Autor Wątek: WYŁĄCZENIE REJESTRACJI | WYŁĄCZENIE FORUM  (Przeczytany 10432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gabriel

• Administrator
  • Szafarz bracki
  • *
  • BOFH
    • http://portal.gildia.pl
Odp: WYŁĄCZENIE REJESTRACJI | WYŁĄCZENIE FORUM
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 26, 2018, 02:30:33 pm »
Gabrielu, popraw mnie jeśli się mylę.

Forum zapewne nie znajduje się na dysku komputera stojącego w Gildii, tylko jest na jakimś zewnętrznym serwerze z forami. Zapewne jego naturalny adres to fora.firma.com/gildia/ czy coś takiego. Dodatkowo jest zaparkowana domena forum.gildia.pl, która maskuje adres naturalny.

Wszystkie serwisy gildia.pl są utrzymywane na serwerach dedykowanych. Nie jest to żaden hosting z dostępnymi gotowcami, tylko od początku (a dokładniej od 2001 roku) do końca autorska praca moja i wielu innych osób.

Jeśli się nie mylę, to teoretycznie istnieje możliwość opłacenia serwera u firmy hostującej np. poprzez zbiórkę pieniędzy od użytkowników i przedłużenie jego działalności. Można by wtedy używać adresu naturalnego albo znaleźć inną domenę i ją zaparkować (np. forumkomiksowe.pl), podmienić logotypy i forum mogłoby dalej działać. To samo forum, z tę samą zawartością, tylko pod inną nazwą.

Oczywiście wymagałoby to minimalnej pomocy ze strony sklepu - przekazania danych firmy hostingowej, ew. zmiany danych administratora głównego, ale nie tworzy to żadnych kosztów dla sklepu. Po prostu - zamiast usunąć usługę pozwolą innym prowadzić ją dalej.

Niestety ponownie tutaj się mylisz. Forum jest własnością Prószyński Media sp. z o.o. (właściciela Gildia.pl). Ze względów chociażby prawnych, nie ma możliwości przeniesienia całej bazy do innego tworu, tym bardziej jeżeli miał by to być twór bez "osobowości prawnej". A nawet gdyby, nie sądzę, aby komukolwiek chciało się takich rzeczy dokonywać. Takie jest chociażby pokłosie panującego nam od niedawna RODO. Poza tym forum zawiera też informacje, do których nie mają dostępu zwykli użytkownicy forum. Kolejny powód, dla którego raczej nikomu nie będzie chciało się w to zabawiać.

Oczywiście może też być tak, że sklep powie "nic nikomu nie damy, my jesteśmy właścicielami i forum sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia."

Tu się nie wypowiadam, nie jestem PRem portalu, tylko jego administratorem... jeszcze :).

Ja ze swojej strony tak jak obiecałem mogę jedynie próbować (z czasem, powtórzę) uzyskać oficjalne stanowisko i wyjaśnienie właścicieli, oraz próbować zawalczyć o samo pozostawienie forum w formie archiwum, aby było nadal dostępne w sieci (już bez interakcji).
Rafał "Gabriel" Świątkowski (gabriel@gildia.pl),
Administrator portalu "Gildia.pl" (http://portal.gildia.pl).

Offline Gabriel

• Administrator
  • Szafarz bracki
  • *
  • BOFH
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 26, 2018, 02:34:28 pm »
1. Decyzja o wyłączeniu forum 1.05.2019 jest definitywna?
2. Forum zostanie zarchiwizowane czy wszystko zostanie usunięte i przepadnie?

1. Niestety tak
2. Tej informacji jeszcze nie posiadam.

Offline jeanvanhamme

• Starszy Mistrz
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 26, 2018, 02:51:22 pm »
Teraz już wiem, skąd tylu ludzi protestuje pod Sejmem.

Mogę się tylko domyślać, ale to chyba pewne, że Gildii finansowo coś się nie zgadza, skoro przy boomie komiksowym się kurczą. Wiem, wiem, dyskonty i inne niszczą rynek. Pewnie tak, ale mam pewne wrażenie, że pycha pana Szota z FKW 2017 kroczyła już wtedy. "Mamy 20% rynku", "Rynek się ustabilizował", "Layout Gildii jest świetny". No cóż, rynek rośnie, wszyscy rosną, a Gildia niet.

Offline Mruk

• Nosiciel Wody
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 26, 2018, 02:54:06 pm »
Ze względów chociażby prawnych, nie ma możliwości przeniesienia całej bazy do innego tworu, tym bardziej jeżeli miał by to być twór bez "osobowości prawnej".

Gabriel, dzięki za wyjaśnienia.

Nie chodziło mi o przenoszenie bazy, tylko o jej istnienie w obecnej postaci, ale być może pod inną domeną, jeśli działanie jako "forum.gildia.pl" stanowi jakikolwiek problem.

Nie mam pojęcia, czy "są utrzymywane na serwerach dedykowanych" oznacza, że serwer ten stoi w biurze Gildii, czy jest w chmurze i hosting trzeba jednak opłacić. Jeśli na kompie w biurze, który stoi i jeść nie woła, jeśli sklep płaci za domenę (bo bez niej nie mógłby działać) to ja już nie wiem, o jakie koszty może chodzić. Wygląda na to, że można by po prostu zostawić forum tak jak jest, nie zmieniając, nie płacąc ani złotówki.  Jeśli w biurze Gildii ten serwer przeszkadza, można przenieść go w inne miejsce. Jedyny koszt, jaki mi przychodzi do głowy, to żeby w przypadku jakiejś awarii Gabriel czy inny fachowiec naprawił serwer. I na to moglibyśmy się zrzucać.

Więc jaki jest naprawdę powód zamknięcia forum? Ktoś ma takie widzimisię? Ktoś komuś nadepnął na odcisk?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2018, 02:59:57 pm wysłana przez Mruk »

Offline Murazor

• Stolnik bracki
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 26, 2018, 03:08:47 pm »
RODO zmusza teraz do tworzenia stanowisk specjalistow do ochrony danych, tzeba zwiekszyc zabezpieczenia danych itd. Moze to sa wysokie koszty przy duzej bazie uzytkownikow?

Offline hааel

• Stolnik bracki
  • To nie był prawdziwy socjalizm
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 26, 2018, 03:11:22 pm »
Dałoby radę ten serwer wynieść nocą?
cywilizowany wątek z kulturalną dyskusją

https://discordapp.com/channels/490241410151481365/513728819526500388

szanujemy papieża

Offline kas1

• Stolnik bracki
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 26, 2018, 03:19:57 pm »
RODO zmusza teraz do tworzenia stanowisk specjalistow do ochrony danych, tzeba zwiekszyc zabezpieczenia danych itd. Moze to sa wysokie koszty przy duzej bazie uzytkownikow?

Nie sądzę. Inspektora Ochrony Danych Osobowych należy powołać do końca lipca. Ofert na rynku jest bez liku a może to być także pracownik, więc w zasadzie załatwiasz to bezkosztowo. Mitem jest także to, że teraz trzeba stosować jakieś super zabezpieczenia. Je trzeba było stosować zawsze, tylko kary były niższe i nie było obowiązku informacyjnego o tym, że przetwarzasz dane. Gdyby w tym był problem, to wtyczka byłaby wyciągnięta już w czerwcu.

Offline Antari

• Szafarz bracki
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 26, 2018, 04:59:00 pm »
RODO w ogóle nie ma tu zastosowania jeżeli chodzi o forum bo nie ma ono żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą sklepu. Konta na forum i sklepie nie są współdzielone z tego co się orientuję. Dane osobowe na forum są przetwarzane do użytku prywatnego, na forum nie są świadczone żadne usługi ani nie jest prowadzona sprzedaż. Rozumiem punkt widzenia właściciela, nie każdemu chce się prowadzić taką inicjatywę tyle lat. Ale brak chęci przekazania zawartości w ręce wieloletnich fanów (bo tak jest jak mniemam) nie wynika z obowiązku prawnego tylko kaprysu. Rejestrując się na tym forum myślałem, że to twór nie do ruszenia (15-16 lat na rynku?) ale jak widać nic nie trwa wiecznie. Takie jest życie.
Wyłączenie rejestracji spowoduje, że ruch tutaj szybko spadnie, a to przełoży się na mniejsze wsparcie portfelem w kwestii wsparcia finansowego. Nie pozostaje nim innego jak przejście na inny portal, i to nie w maju 19' tylko dziś. 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2018, 05:02:53 pm wysłana przez Antari »

Offline Joneleth

• Radca bracki
  • Szlag mnie trafia, ergo sum.
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 26, 2018, 07:53:26 pm »
Dałoby radę ten serwer wynieść nocą?

Gdybyś był prawdziwym informatykiem, to byś zhackował forum i sam je przeniósł na inny serwer.

Ale nie jesteś i przez Ciebie forum zostanie zlikwidowane.
CADE: [...] There shall be no money; all shall eat and drink on my score, and I will apparel them all in one livery, that they may agree like brothers and worship me their lord.
DICK: The first thing we do, let's kill all the lawyers.

Offline Pawel.M

• Młodszy Czeladnik
    • seczytam
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 26, 2018, 09:14:02 pm »
Więc jaki jest naprawdę powód zamknięcia forum? Ktoś ma takie widzimisię? Ktoś komuś nadepnął na odcisk?
Mam wrażenie, że Gildii spada i zaczęły ich boleć takie wątki, jak gdzie kupować komiksy, promocje itp.A także wątki wydawców, którzy nie chcą z Gildią współpracować, jak Krakers.
seczytam.blogspot.com

Offline hans

• Pisarz bracki
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 26, 2018, 10:13:38 pm »
Mam wrażenie, że Gildii spada i zaczęły ich boleć takie wątki, jak gdzie kupować komiksy, promocje itp.A także wątki wydawców, którzy nie chcą z Gildią współpracować, jak Krakers.

Poważnie wierzysz, że ktoś z korporacji (Prószyński i s-ka, prawda?) prowadzącej sklep internetowy zagląda na forum i czyta poszczególne wątki? :D

Offline gobender

• Szafarz bracki
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 27, 2018, 06:32:20 am »
Jeśli nawet, to bezcenna baza informacji "kto, co i gdzie kupuje", bez grosza wydanego na badania rynku ;)

Offline hans

• Pisarz bracki
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 27, 2018, 06:39:09 am »
Nie ma nic za darmo. Osobie analizującej forumowe kłótnie też trzeba zapłacić :)

Offline hааel

• Stolnik bracki
  • To nie był prawdziwy socjalizm
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 27, 2018, 01:34:42 pm »
Nie ma nic za darmo. Osobie analizującej forumowe kłótnie też trzeba zapłacić :)

Ja mogę poanalizować za darmo.
cywilizowany wątek z kulturalną dyskusją

https://discordapp.com/channels/490241410151481365/513728819526500388

szanujemy papieża

Offline Gabriel

• Administrator
  • Szafarz bracki
  • *
  • BOFH
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 27, 2018, 01:53:42 pm »
Ja mogę poanalizować za darmo.

Tego nie przekażę dalej, bo każą mi zamykać natychmiast :P