Autor Wątek: Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!  (Przeczytany 23762 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacoslaw

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 11, 2003, 03:48:08 pm »
Co do D&D to nie jestem pewien czy to dobry wybór zasady sa troche zawiłe najlepiej Warhammer albo Wiedżmin (lepiej Warhammer )
Zasady są łatwe do przyswojenia świat jest barwny i interesujący (wspaniała pożywka dla wyobrażni )

Offline Regis Vovin

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 12, 2003, 10:13:07 am »
Wg. mnie na początek najlepsze jest D&D. Mechanika jest bardzo łatwa (przynajmniej na krótszą metę, a potem w trakcie granie zrozumie się szczegóły) aczkolwiek moim zdaniem dość nielogiczna (hapeki!). Poza tym świat jest raczej znany ze względu na crPg typu Baldur's Gate i reszta zgrai.
emo ante mortem beatus

Offline Boodzik

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 12, 2003, 10:25:04 am »
W sumie nie ma znaczenia, od jakiego systemu się zacznie. Wszelkie aspekty mechaniki, nawet najtrudniejszej, z czasem się opanuje. Ja zacząłem od Gasnących Słońc, bo odpowiadał mi ich klimat (zawsze byłem mianiakiem SW i innych SF). Potem przerzuciłem się na DeadLands. Przy wyborze pierwszego systemu trzeba kierować sie realiami, w których chcemy grać/prowadzić, a nie stopniem komplikacji mechaniki.
Jeżeli polecacie początkującemu systemy z jak najprostrzą mechaniką, to czemu nie zaproponujecie mu Amberu?
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline Kamlot

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 12, 2003, 01:10:54 pm »
No ja musze powiedziec ze gralem dosc duzo w Warhamera i bardzo mi sie podobal. Mozliwe ze swiat poprostu mi podpasowal, bo moim zdaniem tez to ma znaczenie. Gralem tez troche ale mniej w Wampira i tez bylo good. Probowalem tez karcianki L5K ale nie zaczailem tego systemu :P ale kumpel bardzo sobie go chwali :D
Debil nie wie ze jest debil, a madry to wie"

Offline Elverth

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2003, 01:21:30 pm »
Cytuj
Wg. mnie na początek najlepsze jest D&D

Nie zgodze się z tym, popierwsze jest to trudny system w prowadzeniu po drugie ogranicza się on do rzutów kostką, ale świat natomiast jest fantastyczny. Co do zasad nie są najtrudniejsze
Peace, not War"

Offline Boodzik

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2003, 01:40:16 pm »
Cytat: "Elverth"
ale świat natomiast jest fantastyczny. Co do zasad nie są najtrudniejsze


Do dedeków jest wiele swiatów. Są bardzo fajne (planescape; Ravenloft) jak i całkowicie kiczowate (np. Grayhawk).
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline bukwa

Greyhawk
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 13, 2003, 09:11:07 am »
Cytat: "Boodzik"
Do dedeków jest wiele swiatów. Są bardzo fajne (planescape; Ravenloft) jak i całkowicie kiczowate (np. Grayhawk).

Czy móglbyś podać przykłady na kicz w Greyhawku? Wskazujące - jeśli łaska - na kicz incydentalny, jak również dowodzące złego smaku w świecie jako całości.
 http://www.dnd.pl | Polska strona Dungeons & Dragons i d20
| http://www.dnd.rpg.pl | Polskie forum Dungeons & Dragons i d20
| bukwa@dnd.pl | bukwa

Offline Hex

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 13, 2003, 12:28:33 pm »
Ja zaczełem od Earthdawn i było całkiem nieźle musze przyznać z reszta kazdy RPG jest dobry na poczatek
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 13, 2003, 01:50:13 pm »
Generalnie polecał bym D&D :
Ma zalety w postaci : Jest po polsku, napewno nie padnie jak Warhammer czy WOD i będzie wydawany. Jest cała masa światów, i łatwo można wymyślić swój własny. Sporo innych gier zostało wydanych jako dodatki do D&D (Legendy 5 Kręgów) lub na mechanice D&D - D20. (Mechwarrior, Gwiezdne Wojny, Zew C. ) Jest też bardzo popularny więc zawsze ktoś się znajdzie kto pomoże w problemach. Wada to kasa a konkretnie fakt że do grania trzeba kupić parę książek. Doświadczonym  MG wystarczy jedna ale początkujący powinien mieć aż 4 - trzy podstawowe i opis świata.
W chodząc w D&D raczej mamy pewny dalszy rozwój systemu, nie spotka nas los Warhammera.

Offline Elverth

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 13, 2003, 02:20:50 pm »
Ja tam zaczynałem od warhammera i nadal jest to jeden z moich ulubionych systemów. Na początek nadaje się też wiedzmin ma całkiem proste zasady oczywiscie wszystko po polsku. D&D  osobiscie nie lubie może trafiałem na kiepskich mistrzów gry ale gra polegała na rzutach kostką.
Peace, not War"

Offline Elverth

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 13, 2003, 02:29:43 pm »
Możesz też zacząć od najprostrzych store tealingów . Wg. mnie można bardzo fajnie pograć, jeśli mamy dobrego MG i gramy w maks 3 osoby. Czasami możemy wesprzeć jakąś przygode jedną kostką i odczasu do czasu spisać przedmioty.  Grajc w store tealinga niezawracamy sobie głowy zasadami ani wieloma rzutami kostką. Według mnie jest to fajowa gra. Co wy na ten temat sądzicie???
Peace, not War"

Offline Boodzik

Re: Greyhawk
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 13, 2003, 02:48:34 pm »
Cytat: "bukwa"

Czy móglbyś podać przykłady na kicz w Greyhawku? Wskazujące - jeśli łaska - na kicz incydentalny, jak również dowodzące złego smaku w świecie jako całości.


Użyłem nieodpowiedniego słowa. Chodzilo mi o to, że w Grayhawku widać "starość" systemu. Niektóre rozwiązania były dobre w czasach D&D 1st ed, ale teraz są już przerzytkiem. Od siebie dodam, że jedyny świat jaki mnie przyciągnął w d20 to ten opisany w d20 Modern.
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline bukwa

Re: Greyhawk
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 13, 2003, 03:19:22 pm »
Cytat: "Boodzik"
Użyłem nieodpowiedniego słowa. Chodzilo mi o to, że w Grayhawku widać "starość" systemu. Niektóre rozwiązania były dobre w czasach D&D 1st ed, ale teraz są już przerzytkiem.

Greyhawk to klasyczny, średniomagiczny świat fantasy. Był przez lata rozwijany i dorobił się skomplikowanej polityki, geografii i mnóstwa bardzo ciekawych okazji do przygód. W świecie Greyhawk po raz pierwszy wprowadzono na tak dużą skalę (osobny boxed set) możliwość grania w mieście pełnym intryg, przez świat przetaczały się wojny i kataklizmy, a bohaterowie mogli stawiać czoła heroicznym wyzwaniom.

Ten świat nie jest przeżytkiem - ma swój klimat: mnóstwo odcieni szarości, dobrze rozpoznawalnych bohaterów, tętni od różnorodnych konfliktów i ma rzeszę oddanych fanów. Zainteresowanym polecam stronę: http://www.canonfire.com.

A wracając do tematu: zaletą mechaniki d20 jest to, że po nauczeniu się podstawowych zasad można łatwo odnaleźć się w różnych wydawanych na tym silniku konwencjach. Nie należy jednak zapominać, że d20 niejedno ma oblicze: do wielu settingów powstają kolejne jego mutacje, co nie zmienia faktu, że znając jedną, łatwą przesiąść się na drugą.

Warto podkreślić to, o czym pisał Sony: d20 to system z przyszłością. Marketing Wizardsów nie pozwoli mu szybko zginąć. ;-)
A sam silnik - biorąc pod uwagę różne etapy jego historycznego rozwoju (czyli pierwociny w pierwszej edycji D&D) - jest już na rynku od ponad 20 lat. :-)
 http://www.dnd.pl | Polska strona Dungeons & Dragons i d20
| http://www.dnd.rpg.pl | Polskie forum Dungeons & Dragons i d20
| bukwa@dnd.pl | bukwa

Offline Jaskier

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 14, 2003, 01:30:22 am »
Cytuj
A dla mnie nie. Wolę troche inne klimaty. Wiedźmin RPG ma jak dla mnie "dziwną" mechanikę i w podręczniku zbyt czesto akcentuje się, że storytelling jest jedynym słusznym sposobem gry (czywżby White Wolf komuś zapłacił )
Jeśli chodzi o systemy dla początkującego to polecam GSy, WFRP albo CP2020

a kto powiedział, że nowi gracze muszą zawsze zaczynać od turlactwa (jak my wszystcy :D ), należy im się chyba możliwośc wyboru, i tak prędzej pczy później większość przechodzi do storytellingu, więc czemu nie zacząć tej przygody od końca? Nie zrozumcie mnieźle, nie jestem jakimś tam fanatykiem storytellingu, a raczej pośredniej pomiędzy nim a turllactwem formy (w Wiedzmina zresztą nie gram, ale po jego lekturze jestem przekonany że dla każdego początkującego ten system będzie pomocny, a już nappewno nie szkodliwy). A oprócz tego aż wzdrugam się na samą myśl o rzucaniu wszystkich nowych graczy w łapy D&D :? , bo wbrew pozorom nie wydaje mi się żeby ten system był dobry dla początkujących graczy w Polsce (w USA może tak, bo tam odmóżdzanie jest standardowym etapem edukacji :P ). ten system nie składnia do myślenia, ma koszmarnie zbudowaną mechanikę z mnustwem durnych szczegulików, a świrzy gracz z reguły nie ma odwagi na daleko idące zmiany wsettingu, a bez takowych D&D nie nadaje sięIMO do normalnego grania. Już o niebo lepsze są tu warhammer, earthdown (cp nie lubie, GS nie gtrałem :) ), czy właśnie wiedzmin, ALE NA BOGÓW, NIE DnD!!!!!!

Offline Sony

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 14, 2003, 06:30:58 am »
Pytanie dotyczyło "JAKI SYSTEM NA POCZĄTEK ? Więc proszę bez osobistych i górnolotnych opini. System musi być po polsku, mieć sensowną mechnikę, być popularny, mieć perspektywy rozwoju i nadawać się dla początkujących graczy. Czy jakiś inny po za D&D te warunki spełnia ? Wg mnie nie. Ja wiem że młodzi gracze kupią podręczniki podstawowe i przygody ale od czegoś trzeba zacząć. I tak pewnie grali w gry na kompie (Morrowind, Ghotic, Baldursy, Diablo) przygody firmowe są w podobnym klimacie.

Ja radzę kupić na początek :

1. PODRĘCZNIK GRACZA
2. PRZEWODNIK MISTRZA PODZIEMI
3. KSIĘGĘ POTWORÓW
4. Ze dwie firmowe przygody.

Pograć w klasycze zwiedzanie podziemi, z czasem przyjdzie pora na ambitniejsze przygody i inne systemy.

A kto twierdzi że tylko D&D system turlany ? Tak samo turlany jak wszystkie inne. Zgoda AMBER nie jest turlany - jest bez kostkowy.
I mała uwaga sporo osób na forum przypomina stare baby dewotki -

"RPG to sekta i sataniści" a "D&D to Hack& Slash, turlactwo i łażenie po podziemiach"

Już nie raz pisałem ale napisze jeszcze raz :

NIE MYLIĆ MECHANIKI Z PROWADZENIEM. WSZYSTKO ZALEŻY OD MISTRZA GRY. MOJE PIERWSZE SESJE W MAGA 8 LAT TEMU TEŻ PRZYPOMINAŁY HACK & SLASH. I większośc z nas też tak zaczynała.

D&D można prowadzić w story telingu, ja staram się prowadzić narracyjnie a w krytycznych momentach (walka, ważne testy) używam kostek. Generalnie w wychwalanym Warhamerze jest taka sama doza turlactwa.

 

anything