Autor Wątek: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?  (Przeczytany 3233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dzidek

Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« dnia: Marzec 06, 2019, 07:26:09 pm »
Słabo to wygląda, że nowy zakłada temat, więc jeśli wkurzyłem tym modów to przepraszam. Niemniej nie znalazłem podobnego wątku.
Sprawa wygląda tak, że niedawno - trafiając na Odrodzenie - wróciłem do komiksów DC. Po pobieżnym zapoznaniu się z tematem dawna miłość odżyła. Jak dawna? Jako dzieciak miałem wszystkie Supki wydane przez TM-SEMIC, trochę Batków i sporo innych pojedynczych zeszytów. Po zakończeniu wydawania w Polsce Supka bodajże w 1998 roku moje zainteresowanie komiksami superbohaterskimi stopniowo malalo, aż ostatecznie zanikło.
Do grudnia 2018 w ogóle nie śledziłem niczego, co związane byłoby z tymi komiksami na rynku polskim. Wiedziałem tyle, że komiksów jest bardzo dużo i że są drogie (choć to oczywiście kwestia subiektywna). No ale jak wspomniałem, przytrafiło mi się Odrodzenie, co uznałem za dobry moment żeby ponownie czytać komiksy DC. W konsekwencji dowiedziałem się o Nowym DC i Deluxe. Napaliłem się jak szczerbaty na suchary i stwierdziłem, że chcę mieć je wszystkie  :lol:  I tak sobie powoli kompletuję swoją kolekcję, żeby kiedyś przystąpić do czytania. Na razie skupiłem się na Odrodzeniu, a także na tych Deluxe i N52, które są już niedostępne w sklepowej dystrybucji.
Pytanie moje jest takie: od czego zacząć czytać, żeby miało to jakiś sens chronologiczny? Albo chociaż, żebym czytając nie zadawał sobie pytania: "WTF?" Czy przed Odrodzeniem należy przeczytać N52? Albo któreś Deluxe (Kryzys? Flashpoint?). Na razie przeczytałem "Drogę do Odrodzenia" i muszę przyznać, że wstępniaka w "Lois i Clark" obczajałem ze trzy razy, a i tak nie bardzo skumałem co to się w tym uniwersum zadziało... Tak więc skoro postanowiłem wrócić do DC, to chciałbym z tego wycisnąć jak najwięcej przyjemności  :smile:  Pomożecie?

Offline Pawelek


Offline Dzidek

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2019, 08:50:14 pm »
Dzięki. Widziałem podobną rozpiskę na innej stronie, zrobioną w poziomie - mało to było dla mnie czytelne. Ta mi bardziej podeszła  :smile:
Co z Deluxe wrzucić na bezbolesny początek? "Kryzys tożsamości" może być czy lepiej coś innego?

Offline surmik

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2019, 08:52:00 pm »
"Kryzys tożsamości" można spokojnie czytać jako niezależną historię.
Pozdrowienia,
Marek

Offline Dzidek

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2019, 09:00:27 pm »
Domyślam się, że "Czerwonego syna" też? A co z Batka na pierwszy ogień? "Ziemia jeden"?

Offline surmik

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2019, 07:19:17 am »
Batka chyba najlepiej zacząć od Trybunału Sów, czyli początku New 52.
Pozdrowienia,
Marek

Offline Dzidek

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2019, 09:15:41 am »
W N52 jest też rok zerowy. To Trybunał Sów czytać przed?

JanT

  • Gość
Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2019, 10:07:02 am »
Można najpierw Rok Zerowy.

Offline Dzidek

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2019, 10:50:37 am »
I to czytać przed Batmanem z Deluxe?

Offline bogow

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2019, 05:16:07 pm »
Batman w DC Deluxe to opowieści w większości niezależne od bieżącego continuum, którym obecnie jest New 52 - Nowe DC / Odrodzenie. Rok Zerowy ma znaczenie dla "Batmana" pisanego przez Snydera, potem Kinga, taki nowy "origin" w tej rzeczywistości.
W DC Deluxe masz m.in. klasyczny "Rok pierwszy" Millera (wielokrotnie wspominany na stronach klubowych zeszytów TM-Semic), historie z początków działalności Batmana - "Świt mrocznego księżyca", "Gotyk", Batman z alternatywnej Ziemi w "Batman Ziemia Jeden". "Mroczne odbicie" to Dick Grayson jako Batman tuż przed Flashpointem.

Offline Dzidek

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2019, 06:08:31 pm »
Dzięki, powoli mi się już klaruje. Dwa pytania:
1. Czy żeby skumać "Mroczne odbicie" powinienem wpierw zapoznać się z jakimś innym tytułem?
2. Co należy przeczytać przed "Kryzysem na nieskończonych ziemiach"?

Offline bogow

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2019, 08:16:23 pm »
1.Ta historia jest na tyle samodzielna, że nie ma takiej potrzeby. Zwłaszcza, że po polsku praktycznie nie wydano niczego co bezpośrednio ten album poprzedza. Dlaczego Grayson został Batmanem? To konsekwencja wydarzeń z "Ostatniego kryzysu" Morrisona i całej reszty jego runu. Dużego wydarzenia łączącego wszystkie Bat-tytuły - "Battle for the Cowl", a następnie Batman Reborn. W momencie publikacji w formie zeszytowej była to część inicjatywy "Batman Incorporated", gdzie idea Batmana osiągnęła zasięg globalny :)
Jednak naprawdę nie przejmuj się tym :)
2. Z "Kryzysu..." wzięło się całe Uniwersum DC, które przedstawiano nam w czasach TM-Semic. To jest początek. Przed "Kryzysem..." były wszystkie Ery: Złota, Srebrna i Brązowa, więc na takie pytanie można by odpowiedzieć, że wszystko prowadziło do "Kryzysu" :)
Tak na serio to z komiksów "przed-kryzysowych" wydanych w PL można zapoznać się z "Kontraktem Judasza" o Teen Titans (tych samych zresztą autorów) z Wielkiej Kolekcji Komiksów DC i ostatnią historią Supermana z "Co się stało z Człowiekiem Jutra?" (WKKDC).

Offline Dzidek

Odp: Powrót do DC po latach - od czego zacząć?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2019, 09:23:41 pm »
Wielkie dzięki, bardzo mi pomogłeś  :)

 

anything