trawa

Autor Wątek: Koniec Gildii Komiksu?  (Przeczytany 134807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Koniec Gildii Komiksu?
« dnia: Czerwiec 23, 2018, 04:59:10 pm »
Jeśli zastanawialiście się co dalej z Gildią Komiksu to w najnowszym wydaniu Komix-Expressu w tej sprawie wypowiada się Wojcech Szot, redaktor naczelny portalu Gildia.pl. Niestety, nie są to zbyt dobre wieści...

(a poza tym sporo innych ciekawych komiksowych nowości z całego minionego tygodnia)

https://kolorowezeszyty.blogspot.com/2018/06/2431-komix-express-403.html

szulig

  • Gość
Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2018, 08:19:30 pm »
Szkoda, mam nadzieje ze wygaszanie potrwa jak najdluzej. Pytanie, czy jest jakas inna strona gdzie podane sa informację jakie komiksy ukazują sie w danym miesiącu? Przyznam ze od dwoch lat korzystam z kalendarza ukazaywania sie komiksów i na podstawie tego wiedziałem co kiedy sie ukazalo, czy juz to mam czy nie. Bez tej rozpiski bedzie ciezko ogarnąć wszystkie wydania w danym miesiacu lub w jakims okresie czasu, tym bardziej ze w miesiacu potrafi byc ponad 100 premier. Linki do innych stron mile widziane

Offline sum41

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2018, 08:30:38 pm »
Przestaly byc interesujace w takim wydaniu... to w jakim sa interesujace?
Jeśli do patelni teflonowej nic się nie przykleja podczas smażenia to jak teflon został przyklejony do patelni?

Offline Mruk

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2018, 05:29:11 pm »
Cytat: Wojciech Szot
to, co świetnie działało w 2005 roku, dzisiaj wymaga przemyślenia na nowo i całkowitej zmiany struktury.
Oczywiście najpierw trzeba rozwalić, a potem ewentualnie przemyśleć co dalej...

Offline absolutnie

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2018, 06:22:46 pm »
Oczywiście najpierw trzeba rozwalić, a potem ewentualnie przemyśleć co dalej...


Nie wydaje mi się, żeby tu ktokolwiek, cokolwiek rozwalał. Raczej samo się rozpadło, bo ludzie odeszli, bo stare mechanizmy przestały działać, bo coś, co miało przynosić pieniądze, przestało je przynosić.
Życie...
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline amsterdream

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2018, 06:23:05 pm »
Oby tylko forum na tych perturbacjach nie ucierpiało.

Offline Nawimar

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2018, 07:30:10 pm »
Obawiam się, że niestety wygaśnie wraz z całym portalem...

Offline Mruk

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2018, 10:21:22 pm »
Nie wydaje mi się, żeby tu ktokolwiek, cokolwiek rozwalał. Raczej samo się rozpadło, bo ludzie odeszli, bo stare mechanizmy przestały działać, bo coś, co miało przynosić pieniądze, przestało je przynosić.
Życie...

Nie wierzę.

Że największy (chyba) portal komiksowy w Polsce nie jest w stanie działać. Rozumiem, że pieniądze, rentowność itp. Rozumiem, że nikt nie będzie dokładał do czegoś w nieskończoność. Jeśli wpływy są za małe, żeby bilansowały się koszty, to trudno - trzeba zwolnić pracowników etatowych i szukać wolontariuszy. Nie wierzę, że szukali, tylko nikogo nie udało się znaleźć.

Skoro tyle innych, oddolnych, fanowskich i niekomercyjnych inicjatyw pojawia się i działa, to nie wierzę, żeby w Gildii było to niemożliwe. Może portal działałby słabiej, ale by działał. Może newsów byłoby mniej, ale by były. Może jakoś udałoby się przejść przez trudny okres i może karta by się odwróciła.

Czytając słowa Wojciecha Szota odnoszę wrażenie, że według niego głównym zadaniem portalu miał być zysk. A skoro zysku nie będzie, to w nosie mamy portal, forum i fanów, zwijamy zabawki i gasimy światło, bo żadne półśrodki nas nie interesują.

Offline graves

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2018, 10:54:45 pm »
Nie wierzę.

Skoro tyle innych, oddolnych, fanowskich i niekomercyjnych inicjatyw pojawia się i działa, to nie wierzę, żeby w Gildii było to niemożliwe. Może portal działałby słabiej, ale by działał. Może newsów byłoby mniej, ale by były. Może jakoś udałoby się przejść przez trudny okres i może karta by się odwróciła.
Uwierz.
O wolontariuszy w dzisiejszych bardzo ciężko.
Trudno mi się wypowiadać za całą Gildię komiksu, bo nigdy nie byłem na tyle zrzeszony, aby czuć się jej częścią, ale mogę powiedzieć wiele o tym forum.
Po 15 lat uczestniczenia w jego życiu i 13 latach moderowania Forum Gildii Komiksu i Koordynacji całego Forum Gildii - mogę powiedzieć, że w ciągu tych 13 lat sytuacja zmieniła się diametralnie.
Kiedyś zaszczytem było dostać propozycję moderowania forum. Był to rodzaj docenienia czyjejś obecności na forum.
Oczywiście wszyscy moderowali w ramach wolontariatu (tak jak ja również to robię). Na całym portalu było ponad 30 czynnych moderatorów. W tej chwili jest jeszcze kilku i niestety nikt więcej nie chce już tego robić.
Forum Gildii komiksu jako nieliczne na tym Forum jeszcze funkcjonuje w pełnym (można tak powiedzieć) zakresie. Wiele innych Gildii już odpadło. Brak zainteresowania taką formą wyrażania swoich opinii.
13 lat to długo jak na moderowanie i czuję się już nieco wypalony w tej kwestii. Czas coś zmienić, pójść dalej. Ponieważ jednak od roku nie mogę nikogo przekonać, aby zajął się moderowaniem (nie mówiąc już o całkowitym przejęciu moich obowiązków) - ciągnę ten wózek dalej.
Myślę, że podobnie jest na Portalu. Po odejściu Jacka ciężko znaleźć osoby, które zredagują teksty w miarę na bieżąco, tak jak ciężko jest znaleźć osoby, które zrecenzują komiksy na poziomie, który oczekuje się od takiego portalu ogólnopolskiego. Jak nie będzie na poziomie, to nie będzie czytelników. Jak nie będzie czytelników, to nie będzie sponsorów itd...
Także jestem w stanie zrozumieć obecną sytuację Portalu.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline misiokles

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2018, 07:18:18 am »
To jest problem całego internetu. Wyspecjalizowane portale są niepotrzebne. Dziś życie toczy się na FB, youtube i innych nowoczesnych kanałach komunikacji typu discord. Nawet na forum to widać, gdzie ludzie pytają o "czy warto przeczytać komiks X", mimo że wygooglowanie recenzji to 10 sekund. Albo czytelnicy pytają jakie komiksy autora Y wydane w Polsce, gdzie mamy dwie bardzo dobre strony z pokaźną bazą, gdzie odnalezienie informacji zajmuje 30 sekund. Ale ogólnie społeczeństwo jest leniwe i woli zapytać o cokolwiek w miejscu gdzie "ludzie siedzą" niż pomęczyć się samemu. Tak- portal Gildii umrze śmiercią naturalną, później forum. Smutna, ale naturalna śmierć. Dla przykładu - z miesiąc temu było nam przykro i smutno, że literacka.pl zakończyła działalność. Smuciliśmy się 3 dni. Świat od tego nie zmienił się w ogóle, więc nikt już dziś o literackiej nie pamięta oprócz tych, którzy się czują lepsi od innych bo w literackiej coś zamówili i chwilami coś tam jeszcze pamiętają.

Offline gobender

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2018, 07:37:43 am »
Zgadzam się w 90%. Poza forum. FB i inne społecznościówki nie wydaja się być wystarczającą alternatywą dla forów, nie do końca sprzyjają jakimś dłuższym dyskusjom i te relacje są chyb jednak bardziej powierzchowne. Jak jeszcze miałem konto na FB to służyło mi właściwie do skanowania newsów. Jednak sporo takich forów (z tym włącznie) na świecie nadal dosyć prężnie funkcjonuje. Moze jedynie są bardziej sprofilowane, za co sam osobiście bym się nie obraził. Wiec nie wiem jak to technicznie wygląda ale może warto za wczasu pomyśleć o przejściu na jakiś darmowy mechanizm forum? Zanim towarzystwo się jeszcze nie rozlazło ;)

Offline Gawin

  • Starszy Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 363
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • F**K sleep trance is all I need....
Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 25, 2018, 07:40:56 am »
Nie pozostaje nic innego jak już zacząć promować nowe forum i starać sie przenieść wszystkich użytkowaników.

Offline wilk

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 25, 2018, 07:53:38 am »
Oby tylko forum na tych perturbacjach nie ucierpiało.
Też mam taką nadzieję. Jeżeli jednak ma zostać zlikwidowane to mam nadzieję że ktoś znający się na tym to forum jakoś zarchiwizuje.

Dodatkowo żal będzie wielkiej bazy komiksów Gildii Komiksu, o recenzjach i artykułach nawet nie wspominając. Jeśli chcę sprawdzić np. jakie komiksy danego autora ukazały się w Polsce odwiedzam właśnie Gildię Komiksu. Teraz pozostanie tylko Aleja Komiksu (do WAKa jakoś nigdy nie mogłem się przekonać).

Offline Nawimar

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 25, 2018, 08:14:35 am »
Może dla osób nieco bardziej gustujących w "feniu" i vlogach dezaktywacja forum okaże się bezbolesna. Mi jednak "tutejszy" klarowny podział tematyczny bardzo odpowiada. Na tzw. grupach z "fenia" o czymś takim nie może być nawet mowy. Tematy szybko się pojawiają i jeszcze szybciej znikają w kłębowisku kolejnych.

Offline Gazza

Odp: Koniec Gildii Komiksu?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 25, 2018, 09:55:22 am »
Nie da się zastąpić forum dyskusyjnego nawet najlepszą grupą na "feniu" czy kanałem na yt... Wszystko się fajnie uzupełnia, ale komiksowo bez tego forum będzie zdecydowanie stratne...

 

anything