trawa

Autor Wątek: RORK (spoilery)  (Przeczytany 216876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kurczaczek

RORK (spoilery)
« dnia: Listopad 29, 2002, 04:05:19 pm »
Wiem, ze wielu z was czytalo Rorka, bo gdzies tam pojawily sie zachwyty na jego temat, czy ktos moglby mi przyblizyc, jaki jest klimat tego komiksu i czy warto go  kupowac? (lubie np. Bilala, Ennisa, Mignolie, Jodorowskyego, Gaimana...)
...

Offline wilk

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2002, 04:52:47 pm »
Ha.. Rork.. to jest moj ulubiony komiks, jestem wrecz jego fanem, wiec moje zdanie jest dalekie od jakiegokolwiek obiektywizmu, a nawet nie chce byc obiektywny. Gdzies juz pisalem Rorku, oo wiem w topicu o frustracji. Klimat jest genialny, szczegolnie w dwoch pierwszych tomach, pozniej sie rozwija, jako wieksza calosc. Klimat jest taki mniej wiecej ze w calym Rorku chodzi o tajemnice, o pewne sily jakimi wladaja pewni ludzie. W przejsciach - glownie o tajemnice ktora tkwi w samym Rorku i kwestia przemieszczania sie miedzy swiatami. We fragmentach - na pozor nie pasujace do siebie historyjki splataja sie w jedna calosc, genialna zreszta. Andreas zawsze planuje na przyszlosc swoja historie - nie ma mowy o przypadku, wszystko jest zaplanowane z gory. No rysuje tez swietnie, ale to czy sie spodoba czy nie to juz kwestia upodoban
O cmentarzysku pisalem we frustracji, nic wiecej dodac nie moge. W kazdym razie caly czas uwielbiam przegladac Rorki, wpatrywac sie w kadry i podziwiac... :)

Offline Clayman_

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2002, 04:59:54 pm »
bardzo lubie dwa pierwsze albumy,trzeci jednak troche mnie zaskoczyl,zmiana stylu rysowania i scenariusz rowniez jakby juz nie na tym poziomie,z tego powodu caly czas zastanawiam sie nad kupnem czwartego tomu poniewaz z tego co wiem kolejne albumy sa raczej podobne do cmantarzyska niz do fragmentow
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Cujo

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2002, 05:02:12 pm »
Nie zaglosowalem na zadna powyzsza mozliwosc, gdyz zadna nie pokrywa sie z moja opinia. A jest ona taka:

Dwa pierwsze rorki - "Fragmenty" i "Przejscia" byly fenomenalne. Wydane przez Fantastyke w serii Komiks, juz dawno temu, zawladnely mna do granic. Troche jakby nakierowaly moje zapatrywania i zajawki. Piekny klimat. Lubie go nazywac "sennym" bo jest troche jak oscylowanie na granicy snu i jawy. Rork jest myslicielem, duzo w kadrach ciszy i spokoju, ktory jest burzony dosc sporadycznie. Watki maja w sobie sporo Lovecraftowskiego ducha (Andreas sam twierdzi ze ten autor jest dla niego duza inspiracja), co mnie jako jego wielkiego fana tylko cieszy.

Kreska Andreasa - majstersztyk. Uwielbiam, kiedy artysta wklada mase pracy w poszczegolne kadry a Anreas jest takim artysta bez watpienia.

Przynajmniej byl. Do czasu "Cmentarzyska katedr" i "Gwiezdnego swiatla". I tu sie pojawia moj wielki bol - te dwa komiksy sa jednymi z bardzo nielicznych, ktore zalowalem, ze kupilem! Kontrastuje to z moimi poprzednimi slowami? Wiem. Ale tak jest. Andras sie zmienil nie do poznania - w porownaniu z dwoma pierwszymi czesciami rysunki sa niedbale, niektore kadry wrecz niechlujne. Fabula? O niczym. Na sile. "Cmentarzysko katedr"... hmm... Ktos mi powie o co tam chodzilo? Ale prosze o cos wiecej niz glowny zarys fabuly. "Gwiezdne swiatlo" cos sie niby zaczyna malowac tutaj ale nudne to jak flaki z olejem. A rysunki o klase jeszcze gorsze niz w "cmentarzysku". Bardzo mnie Andreas zasmucil.

Moze ktos ma odmienne zdanie - chetnie je uslysze i podyskutuje. A nuz jednak ktos mnie zacheci do zakupienia kolejnej czesci, ktorej obiecalem sobie, ze w zyciu nie kupie.
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

Anonymous

  • Gość
RORK (spoilery)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2002, 05:16:29 pm »
andreas zmienil styl bezpowrotnie na "szybki"; caly capricorne jest taki, choc ma to swoj urok, nie powiem i akurat tam sie sprawdza - kiedys po prostu mial wiecej czasu, dopiero zaczynal i chcial szokowac niebywalym detalem

Offline Kurczaczek

i dalej nie wiem...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2002, 05:20:27 pm »
No to mam teraz zagwostke, ,z jednej strony klimacik Lovecrafta to cos colubie, a z drugiej strony jaki jest sens zaczynac kupowac serie, ktorej nie skoncze kupowac, bo od tomu 3 to porazka? Chyba poczekam jeszcze na pare kolejnych glosow... Aha, chcialem tylko prosic o brak spoilerow, no bo wtedy to juz wogule bez sensu, zebym kupowal, wiec jesli ktos bedzie wyluszczac Cujo fabulke 3 i 4 czesci, nich to robi na privie, lease. Dzieki i czekam na kolejne glosy.
...

Offline Cujo

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2002, 05:36:19 pm »
Kurczak, ze swojej strony moge ci poradzic, zebys kupil najpierw dwa pierwsze tomy. Nic nie ryzykujesz. Poznasz co to Rork. Moze sie nakrecisz na kolejne - to jest jedyne ryzyko :twisted:
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

zatapatit

  • Gość
RORK (spoilery)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2002, 05:43:38 pm »
Che che che
Właśnie dostałem druczek, że czeka na mnie na poczcie paczka z komikslandii z Rorkiem 3 i 4. Jutro będę uboższy o kilkadziesiąt złotych. Ale może bogatszy duchem. Mam nadzieję

Offline Cujo

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2002, 06:07:21 pm »
Ups :shock:
 :mrgreen:
Zatapatit, bardzo ciekawy jestem twojej opinii na temat #3 i #4.
I pytanie: Co cie sklania do kupowania w Komikslandii? Jak zobaczylem ich ceny to mi szczena sie poluzowala. Nie lepiej, zeby daleko nie szukac, w Merlinie?
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

zatapatit

  • Gość
RORK (spoilery)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2002, 07:27:46 pm »
Wiesz co, zwykle korzystam tylko z Merlina. Pierwszy raz zostałem zmuszony do zakupu gdzie indziej i nawet nie jestem pewien czy to była Komikslandia (ale chyba ona). Merlin nie handluje komiksami Twojego Komiksu

Offline wilk

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 29, 2002, 08:46:41 pm »
Cytat: "Cujo"

Przynajmniej byl. Do czasu "Cmentarzyska katedr" i "Gwiezdnego swiatla". I tu sie pojawia moj wielki bol - te dwa komiksy sa jednymi z bardzo nielicznych, ktore zalowalem, ze kupilem! Kontrastuje to z moimi poprzednimi slowami? Wiem. Ale tak jest. Andras sie zmienil nie do poznania - w porownaniu z dwoma pierwszymi czesciami rysunki sa niedbale, niektore kadry wrecz niechlujne. Fabula? O niczym. Na sile. "Cmentarzysko katedr"... hmm... Ktos mi powie o co tam chodzilo? Ale prosze o cos wiecej niz glowny zarys fabuly. "Gwiezdne swiatlo" cos sie niby zaczyna malowac tutaj ale nudne to jak flaki z olejem. A rysunki o klase jeszcze gorsze niz w "cmentarzysku". Bardzo mnie Andreas zasmucil.

Moze ktos ma odmienne zdanie - chetnie je uslysze i podyskutuje. A nuz jednak ktos mnie zacheci do zakupienia kolejnej czesci, ktorej obiecalem sobie, ze w zyciu nie kupie.

Ja Ciebie Cujo nie mam zamiaru przekonywac do Rorka, jak zreszta kogokolwiek. Mi sie podoba, Cmentarzysko tez. Faktycznie niektore np. wyrazy twarzy sa nierowne, ale mi to nie przeszkadza za bardzo, tylko troszeczke. Ogolem Cmentarzysko jest narysowane bardzo dobrze, bardziej umownie ale wciaz bardzo dobrze. Zmiana stylu nie oznacza gorszej techniki. A Cmentarzyska nie mozna tak oderwac od nastepnych tomow. To jest zlozony zamysl, nie tak jak dajmy na to z Thorgalem w ktorym kazdy tom stanowi zamknieta calosc. Ja uwielbiam ta ekspresje rysunkow Andreasa, i w Cmentarzysku jest ona pokazana. Uwielbiam tez niekonwencjonalne pomysly, zreszta o nich pisalem... Poza tym, bardzo dobre sa ujecia, czasem odwazne jak np. ujecie na sklepienie groty pod labiryntem. Ale najwazniejszy jest klimat, nastroj. I w moim odczuciu ten klimat wciaz jest. Cmentarzysko wciaz sprawia mi radoche gdy je przegladam.

Offline Cujo

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2002, 01:50:15 am »
Zatapatit, cobys nie musial ze wzgledu na brak niektorych pozycji uciekac sie do przeplacania, link dla ciebie:
http://www.komix.com.pl/
O ile wiem posiadaja tam koimksy ze wszystkich polskich wydawnict w normalnych cenach. I co najwazniejsze - to co sie ukaze na rynku od razu sie ukazuje w ich ofercie (dzial Nowosci).
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

Offline Karol Kremens

RORK (spoilery)
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 30, 2002, 09:18:33 am »
Dwa pierwsze tomy mam, sa b. dobre. Trzeci przejrzalem i na razie sie nie zbieram do zakupu. Moze, gdy bedzie jakis miesiac z posucha na rynku wydawniczym.
Tak czy inaczej, moge sie tylko dolaczyc do glosow sugerujacych Kurczakowi zakup pierwszego i drugiego teomu. Na pewno nie jest to strata pieniedzy, a start dobry. Potem sam zdecydujesz, ale nie kupuj trzeciego w ciemno.

Offline Kurczaczek

Rorki dwa
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 30, 2002, 01:17:15 pm »
No i kupilem. Mam 2 pierwsze tomy, jak przeczytam, to sie podziele wrazeniami.
...

Offline Kurczaczek

Przeczytalem
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 30, 2002, 04:15:31 pm »
Wlasnie skonczylem lekturke 2 pierwszych Rorokow i jestem bardzo zadowolony- ciekawe historie, zwlaszcza te zawarte w 1 tomie, zgrabnie laczona intryga, choc moze nie dokonca przemyslany miejscami rysunek, ale ogolnie na plus, chyba jednak kupie 3 i 4
...

 

anything