Autor Wątek: Najważniejszy wynalazek  (Przeczytany 21545 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cierzy

Najważniejszy wynalazek
« dnia: Grudzień 13, 2003, 03:36:15 pm »
Jaki wynalazek wg Was najmocniej przyczynił się do zmiany świata?

Ja stawiam na Internet. Nie wyobrażam sobie dziś życia bez niego. Gdyby nagle przestał działać, runąłby cały cywilizowany świat Zachodu. Jeśli zaś miałbym sięgnąć dalej w historię, to wprowadzenie pieniądza. Jestem zdania, że można mówić o świecie przed pojawieniem się pieniądza i tym po. Zmieniać zaczęło się wszystko we wszystkich dziedzinach życia.

Ferrus

  • Gość
Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2003, 04:00:34 pm »
stawialbym na prąd elektryczny

Offline Dinki

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2003, 10:17:01 pm »
Dla mnie najważniejszym wynalzkiem była prasa drukarska.Dlaczego?
Bez niej dzieła Szekspira znane byłby tylko dla wąskiego grona osób ,Kolumb nie dopłynąłby do Ameryki, Newton nie zainteresowałby się nauką . Brak prasy zamroziłby rozwój nauki na lata , wszystkie odkryte później wynalazki przesunęłby się o kilkadziesiąt lat wstecz i dziś bylibyśmy na poziomie z początku 20 wieku.

Offline Kormak

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2003, 10:51:09 pm »
Czemu Kolumb bez prasy nie dopłynąłby do Ameryki?

Moim zdaniem wskazywanie na jeden wynalazek to tylko intelektualna zabawa, nie da się wybrać jednej rzeczy, bez której nasz świat byłby całkiem inny. Cierzy mówi "Internet", Dinki "prasa", ja mogę się cofnąć jeszcze dalej i napisać "pismo":D

Ale skoro już się bawimy to ja wytypuję koło.

Offline Gollum

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2003, 10:57:17 pm »
A dla mnie najważniejszym wynalazkiem było użycie przez małpoluda kija, kości itp. do rozbicia np. orzecha. Od tego się zaczęło.
A bez Internetu świat by żył jak żyje. Jeszcze dziesieć lat temu sieć dopiero raczkowała, a świat miał się całkiem dobrze.

Offline cierzy

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2003, 11:08:34 pm »
Cytat: "Gollum"
A bez Internetu świat by żył jak żyje. Jeszcze dziesieć lat temu sieć dopiero raczkowała, a świat miał się całkiem dobrze.


No way. Z tym wynalazkiem jest jak z kula sniegowa. Wchodzimy w coraz wieksze zaleznosci. Dzis bez sieci padlaby gielda, banki, caly swiat.

Offline Gollum

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2003, 11:30:47 pm »
Cytat: "cierzy"
Dzis bez sieci padlaby gielda, banki, caly swiat.

Na krótko, choć ten czas wystarczyłby do spowodowania kryzysu, że Czarny Wtorek się chowa.

Offline dhutirth

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2003, 03:00:08 pm »
Może to dziwnie zabrzmi, ale... Inwencja ludzka. To jest dla mnie "wynalazek", który bezustanku przyczynia się do przeobrażania naszego świata.
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline Silencer

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2003, 03:20:50 pm »
Włócznia. Pierwsze chyba połączenie 2 występujących w przyrodzie obiektów aby utworzyc użyteczne narzędzie. Jego przydatność sprowokowała tworzenie kolejnych kombinacji - wynalazków.
size=9]No Mutants Allowed - naj... strona o Fallout
Konspiracja - Postapokaliptyczne i autorskie RPG
Kurier Slawijski - o Wolsungu[/size]

Offline Dinki

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2003, 07:09:41 pm »
Cytat: "Kormak"
Czemu Kolumb bez prasy nie dopłynąłby do Ameryki?

Moim zdaniem wskazywanie na jeden wynalazek to tylko intelektualna zabawa, nie da się wybrać jednej rzeczy, bez której nasz świat byłby całkiem inny. Cierzy mówi "Internet", Dinki "prasa", ja mogę się cofnąć jeszcze dalej i napisać "pismo":D

Ale skoro już się bawimy to ja wytypuję koło.

Brak prasy spowolnia całą naukę , rozwój szkutnictwa i inżynierii morskiej zostaje zatrzymany , statki są drogie( nie wydaje je się na głupoty w stylu "płyniemy szukać czegoś o czym nic nie wiemy") , władza nie wykształcona , nie widzi wagi wielkich odkryć itd. itp.
Może są to dość daleko idące wnioski i nie należy brać je bardzo dosłownie.

Ale przez tą zabawę wymienimy wszystkie ważniejsze wynalazki :)

Ja dodam jeszcze "ogień".Bardzo ważny w początku naszej cywilizacji.

Offline Baldwin

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2003, 08:14:59 pm »
Cytat: "Dinki"
Brak prasy spowolnia całą naukę , rozwój szkutnictwa i inżynierii morskiej zostaje zatrzymany , statki są drogie( nie wydaje je się na głupoty w stylu "płyniemy szukać czegoś o czym nic nie wiemy") , władza nie wykształcona , nie widzi wagi wielkich odkryć itd. itp.
Może są to dość daleko idące wnioski i nie należy brać je bardzo dosłownie.



Brak prasy w dłuższej perspektywie rzeczywiscie spowolnił by naukę.Jednak przeceniasz wartosc tego wynalazku(szczególnie pod kątem jego wpływu na odkrycia geograf.)Inżyniera morska i jej rozwój nie zostałyby zatrzymane, ani nawet spowolnione.Ta dziedzina gospdarki opierała sie na wąskiej wykształconej grupie specjalistów, któży czy z prasą, czy bez, mieliby dostęp do ksiąg i pokładów wiedzy i możliowosc rozwoju.Zresztą gwałtowny rozwój techniki morskiej zaczął się niemal pół wieku przed wynalezieniem prasy....
Nie widze zwiazku między ceną statków, w wspomnianym wynalazkiem. WIelkie Wyprawy morskie zaczęły sie kilka dzisiatków lat wcześniej.
Władza( w ówczesnym podejsciu do samego zjawiska władzy)i tak była wykształcona, niezaleznie od patentu Gutenberga.

Cytat: "Dinki"

Ja dodam jeszcze "ogień".Bardzo ważny w początku naszej cywilizacji.


Ogień?Można go nazwać naszym wynalazkiem?

Ja bym zaproponował opracowanie narzędzi (oraz wogóle fakt,ze ludzkosc zaczęła sie nimi posługiwać) oraz początki metalurgii.

Offline Kormak

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2003, 08:19:48 pm »
Cytat: "Dinki"
Brak prasy spowolnia całą naukę , rozwój szkutnictwa i inżynierii morskiej zostaje zatrzymany , statki są drogie( nie wydaje je się na głupoty w stylu "płyniemy szukać czegoś o czym nic nie wiemy") , władza nie wykształcona , nie widzi wagi wielkich odkryć itd. itp.  

Ale Kolumb wiedział, dokąd płynie! Chciał odkryć inną drogę morską do Indii (albo faktycznie chciał dopłynąć do Ameryki, miał dostęp do map templariuszy, którzy być może dopływali tam). Nie płynął w ciemno i obiecał królowi konkretne zyski - inaczej nie dostałby środków na wyprawę.
Władza była wykształcona i bez prasy, bo miała pieniądze na kształcenie i dostęp do księgozbiorów.


Zgadzam się, że wynalazek druku miał gigantyczny wpływ na historię człowieka, ale akurat nie rozumiem zależności prasa drukarska - wyprawa Kolumba.

Offline cierzy

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2003, 08:35:18 pm »
Cytat: "Kormak"
Ale Kolumb wiedział, dokąd płynie! Chciał odkryć inną drogę morską do Indii (albo faktycznie chciał dopłynąć do Ameryki, miał dostęp do map templariuszy, którzy być może dopływali tam). Nie płynął w ciemno i obiecał królowi konkretne zyski - inaczej nie dostałby środków na wyprawę.


No i widac, ze te mapy mu zaszkodzily, bo zamiast Indii odkryl Ameryke. Wszystko przez prase. Prasa klamie! Widzicie, juz o tamtych wydarzeniach mozna to powiedziec ;)

Swoja droga, przeciez Wikingowie, a ostatnio mowi sie, ze jeszcze wczesniej Chinczycy, odkrywali nowe lady, a prasa drukarska wtedy jeszcze nie istniala.

Offline Gollum

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2003, 10:46:50 pm »
Cytat: "Kormak"
Ale Kolumb wiedział, dokąd płynie! Chciał odkryć inną drogę morską do Indii (albo faktycznie chciał dopłynąć do Ameryki, miał dostęp do map templariuszy, którzy być może dopływali tam).

Oczywiscie że weidział. Bo nawet sam tam był wcześniej. Był nawigatorem na statku wielorybniczym i ponoć widział ląd na zachodzie. Są też informacje, że jego teściowa dała mu mapę swego męża, gdzie na zachodzie był zaznaczony ląd.
A o Templariuszach w Ameryce nie słyszałem.

Offline Dinki

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2003, 10:49:43 pm »
Cytat: "Kormak"

Ale Kolumb wiedział, dokąd płynie! Chciał odkryć inną drogę morską do Indii (albo faktycznie chciał dopłynąć do Ameryki, miał dostęp do map templariuszy, którzy być może dopływali tam). Nie płynął w ciemno i obiecał królowi konkretne zyski - inaczej nie dostałby środków na wyprawę.
Władza była wykształcona i bez prasy, bo miała pieniądze na kształcenie i dostęp do księgozbiorów.


Zgadzam się, że wynalazek druku miał gigantyczny wpływ na historię człowieka, ale akurat nie rozumiem zależności prasa drukarska - wyprawa Kolumba.


No dobra poddaje się , ale poprzednie przykłady są dobre.