Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze  (Przeczytany 42313 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mkolek81

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 10, 2017, 09:40:10 pm »
Więc zgodnie z tym co napisałem (i z czym poza listą tytułów kompletnie się zgadzam). Nowe wydania - tak, dodruki - nie.
OK. Sandman - Noce nieskończone (wyd. II), to samo tłumaczenie, ale wyraźnie jest to wydanie II z innym napisem na okładce., co w takiej sytuacji? No chyba, że jest nowy nr albumu nadany (stary to 466).

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 10, 2017, 10:33:44 pm »
Jestem za glosowaniem na WSZYSTKIE mozliwe komiksy, ktore wyszly w Polsce w 2017 r. Zdaje sobie przy tym sprawe, ze jesli przyjac taka regule, osoby, ktore czytaly wczesniej tytuly wydane ponownie, i tak nie beda na nie glosowaly (bo po prostu juz tych komiksow nie czuja na "świeżo"). Stad, niezaleznie od przyjetych regul, plebiscyt ten jest - lagodnie mowiac - średnio wiarygodny w zakresie finalnych rezultatów, poniewaz zaniżana jest ocena komiksow, ktorych mialy ponowne wydania w roku biezacym. Niemniej jednak zakazywanie glosowania na komiksy wydane ponownie uwazam za sztuczne kastrowanie glosow nowego i nowszego narybku, a wlasnie te glosy wnosza najwiecej do obecnej sytuacji komiksowa.

Dodam tylko, ze ja nie bede glosowal, bo: 1) jak juz wspomnialem, w kazdym z mozliwych przypadkow jest on malo wiarygodny pod wzgledem wyników; 2) mam duze tyly w lekturze komiksow, bo ostatnio zajmuje sie czym innym (lektura niekomiksów); 3) nie chce mi sie (bo jestem starym pierdzielem).

Jednakze, pomimo iz z logicznego punktu widzenia plebiscyt jest bez sensu, ma on jednak - niezaleznie od reguł glosowania - jedna zaletę, ktora przeważa jego logiczne niedoskonalosci - FUN. I tego należy się trzymac!

Offline LucasCorso

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 10, 2017, 10:38:48 pm »
Zawsze wydawało mi się, że głównym (jeśli nie jedynym) celem tego plebiscytu (jak i każdego zresztą plebiscytu) jest stworzenie listy wartościowych rzeczy, którymi powinni zainteresować się ludzie, któzy się nimi do tej pory nie mieli okazji zainteresować

W takiej sytuacji nie bardzo rozumiem jaki cel ktoś mógłby mieć w tym, by nie liczono komiksów, któe juz kiedyś liczono (czyli wznowień)

To nie warto ludziom polecić takiego Blacksada?
Przecież jest zajebisty!!!! (chociaż ja na niego nie zagłosuję, bo mam go w wersji zagranicznej)

{Wcale chyba zresztą nie zagłosuję, bo komiksy które kupiłem w tym roku przeczytam pewnie za jakieś 10 lat}
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 11, 2017, 06:44:39 am »
Zawsze wydawało mi się, że głównym (jeśli nie jedynym) celem tego plebiscytu (jak i każdego zresztą plebiscytu) jest stworzenie listy wartościowych rzeczy, którymi powinni zainteresować się ludzie, któzy się nimi do tej pory nie mieli okazji zainteresować

Co, jak sie zastanowisz, tym bardziej przemawia za sensem plebicytu na premiery.

Offline Mati29

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 11, 2017, 07:28:28 am »
Nie, jak się zastanowisz to przemawia za pozycjami wydanymi w tym roku.


Jeśli w tym roku wyszło wznowienie np. Strażników - to nie widze powodu, żeby ktoś kto zetknął się z tym komiksem właśnie teraz nie mógł na niego zagłosować. To plebiscyt najlepszych komiksów, które kupiliśmy i przeczytaliśmy w tym roku. Kupiliśmy, bo ktoś wydał je w tym roku. Bez patrzenia czy ISBN jest nowy czy ten sam w wydaniu sprzed 4 lat.




Offline LucasCorso

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 11, 2017, 07:44:02 am »
Co, jak sie zastanowisz, tym bardziej przemawia za sensem plebicytu na premiery.


Zastanowiłem się przed napisaniem posta (jak zawsze zresztą) i jednak nie przemawia...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 11, 2017, 07:49:52 am »
Nowe wydania - tak
Dodruki - nie

I tu się nie ma nad czym rozwodzić  :smile:

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:06:51 am »
gobender - pisząc o zmianie pokoleniowej miałem właśnie ma myśli obecną chwilę, gdy 'na rynku' pojawiają się czytelnicy którzy nie mieli okazji x lat temu zapoznać się z Kaznodzieją, Sandmanem czy Top10. A to bardzo ciekawe jest skonfrontować opinię 'starszej' gwardii bądź zobaczyć jak daną pozycję odbierało się wiele lat temu, gdzie przeciętny czytelnik był mniej 'oczytany' a jak odbierze się np. Blacksada czy zna się Łowcę. Dlatego trochę nieciekawie był się czuł, gdy za parę miesięcy spojrzę już z dystansu na listę najlepszych komiksów wydanych w 2017 roku i nie znajdę na nich dużo dobrego 'stuffu' ze względu na niepremierowość pozycji.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:30:22 am »
Na forum te tytuły pojawiaja się praktycznie cały czas.

Natomiast to (przedziwne moim zdaniem) historyczno-dydaktyczne (czemu akurat tu?) podejście do plebiscytu komiks roku (czemu akurat tu?) można pchnać dalej, pytając czemu nowicujsz ma się nie dowiedzieć o takich perłach jak Black Hole czy Maus tylko dlatego, że zostały wydane w zeszłym a nie tym roku...  :badgrin:  Just silly. Tworzenie niepotrzebnych bytów i przekombinowanie tworzy kolejne. I nie racjonalizujmy braku logiki.

Chcecie edukować? Jestem za. Stwórzymy przypięty wątek z klasycznym top wszech czasów.
A plebiscyty roczne niech beda tym czym powinny. Dajmy się zorientować w tym co wychodzi ... nie tylko nowicjuszom. Wyjadacze też wszystkiego nie znaja i też chętnie się dowiedzą co warto kupić.

Fun? Też jestem za. Aje jakim funem jest wysyłanie w próżnię swoich 20 głosów, widząc, że każdy głosuje wg własnych kryteriów? Bezsens i strata czasu a nie fun. I mówie to ja, kochajacy listy, zestawienia i ankiety - jednocześnie nie traktukjąc ich poważnie a jedynie jako fun właśnie. Ale niech ten fun ma choć minimum sensu.

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:33:13 am »
Fun będzie zawsze - i tak w czołówce listy będą pozycje z gatunku superhero, gdyż czytelników kupujących tylko z tego gatunku i nie czujących potrzeby wychodzenia poza ramy gatunkowe jest coraz więcej. Prawda Greenresponsibility?

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:48:35 am »
Gobender, ale to wlasnie narzucanie zakazu na glosowanie na kolejne wydania wiąze sie z tworzeniem nowych sztucznych bytów, jak np. defincji, co to jest właściwie premiera, w szczegolnosci, czy mozna uznac za premiere komiksy, ktore zostały co prawde wczesniej u nas wydane, ale jedynie polowicznie (jak Y na ten przyklad), albo z nowym tłumaczniem.

Poza tym jakos nie moge oprzec sie wrazeniu, ze osoby, ktore sa za tym zakazem, kieruja sie jedynie egoistycznymi pobudkami, u podloza ktorych lezy fakt, ze przeczytaly dany komiks juz dawno, co prawda pamietaja, ze jest fajny, ale nie na tyle, zeby go umiescic i porownac w kontescie komiksow, ktore przeczytaly niedawno.

Jesli tak jest, to nie widze powodu, zeby w takich okolicznosciach osoby te narzucaly swoja wole osobom, ktore mialy okazje przeczytac ten komiks pierwszy raz w zyciu w roku jego wydania u nas, czyli biezacym, i dlatego traktuja go jak nowosc, i dlatego chca na niego zaglosowac.

Ale moze jest inaczej? Czy Gobender mozesz podac jakies inne racjonalne powody, niz ten podany wyzej przeze mnie, dla ktorych uwazasz, ze na te kolejne wydania nie nalezy glosowac? 

mkolek81

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:52:09 am »
@misiokles Czy ty widziałeś wyniki z ostatnich lat? Akurat rajtuzy może i się łapały do zestawień, ale jeśli jakaś łapała się do 10 to była to pozycja doceniania, a reszta to środkowe albo dolne rejony były listy. I nie ma co się dziwić, że SH wychodzi do zestawień, przecież tego na naszym runku wychodzi najwięcej.

Nadal nie wiem jak ugryźć sprawę ze wznowieniami. Bo zarówno jednak strona (ta która jest za) i druga (ta która jest przeciw) ma dobre argumenty i jestem gdzieś tak po środku rozdarty.  :sad:

*I po tej dyskusji zastanawiam się czy nie kupić Blacksada, bo nie czytałem, a zachwytów na tą serią już się nasłuchałem wcześniej. A miałem już nic nie kupować w tym roku  :doubt:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2017, 09:01:14 am wysłana przez mkolek81 »

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 11, 2017, 09:37:49 am »
Ale moze jest inaczej? Czy Gobender mozesz podac jakies inne racjonalne powody, niz ten podany wyzej przeze mnie, dla ktorych uwazasz, ze na te kolejne wydania nie nalezy glosowac?

Wszystko co miałem powiedzieć w temacie powiedziałem. Nie wiem jak jaśniej mam to powiedzieć. I nie wiem dlaczego roczny ranking, który na całym świecie i niezależnie od kategorii robi się tak samo, u nas musi być inaczej. Chyba tradycyjnie zgodnie z zasadą ilu Polaków tyle opinii  :)
Jak już wspomniałem, bić sie o ten ranking nie będę, więc jak chcecie po staremu, fine.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 11, 2017, 09:49:19 am »
Dzieki za opowiedź. Czyli wszystko jasne.

Offline Murazor

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 11, 2017, 12:27:26 pm »
I nie wiem dlaczego roczny ranking, który na całym świecie i niezależnie od kategorii robi się tak samo, u nas musi być inaczej.
Piszesz o calym swiecie i tutaj sie zgodze, a czy caly swiat nie glosuje wtedy na pozycje wydane w oryginale jako premiery?
Czy widziales ranking komiksow wydanych w kraju x, ktory dotyczy tylko premier roku wydanych w tym kraju? USA, UK itd odpada, bo komiksy po ang to u nich kazda nowosc = premiera.