trawa

Autor Wątek: Ig-Noble  (Przeczytany 6012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gollum

Ig-Noble
« dnia: Grudzień 01, 2003, 10:34:23 pm »
Ig-Noble, antynagrody dla naukowców robiących idiotyczne badania wcale nie muszą dostawać idioci. Kilka lat temu Ig-Nobla otrzymał naukowiec, który dawał małżom prozac. Kpiono, że robi im dobrze. Tymczasem małże mają bardzo wrażliwy system nerwowy i tymi badaniami sprawdzał skuteczność działania różnych medykamentów, w tym prozacu.
W tym roku Ig-Nobel przypadł Japończykowi za badania, dlaczego na niektórych posągach nie saiadaja ptaki i ich nie brudzą. Wyszło mu, że omijają te, w których jest domieszka galu. I znów podniósł się śmiech. Tymczasem jest to ważne odkrycie; dodaje się do brązu gal i ma się spokój z czyszczeniem pomnika.
Znacie jeszcze jakieś Ig-Noble, które faktycznie powinny być lepiej uhonorowane?

Offline Dinki

Ig-Noble
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2003, 11:39:25 pm »
Gollum przystąpiłeś ostro do pracy :)

Do najciekawszych z tego roku należą nagrody z Fizyki i Biologii.
W dziedzinie fizyki nagrode otrzymał australijski zespół fizyków za pracę "Analiza sił wymaganych do wleczenia owiec po rozmaitych powierzchniach".
Nagrode z dziedziny biologii otrzymał Kees Moeliker z Holandii za pierwszy udokumentowany przypadek homoseksualnej nekrofilii wśród kaczek.

Offline Gollum

Ig-Noble
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2003, 09:27:47 am »
Cytat: "Dinki"
Nagrode z dziedziny biologii otrzymał Kees Moeliker z Holandii za pierwszy udokumentowany przypadek homoseksualnej nekrofilii wśród kaczek.

To rzeczywiście interesujący przypadek. Bo homoseksualizm wśród kaczek jest już dawno wyjaśniony przez naukowców polskich, bodajże z Poznania. Kaczor gwałci drugiego, zostawiając mu w kloace swoje nasienie. I tym samym ten zgwałcony, gdy dobrzerze się do kaczki, będzie zapładniał w imieniu gwałcącego. Ma to więc konkretne uzasadnienie biologiczne.

Offline High Elf

Ig-Noble
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2003, 01:30:46 pm »
Wg. mnie to nie jest homoseksualizm. On rozszerza swoje wpływy  ;)
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Gollum

Ig-Noble
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2003, 01:57:08 pm »
Cytat: "High Elf"
Wg. mnie to nie jest homoseksualizm. On rozszerza swoje wpływy  ;)

Oczywiście. Ale faktem także jest, że robi z innym samcem dokładnie to, co Elton John, Pim Fortuyn czy książę Karol.

Offline dhutirth

Ig-Noble
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2003, 09:19:26 pm »
No to ja dorzucę coś z zakresu chemii (rok 2000)
Dla Donatella Marazziti, Giovanni B. Cassano i Alessandra Rossi z Uniwersytetu w Pizie oraz Hagop S. Akiskal z Uniwersytetu California w San Diego, którzy odkryli, że romantyczna miłość, z biochemicznego punktu widzenia, może być nieodróżnialna od ostrego rozstroju prześladowczo-nałogowego.
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline Solitaire

Ig-Noble
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 02, 2003, 09:28:15 pm »
Cytat: "Gollum"
Cytat: "High Elf"
...czy książę Karol.

Nibu OT, ale chyba pochopnie nieco osądzasz następce tronu, jego podnóżek Fawcett (czy jakoś tak) to co innego, ale Karol... kojarzysz Camillę? :giggle:
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Dinki

Ig-Noble
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2003, 10:39:39 pm »
Cytat: "Gollum"

To rzeczywiście interesujący przypadek. Bo homoseksualizm wśród kaczek jest już dawno wyjaśniony przez naukowców polskich, bodajże z Poznania. Kaczor gwałci drugiego, zostawiając mu w kloace swoje nasienie. I tym samym ten zgwałcony, gdy dobrzerze się do kaczki, będzie zapładniał w imieniu gwałcącego. Ma to więc konkretne uzasadnienie biologiczne.

Ale nie wyjaśnili homoseksualnej nekrofilii ,czym zajęł się naukowiec z Holandii.
Ciekawe na czym to polega bede musiał znalezc odnosnik jakis do tego fascynującego przypadku :)

Offline Kormak

Ig-Noble
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 03, 2003, 09:59:36 am »
Może na tej samej zasadzie jak u słoni na przykład. Czytałem kiedyś świetną książkę Vitusa B. Droeschera o zachowaniach zwierząt - kiedy zdechła ze starości samica-przywódca stada, to inne słonie nie przyjmowały tego na początku do wiadomości, starały się "obudzić" słonicę, podnieść ją na nogi. Jedna z samic zaczęła symulować z nią stosunek seksualny, żeby "pobudzić" martwą przywóczynię. Dla nas ludzi to mogło wyglądać na nekrofilię, dla zwierząt to po prostu jeden ze sposobów na "obudzenie".  Może tak samo było z kaczką?

Offline Gollum

Ig-Noble
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 03, 2003, 02:36:27 pm »
Cytat: "Solitaire"
chyba pochopnie nieco osądzasz następce tronu, jego podnóżek Fawcett (czy jakoś tak) to co innego, ale Karol... kojarzysz Camillę? :giggle:

Oczywiście że kojarzę. Najlepiej te doniesienia skomentowali autorzy Presservisu, internetowej informacji dziennikarskiej: To prawda, przyznający się do ojcostwa dzieci ksieżnej Diany muszą się już ustawiać w kolejce, a Camilla przecież nawet wygląda jak mężczyzna.

Offline Jimmy

Ig-Noble
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2005, 01:24:04 pm »
IgNoble 2004:
Cytat: "JoeMonster.org podając za Onet.pl"

- pokojowa: Japończyk Daisuke Inoue, wynalazca karaoke, za "stworzenie całkowicie nowego sposobu wzajemnego krzewienia tolerancji"
- medyczny: Steven Stack z Wayne State University w Detroit i James Gundlach (Auburn University, Alabama) już w roku 1992 opublikowali pionierski raport "Wpływ muzyki country na samobójstwa". W miastach, gdzie radio nadaje szczególnie dużo tego rodzaju muzyki, niepokojąco zwiększa się liczba samobójstw wśród białej ludności (czarni Amerykanie nie słuchają country). Prawdopodobnie ma to związek z depresyjną tematyką utworów - alkoholizmem, utratą pracy i rozpadem więzi międzyludzkich. Autorzy publikacji proponują puszczanie piosenek country od tyłu.
- fizyka: Ramesh Balasubramaniam (University of Ottawa) i Michael Turvey (University of Connecticut i Yale University). Badali oni dynamikę zabawy hula-hoop.
- zdrowie publiczne: Jillian Clarke (obecnie jest studentką Howard University w Waszyngtonie). Zbadała naukowo słuszność reguły, według której żywność podniesioną z podłogi można spożywać bezpiecznie, jeśli nie leżała tam dłużej niż pięć sekund. Gdy żelki i ciągutki upadały na specjalnie zabrudzoną bakteriami Escherichia coli podłogę, ulegały skażeniu w czasie krótszym niż pięć sekund (dlatego nie należy podnosić jedzenia w publicznych toaletach). Natomiast próby polowe na podłodze University of Illinois nie wykazały śladów bakterii - najwyraźniej tamtejsze budynki są tak czyste.
- biologia: badania Kanadyjczyków Bena Wilsona (University of British Columbia) i Lawrence’a Dilla (Simon Fraser University), Szkota Roberta Batty’ego (Scottish Association for Marine Science), Duńczyka Magnusa Whalberga (Uniwersytet w Aarhus i Szweda Hakana Westerberga (Sweden’s National Board of Fisheries) nad tajemnym językiem śledzi (Clupea harengus). Te smaczne ryby porozumiewają się za pomocą dźwięków, towarzyszących wypuszczaniu pęcherzyków gazu z odbytu. Jak powiedział podczas uroczystości Larry Dill, także młodzi chłopcy znają ten sposób komunikacji od tysiącleci.
- chemia: wysiłek brytyjskiej filii Coca-Cola Company. Dzięki trudnemu i kosztownemu procesowi technologicznemu udało się przekształcić wodę z kranu w butelkowaną wodę o egzotycznej nazwie Dasani. "Nie potrafię bez niej żyć" - głosiło hasło reklamowe. To jedno z najbardziej imponujących dokonań w dziedzinie chemii od wesela w Kanie Galilejskiej. Niestety, wodę wycofano z rynku z powodu jakichś rakotwórczych zanieczyszczeń. Niemniej przyznano nagrodę w dziedzinie chemii.
- inżynieria: Donald J. Smith i jego nieżyjący już ojciec Frank Smith z Orlando na Florydzie. Opatentowali oni metodę ułatwiającą łysiejącym mężczyznom zaczesywanie braków owłosienia.
- literatura: ocalenie historycznego dorobku nudystów The American Nudist Research Library of Kissimmee na Florydzie, dzięki czemu "każdy może go zobaczyć".
- ekonomia: Watykan - pioniersko wykorzystując ideę outsourcingu (zastępstwa). Okazało się, że taniej jest przenieść modlitwy i msze do Indii (mieszkańcy krajów Zachodu zamawiają je u miejscowych księży).
- psychologia: Daniel Simons (University of Illinois at Urbana-Champaign) i Christopher Chabris (Harvard University). Jeśli ludzie skupiają uwagę na jakimś elemencie rzeczywistości, mogą nie zauważyć bardzo dziwnych rzeczy. Gdy ochotnikom prezentowano na wideo mecz koszykówki i proszono o notowanie podań, mało kto zauważał kręcącego się po boisku człowieka w kostiumie goryla. Co ciekawe, goryla który wszedł na scenę podczas wręczania nagród zauważyli wszyscy obecni.

Polski Ig Nobel:
Cytat: "JoeMonster.org podając za Onet.pl"
Jak dotąd jedynym polskim laureatem Ig Nobla (z roku 2001) jest ekonomista - Wojciech Kopczuk (University of British Columbia). Wraz z Joelem Slemrodem (University of Michigan Business School) odkrył statystyczny związek pomiędzy śmiertelnością a zobowiązaniami wobec fiskusa. Ludzie są w stanie "przesunąć" termin swego zgonu, jeśli mają nadzieję, że na skutek zmian legislacyjnych wypadnie im zapłacić niższe podatki.

Tutaj chyba IgNoble za rok 2000 po polsku.
A tutaj strona oficjalna (po angielsku of course) oraz całe archiwum Ig Nobli 1991-2004 ;)

Offline horsie

Ig-Noble
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2005, 06:50:19 am »
Cytuj
- biologia: badania Kanadyjczyków Bena Wilsona (University of British Columbia) i Lawrence’a Dilla (Simon Fraser University), Szkota Roberta Batty’ego (Scottish Association for Marine Science), Duńczyka Magnusa Whalberga (Uniwersytet w Aarhus i Szweda Hakana Westerberga (Sweden’s National Board of Fisheries) nad tajemnym językiem śledzi (Clupea harengus). Te smaczne ryby porozumiewają się za pomocą dźwięków, towarzyszących wypuszczaniu pęcherzyków gazu z odbytu. Jak powiedział podczas uroczystości Larry Dill, także młodzi chłopcy znają ten sposób komunikacji od tysiącleci.

rotfl, to rzeczywiście niesamowite odkrycie, a ciekaw jestem jak wygląda alfabet śledzi :lol:

Offline Jagódka

Ig-Noble
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 28, 2005, 08:52:58 am »
Mnie sie bardzo podobala kilka lat temu nagdroda z dziedziny ekonomii: tworcze wykorzystanie liczb urojonych w ksiegowosci, o ile pamietam. :)
We all love you
just the way you are.
If you're perfect.

Offline Przykuta

Ig-Noble
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 28, 2005, 03:12:30 pm »
Cytat: "Jagódka"
Mnie sie bardzo podobala kilka lat temu nagdroda z dziedziny ekonomii: tworcze wykorzystanie liczb urojonych w ksiegowosci, o ile pamietam. :)


Ta, to chyba był IgNobel za kreatywną ksiegowość
eni vidi wiki

Offline zaciekawiony

Ig-Noble
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 11, 2005, 11:30:43 am »
Mi się spodobała nagroda pokojowa z chyba 94', na litwie jakaś kobieta zrobiła wesołe miasteczko stalinowskie.
Kiedyś chyba nagrodzono pracę naukową (krudką), co miała 100 razy więcej współautorów niż stron.
Ciekawe że jedną z nagród dostał facet co opatentował koło :!: (dobry pomysł)
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

 

anything