' ktory stosuje ten sam mechanizm spłycenia/uproszczenia tyle ze w odniesieniu do Ukraincow.


Nie będę się tu pastwił nad głupotami wypisywanymi przez horrora, który jeśli ma odrobinę oleju w głowie nie będzie się więcej wypowiadał w temacie, przynajmniej dopóki nie przeczyta komiksu, ale że jego postawa jest charakterystyczna dla postrzegania komiksów ze "Strefy Komiksu" przez sporą części komiksowa, które nie czyta, a tylko ogląda okładki i przykładowe plansze, zaś swoje poglądy kształtuje pod wpływem recenzji (czasem dalekich od istoty rzeczy, a czasem nawet nie próbujących do niej dotrzeć), forumowych wypowiedzi różnej maści natchnionych "autorytetów" oraz jakiś osobistych urazów do wydawcy, więc w kilku zdaniach odpowiem.

Nie oglądałem "Idy", ale z tego co słyszę, jest to film fabularny podejmujący temat, który pokazuje krzywdzący Polskę stereotyp, wpisujący się w nową narrację historyczną dotyczącą II wojny światowej, od lat wspieraną przez nasze kolejne rządy. Ale reżyser ma do tego prawo i je nie rozumiem tej nagonki i deprecjonowania glorii, jaką został otoczony.
"Smert' Lachom" to komiks historyczny. Nie osadzony w realiach historycznych, nie z historią w tle, ale od początku do końca oparty na faktach. W nim nie kierujemy się światopoglądem wydawcy (w przeciwieństwie do "Idy", która jest pochodną światopoglądu reżysera) ale wyłącznie wynikami badań historycznych. Dlatego pokazaliśmy nie tylko zbrodnie dokonane podczas II wojny na Polakach, ale i na Żydach, Ukraińcach, Niemcach, Cyganach, (chyba jako pierwsi i jedyni w polskim komiksie). W "Smert' Lachom" katami, obok Niemców, Ukraińców, Rosjan, są też Polacy i Żydzi. My w komiksie nie występujemy przeciw komukolwiek. Obrywa się każdemu, ale też wszystko ma swoje starannie wyważone, wynikające z historycznej prawdy proporcje, uwzględniające ponadto skalę poszczególnych zbrodni. My nie dokonujemy oceny moralnej ofiar i katów (tym bardziej, że czasem ofiara stawała się katem). To wszystko pozostawiamy czytelnikowi, sami starając się być możliwie najbardziej obiektywnymi.
To pierwszy komiks pokazujący zbrodnie II wojny światowej w tak szerokiej perspektywie, która, aby nie zostać zniekształcona, musiała sięgać czasów współczesnych.

I to naprawdę nie jest moją winą, że po lekturze tego komiksu czytelnik inaczej patrzy na historię stosunków polsko-ukraińskich i przez ich pryzmat inaczej postrzega nasze współczesne relacje. Został wyedukowany i dowiedział się czegoś więcej, niż głosi to dominująca obecnie narracja historyczna.
Ale, aby się o tym przekonać, trzeba komiks przeczytać. A jak nie, to chociaż nie wypisywać idiotyzmów.

« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2015, 07:25:06 am wysłana przez Strefa Komiksu »

Offline peta18

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1085 dnia: Luty 27, 2015, 07:26:34 am »
Zeby nie wypisywac idiotyzmow o "Idzie", to przydaloby sie ja najpierw obejrzec.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1086 dnia: Luty 27, 2015, 07:39:15 am »
Jak najbardziej, dlatego nie piszę o "Idzie", a jedynie o tym, jak ludzie ją postrzegają.
Fragment dotyczący światopoglądu reżysera wykoncypowałem z wywiadu, jakiego komuś tam udzielił. Nie widzisz różnicy?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2015, 07:44:37 am wysłana przez Strefa Komiksu »

Offline peta18

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1087 dnia: Luty 27, 2015, 08:20:59 am »
Ale ja nie pije do Ciebie, tylko do tych roznych idiotyzmow, ktore sie pojawiaja o tym filmie w internecie.

A co do horrora, to mimo wszystko, wyrazil swoje obawy, ze takie zestawienie historii z tymi dwoma "anty-banderowskimi" stronami, moze skutokowac zlym odbiorem komiksu jako "anty-ukrainski" i ten komiks wchodzi w dyskusje polityczna, a nie jest czysto historyczny. Nie widze w tym idiotyzmow. I nie widze powodu aby sie oburzac na jego slowa i od razu przypinac mu latke tych wszystkich, ktorzy z zalozenia nie lubia publikacji Strefy Komiksu. To juz chyba jest duza przesada.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1088 dnia: Luty 27, 2015, 10:46:31 am »

"Smert' Lachom" nawet na tych "kontrowersyjnych" stronach nie jest z założenia "anty-banderowski". Prezentuje tylko tylko ważne w historii najnowszej Ukrainy fakty.

O tym, że nie jest to komiks anty-ukraiński, świadczy choćby dedykacja z pierwszej strony komiksu: "Komiks ten poświęcamy pamięci 120 tys. Polaków, 450 tys. Żydów oraz 2 tys. Ukraińców, którzy zginęli ratując Polaków i którzy do tej pory nie doczekali się upamiętnienia".

Offline peta18

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1089 dnia: Luty 27, 2015, 11:40:58 am »
"Smert' Lachom" nawet na tych "kontrowersyjnych" stronach nie jest z założenia "anty-banderowski". Prezentuje tylko tylko ważne w historii najnowszej Ukrainy fakty.

O tym, że nie jest to komiks anty-ukraiński, świadczy choćby dedykacja z pierwszej strony komiksu: "Komiks ten poświęcamy pamięci 120 tys. Polaków, 450 tys. Żydów oraz 2 tys. Ukraińców, którzy zginęli ratując Polaków i którzy do tej pory nie doczekali się upamiętnienia".

no to juz sie pogubilem, bo pare stron wczesniej piszesz:
Cytuj
Jarosław_D, dzięki za obszerną i merytorycznie poprawną recenzję.
Jeśli chodzi o samą jej końcówkę, to ten komiks nie jest anty-ukraiński, on jest tylko anty-neobanderowski.

OK, uzyles slowa anty-neobanderowski. Powinienem zmodyfikowac swoja wczesniejsza wypowiedz i poprawic anty-banderowski na anty-neobanderowski. Ale generalenie konfundacja pozostaje.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1090 dnia: Luty 27, 2015, 02:33:03 pm »
Nie ma tu żadnej sprzeczności.
Te ostatnie cztery kadry nie są z założenia ani anty-ukraińskie, ani anty-banderowskie, ani anty-neobanderowskie.
Jednakże jest oczywiste, że czytelnik po lekturze komiksu, w kontekście poruszanych tematów, ma takie wrażenia. Jarosław zarzuca, że mogą być one anty-ukraińskie, więc prostuję, że jeśli już, to są one tylko anty-neobanderowskie. Ale powtarzam, tylko w kontekście całego komiksu. Same w sobie są niczym innym, jak klatkami wyciętymi z filmu o najnowszej historii Ukrainy.


peta 18, w rozmowie z Tobą mam odczucie deja vu.
Odnoszę wrażenie, że Ty także nie czytałeś tego komiksu.
Mam rację?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2015, 03:57:59 pm wysłana przez fragsel »

Offline peta18

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1091 dnia: Luty 27, 2015, 03:59:43 pm »
peta 18, w rozmowie z Tobą mam odczucie deja vu.
Odnoszę wrażenie, że Ty także nie czytałeś tego komiksu.
Mam rację?
Nie czytalem. Mnie komiksy historyczne nie interesuja, ale ja nie o komiksie pisze, tylko o Twoich slowach nt. komiksu.
Dlatego sie zdziwilem, ze piszesz raz tak, a raz inaczej. I zaraz piszesz, ze czytelnik ma wrazenia anty-neobanderowskiego wydzwieku, albo anty-ukrainskiego. I ja sie teraz zastanawiam, skoro ma takie wrazenia (choc nie byly takie intencje autorow) to co zarzucasz horrorowi, ktory podzielil sie uwagami, ze takie wrazenia moga byc. Prznajmniej tak odebralem intecje horrora w jego wpisach.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1092 dnia: Luty 27, 2015, 05:00:42 pm »
No, dobra, napisz mi, co widzisz anty-... w następujących kadrach:
1. Polityk przed zgromadzonym tłumem proklamuje niepodległość Ukrainy.
2. Juszczenko przed zgromadzonym tłumem ogłasza pośmiertnie Banderę bohaterem Ukrainy.
3. Polscy i Ukraińscy politycy przed zgromadzonym tłumem na Majdanie wykrzykują "Sława Ukrainie".
4. Ukraiński ambasador przy ONZ przed zgromadzonym audytorium zaprzecza zbrodniom banderyzmu.

« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2015, 05:07:55 pm wysłana przez Strefa Komiksu »

Offline peta18

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1093 dnia: Luty 27, 2015, 05:36:10 pm »
Nie chce sie wypowiadac nt. komiksu, ktorego nie czytalem. Potrzebuje szerszego kontekstu tych ostatnich stron. Bez kontekstu jawi mi sie to zle, ale ja w ogole jestem uczulony na nazywanie bohaterem kogos, kto zabijal w imie kraju, narodu, religii czy innych mniej lub bardziej chorych idei (nawet jezeli bylo to konieczne i moralnie usprawiedliwione). A tym bardziej nazywanie takich osob bohaterami przez politykow.
Jezeli przeczytam kiedys ten komiks to obiecuje, ze sie wypowiem. A poki co odnosilem sie tylko do Twoich wypowiedzi i wypowiedzi horrora, tudziez wypowiedzi Jarka.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #1094 dnia: Luty 27, 2015, 05:53:12 pm »
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2015, 05:56:47 pm wysłana przez Strefa Komiksu »