trawa

Autor Wątek: Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!  (Przeczytany 23427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaskier

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 14, 2003, 12:31:17 pm »
ja też grywam w DnD od czassu do czasu i nie mowie że to tylko hack&slash, ale nowym graczom brakuje doświadczenia żeby w rozsądny saposób skompresować, poprawić mechanikę, zeby grało się w miarę płynnie, przyjemnie i żeby nie rzucać za liczbę opuszczonych chałup stojących przy drodze (k3 - w jednej z przygód do DnD , chyba sunless cytadel, albo forge of fury :? )
o to właśnie mi chodziło w poprzednim poście. nikt też przecież młodym graczom nie broni h&S'u bo to bardzo przyjemny okres erpegowej kariery, dobrze by było jednak żeby nawet H&S był płynny w graniu, przyje,mny i zachęcał do daleszego zagłębiania się w świat erpegów

pozdrawiam

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 15, 2003, 06:09:50 am »
Mechanika nie wymaga poprawiania, i wcale nie jest skomplikowana. Większość opini to niestety stereotypy. Mam w drużynie graczkę  :D , która po dwóch sesjach u mnie porzyczyła podręczniki i poprowadziła pokazową sesję w szkole. Była to sesja przypominająca Baldursy, ale potrafiła przyswoić sobie mechanikę. 90% mechaniki jest prosta, problemy mogą się pojawić przy skomplikowanych sytuacjach.
A w ogóle to większość krytykuje D&D a nie dali żadnej alternatywy.

Ponawiam pytanie o inny niż D&D system :

1. Po polsku
2. Popularny na świecie i w Polsce
3. Z dobrą mechaniką
4. Taki który daje gwarancję rozwoju i tego że nie padnie.
5. Dający możliwości wyboru konwencji i miejsc gry.

Czekam na propozycje ?

Offline Hex

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 15, 2003, 07:28:31 am »
Ponawiam pytanie o inny niż D&D system :

1. Po polsku
2. Popularny na świecie i w Polsce
3. Z dobrą mechaniką
4. Taki który daje gwarancję rozwoju i tego że nie padnie.
5. Dający możliwości wyboru konwencji i miejsc gry.

Czekam na propozycje ?[/quote]

CHTULHU to jest coś dla Ciebie ... po polsku, popularny jest, ma niezłą mechanike ( moim zdaniem , bo dobra mechanika to pojęcie względne ), nie padnie a w programie jest Chutulhu made in poland, daje wybór miejsca gry, roku (1890, 1920, 1990) no cos więcej potzrebujesz i to H&S
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline Adam Waśkiewicz

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 15, 2003, 08:52:11 am »
Cytat: "Sony"

Ponawiam pytanie o inny niż D&D system :

1. Po polsku
2. Popularny na świecie i w Polsce
3. Z dobrą mechaniką
4. Taki który daje gwarancję rozwoju i tego że nie padnie.
5. Dający możliwości wyboru konwencji i miejsc gry.

Czekam na propozycje ?


 Neuroshima - oprócz (częściowo) punktu 2 (bo poza Polską na razie nie zdobyła sobie popularności). Punkt 3 jak zawsze pozostake otwarty do dyskusji - mechanika odpowiadająca jednemu graczowi / MG dla drugiego może być kompletnym nieporozumieniem.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 15, 2003, 09:55:44 am »
CHTULHU ? Fajnie ale jakoś nie widzę początkujących graczy w CHTULHU.
Druga sprawa do CHTULHU dla postronnych może przypominać sekciarstwo. CHTULHU wymaga pewnej dojrzałości, młodzi starzem lub/i wiekiem gracze zrobią z CHTULHU Hack&Slash. Lepiej niech Hack&Slash robią w D&D bo łatwiej i ładnie to wychodzi (wiem gram na stereotypach) I następna sprawa o CHTULHU w Polsce jakoś niewiele słychać.

Neuroshima nie jest Fantasy, mogę się mylić ale chodziło o fantasy. I kolejna sprawa większość z grających w NS narzekało na mechanikę, kilka osób to zwykli nie zadowoleni ale kilkudziesięciu znajomych ? I na wszystkich forach na których bywam większość uważa mechanikę NS za niezbyt udaną.

Gdyby Warhammer nie padł polecał bym go, pozostaje D&D - Fantazy. Neuroshima dla fanów klimatów postapokaliptycznych. Ja kupiłem NS ale w nią nie gram i nie prowadzę, kupiłem z czystego partiotyzmu  :D niektóre pomysły wykorzystuję. Inna sprawa że jak po polsku ukaże się D20 MODERN to z darmowymi dodatkami będzie wg. lepszym wyborem od NS. Ale to moje zdanie.

Aby było jasne grywam i prowadzę inne systemy na równi z D&D i Modernem : Warhammer, Mag, Wilkołak, CyberPunk 2020, Gwiezdne Wojny (stara i nowa ed),  ArsMagica, Gasnące Słońca. Legendy 5 Kręgów (klasyczne i na D20), Earthdawn, ShadowRun, Kult, CHTULHU. Sam do RPG wciągnąłem sporo osób, w tym również małoletnich. I z doświadczenia wiem że jednak D&D daje największe możliwości zarówno na początek jak i później. A ci którym się spodoba granie w RPG i tak prędzej czy później weźmie się za inne systemy.

Offline Adam Waśkiewicz

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 15, 2003, 11:24:15 am »
Sony: Chodziło o gracza młodego stażem, niekoniecznie wiekiem. Zgadzam się, że dla młodszych odbiorców Zew Cthulhu (i ogólnie horror jako gatunek) nie jest najlepszym wyborem, ale dojrzałe osoby mogą znakomicie czuć się w tym systemie, nawet jeżeli dopiero zaczynają swoją przygodę z RPG. Szkoda tylko, że jego wspieranie przez polskiego wydawcę stoi (w najlepszym wypadku) pod znakiem zapytania.

 Co do Neuroshimy - bynajmniej nie było zaznaczone, że chodzi o system fantasy. Co do mechaniki tego akurat erpega nie wypowiadam się, bo nie miałem jeszcze okazji przetestować jej w praktyce, ale ja również słyszałem o niej jak najgorsze opinie.

 Dodałbym jeszcze Cyberpunka - wprawdzie nie ukazują się już do niego nowe podręczniki (przynajmniej po polsku), ale zdobycie tych wydanych dotychczas nie nastręcza większych trudności, a mechanikę ma prostą i łatwą w obsłudze.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 15, 2003, 12:31:36 pm »
Niestety celowo nie pisałem o CyberPunku, wyszedłem z założenia że system powinien być wydawany i rozwijany. Talsorian zarzuciło CP2020, w mailu odpisali mi że trwają prace nad CP, ale CP nie jest na liście priorytetów. Czyli nie wiele wynika. Szkoda bo CP jest fajnym systemem. Ja pobrałem do Moderna CY D20, który jest darmowy i prowadzę CP na D20, można też wykorzystując CY D20 prowadzić ShadowRuna. Gram i prowadzę  też starego CP 2020. Z czystego lenistwa coraz częściej wykorzystuje duet D&D / D20 MODERN. W końcu mechanika jest prawie identyczna, a ilość dodatków powoduje że każdy znajdzie coś dla siebie. I to właśnie powoduje atrakcyjność D&D.

Brak wsparcia i przyszłości w Polsce powoduje że na dobrą sprawę nie mamy wyboru : D&D lub Neuroshima. Jak nie zależy nam na języku polskim to nie mamy o czym dyskutować. Na zachodzie kupimy wszystko.

W Neuroshimę zagrałem parę razy i mechanika mnie zniesmaczyła. Grać w NS nie zamierzam przynajmniej na oryginalnej mechanice. Wielu twierdzi że jest w niej za dużo 20-tek a konkretnie o dwie za dużo, jedna by wystarczyła. Podstawową zaletą Neuoroshimy jest cena.

I znowu wracamy do pytania :

W CO CHCEMY GRAĆ ?

Jak dostaniemy odpowiedź to będzie można się  zastanowić.

Offline Hex

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 16, 2003, 12:54:12 pm »
jeśli chodzi o Cthulhu to możesz mieć racje choc moja trzecia sesja z dwoma nowymi graczami była własnie w Cthlhu ... no ale mieli 18 i 21 lat ... wiec. Obecnie jesli chodzi o rozwijajace sie systemy w polsce to mamy ,moim zdaniem : L5K (walkiria), Neoroshima (walkiria) i D&D (Isa). Młodych graczy tylko D&D przyciaga bo tylko o tym słychać (Baldors Gate, Never Winter Night i te inne) jeśli znacie tylko te gry i własnie wchodzicie w RPG w co zagracie w jakies tam NS czy D&D z tą wiedzą chba każdywybierze D&D. Dobry system jak na początek też się zgadzam tylko że ja np. zaczynałem od EarthDawn ...

Osobiście myśle że to odnas zależy jaki RPG sie rozwija bo jesli nikt nie będzie kupować D&D to walkiria pójdzie wyżej i po za tym chyba i tak sie wzieła ( ma na raz L5K i NS i coś słyszałem o  nowym nadruku 7th seal choć nie wiem czy to tylko plotka)

Odpowiedź na pytanie w co chcemy grać jest jedna i prosta:

W to co dają / produkuja

nie mamy innego wyboru ... szczególnie młodzi gracze ... to jest problem !!
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 16, 2003, 01:59:53 pm »
Jeśli chodzi o L5K to już drugi zryw, nie chciał bym aby się skończyło jak za pierwszym razem. Na Drogę Kraba czekamy już ile ?
Legendy też moim zdaniem są raczej dla bardziej ambitnych garczy. W L5K podstawę stanowi zachowanie graczy, honor, etykieta - wielu uważa że Legendy są "za sztywne" w Legendy trzeba się wczuć w klimat. Dla początkujących może to być trudne. Sam widziałem na konwentach jak początkujący zamieniali L5K w nie wiadomo co. Chodzenie i cięcie kataną na prawo i lewo z filmowymi cytatami (die mata Faka itp.).
Earthdawn w czasach aktywności MAG'a był dobry ale teraz ?

Offline Krzysztof Sarnecki

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 19, 2003, 03:13:38 pm »
Dungeons & Dragons 3 edition rulez!!!!!!!!!!!!!!łdnie zrobiony i opracowany świat, dopracowana magia i potworki i przejrzyste tworzenie postaci!!!!

Offline Hex

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 20, 2003, 03:12:34 pm »
To nie może być prawda że każdy począkujący gracz może grać tylko w D&D bo to gra która się rozwija i nie jest wymagajaca ... nie chce w to uwierzyć ... przecież musi być coś innego !!! ... starczy dobrze sprawdzić np. WOD cały śwait jwst dobry a cyba (bez obrzy) ale Wampir nie jest zbyt wymagający ... jak dla początkujących co ??
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline High Elf

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 20, 2003, 03:21:30 pm »
CTUHLU? Hmm... Większość graczy nawet nie wie jak się to wymawia. A Neuroshima nie jest tak stabilna i popularna jak DnD.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Oski86

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 20, 2003, 03:27:00 pm »
Pod względem mechaniki najlepszym z  systemów na rynku wydaje mi się D&D. Jednak jakoś nie pasuje mi klimat tej gry.... taki za bardzo bajkowy jakiś.
Natomiast klimat..... hmmm tutaj najlepsza wydaje mi się Neuroshima.
e are all gonna die anyway...

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 21, 2003, 08:05:49 am »
Świat Mroku (WOD) NIE jest dla początkujących. Wampir i reszta wymaga dojrzałości, najważniejszy jest klimat, dużą rolę odgrywa StoryTelling, podejście psychologiczne, dylematy bestia vs człowieczeństwo. Rzadko można spotkać początkującego MG i drużynę która nie zamieni Wampira w Hack&Slash. Wampir też został odsunięty na dalszy plan, ISA się przymierza do wydania czegoś do Wampa pod koniec 2004 r a i to są wstępne plany. Cała moc przerobowa ISY poszła na D&D - tak powiedział G. Szulc. Prędzej zostanie wydany RavenLoft (też D&D) niż WOD. Dla początkujących potrzebny jest system, który się dynamicznie rozwija, popujarny, jest po polsku i nie padnie jak większość. Na placu boju wostały tylko D&D i Neuroshima. WOD, Zew na początek odradzam, zbyt często gra początkujących przypominała skrzyżowanie MortalCombat z Buffy Postrach Wampirów. A nie oto chodzi. Jak się wyrobią, to sami sięgną po inne systemy.

Offline Hex

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 24, 2003, 10:00:59 am »
nie wiem ... bo co Neuro nie jestem zbyt przekonany ... rosty powd :zrób mi z tego H&S' jeśli za 3 gambole masz jeden nabój . Ja zdrużyną pracowaliśmy pół godziny na tym jak zabic 3 motocyklistów be zużycia naboj (lub z najmniejszą ilością naboj) ... dość trudno przy okazji masz stach przed mutasami, robotam i choroby !!! Chyba trudno ,.. :) a szkoda bo to dobry sysem .. a nie mam nic do D&D ale ten system moim zdaniem nie jest najlepszym system choć musze przyznac że gdy zaczynasz grać to nie masz innego wyjścia ... :(
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"