trawa

Autor Wątek: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne  (Przeczytany 16339 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kijanek

  • Gość
Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« dnia: Listopad 04, 2017, 08:11:24 am »

Doszliśmy już do etapu, kiedy komiksowo zaczyna dawać nam nowe pokolenia. Zaczyna pojawiać się problem że pozycje które wypada znać pojawiają się tylko i wyłącznie w drugim obiegu. Jednak pewne tytuły powinny być w ciągle dostępne. Właśnie takie must have na półce. Wiem ze wydawnictwa chcą by nakład schodził jak najszybciej, jednak czasem wyciągnięcie ręki do nowych czytelników tez ma swoje plusy.
Wydaje mi się ze wśród takich tytułów ciągle dostępnych powinny być:
Incal
komiksy Alana Moore'a
komiksy Franka Miller'a
Wolverine Origin
Maus
Parker
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2017, 04:05:13 pm wysłana przez CD Jack »

Offline LucasCorso

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2017, 08:17:09 am »
no to teraz tylko czekać na wydawcę co przeczyta ten wątek i voila...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Kijanek

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2017, 08:34:46 am »

Właśnie głównie chodzi o to by z wydawcami tez w tej kwestii rozmawiać
Taki Moore mam przecież np.Ballada o Halo, prosto z piekła, czy Watchmenow, komiksy które fajnie by kazdy znał i by móc w każdej chwili bez problemu kupić,
W sumie to sprawę pośrednio ruszył Kokosz, skoro główne koszty licencji, druku, ect., ukryte jest w 70% pierwotnego nakładu to skoro sa tytułu które schodzą na pniu nie załatwiać kocham licencji z możliwością dodruków?

Offline NuoLab

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2017, 08:37:29 am »
A jak to wygląda na rynkach zachodnich ? Są jakieś tytuły dostępne 24/7/365 ?

Kijanek

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2017, 08:42:22 am »

Właściwie to w PL tez są takie tytuły od dawna
Thorgal, Asterix, Tytusy, co do zachodnich widać ze wydawcy maja tytuły ciągle dostępne.

Offline gobender

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2017, 08:48:09 am »
A jak to wygląda na rynkach zachodnich ? Są jakieś tytuły dostępne 24/7/365 ?

Masa tytułów, zarówno w Europie jak i Stanach. I to nie tylko superklasyki ale i nowe rzeczy. Dla przykładu, w ciągłym druku jest zarówno Blueberry, Tintiny, Rozbitkowie czasu jak i np Gus Blaina.

Także w Polsce ^  choć możnaby życzyć sobie poszerzania tego asortymentu.

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2017, 08:52:17 am »
Po pierwsze: Uważam, że żaden komiks nie powinien być ciągle dostępny w sprzedaży, bo fakt, że zalega on półki księgarskie, nie tylko nie zachęca do jego kupowania, ale nawet do tego zniechęca (na zasadzie uruchamiania myślenia "to ciągle jest, kupię to później"). Fakt, że są komiksy, których na rynku nie ma i które we wtórnym obiegu osiągają wysokie ceny zachęca do kupowania nowości, póki są nowe i dostępne. Zachęcają do tego również lamenty tych, którzy nie kupili, jak komiks był na rynku, a teraz żałują.


Po drugie: uważam, że jeżeli już w Polsce jakieś komiksy powinny być ciągle dostępne, to powinny to być klasyczne komiksy polskie.


Wydaje mi się też, że sytuacja, jaką mamy na naszym rynku, jest pod tym względem bardzo dobra:
polska klasyka (Christa, Baranowski, Butenko, Wróblewski) jest dość regularnie wznawiana, a oferta wydawnicza pod tym względem stale rośnie (Osiedle Swoboda, Żbiki, antologia Relaxu). W ciągłej sprzedaży są też różne komiksy, które  cieszą się popularnością i uznaniem (Asterix, Thorgal, ostatnio - Tintin). Mamy też licznych wydawców, którzy chętnie dokonują wznowień komiksów, z których publikacji lub wznowienia zrezygnowali inni wydawcy (Incal, Valerian itp.).




 
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline gobender

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2017, 09:31:14 am »
Przedziwna argumentacja, moze i zasadna, ale tylko z punktu widzenia entuzjastów i kolekcjonerów komiksów.  A chcyba chcielibyśmy propagowac komiks POZA tym gronem.
Zaręczam Ci, że osobę zaczynającą przygodę z komiksem, bardziej zniechęci do kupienia jego brak na półce. Bo nie bedzie miał pojęcia, że w ogóle istnieje.  :lol: 
Wymuszanie sztucznego popytu przez limitowanie (w szerszej skali) to nieporozumienie.

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2017, 09:42:41 am »
Przedziwna argumentacja, moze i zasadna, ale tylko z punktu widzenia entuzjastów i kolekcjonerów komiksów.  A chyba chcielibyśmy propagowac komiks POZA tym gronem.
Jest to argumentacja uwzględniająca także punkt widzenia wydawcy, którego nie stać na publikowanie tytułów, mających za zadanie leżeć w księgarniach w oczekiwaniu na to, że zainteresuje się nimi ktoś, kto się nimi nie interesuje. A propagować komiks można także na inne sposoby.


Cytuj
Zaręczam Ci, że osobę zaczynającą przygodę z komiksem, bardziej zniechęci do kupienia jego brak na półce. Bo nie bedzie miał pojęcia, że w ogóle istnieje.  :lol: 
Zaręczam Ci, że osoba zaczynająca przygodę z komiksem ma obecnie spory wybór i raczej kłopoty z podjęciem decyzji od czego zacząć, niż z niedoborami oferty. I wydaje mi się, że to, co obecnie jest stale (lub często) dostępne w ofercie wydawców, bardzo dobrze nadaje się do tego, by od tego zaczynać przygodę z komiksem.


Cytuj
Wymuszanie sztucznego popytu przez limitowanie (w szerszej skali) to nieporozumienie.
Nie pisałem o sztucznym popycie. Pisałem o popycie prawdziwym i o tym, że nadmierna podaż (w szerszej skali) to nieporozumienie.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Antari

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2017, 09:55:44 am »
To jest argumentacja Kołodziejczaka jako argument typu "f*** off" gdy padają takie pytania na różnych spotkaniach, bo mu zależy żeby ludzie kupowali komiksy "szybko", a nie odkładali na później. Ale sama w sobie koncepcja jest bez sensu. Nie da się cofnąć czasu. Trzeba wziąć do analizy sytuację, w której osoba chce rozpocząć przygodę z daną serią ale nie może bo brakuje kilku tomów w środku. I tutaj nie pomoże gadanie "trzeba było sobie kupić wcześniej". To jest utrata potencjalnego klienta, a nie żadne zachęcanie do kupowania nowości. Jeżeli kogoś interesuje Punisher, to na pewno nie poleci pierwszego nowego miesiąca aby kupić Blacksada, bo "nauczył się kupować nowości na premierze". On jest zainteresowany Punim i tutaj wydawca traci klienta, co jest smutne, bo kiedyś może i kupiłby Blacksada.

A odnośnie rynku wtórnego jest jeszcze kwestia tego, że nie każdemu odpowiadają rzeczy używane. Znam osoby, które nie akceptują tego typu komiksów i jadą tylko na nówkach, więc argument, że coś jest dostępne z drugiej ręki w "jakimś tam" stanie dla mnie odpada.

Jeżeli dany wydawca kontynuuje wydawanie serii, to wszelkie braki powinny być dodrukowane. Chyba, że seria została zakończona definitywnie. A klasyki powinny być cały czas w obrocie, nie tylko komiksy polskie.

Offline LucasCorso

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2017, 09:58:18 am »
Mam absolutnie takie samo zdanie jak absolutnie

I jeszcze dopowiem swoje:
W kategorii komiksów jesteśmy nadal krajem na dorobku, rozwijającym się, ale w żadnym wypadku nie można powiedzieć, by komiks był w Polsce tak powszechny i szanowany jak w Belgii czy USA, a inne myśłenie to tylko kolejny przejaw polskiej megalomanii...


Więc nie kalkujcie mechanizmów z krajów gdzie one działają na kraj, gdzie mogą jedynie doprowadzić do bankructwa szanowanych wydawców.


Serio... Mamy nakłady popularnych tytułów na światowym poziomie rzędu 500-800 sztuk. Z czym do ludu?
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2017, 10:19:11 am »
Trzeba wziąć do analizy sytuację, w której osoba chce rozpocząć przygodę z daną serią ale nie może bo brakuje kilku tomów w środku. I tutaj nie pomoże gadanie "trzeba było sobie kupić wcześniej". To jest utrata potencjalnego klienta, a nie żadne zachęcanie do kupowania nowości. Jeżeli kogoś interesuje Punisher, to na pewno nie poleci pierwszego nowego miesiąca aby kupić Blacksada, bo "nauczył się kupować nowości na premierze". On jest zainteresowany Punim i tutaj wydawca traci klienta, co jest smutne, bo kiedyś może i kupiłby Blacksada.
Miałbyś absolutnie rację, gdyby komiks sprzedawały się u nas na pniu. Nie sprzedają się jednak. Dany komiks jest zazwyczaj dostępny przez rok, dwa, trzy, czasem dłużej (jeśli sprzedaje się szybciej, to najczęściej jest dodrukowywany). A z punktu widzenia wydawcy, klient, który przez dwa-trzy lata zastanawia się "kupić, czy nie kupować", nie jest dobrym klientem i nie warto o niego zabiegać. I lepiej takiego stracić, niż tracić pieniądze na publikowanie czegoś, co się nie sprzeda przez następne dwa, trzy czy pięć lat.

Cytuj
Jeżeli dany wydawca kontynuuje wydawanie serii, to wszelkie braki powinny być dodrukowane. Chyba, że seria została zakończona definitywnie. A klasyki powinny być cały czas w obrocie, nie tylko komiksy polskie.
Wydaje mi się, że tak właśnie jest. Jedynie wydawcy mają inne niż Ty wyobrażenie o tym, co kontynuują, z czym zaś już definitywnie (np. z powodu braku popytu) skończyli oraz o tym, co jest klasyką.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline gobender

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2017, 10:21:28 am »
Nikt nie porównuje się skalą do USA. Na razie mówimy o kilku kluczowych tytułach. Skoro Thorgal może się sprzedawać stale, to czemu nie Watchmen?

@ absolutnie.  Ciągła dostępność a nadmierna podaż to dwie różne rzeczy. Tytuły w stałej sprzedaży w Stanach czy Europie są STALE dodrukowywane by tę ciągłość zapewnić (mniej lub bardziej). Więc o nadmiernej podazy nie mam mowy.

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2017, 10:36:20 am »
Nikt nie porównuje się skalą do USA. Na razie mówimy o kilku kluczowych tytułach. Skoro Thorgal może się sprzedawać stale, to czemu nie Watchmen?


Akurat "Watchmen" jest u nas w ciągłej sprzedaży (przynajmniej w chwili obecnej jest dostępny na rynku i nie jest to - na szczęście - pierwsze wydanie). "Blueberry" został wznowiony. Pojawiły się nowe wydania "Corto Maltese", "Incala", "Valeriana", "Blacksada", "Tintina" i jeszcze innych tytułów. W moim przekonaniu kluczowe tytuły są w ciągłej sprzedaży, aczkolwiek popyt jest na tyle mały, że wydawcy są dość ostrożni w dobieraniu tych tytułów, by nie przesadzić z podażą, a ci, co przesadzili, są (także na tym forum) wyśmiewani lub wytykani palcami z tego właśnie powodu, że przesadzili.




Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline vision2001

Odp: Komiksy, które powinny być w ciągle dostępne
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2017, 10:58:54 am »
Taki Moore mam przecież np.Ballada o Halo, prosto z piekła, czy Watchmenow, komiksy które fajnie by kazdy znał i by móc w każdej chwili bez problemu kupić,
Zapominałeś o Lost Girls. :wink:


Zgadzam się z pierwszym postem @absolutnie.


Poza tym wg mnie branża księgarska (książki i komiksy) jest bardzo specyficzna i jak widać z postów wydawców (mniejszych lub większych) sukces sprzedaży, a co za tym idzie zwrot hajsu za licencje+druk, rozstrzyga się w pierwszych dwóch/trzech miesiącach od premiery tytułu. W komiksowie około sprzedaż około 50% nakładu = zwrot kosztów, potem to wydawcy dopiero zaczyna zarabiać.


Oczywiście fajnie by było, aby dodruki miały miejsce (dla wydawcy dobre jest by dla serii komiksowych, które zaczęto wydawać 10 lat temu były dostępne wszystkie tomy, bo może sięgnie po dany tytuł nowy czytelnik). Ale jak widać na naszym forum niejednokrotnie do komiksu ciągnie sentyment (ciągnie do historii wydanych w latach '80 czy '90 XX w., i np. taki Yans miał cichy dodruk, bo po sprzedaży pierwszego rzutu zszedł na pni i wg mnie właśnie sentyment napędził tu sprzedaż i chęć posiadania całości).


Co do tytułów jakie powinny być dostępne to każdorazowo wydaje mi się, że wszystko zależy od subiektywnego podejścia. Np. Sandman mnie nie porwał, a twierdzenie Egmontu, że tom 1 zawsze będzie dostępny jak dla mnie jest z pupy (bo co z resztą tomów dla osób, których ten tytuł zauroczy?). Ktoś chce Rorka #1 z Sideci (bo nie zdążył zakupić go jak był dostępny na rynku przez rok czy więcej). Inny powie, że nie załapał się na Szninkla w kolorze... Brak paru tomów XIII, pierwsze 6 tomów Skorpiona, a wyliczać można jeszcze dalej. Studio Lain zrobiło dodruk Slaine: Król (wpierw 600 + dodruk 200 sztuk). Jak pierwszy rzut się wyprzedał na pniu to już dodruk schodził bardzo długo (tak, wiem, jest to 1/3 pierwotnego nakładu, poza tym nie każdy kupuje całe serie, a wydanie Rogatego boga nie musi doprowadzić do zakupu innych/wcześniejszych Slaine'ów). Ale widzę też, że reakcja Egmontu na serię Skalp i dodruk #1 była bardzo odpowiednia (dodruk), bo sprzedał się bardzo szybko i jak widać rynek zażądał danego tomu więcej. Dodruk pewnie będzie czekał również tytuły takie jak Kaznodzieja #1 i Punisher #1. (szybka sprzedaż, szybki dodruk, kolejna sprzedaż = potencjalnie więcej odbiorców na kolejne tomy).


Na naszym rynku ciągle nie ujrzały swojego przekładu wiele ciekawsze, ciekawe i mniej interesujące pozycje (ambitne czy mniej ambitne, jak kto woli). I każdy na pewno znajdzie coś dla siebie w tytułach, które już są dostępne na półkach, a często jest zbyt mało ludzi chętnych, by zrobić odpowiedni dodruk.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2017, 11:13:43 am wysłana przez vision2001 »
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---