trawa

Autor Wątek: Co by było gdyby nie było wojen ???  (Przeczytany 68049 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pokpoko

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2004, 10:42:29 pm »
wiesz-raczej byśmy pogineli dośc szybko-wszak do polowania potrzeba tego samego instynktu co do wojny-czyli zabranie chęci wojowania=potulne bydło...=zjedzeni przez wilki/cokolwiek...wojny były,sa i przy odrobinie szczęścia będą :)

Doli

  • Gość
Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 13, 2004, 05:20:14 pm »
Wiem, że poluje się z woli przetrwania. Czy wojna natomiast jest z woli przetrwania, czy to żądza, chęć zysku i wyładowania agresji.

Offline Baldwin

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 14, 2004, 12:09:51 am »
Cytat: "Doli"
Wiem, że poluje się z woli przetrwania. Czy wojna natomiast jest z woli przetrwania, czy to żądza, chęć zysku i wyładowania agresji.


To też.natomiast świat jest na tyle ograniczony i dysponuje tak niewielką iloscią bogactw,ze ,niestety,zeby jeden mógł przetrwać(względnie żyć dostatnio) musi zabrać drugiemu.I tle.WOjny są więc nieuniknione.

Offline Inszy

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 14, 2004, 01:06:54 am »
Pytanie, czy wojny są środkiem do osiągnięcia celu czy czymś naturalnym do czego się dąży (nowe wyzwania, adrenalinka itp.) :giggle:
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline Baldwin

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 14, 2004, 02:27:54 pm »
Cytat: "Inszy"
Pytanie, czy wojny są środkiem do osiągnięcia celu czy czymś naturalnym do czego się dąży (nowe wyzwania, adrenalinka itp.) :giggle:



Kiedyś częściowo były spowodowane chęcią rywalizacji, współzawodnictwa, czy, nawet, chwilowej złości.Jednak od czasu, gdy władza państwowa zaczęła spoczywać na rekach coraz większych ilości urzędników, gdy ludzie zaczęli domagac się swoich praw, a same wojny stały się niezwykle kosztowne,wyniszczające i zaczęły pochlaniać gigantyczne ofiary (własciwie to od XVI w.) to stan rzeczy się zmienił...Teraz już odważano się prowokować wojny tylko w konkretnych, wymiernych i namacalnych celach.

Offline Inszy

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 14, 2004, 05:03:26 pm »
Patrząc na wszelakie konflikty na świecie nie jestem tego zbytnio pewny ;)
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline Baldwin

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 14, 2004, 11:42:39 pm »
Cytat: "Inszy"
Patrząc na wszelakie konflikty na świecie nie jestem tego zbytnio pewny ;)


Nie patrz na wszystkie.Patrz na te od czasów nowożytnych począwszy.Oczywiście znajdą się jakieś wyjątki.Ale generalnie wojna nie jest już od setek lat bezcelowa.

Offline Inszy

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 15, 2004, 12:25:23 am »
Cel znajdzie się zawsze - choćby nie wiem jak wydumany :giggle:
I mówiłem o konfliktach jak najbardziej aktualnych. Przecież czasem walczący sami już nie wiedzą o co się starli, paranoja...
Ale nawet patrząc do tyłu, to zawsze jak dłużej panował spokój, to zaczynały powstawać siły, które dążyły do rozwalenia wszystkiego. Zupełnie jakby chaos był w naszej naturze ;)
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Doli

  • Gość
Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 15, 2004, 11:45:07 am »
Słyszałem gdzieś, że człowiek jest z natury dobry.
Wszystkie cele bezpośrednie wojen kryją pod sobą zamierzone cele pośrednie, dające wymierne korzyści dla jakiejś strony.
Człowiek w dążeniu do wojny posługuje się rozumem, czy więc rozum
to ta zła część człowieka, która niszczy nas samych.
Natura dała nam rozum więc ...

Offline Inszy

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 15, 2004, 12:03:49 pm »
Cytat: "Doli"
Słyszałem gdzieś, że człowiek jest z natury dobry.

A tak, czytałem kiedyś taką bajkę :giggle:

Cytuj
Wszystkie cele bezpośrednie wojen kryją pod sobą zamierzone cele pośrednie, dające wymierne korzyści dla jakiejś strony.

Choćby wydumane, to oczywiste - przecież nikt (no, prawie) się nie przyzna (nawet przed sobą), że prowadzi wojnę dla wojny. Pewnie, znakomita większość wojen ma wymiar czysto materialny, ale nie wszystkie. Zresztą nikt nie wywoła sztucznej skoro ma już konkretną ;)

Cytuj
Człowiek w dążeniu do wojny posługuje się rozumem

Nie zawsze, oj nie zawsze. Chyba że za rozum uznamy fakt obrażenia się na kogoś (or something) ;)
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Doli

  • Gość
Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 15, 2004, 01:46:30 pm »
Masz rację, że nie zawsze posługujemy się rozumem, ale na wyższych szczeblach trzeba posługiwać się głową, gdzie mowa o dużych korzyściach i stratach.

Offline Inszy

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 15, 2004, 04:26:36 pm »
Mówisz o sytuacji idealnej, gdzie u władzy są ludzie odpowiedzialni, zrównoważeni i dbający o dobro ogółu. Ale przecież wszyscy wiemy jak to jest w rzeczywistości - zawsze znajdzie się ten ktoś nieodpowiedni ;)
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Doli

  • Gość
Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 17, 2004, 05:36:21 pm »
W większości przypadków przyczyny wojen były absurdalne, tworzone tylko po to by tę wojnę ropocząć, ale trzeba trochę myśleć jak się w tę wojnę przystąpiło bo marna przyszość bez rozumu.

Offline Fraa

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 23, 2004, 01:52:26 pm »
Cytat: "Orson Welles"
We Włoszech podczas trzydziestu lat rządów Borgiów panował terror, morderstwa, rozlew krwi, działania wojenne. Jednocześnie temu okresowi zawdzięczamy Michała Anioła, Leonarda da Vinci oraz Renesans. W Szwajcarii zawsze panowała miłość braterska, było pięćset lat pokoju i demokracji. I co przez ten czas powstało? Zegar z kukułką.

Moim skromnym zdaniem bez wojen się nie da. To byłoby nienaturalne, chore... Zatrzymuje postęp, a tłumiona złość, pragnienie ekspansji, bogacenia się kiedyś musiałaby znaleźć ujście...
color=green]"Never run faster than your Guardian Angel can fly!"[/color]

Offline Przykuta

Co by było gdyby nie było wojen ???
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 24, 2004, 03:10:21 pm »
Cytat: "Baldwin"
Cytat: "Inszy"
Patrząc na wszelakie konflikty na świecie nie jestem tego zbytnio pewny ;)


Nie patrz na wszystkie.Patrz na te od czasów nowożytnych począwszy.Oczywiście znajdą się jakieś wyjątki.Ale generalnie wojna nie jest już od setek lat bezcelowa.


Ale jaki był cel wojny Hitlera (w roku 1935, w roku 1936 w roku... 1945) Te cele zmieniaja się zbyt szybko, by można mówić, że ktoś dla jakiegoś celu zaplanował sobie wojenkę. To jest wielośc celów zawsze.
eni vidi wiki

 

anything