Autor Wątek: Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!  (Przeczytany 23765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« dnia: Październik 01, 2003, 09:45:03 am »
Witam. Jaki system RPG jest najlepszy i najpopularniejszy???
Jestem zielony w tych sprawach a bardzo bym chcial sprobowac jakiegos RPG.Moze bym sie wciagnol.Pozdrawiam

Offline Adam Waśkiewicz

Re: Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2003, 11:24:47 am »
Cytat: "Marcin"
Witam. Jaki system RPG jest najlepszy i najpopularniejszy???


 To zależy od tego, jakie klimaty najbardziej Ci odpowiadają. Jeżeli lubisz heroiczne fantasy, to na pewno polecałbym D&D lub Earthdawna, jeżeli fantasy nieco mniej heroiczne - Warhammera. Jeżeli lubisz klimaty postapokaliptyczne - Piekło na Ziemi albo Neuroshimę, jeżeli horror - Zew Cthulhu albo któryś z systemów Świata Mroku. Jeżeli lubisz SF, to jedynym polskojęzycznym systemem są Gasnące Słońca, ale gony polecenia jest także Cyberpunk, choć to system nie do końca klasyczny SF.

 Na pytanie który system jest najlepszy nie odpowiem, bo to kwestia indywidualnych preferencji i gustu, i tutaj na dobrą sprawę nie da rady udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast najpopularniejsze bez wątpienia są: D&D i Warhammer (fantasy), Cyberpunk (cyberpunk / SF), Zew Cthulhu i Wampir (horror).

 Najlepiej przed dokonaniem wyboru zapoznaj się z recenzjami podręczników do tych systemów, które uda Ci znaleźć się na sieci, poczynając oczywiście od Nowej Gildii RPG.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Boodzik

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2003, 02:24:56 pm »
No i oczywiście moje ukochane DeadLands, czyli maksymalnie zakręcony Dziki (Dziwny) Zachód. Jak nie Coltem go to magią! :)
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline Baldwin

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2003, 07:41:13 pm »
Wg mnie na początek najlepszy jest Warhammer.Prosty i przejzysty.Poza tym jego zasady są jakby przestrzalowy przez wszystkie ważniejsze systemy RPG, co ułatwia w przyszłosci rozszerzenie zakresu swoich blizszych zainteresowań na inne systemy.

Offline Adam Waśkiewicz

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2003, 08:49:19 am »
Cytat: "Baldwin"
Wg mnie na początek najlepszy jest Warhammer.Prosty i przejzysty.Poza tym jego zasady są jakby przestrzalowy przez wszystkie ważniejsze systemy RPG, co ułatwia w przyszłosci rozszerzenie zakresu swoich blizszych zainteresowań na inne systemy.


 Jedną z kwestii, jakimi należałoby kierować się przy wyborze systemu jest jego dostępność i zaplecze - Warhammer jest w tej chwili dostępny jedynie na rynku antykwarycznym, ponadto nie ukazują się do niego żadne nowe suplementy (przynajmniej po polsku), dlatego osobie zainteresowanej jakimś systemem fantasy polecałbym raczej D&D.

Cytat: "Boodzik"
No i oczywiście moje ukochane DeadLands, czyli maksymalnie zakręcony Dziki (Dziwny) Zachód. Jak nie Coltem go to magią!


 Deadlandów czy to zwykłych, czy Piekła na Ziemi raczej nie polecałbym początkującym graczom z uwagi na dość specyficzną i niezbyt łatwą w obsłudze mechanikę. Jezeli chodzi o mechaniczną stronę, to osobom zaczynającym swoją podróż po krainie erpegów polecałbym Dungeons & Dragons, Cyberpunka, i Zew Cthulhu, zależnie od preferowanego gatunku i klimatu.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Hex

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2003, 12:58:50 pm »
Ajeśli lubisz systemy z wojownikami magami i honorem to gorąco polecam L5K (legenda 5 kręgów)
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline High Elf

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2003, 03:02:00 pm »
D&D rulez! Niestety WFRP jest mało dostępny a reszta to postapokaliptyka której nie lubię lub mało popularne systemy (trudno znaleźć graczy. A zresztą D&D jest super.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Boodzik

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2003, 07:29:06 pm »
Cytat: "High Elf"
D&D rulez! Niestety WFRP jest mało dostępny a reszta to postapokaliptyka której nie lubię lub mało popularne systemy (trudno znaleźć graczy. A zresztą D&D jest super.


Mnie tma ddeki i powrót do korzeni specjalnie nie zachwyca. Sugerujesz, że cały polski rynek RPG poza WFRP i DnD do postapoakaliptyka? Z tego co wiem, systemów postapokaliptycznych mamy cale 2. Mało popularne systemy? Nie wiem której części Wawy mieszkasz, ale ja graczy na DL znalazlem bez większego problemu. Z GSami było podobnie. Poszukaj w Bastionie.
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline High Elf

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2003, 01:40:46 pm »
OK. Tylko, że ja mówiłem o bardzo popularnych systemach... A tu DnD, Dl, WFRPi ew. Wieśmin rządzą. Być może jeszcze Wampir. Ale naprawdę w jaki system najwięcej ludzie grają? No raczej nie w Deadlands. Tylko w... DND! To o co chodzi? Do Dnd najłatwiej znaleźć graczy.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Jaskier

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 10, 2003, 12:07:21 am »
Ja tam po lekturze Wiedzmina: Gry wyobraźni uważam że to właśnie ten system jest najlepszy do nauki gry - jeśli lubisz Sapkowskiego to wal jak w dym!

Offline High Elf

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 10, 2003, 05:05:14 pm »
Taa... Wieśmin jest fajny.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Boodzik

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 10, 2003, 08:06:37 pm »
A dla mnie nie. Wolę troche inne klimaty. Wiedźmin RPG ma jak dla mnie "dziwną" mechanikę i w podręczniku zbyt czesto akcentuje się, że storytelling jest jedynym słusznym sposobem gry (czywżby White Wolf komuś zapłacił ;))
Jeśli chodzi o systemy dla początkującego to polecam GSy, WFRP albo CP2020
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline Dycu

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 10, 2003, 11:06:35 pm »
A ja wbrew wszystkiemu i tak będę polecał Earthdawna. Choć system może nie należy do najłatwiejszych, to napewno jest to przodujący w tej chwili system Fantasy w Polsce (nie liczę D&D 3ED bo to w sumie system najbardziej popularny za oceanem).

Offline Boodzik

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 11, 2003, 10:08:11 am »
No, Earthdown jest fajny. Mechanika troche dziwna, ale swiat genialny. Tylko jak dla mnie nieco źle dobrali talenty Fechmistrzowi.
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline Dycu

Jaki system jest najlepszy??? jestem zielony!
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2003, 10:15:24 am »
Cytat: "Boodzik"
No, Earthdown jest fajny. Mechanika troche dziwna, ale swiat genialny. Tylko jak dla mnie nieco źle dobrali talenty Fechmistrzowi.


Niezgodności i małe błędy zdarzają się w każdym systemie. Fakt, że miechanika troszkę skomplikowana, ale za świat należy się 6-stka.

 

anything