Autor Wątek: Foamcore (??)  (Przeczytany 7028 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ogoo1

Foamcore (??)
« dnia: Grudzień 21, 2003, 12:14:56 pm »
Szukając nowego pomysłu na makietę ruszyłem na podbój zagranicznych stron o modelarstwie. W oczy rzucił mi się materiał tajemniczo zwany "foamcore". Zamiast tej dziwnej pianki używałem tektury ale widze że ten materiał niesie ze sobą nowe możliwości :). Tu więc pytanie: Jak to się po polski nazywa i gdzie można to nabyć??

Pozdrawiam

Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2003, 12:58:17 pm »
jedyny guru od foamcore'u na tym forum :) mówi:

tajemniczy materiał się zwie 'PIANKA' i można go kupić w sklepach dla artystów (chodzi o sklep z farbami, sztalugami i innymi takimi ;) ) zwykły papierniczny nie wystarcza

koszt to około 12 złotych za metr kwadratowy białego (czarny droższy) foamcoru, grubości 5mm , grubszego się nie opłaca kupować

klei się dobrze hot glue gunem (jak z resztą wszystko...),
wikol + pochodne - troszke gorzej...

kroi się jak masło  :roll:

dłuuugo szukałem (prawie dwa lata :) )

edit : tektura (szczególnie ta falista) nie dorasta mu do pięt ;)
rw,dw,da

Offline Ogoo1

Foamcore (??)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2003, 02:36:50 pm »
.e tektura nie dorasta do pięt to wiem ;). Zaniedlugo będę przelotnie w kraku, możesz podać jakiś adres? Kupiłbym sobie z 6 metrów  :twisted:

Pozdrawiam

Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2003, 03:46:53 pm »
Cytat: "Ogoo1"
.e tektura nie dorasta do pięt to wiem ;). Zaniedlugo będę przelotnie w kraku, możesz podać jakiś adres? Kupiłbym sobie z 6 metrów  :twisted:

Pozdrawiam



sklep się nazywa 'szał dla plastyków', adres - Kraków ul. Pijarska 2 - tel 012 429 56 83

i drugi (taka sama nazwa :) ) ul. Prądnicka 26


6 metrów to dużo :) - ja kupiłem sobie jeden arkusz (80x120) w wakacje i mam do teraz z połowę ;)
rw,dw,da

Offline Ogoo1

Foamcore (??)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2003, 04:26:35 pm »
Cytat: "krzywy"



6 metrów to dużo :) - ja kupiłem sobie jeden arkusz (80x120) w wakacje i mam do teraz z połowę ;)


Dzięki za adresy a że robisz makiety to zrozumiesz chyba termin- WIELKI PROJEKT :) więc pianki nigdy za mało :D

Pozdrawiam

Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2003, 04:44:06 pm »
Cytat: "Ogoo1"
Cytat: "krzywy"



6 metrów to dużo :) - ja kupiłem sobie jeden arkusz (80x120) w wakacje i mam do teraz z połowę ;)


Dzięki za adresy a że robisz makiety to zrozumiesz chyba termin- WIELKI PROJEKT :) więc pianki nigdy za mało :D

Pozdrawiam



apropos, nie wie ktoś gdzie można kupić taki niebieski albo różowy styropian?
rw,dw,da

Offline KOOBA.84

Foamcore (??)
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2003, 05:01:52 pm »
Toto "foamcore" to nazywa sie w slangu artystycznym "Kapa" po bokach jest karton (bialy) a w srodku pianka (tez biala). W Poznaniu arkusz 70x10x0,5 kosztuje 20zl! Czy Krakow jest taki tani, czy moze mowimy i innym materiale. Rozowego styropianu udalo mi sie kawalek zdobyc - boski jest. Niestety nie wiem skad wziac wiecej (ale pracuje nad tym - za pare dni bede wiedzial).
iech zyje krol!


Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2003, 06:08:21 pm »
Cytat: "KOOBA.84"
Toto "foamcore" to nazywa sie w slangu artystycznym "Kapa" po bokach jest karton (bialy) a w srodku pianka (tez biala). W Poznaniu arkusz 70x10x0,5 kosztuje 20zl! Czy Krakow jest taki tani, czy moze mowimy i innym materiale. Rozowego styropianu udalo mi sie kawalek zdobyc - boski jest. Niestety nie wiem skad wziac wiecej (ale pracuje nad tym - za pare dni bede wiedzial).


łatwo się tnie? ten zwykły to :wall: bez komentarza... :wall:  

a jaki kolor? - mówiłem - biały najtańszy 12 zł za 80x120x0,5 - czarny prawie 2x droższy - pewnie w środowisku panuje inflacja  ;)


btw. niebieski widziałem jak mi kościół ocieplali, ale nie udało mi się podwędzić nawet kawalątka...  :bored:
rw,dw,da

Blacklotos

  • Gość
Foamcore (??)
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2003, 09:09:56 pm »
Rozowy styropian tzw. skompresowany zdobędziecie w każdym składzie budowlanym. Płachta 120-50 cm o grubosci ok. 3-4 cm kosztuje mniej więcej 20 złotych polskich :)

Offline KOOBA.84

Foamcore (??)
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2003, 09:53:05 pm »
No to juz wszystko wiemy :) . ten skompresowany steropian az tak latwo sie nie poddaje obrobce nozami (trzeba miec dobr, ostry nozyk ew. jakies inne specjalistyczne uzadzenie), ale za to jest PIEKIELNIE trwaly. Nie kruszy sie jak zwykly... co ja mowie - w ogole sie nie kruszy. Wydatek wiekszy, ale trwalosc makiet o wiwle, wiele wieksza.

Co do kapy (foamcore) to IMO nie zbyt latwo ja ciac... ja kupilem biala - takze naprawde nie rozumiem tej roznicy ceny...  :?
iech zyje krol!


Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2003, 10:24:49 pm »
Cytat: "KOOBA.84"
No to juz wszystko wiemy :) . ten skompresowany steropian az tak latwo sie nie poddaje obrobce nozami (trzeba miec dobr, ostry nozyk ew. jakies inne specjalistyczne uzadzenie), ale za to jest PIEKIELNIE trwaly. Nie kruszy sie jak zwykly... co ja mowie - w ogole sie nie kruszy. Wydatek wiekszy, ale trwalosc makiet o wiwle, wiele wieksza.

Co do kapy (foamcore) to IMO nie zbyt latwo ja ciac... ja kupilem biala - takze naprawde nie rozumiem tej roznicy ceny...  :?


tnie się bosko nożykiem z obi za 1.99... ;)

co do ceny - ide jutro do sklepu, obacze, popytam...

a co z niebieskim ;) ???

btw. sprzedają różowy na sztuki? - bo ciężko jest nawet zwykły znaleźć w detalu...
rw,dw,da

Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2003, 02:31:10 pm »
kupiłem dziś - w reczy samej troszkę podrożało.. 19.99 za 100x70x0,5
rw,dw,da

Offline Siena

Foamcore (??)
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2003, 04:24:20 pm »
Cytat: "KOOBA.84"
No to juz wszystko wiemy :) . ten skompresowany steropian az tak latwo sie nie poddaje obrobce nozami (trzeba miec dobr, ostry nozyk ew. jakies inne specjalistyczne uzadzenie), ale za to jest PIEKIELNIE trwaly



Dla tych co chca fajnie latwo i przyjemnie obrabiac styropian mam pewna rade: potrzebny bedzie kawalek drutu oporowego, listewki lub deseczka, bateryjki, stara zabawka na baterie lub pilot itp. Zlistewek lub deseczki robimy rame w ksztalcie litery U na gore drut oporowy laczymy z kabelkami, ktore przygotowalismy wczesniej, pojemnik na baterie do niego bateryjki, kabelek do pojemnika z bateryjkami najlepiej przylutowac, mozna zamontowac jakis wlacznik napiecia i mamy gotowy noz do ciecia styropianu.
Pozdrawiam A. Slodowy :lol:

Blacklotos

  • Gość
Foamcore (??)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2003, 05:36:57 pm »
Cytat: "krzywy"
Cytat: "KOOBA.84"
No to juz wszystko wiemy :) . ten skompresowany steropian az tak latwo sie nie poddaje obrobce nozami (trzeba miec dobr, ostry nozyk ew. jakies inne specjalistyczne uzadzenie), ale za to jest PIEKIELNIE trwaly. Nie kruszy sie jak zwykly... co ja mowie - w ogole sie nie kruszy. Wydatek wiekszy, ale trwalosc makiet o wiwle, wiele wieksza.

Co do kapy (foamcore) to IMO nie zbyt latwo ja ciac... ja kupilem biala - takze naprawde nie rozumiem tej roznicy ceny...  :?


tnie się bosko nożykiem z obi za 1.99... ;)

co do ceny - ide jutro do sklepu, obacze, popytam...

a co z niebieskim ;) ???

btw. sprzedają różowy na sztuki? - bo ciężko jest nawet zwykły znaleźć w detalu...

W składzie budowlanym powinieneś dostać wszystko i nie musisz brać hurtowo. Przynajmniej tak jest u mnie. Niebieskiego na oczy nie widziałem, ale różowy i tak jest ładniejszy :)

Offline krzywy

Foamcore (??)
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2003, 09:08:18 pm »
Cytat: "Siena"
Cytat: "KOOBA.84"
No to juz wszystko wiemy :) . ten skompresowany steropian az tak latwo sie nie poddaje obrobce nozami (trzeba miec dobr, ostry nozyk ew. jakies inne specjalistyczne uzadzenie), ale za to jest PIEKIELNIE trwaly



Dla tych co chca fajnie latwo i przyjemnie obrabiac styropian mam pewna rade: potrzebny bedzie kawalek drutu oporowego, listewki lub deseczka, bateryjki, stara zabawka na baterie lub pilot itp. Zlistewek lub deseczki robimy rame w ksztalcie litery U na gore drut oporowy laczymy z kabelkami, ktore przygotowalismy wczesniej, pojemnik na baterie do niego bateryjki, kabelek do pojemnika z bateryjkami najlepiej przylutowac, mozna zamontowac jakis wlacznik napiecia i mamy gotowy noz do ciecia styropianu.
Pozdrawiam A. Slodowy :lol:


hot wire cutter :D - lutownica jest równie dobra - ale po prawdzie nóż najlepszy...
rw,dw,da