Autor Wątek: Największe osiagniecia XX wieku?  (Przeczytany 19603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Największe osiagniecia XX wieku?
« dnia: Listopad 12, 2003, 05:14:20 pm »
Proponuje podyskutowac nad tym co Waszym zdaniem jest najwiekszym  osiągnięciem technicznym cywilizacji w XX wieku? Loty kosmiczne, energia atomowa, broń jadrowa, komputery, wieżowce/drapacze chmur, mosty, tunele, samoloty odrzutowe, a może ...kran i sedes w prawie każdym domu? A moze jeszcze zupełnie cos innego? - ograniczeń nie ma.

Offline Pokpoko

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2003, 06:57:14 pm »
zalezy.najbardziej widowiskowe sa of koz loty kosmiczne...ale duz wazniejszy IMHO jest postęp medycyny..po raz pierwszy wytępiono całkowice szczep chorobowy bakterii...możliwe stało się ratowanie ludzi którzy wczesniej byliby skazani na śmierc...

Offline Zamorano

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2003, 12:00:15 am »
IMO dziedzictwo Fleminga - czyli antybiotyki- największy wynalazek XX wieku.
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline Gollum

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2003, 08:07:25 am »
Ja jestem za energią atomową. Jeszcze do niej wrócimy, jesli po wyczerpaniu węgla i ropy nie znajdzie się inne mozliwe do wykorzystania źródło energii.
Loty kosmiczne to konsekwencja rozwoju technlogii rakietowej, znanej wszak od setek lat.

RAJ

  • Gość
Re: Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2003, 02:13:44 pm »
Cytat: "krytyk"
a może ...kran i sedes w prawie każdym domu?


Dokladnie TAK!
Nieraz twierdzilem ze porzadny kibel jest jedyna rzecza uzasadniajaca istnienie cywilizacji technicznej. :)
I wbrew pozorom nie jest to wcale plytkie stwierdzenie.
Z tym kiblem wiaze sie duuuzo rzeczy: sprawne wodociagi, elektrownie i linie energetyczne (jakos niekomu sie nie chce sikac po ciemku), przemysl papierniczy (bez tasmy zycia nie ma porzadnego kibla!) itd itp...

Offline BobGray

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2003, 02:50:30 pm »
Komputery. Wyłączają w tej chwili wszystkie i świat się kończy. Na nich opiera się obecnie cała nowoczesna cywilizacja. Bez energii atomowej, lotów w Kosmos mozna jeszcze zyć, bez komputerów chyba by się nie dało.

Offline Gollum

Re: Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2003, 03:24:12 pm »
Cytat: "RAJ"
Cytat: "krytyk"
a może ...kran i sedes w prawie każdym domu?


Dokladnie TAK!
Nieraz twierdzilem ze porzadny kibel jest jedyna rzecza uzasadniajaca istnienie cywilizacji technicznej. :)
I wbrew pozorom nie jest to wcale plytkie stwierdzenie.

Tyle że znowu wkraczamy w inne wieki. Nie sa to wszak osiągnięcia wieku dwudziestego, lecz wcześniejsze. I wcale nie są tak powszechne jak się nam wydaje. Wygoda ta dotyczny nie więcej niż miliarda ludzi. Pozostałe pięć miliardów po staremu idzie za stodołę lub pod krzak.

Offline krytyk

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2003, 03:46:19 pm »
Mnie bardzo podobaja sie osiagniecia architektonicze i technicznie. Drapacze chmur (jak wam sie podoba ten ostatni naj... na Tajwanie?), wielkie mosty no i tunele (pod kanałem odwalii kawał dobrej roboty).
Cytat: "Zamorano"
IMO dziedzictwo Fleminga - czyli antybiotyki- największy wynalazek XX wieku

Jako że ostatnio padłem ofiarą skutków ubocznych tego najwiekszego wynalazku, absolutnie nie mogę sie z tym zgodzić! Antybiotyk be! :cry:

Offline Silencer

Re: Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 16, 2003, 07:54:48 pm »
Cytat: "Gollum"
Wygoda ta dotyczny nie więcej niż miliarda ludzi. Pozostałe pięć miliardów po staremu idzie za stodołę lub pod krzak.


Ale osiągnięciem jest że taki stan uważa sie za nienormalny  :D
Dzięki temu ludzie będą dążyć do tego, aby kazdy miał swój własny sedes
size=9]No Mutants Allowed - naj... strona o Fallout
Konspiracja - Postapokaliptyczne i autorskie RPG
Kurier Slawijski - o Wolsungu[/size]

Offline Baldwin

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2004, 11:36:56 pm »
Dla mnie największe znaczenie ma postęp w dziedzinie medycyny...Nie wyobrazam sobie wizyty u dentysty 100 lat temu... :o

Jeszcze opracowanie mikroprocesora i pierwszych komputerów.Wielka pomoc dla ludzkich umysłów i intelektów.Jeszcze bardziej nakręciła spiralę rozwoju.

Offline Bulek15

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 27, 2007, 08:03:05 pm »
Moim zdaniem to energia atomowa tak jak ktos juz wczesniej wspomniał, a także postęp w dziedzinie motoryzacji elektroniki noi informatyki
ulek

Offline Ryceros

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 30, 2007, 11:11:51 am »
Cześć!

Energia Atomowa, też jestem tego zdania. Zapasy ropy szacuje się na 40-50 lat, a energia alternatywna, czy np. prąd nie będą w stanie dźwigać maszyn i rakiet. Może bio-paliwo będzie dobrym rozwiązaniem, ale to bardzo droga i nie tak wydajna inwestycja.

Ludzie boją się energi atomowej. Boją się uranu i skażeń promieniotwórczych, ale nie dostrzegają tego, że ta energia i jej właściwości są jeszcze nieokiełznane. Gdybyśmy w pełni zapanowali nad promieniowaniem, mogło by to pomóc także na płaszczyźnie medycznej jak i w innych dziedzinach nauki. Dobrym przykładem są dostępne w szpitalach promienie rentgen'a. Nie jednemu człowiekowi uratowały one życie, a to i tak mniej niż 1% możliwości jakie ma nam do zaoferowania promieniowanie.

Pozdrawiam,
Ryceros

Offline OT

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 30, 2007, 04:30:52 pm »
Dla mnie to rozwój medycy przede wszystkim. No i energia atomowa. W przyszłości być może zamiennik ropy... Bomba atomowa powszechnie uznawana jest za przekleństwo XX wieku, a przecież to było zbawienie! Gdyby nie ona doszłoby do wojny pomiędzy USA a ZSRR. A do wojny nie doszło, ponieważ ówczesna polityka opierała się na tzw. równowadze strachu, czyli "Kto zaatakuje pierwszy, umrze jako drugi". Więc mocarstwa bojąc się, że atomówka zniszczy cywilizację, wojny nie wywołały.
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline tumtor17

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2007, 09:16:50 pm »
Stawiam na tranzystor. To nadało pędu elektronice i informatyce. Komputery przestały przypominać hipermarket i można było ich używać a nie tylko naprawiać :lol:

Offline Lu Tzy

Największe osiagniecia XX wieku?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2007, 04:22:09 am »
Moje typy to biologia i medycyna. Czyli nauki o wzglednie ciaglym rozwoju przed XX wiekiem (to do Ciebie, Gollum :D). Bija one nie tylko 'atomistyke', ale i informatyke, wplywem na ludzkosc.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

 

anything