trawa

Autor Wątek: Taxidermia  (Przeczytany 4579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Twoja Trzustka

Taxidermia
« dnia: Styczeń 08, 2008, 10:16:56 pm »
Taxidermia - przesłanie może i było... Emocji nie wywołało żadnych, prócz lekkiego obrzydzenia naturalistycznymi scenami od czasu do czasu i dreszczy pt. "o mój boże, jakby to musiało boleć jakby mu się teraz drzazga wbiła..."

Co mi sie podobało - Końcowa scena wypychania się, oraz to, jak później ciało wystawione jest w pozie kontrapostu niby grecka rzeźba.

Niestety dla mnie to za mało, a dosadne sceny w stylu "dokładnie pokażemy jak się rzyga" mnie nie kręcą.

Można obejrzeć z ciekawości, jeżeli jest się zapalonym poszukiwaczem głębi niskobudżetowych filmów.
Podpisy są wyświetlane na dole każdej normalnej i prywatnej wiadomości. W podpisie może być użyty kod BBC, jak i uśmieszki.

Offline deckard

Taxidermia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2008, 12:37:38 pm »
no cóż może kiedyś zrozumiesz Taxidermię.

Bóg wybacza. Ja nie.

Offline Twoja Trzustka

Taxidermia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2008, 04:56:00 pm »
Cytat: "deckard"
no cóż może kiedyś zrozumiesz Taxidermię.



Napisałam, że rozumiem iż miało to swoje głębokie przesłanie. Niemniej nie spodobało mi się, nie odnalazłam sie w tym, nie zachwyciło mnie. Nie jestem zwolenniczką naturalizmu, w filmach (i nie tylko) wolę abstrakcję i niedomówienia.

I
Cytuj
Bóg wybacza. Ja nie.


 :lol: srogo!
Podpisy są wyświetlane na dole każdej normalnej i prywatnej wiadomości. W podpisie może być użyty kod BBC, jak i uśmieszki.

Offline deckard

Taxidermia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2008, 06:36:32 pm »
Cytat: "Twoja Trzustka"
Taxidermia - przesłanie może i było... Emocji nie wywołało żadnych, prócz lekkiego obrzydzenia naturalistycznymi scenami od czasu do czasu i dreszczy pt. "o mój boże, jakby to musiało boleć jakby mu się teraz drzazga wbiła..."

Można obejrzeć z ciekawości, jeżeli jest się zapalonym poszukiwaczem głębi niskobudżetowych filmów.


Po pierwsze Taxidermia to nie jest niskobudżetowa produkcja. Po drugie to najlepszy film węgierski 2006 roku [a nagrodzono go także jeszcze m.in. na festiwalu młodego filmu europejskiego w Cottbus], który reprezentuje Węgry w tegorocznej walce o nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Wreszcie ostatnia i chyba najważniejsza sprawa. Taxidermia jest filmem opowiadającym w bardzo specyficzny sposób o historii Węgier. Przez pryzmat indywidualnych losów ukazuje tak naprawdę Upadek Cesarstwa Austro-Węgierskiego, narodziny komunizmu i zmierzch tegoż.

Można ją także odczytać jako krytykę pop-kultury w jej męskim wydaniu - w końcu to opowieść o facetach którzy mają obsesje na punkcie seksu, konsumpcji i wyglądu.

--------------------
Bóg wybacza. Ja nie.

Offline Twoja Trzustka

Taxidermia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2008, 07:42:25 pm »
Cytat: "deckard"
Cytat: "Twoja Trzustka"
Taxidermia - przesłanie może i było... Emocji nie wywołało żadnych, prócz lekkiego obrzydzenia naturalistycznymi scenami od czasu do czasu i dreszczy pt. "o mój boże, jakby to musiało boleć jakby mu się teraz drzazga wbiła..."

Można obejrzeć z ciekawości, jeżeli jest się zapalonym poszukiwaczem głębi niskobudżetowych filmów.


Po pierwsze Taxidermia to nie jest niskobudżetowa produkcja.


To dziwne, bo pan od filmoznawstwa stwierdził co innego, ale może to kwestia tego, że źle zrozumiałam co ktoś do mnie mówi.

Cytuj
Po drugie to najlepszy film węgierski 2006 roku [a nagrodzono go także jeszcze m.in. na festiwalu młodego filmu europejskiego w Cottbus], który reprezentuje Węgry w tegorocznej walce o nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.


Wiem, słyszałam, nie neguję tego. Ale to nie zmienia faktu, że mi nie przypadł do gustu.


Cytuj
Wreszcie ostatnia i chyba najważniejsza sprawa. Taxidermia jest filmem opowiadającym w bardzo specyficzny sposób o historii Węgier. Przez pryzmat indywidualnych losów ukazuje tak naprawdę Upadek Cesarstwa Austro-Węgierskiego, narodziny komunizmu i zmierzch tegoż.


Tego nie wiedziałam i nie umiem dostrzec, bo nie znam historii Węgier.

Ale to nic nie zmienia... Co to znaczy "może kiedyś zrozumiesz Taxidermię"?
 
To, że coś (z)rozumiem nie znaczy, że mi się to (s)podoba.
Ot, moja opinia na temat tegoż filmu.

Ja nie oceniam filmu tylko po tym, co ma zamiar ukazać, liczy sie też dla mnie to, w jaki sposób się to odbywa. Ja odniosłam wrażenie, że ten film jest po prostu zbyt nachalny.
Podpisy są wyświetlane na dole każdej normalnej i prywatnej wiadomości. W podpisie może być użyty kod BBC, jak i uśmieszki.

Offline deckard

Taxidermia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2008, 08:55:13 pm »
Cytat: "Twoja Trzustka"

Tego nie wiedziałam i nie umiem dostrzec, bo nie znam historii Węgier.

Ale to nic nie zmienia... Co to znaczy "może kiedyś zrozumiesz Taxidermię"?

Ja nie oceniam filmu tylko po tym, co ma zamiar ukazać, liczy sie też dla mnie to, w jaki sposób się to odbywa. Ja odniosłam wrażenie, że ten film jest po prostu zbyt nachalny.


No i właśnie zmierzamy do jakiegoś konsensusu. Film Ci się nie podobał i to jestem w stanie zrozumieć. Natomiast - a tego dotyczy ten topic - nie masz prawa twierdzić, iż jest to film beznadziejny, bowiem - co sama przyznajesz - brak Ci wystarczających kompetencji kulturowych dla jego odczytania. A nie jest to produkcja popcornowa, by można ją sobie od tak lekko wrzucać do worka z napisem "shit".
O "Taxidermii" można rozmawiać ale np. w kontekście twórczości Bunuela, Jodorowsky'ego czy też "Wielkiego żarcia" Marco Ferreri'ego. I wówczas z pewnością można się o ten film pięknie spierać.

Offline Twoja Trzustka

Taxidermia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2008, 09:03:13 pm »
Ok, przykro mi, że poczułeś się urażony tym co napisałam odn. tego filmu, ale jeżeli temat brzmi: "co widziałeś *TY UŻYTKOWNIKU* beznadziejnego", to chyba chodzi o moje subiektywne zdanie?

Film mi się nie podobał, dla mnie, oceniającej moimi "niepełnosprawnymi" kryteriami był beznadziejny, ale przecież to nie znaczy, że od razu uważam, iż bezsensowny. (natomiast za takie uważam co poniektóre "popcornowe" produkcje).

Nie jest też tak, że lekką rączką wrzucam sobie ten film ot tak tu, obok prawdziwych gniotów. Jednak wybór tematów jest dość czarno-biały, a więcej w mych odczuciach czerni było niż bieli.
Podpisy są wyświetlane na dole każdej normalnej i prywatnej wiadomości. W podpisie może być użyty kod BBC, jak i uśmieszki.

Offline potworek

Taxidermia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2008, 09:17:56 pm »
Misiaki, dostaliście ode mnie własny, oddzielny temat  ;)
o Ty wiesz o Mitrilu?

Offline Dziex

Taxidermia
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2008, 02:26:09 pm »
Mnie Taxidermia również się nie podobała, przesłania nie wyłapałem, więc film był dla mnie jedynie 1,5 godzinną galerią obrzydliwości. Widać faktycznie brak mi kompetencji kulturowych :(

Offline Jimmy

Taxidermia
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2008, 03:52:01 pm »
Cytat: "potworek"
Misiaki, dostaliście ode mnie własny, oddzielny temat  ;)

Szkoda że z błędną nazwą  :lol:

Poprawione (gsh)

Offline marek38

Odp: Taxidermia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2023, 04:35:06 pm »
Wszystkim zainteresowanym tematem rozmowy polecam stronę, na której znajdziecie ofertę firmy Royal Taxi, która oferuje usługi Taxi na terenie Wrocławia . Sam zdecydowałem się skorzystać z ich oferty niejednokrotnie i nigdy nie było najmniejszego problemu.