trawa

Autor Wątek: Hellboy  (Przeczytany 207659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #510 dnia: Kwiecień 11, 2018, 09:17:38 pm »

Amer

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #511 dnia: Kwiecień 11, 2018, 09:46:51 pm »
Nie. Tamta ściąga była w formie drzewka. Dzięki temu było czytelne, która seria jest rozgałęzieniem której, co łączy się z czym. Widziałem coś takiego u kogoś na blogu. A tutaj ktoś wrzucał oryginalne wydania zbiorcze, a pod spodem każdego tomu egmontowski odpowiednik (o ile istniał).

Offline Kielo

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #512 dnia: Kwiecień 12, 2018, 06:32:19 am »
To byl gobender w temacie o Darkhorse:

Żeby trochę oszczędzić powtarzania tego samego w temacie omnibusów Mignolaverse, mała poglądówka:



Przy dobrych wiatrach czeka nas 20+ omnibusów

JanT

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #513 dnia: Kwiecień 12, 2018, 06:44:23 am »
Mały update:


Amer

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #514 dnia: Kwiecień 12, 2018, 10:46:41 am »
Dzięki, Kielo.

A ja spiąłem zadek i odnalazłem drzewko, o którym pisałem. Co ciekawe Google nie dało rady z przeróżnymi frazami, a wystarczyło ustawić odpowiedni rejon (tzn. Polskę) w wyszukiwarce DuckDuckGo i wpisać: "Jak czytać Hellboya" i w Grafice od razu znalazło mi na górze to, czego szukałem. Nie dość, że DDG nie szpieguje, to któryś raz zdarza mi się, że wypluwa mi wynik lepszy od Google.

Wspomniane drzewko: http://bsstudio.nazwa.pl/stuff/hellboy-mignolaverse_b.png
A tu artykuł objaśniający: http://outerspacebeards.blogspot.com/2014/07/jak-sie-odnalezc-w-uniwersum-mignoli.html

Offline robbirob

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #515 dnia: Kwiecień 12, 2018, 11:58:07 am »
Amer dzięki za linki do artykułu i rozpiski, przyda się :)

Amer

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #516 dnia: Kwiecień 12, 2018, 06:56:24 pm »
Zrobiłem rozpiskę uniwersum Hellboya. Wklejam, nie wiem, czy ktoś z niej skorzysta (wszystko jest w Internecie). Ale skoro zrobiłem dla siebie, to nic mnie nie kosztuje wrzucić to tutaj. Nie jest to drogowskaz wskazujący kolejność czytania, bo przy tylu rozgałęzieniach nie da się tego zrobić w kolumnie (tu najlepsze są wcześniej linkowane drzewka). Na pewno jednak porządkuje to wiele rzeczy, no i lista jest aktualna. Separatory dla większej czytelności, choć starałem się też zwyczajnie grupować ze sobą te historie, które są zestawiane razem albo łączy je coś innego, np. numeracja [TPB] B.P.R.D. Plague of Frogs i [TPB] B.P.R.D. 1946–1948 jest wspólna. Aczkolwiek numery od 15 do 17 są nieoficjalne.

W każdym przypadku za obowiązującą uznawałem tę kolejność: Library Edition > Omnibus Edition > TPB > #. W zawartości [Library Edition] podawałem numery i tytuły [TPB], a ignorowałem istnienie omnibusów. Zrobiłem tak, ponieważ niektóre wydania omnibusów zaciemniłyby już i tak skomplikowany obraz (np. główna seria Hellboya w [Omnibus Edition] rozbita jest na 4 omnibusy "zwykłe" plus 2 tworzące podgrupę "The Complete Short Stories"). Nie ma sobie, czym głowy zawracać, bo [Library Edition] skupia w sobie prawie cały materiał głównej serii Hellboya, a odwołanie do [TPB] daje najbardziej przejrzysty przekrój.

Te zaś historie, które były w [Omnibus Edition], a nie ma ich w [Library Edition], nie zgubiły się i porozrzucane są w innych miejscach, czasem zupełnie różnych (np. krótka historyjka z drugiego omnibusa gł. serii Hellboya zat. "Being Human" znajduje się w [TPB] Volume 15 – B.P.R.D. Being Human).

Jeśli jednak ktoś lubi zaciemnianie obrazu to podaję wszystkie historie, które są w [Omnibus Edition] gł. serii Hellboya, a nie ma ich w [Library Edition]:

#Being Human (historia zawarta w [Omnibus Edition] Volume 2 – Strange Places)
[TPB] Hellboy in Mexico*
[TPB] Hellboy – The Midnight Circus***
[TPB] Hellboy – Into the Silent Sea****

Nie wyszczególniałem w TPB-ach zeszytów, za wyjątkiem [TPB] Hellboy in Mexico, gdyż znajduje się tam jedna opowieść, która jest też w [Library Edition] Volume 6, a poza tym pojawia się tam również "the first Hellboy original graphic novel", która tworzy podgrupę (być może niezwiązaną tematycznie) razem z dwoma innymi historiami.

Pod tytułem każdej serii w nawiasie kwadratowym zaznaczyłem, czy chodzi o [Library Edition] czy o [Omnibus Edition]. Znak # oznacza zeszyt bądź kilkustronicową zamkniętą historię. Objaśnię na przykładzie [Library Edition] głównej serii Hellboya. Czwarty tom wspomnianej edycji zawiera 7. [TPB] (na który składa się 7 historii) i 10. [TPB] (z 4 historiami). Powinno dać to łącznie #11. Ale jest 10 historyjek, bo jedna z nich – The Mole – znalazła się w 5. tomie [Library Edition].

Warto też zaznaczyć, że w kilku przypadkach historie/zeszyty, które znalazły się w jednym grubszym tomie zostały uporządkowane w chronologicznej kolejności. I tak np. w 4. tomie [Library Edition] gł. serii Hellboya najpierw jest opowieść z 10. [TPB], następnie 4 opowieści z 7. [TPB], a potem znowu opowieść z 10 [TPB] itp.

Poza wymienionymi niżej tytułami pojawiło się też kilka albumów stworzonych okazyjnie czy dla hecy, jak np. crossover Hellboya i Batmana.



HELLBOY

[Library Edition]

1. Volume 1:
[TPB] Volume 1 – Seed of Destruction
[TPB] Volume 2 – Wake the Devil

2. Volume 2:
[TPB] Volume 3 – The Chained Coffin and Others
[TPB] Volume 4 – The Right Hand of Doom

3. Volume 3:
[TPB] Volume 5 – Conqueror Worm
[TPB] Volume 6 – Strange Places

4. Volume 4:
[TPB] Volume 10 – The Crooked Man and Others
[TPB] Volume 7 – The Troll Witch and Others

5. Volume 5:
[TPB] Volume 8 – Darkness Calls
[TPB] Volume 9 – The Wild Hunt
#10 – The Mole z [TPB] Volume 10 – The Crooked Man and Others

6. Volume 6:
[TPB] Volume 12 – The Storm and the Fury
[TPB] Volume 11 – The Bride of Hell and Others



[TPB] Hellboy in Mexico*

#1 – Hellboy in Mexico (or A Drunken Blur)**
#2 – House of the Living Dead (the first Hellboy original graphic novel)
#3 – Hellboy versus the Aztec Mummy
#4 – Hellboy Gets Married
#5 –The Coffin Man
#6 – The Coffin Man 2: The Rematch

[TPB] Hellboy – The Midnight Circus (the second Hellboy original graphic novel)***

[TPB] Hellboy – Into the Silent Sea (the third Hellboy original graphic novel)****

----------------------------------------------------------------------------------------------

HELLBOY IN HELL

[Library Edition]

1. Hellboy in Hell:
[TPB] Volume 1 – The Descent
[TPB] Volume 2 – The Death Card
#The Magician and the Snake

----------------------------------------------------------------------------------------------

HELLBOY WEIRD TALES

[Omnibus Edition]

1. Weird Tales:
#How Koshchei Became Deathless
#Baba Yaga's Feast
[TPB] Volume 1 – Weird Tales
[TPB] Volume 2 – Weird Tales

----------------------------------------------------------------------------------------------

B.P.R.D. PLAGUE OF FROGS

[Omnibus Edition]

1. Plague of Frogs 1:
[TPB] Volume 1 – Hollow Earth & Other Stories
[TPB] Volume 2 – The Soul of Venice & Other Stories
[TPB] Volume 3 – Plague of Frogs

2. Plague of Frogs 2*****:
[TPB] Volume 4 – The Dead
[TPB] Volume 12 – War on Frogs
[TPB] Volume 5 – The Black Flame

3. Plague of Frogs 3:
[TPB] Volume 6 – The Universal Machine
[TPB] Volume 7 – Garden of Souls
[TPB] Volume 8 – Killing Ground

4. Plague of Frogs 4:
[TPB] Volume 10 – The Warning
[TPB] Volume 11 – The Black Goddess
[TPB] Volume 14 – King of Fear



B.P.R.D. 1946–1948

[Omnibus Edition]

1. 1946–1948:
[TPB] Volume 9 – 1946
[TPB] Volume 13 – 1947
[TPB] Volume 16 – 1948



[TPB] Volume 15 – B.P.R.D. Being Human

[TPB] Volume 17 – B.P.R.D. Vampire

----------------------------------------------------------------------------------------------

B.P.R.D. HELL ON EARTH

[Omnibus Edition]

1. Hell on Earth 1:
[TPB] Volume 1 – New World
[TPB] Volume 2 – Gods and Monsters
[TPB] Volume 3 – Russia

2. Hell on Earth 2:
[TPB] Volume 4 – The Devil's Engine & The Long Death
[TPB] Volume 5 – The Pickens County Horror & Others
[TPB] Volume 6 – The Return of the Master

3. Hell on Earth 3:
[TPB] Volume 7 – A Cold Day in Hell
[TPB] Volume 8 – Lake of Fire
[TPB] Volume 9 – The Reign of the Black Flame

4. Hell on Earth 4:
[TPB] Volume 10 – The Devil's Wings
[TPB] Volume 11 – Flesh and Stone
[TPB] Volume 14 – The Exorcist

5. Hell on Earth 5:
[TPB] Volume 12 – Metamorphosis
[TPB] Volume 13 – End of Days
[TPB] Volume 15 – Cometh the Hour

----------------------------------------------------------------------------------------------

B.P.R.D. THE DEVIL YOU KNOW

[TPB] Volume 1 – Messiah
[TPB] Volume 2 – [zapowiedziany na 2019]

----------------------------------------------------------------------------------------------

HELLBOY AND THE B.P.R.D.

[TPB] 1952
[TPB] 1953
[TPB] 1954
[TPB] 1955

----------------------------------------------------------------------------------------------

ABE SAPIEN

[Omnibus Edition]

1. Dark and Terrible – Volume 1:
[TPB] Volume 3 – Dark and Terrible and The New Race of Man
[TPB] Volume 4 – The Shape of Things to Come
[TPB] Volume 5 – Sacred Places

2. Dark and Terrible – Volume 2:
[TPB] Volume 6 – A Darkness So Great
[TPB] Volume 7 – The Secret Fire
[TPB] Volume 8 – The Desolate Shore

3. The Drowning and Other Stories:
[TPB] Volume 1 – The Drowning
[TPB] Volume 2 – The Devil Does Not Jest and Other Stories
[TPB] Volume 9 – Lost Lives and Other Stories

----------------------------------------------------------------------------------------------

LOBSTER JOHNSON

[TPB] Volume 1 – The Iron Prometheus
[TPB] Volume 2 – The Burning Hand
[TPB] Volume 3 – Satan Smells a Rat
[TPB] Volume 4 – Get the Lobster
[TPB] Volume 5 – The Pirate's Ghost and Metal Monsters of Midtown
[TPB] Volume 6 – A Chain Forged in Life

----------------------------------------------------------------------------------------------

SIR EDWARD GREY, WITCHFINDER

[TPB] Volume 1 – In the Service of Angels
[TPB] Volume 2 – Lost and Gone Forever
[TPB] Volume 3 – The Mysteries of Unland
[TPB] Volume 4 – City of the Dead
[TPB] Volume 5 – The Gates of Heaven

----------------------------------------------------------------------------------------------

[TPB] Sledgehammer 44

----------------------------------------------------------------------------------------------

[TPB] Frankenstein Underground

----------------------------------------------------------------------------------------------

[TPB] Rise of the Black Flame

----------------------------------------------------------------------------------------------

[TPB] The Visitor – How & Why He Stayed

----------------------------------------------------------------------------------------------

[TPB] Rasputin – The Voice of the Dragon

----------------------------------------------------------------------------------------------

[TPB] Koshchei the Deathless

----------------------------------------------------------------------------------------------

One-shoty spoza wydań kolekcjonerskich:

#Hellboy – Krampusnacht
#Abe Sapien – The Calm Before the Storm
#Sir Edward Grey, Witchfinder – The Great Blizzard
#The Last Witch of Fairfield
#Mood Swings

Dwa ostatnie one-shoty mogą być przyporządkowane do kilku większych historii, oficjalnie nie są do żadnej.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośniki:

*[TPB] Hellboy in Mexico – ten [TPB] wyszedł w całości także w [Omnibus Edition] The Complete Short Stories – Volume 1.
**Hellboy in Mexico (or A Drunken Blur) – znajduje się także w [Library Edition] Volume 6 (oraz [TPB] Volume 11 – The Bride of Hell and Others).
***Hellboy – The Midnight Circus (the second Hellboy original graphic novel) – wydany w ramach [Omnibus Edition] The Complete Short Stories – Volume 1.
****Hellboy – Into the Silent Sea (the third Hellboy original graphic novel) – wydany w ramach [Omnibus Edition] Volume 2 – Strange Places.
*****2. Plague of Frogs 2 – historie z [TPB] 12 i [TPB] 5 mają pozmieniane nazwy, np. The Black Flame #1 to tutaj War on Frogs: Chapter 1, z kolei War on Frogs #3 to The Black Flame: Epilogue. Zmiany wprowadzono dla wymuszenia czytania w tej kolejności, którą uznano za lepszą do zrozumienia całości.

Offline mappy

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #517 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:08:52 pm »
Mega post!
Wirtualne piwo się należy.
Świetna robota.

Offline LordDisneyland

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #518 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:14:47 pm »
Chciałbym się upomnieć o uwzględnienie Christmas Special....



...i późniejsze numery WinterSpecial.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2018, 08:19:31 pm wysłana przez LordDisneyland »

Amer

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #519 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:35:02 pm »
Winter Specials są uwzględnione. Te historyjki są co pewien czas łączone z wydaniami kolekcjonerskimi, np. "God Rest Ye Merry" z Winter Special 2017 znalazło się w [TPB] The Visitor – How & Why He Stayed. Z kolei "Wanderins Souls" z Winter Special 2016 jest w [TPB] Hellboy and the B.P.R.D.: 1953. Na 7 historyjek 3 już znalazły swój "dom" w większych wydaniach, z kolei 4 pozostałe historie są wymienione w przedostatniej sekcji jako one-shoty spoza kolekcji (tak też są oznaczone na zagranicznych stronach jako "uncollected stories").

Z kolei "A Christmas Underground" jest w [Library Edition] Volume 2 głównej serii Hellboya. Z pozostałych 6 historyjek 5 jest napisanych przez gości, więc należy je uznać za wydanie okazjonalne, dla hecy, jakkolwiek. Tak jak wspomniany crossover Hellboya z Batmanem, czy wydanie Hellboya dla młodszych czytelników, czy inne artbooki. Ale rzeczywiście brakuje jednej rzeczy – "Further Reading" Mignoli. Przyjrzę się, co to jest, z czym to się je i najwyżej należy tę pozycję doliczyć do one-shotów spoza kolekcji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2018, 08:44:55 pm wysłana przez Amer »

Amer

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #520 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:47:44 pm »
Dobra, już mam. To w ogóle nie jest historia z "Hellboya", tylko jakiś dodatek, w którym Mignola ocenia historie o duchach. Czyli to nie ma prawa znaleźć się w rozpisce.

Offline LordDisneyland

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #521 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:49:28 pm »
Dzięki,nie miałem pewności co do zamieszczenia w tomach zbiorczych.

Amer

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #522 dnia: Kwiecień 12, 2018, 09:04:33 pm »
A ja też nie rozbijałem się na zeszyty, bo wtedy nic by tu nie było widać.

Ogólnie proste uniwersum :wink:

6x Hellboy (Hellboy, In Hell, In Mexico, The Midnight Circus, Into the Silent Sea, Weird Tales), z czego wielkie serie to te dwie pierwsze. Cztery ostatnie mają łącznie ok. 530 stron (z czego ostatnia ok. połowę tego), a [TPB] czwartej i piątej mają po mniej niż 60 stron.

6x B.P.R.D. (Plague of Frogs, Hell on Earth, The Devil You Know, 1946–1948, Being Human, Vampire), z czego za wielkie uchodzą trzy pierwsze serie (tzn. ta trzecia jest dopiero budowana, ponoć ma być ostatnią rzeczą w B.P.R.D.).

1x Hellboy and The B.P.R.D.

3x większe spin-offy (Abe Sapien, Lobster Johnson, Witchfinder)

6x mniejsze spin-offy (nie chce mi się wymieniać).

Oczywiście, kolejność czytania to osobna sprawa, ale da się to ogarnąć, tylko trzeba się nad tym chwilę pochylić.


EDYCJA: nie chcę śmiecić, więc to na razie mój ostatni wpis. Cale uniwersum jest teraz wydawane w omnibusach bądź [Library Edition]. Wydaje się, że to samo spotka ostatnie rzeczy związane najmocniej z samym Hellboyem, tj. 3 pozostałe [TPB]: In Mexico, The Midnight Circus, Into the Silent Sea. Taki omnibus zajmie ok. 250 stron i będzie skupiał wszystkie 3 powieści graficzne. To jest chyba przemyślane od samego początku i dlatego pierwsza historia (ok. 30 stron) z [TPB] In Mexico znalazła się w [Library Edition] Volume 6. Taki omnibus mógłby się nazywać: "Three Original Graphic Novels and Other Stories"  :razz:  (tymi "other stories" byłyby zeszyty #3–6 z [TPB] In Mexico). Wtedy też Hellboya można by sobie łatwo podzielić nie na 6 grup, lecz na 4.


I ostatnia uwaga dot. one-shotów: historia zat. "Abe Sapien – The Calm Before the Storm" nie powinna się tu znaleźć, gdyż to fanowski parostronicowy komiks, łatwy do znalezienia w Internecie, z którym Mignola nie miał nic wspólnego. W takim razie jedynymi rzeczami na tę chwilę, które nie są ujęte w kolekcjonerskim zbiorze są 4 historie z Winter Specials.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2018, 10:04:36 pm wysłana przez Amer »

Offline gobender

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #523 dnia: Kwiecień 13, 2018, 09:13:29 pm »
Po kolejnym zeszycie Kościeja mogę śmiało stwierdzić, że to najfajniejsza rzecz, która się aktualnie dzieje w universum. Fajnie napisana, ze świetnym klimatem, rodem z oryginalnego Hellboya. Aż się prosi by rysował to sam Mike. No ale wstydu nie ma, Ben Stenbeck całkiem daje radę. Jeśli jesteście zmęczęni B.P."męczybułą"R.D., niestrawnym Rasputinem czy rasowym odcinaniem kupownów w postaci Hellboy & The BPRD 19XX sięgajcie po Koshchei The Deathless.

Offline LordDisneyland

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 18, 2018, 02:14:12 am »
Zupełnie przypadkiem wpadłem na zapowiedź planszówki- być może nie tylko mnie zainteresuje ;)

https://manticblog.com/2018/04/12/hellboy-developing-game-part-one/

https://manticblog.com/2018/04/13/hellboy-developing-game-part-two/


Szczerze mówiąc, dziwię się, dlaczego koszą na tym poletku dopiero teraz ;)