Autor Wątek: Nowy GRACZ/GRACZE????  (Przeczytany 35706 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Inszy

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 10, 2003, 09:50:09 pm »
Dokładnie.
I choć w domu się nie przelewało, to byłem w stanie kupić wszystkie tytuły z TM-Semic.
Wystarczyło, że zaoszczędziłem czasem na czekoladzie i paczce cukierków na które dostałem np. od dziadków :roll:
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline graves

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 10, 2003, 11:04:08 pm »
Cytat: "Inszy"
Dokładnie.
I choć w domu się nie przelewało, to byłem w stanie kupić wszystkie tytuły z TM-Semic.
Wystarczyło, że zaoszczędziłem czasem na czekoladzie i paczce cukierków na które dostałem np. od dziadków :roll:

Ja również byłem w stanie kupić wszystkie -ale nie dlatego, że były tanie, ale dlatego, że było ich mało. W 89 kupiłem zaledwie 37 komiksów (kupowałem wszystkie dostępne), w 90 (znacznie lepszym) -89 -ale tylko dlatego, że był już Semic i pojawił się Pegassus. W porównaniu z tym co teraz - to śmieszne ilości. :roll:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Anonymous

  • Gość
Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 10, 2003, 11:25:04 pm »
Tak to były czasy :verysad: Nie musieliśmy wybierać, braliśmy wszysko jak leci. Kurcze, byliśmy pozbawieni prawa wyboru ;) Niech żyje teraźnieszość. Precz z czasami braku prawa wyboru :P

Offline Inszy

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 11, 2003, 12:04:34 am »
Tak czy siak - kupowałem po cztery/pięć komiksów miesięcznie (a czasem i więcej). Teraz takie zakupy, to mam tylko jak odwiedzę tanią książkę :P
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline daauyi

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 11, 2003, 03:06:54 am »
Cytat: "graves"
Cytat: "Inszy"
To dlaczego ja nic o tym nie wiem, mimo że kupowałem je od 1990 roku? :|

Może miałeś bogatych rodziców  :giggle:
Już ktoś na forum napisał, że jak zobaczył pierwszego Spidera i The punishera w kiosku za 9500 zł -to stanął jak wryty. To nie odpowiada dzisiajszemu 9,5 zł -bynajmniej


gwoli scislosci. 9500 zl to po denominacji 95 gr a nie 9,5 pln

pozdr
maciek
_et in arcadia ego

Offline graves

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 11, 2003, 08:45:46 am »
Cytat: "daauyi"
Cytat: "graves"
Cytat: "Inszy"
To dlaczego ja nic o tym nie wiem, mimo że kupowałem je od 1990 roku? :|

Może miałeś bogatych rodziców  :giggle:
Już ktoś na forum napisał, że jak zobaczył pierwszego Spidera i The punishera w kiosku za 9500 zł -to stanął jak wryty. To nie odpowiada dzisiajszemu 9,5 zł -bynajmniej


gwoli scislosci. 9500 zl to po denominacji 95 gr a nie 9,5 pln

pozdr
maciek

gwoli ścisłości denominacja nie była w 90 roku i od tego czasu do denominacji była znaczna dewaluacja złotówki :P  i komiksy Semica nie kosztowały 9500
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Anonymous

  • Gość
Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 11, 2003, 08:46:54 am »
Cytat: "daauyi"
gwoli scislosci. 9500 zl to po denominacji 95 gr a nie 9,5 pln

pozdr
maciek


Ach te problemy z ekonomią. Jeżeli przełożymy wprost to tak można powiedzieć. Ale zapominasz o czymś co się nazywa siła nabywcza oraz inflacja. Jeśli przełożyć wprost, to po co ludzie narzekają, przecież zarabiają 8000000 starych zł (gdzieś tak płaca minimalna), a przecież mój ojciec nieźle zarabiający jak na tamte czasy nie miał 2000000 zł. Po drugie komiksy (zeszyty Tm Semic) w chwili denominacji kosztowały gdzieś koło 20-kilku tysięcy złotych, a potem jeszcze ich cena wzrosła. Denominacja nie nastąpiła w 1990 roku, lecz w 1995, gdy już sobie poradziliśmy ze zjawiskiem hiperinflacji i płace naprawdę zaczęły roznąć (powoli bardzo powoli).
To tak w wielkim skrócie dlaczego mogę powiedzieć, że cena komiksu 9900 zł jest porównywalna do 9,9 zł.

Offline graves

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 11, 2003, 09:20:29 am »
Cytat: "timof"
Cytat: "daauyi"
gwoli scislosci. 9500 zl to po denominacji 95 gr a nie 9,5 pln

pozdr
maciek


Ach te problemy z ekonomią. Jeżeli przełożymy wprost to tak można powiedzieć. Ale zapominasz o czymś co się nazywa siła nabywcza oraz inflacja. Jeśli przełożyć wprost, to po co ludzie narzekają, przecież zarabiają 8000000 starych zł (gdzieś tak płaca minimalna), a przecież mój ojciec nieźle zarabiający jak na tamte czasy nie miał 2000000 zł. Po drugie komiksy (zeszyty Tm Semic) w chwili denominacji kosztowały gdzieś koło 20-kilku tysięcy złotych, a potem jeszcze ich cena wzrosła. Denominacja nie nastąpiła w 1990 roku, lecz w 1995, gdy już sobie poradziliśmy ze zjawiskiem hiperinflacji i płace naprawdę zaczęły roznąć (powoli bardzo powoli).

Zgadzam się w pełni -nie da się tak prosto i bezproblemowo tego przełożyć. Byłbym raczej za porównywaniem do innych produktów, podobnej kategorii -które występują teraz i wtedy. Wymienionego przeze mnie Hugo -można od biedy porównać do KiK (czyli 12,5) wydawanego teraz (wiem, żę papier kredowy -ale wtedy tak się tego nie wydawało -a że jest to jeden z najtańszych tego formatu komiksów, myślę, żę takie porównanie jest właściwe)
Cytat: "timof"
To tak w wielkim skrócie dlaczego mogę powiedzieć, że cena komiksu 9900 zł jest porównywalna do 9,9 zł.

Czy w tym zdaniu po twoim wywodzie nie powinno być, że " nie mogę powiedzieć", zamiast "mogę powiedzieć"  ;)
Ale porównanie cen, z tych czasów -jest niewyobrażalnie trudne. Dla przykładu: Kajko i Kokosz: Zamach na Milusia -wydawnictwo "Rój"z 89 roku-kosztował 2000 zł
Kajtek i Koko: Chybiony Strzał -KAW 90 rok -4000 zł
Kajtek i Koko: Pojedynek z Abrą -64 strony (papier lepszy nieco) Adarex z 91 roku -18000 zł :? a kolejne cykle tego wydawnictwa czyli Kajtek i Koko wkosmosie kosztowały odpowiednio: I (91 rok)-12000, II (92 rok)-17000, III (92 rok)-21000 :eek:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Anonymous

  • Gość
Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 11, 2003, 10:00:33 am »
Porównuję Punishera lub Spidera 1 z 1990 roku z Batmanem Egmontu. Fakt, że papier inny nic nie znaczy, bo na ówczesnych maszynach drukowało się drożej niż na obecnych i było to bardziej czasochłonne (więcej dniówek dla pracowników). Ba na tyle to było nieopłacalne, że TM Semic drukowało również w Szwecji, Finlandii i na Węgrzech, bo było taniej.
Super tanim komiksem ;)  był np.  Super Boom 12 tys., 15 tys., gdy Mega Marvel kosztował 25 tys. Kto widział ten wie o co chodzi 8)

Offline yaro444

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 11, 2003, 10:57:03 am »
Cytat: "timof"
Porównuję Punishera lub Spidera 1 z 1990 roku z Batmanem Egmontu. Fakt, że papier inny nic nie znaczy, bo na ówczesnych maszynach drukowało się drożej niż na obecnych i było to bardziej czasochłonne (więcej dniówek dla pracowników). Ba na tyle to było nieopłacalne, że TM Semic drukowało również w Szwecji, Finlandii i na Węgrzech, bo było taniej.
Super tanim komiksem ;)  był np.  Super Boom 12 tys., 15 tys., gdy Mega Marvel kosztował 25 tys. Kto widział ten wie o co chodzi 8)


To raczej średnie porównanie. Superboom - kilkadziesiąt, coś koło 40 stron może trochę więcej, w tym cześć w czerni i bieli, ponadto lwia część komiksów za friko od polskich twórców, a Mega Marvel? Zawsze ponad 100 stron, Avengersi mieli 130, zawsze full kolor, do tego za wszystko trzeba placić amerykańskiemu wydawcy, moze i nie były to jakieś wielkie sumy, ale mimo wszystko za każdą stronę trzeba było płacić.
ilq vs PDW - Słaby wielbłąd kontratakuje

Anonymous

  • Gość
Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 11, 2003, 12:29:34 pm »
Cytat: "yaro444"
To raczej średnie porównanie

Porównanie było kpiną. Super boom miał 24-32 strony, Torment choćby 128 stron.

Offline yaro444

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 11, 2003, 01:27:46 pm »
W takim razie zwracam honor   :giggle:
ilq vs PDW - Słaby wielbłąd kontratakuje

Offline Rzezbiarz.wg

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 12, 2003, 08:28:18 am »
O ile ja pamietam, jak zobaczylem pierwsze tmsemici w kiosku to bylem zaszokowany cena. Byly o wiele drozsze niz komiksy orbity ukazujace sie w tym samym czasie.
Tak wiec nie powiedzialbym, ze owczesna cena odpowiada obecnym 10 zl.

Offline mykupyku

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 12, 2003, 11:01:43 am »
ale z was staruchy już nawet dobrze nie pamiętacie na ile superman czy batek relatywnie po kieszeniach bił  :)
opyright by mykupyku

Offline Rzezbiarz.wg

Nowy GRACZ/GRACZE????
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 12, 2003, 11:33:32 am »
A może ktos z "wiedzacych" by coś na temat napisał?....

No nie badxcie zgredy, pusccie znów troche farby....

 

anything