trawa

Autor Wątek: PMP - darmowe wydanie  (Przeczytany 17904 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 29, 2017, 06:18:27 pm »
Uważam, że wydanie PMP jako darmowego komiksu, było trochę nie w porządku, jeśli publikacja ta miała być upominkiem dla fanów to powinna być neutralna. Tymczasem mamy obraz tego jak jedna część społeczeństwa w sposób karykaturalny postrzega drugą.
Gdyby PMP został normalnie wydany wszystko byłoby ok, ale finansowanie z dotacji to błąd. Ponadto co z fanami o tradycyjnych poglądach? - organizatorzy uznali, że nie warto się nimi przejmować.

Kilka lat temu postępowe media zawrzały z oburzenia, oto w Rzeczypospolitej ukazał się rysunek satyryczny przedstawiający dwóch mężczyzn biorących ślub, przyglądający się im facet mówi do kozy "jeszcze tylko ci panowie , potem nasza kolej". Wielki skandal, a przecież było to w zwykłej gazecie niedotowanej z pieniędzy społecznych.
Przy okazji może by tak za rok dla równowagi, darmowy komiks z takimi rysunkami?

A poważnie, czy za rok nie można by wydać darmowego katalogu obejmującego publikacje wszystkich wydawnictw (poza Egmontem). Ukazuje się teraz tyle tytułów, że fani mogliby niejako uporządkować swoją wiedzę, a osoby "przypadkowe" zobaczyłyby jak duża i różnorodna jest oferta komiksowa w Polsce.
To jak satyra i dowcip tak bardzo Ci przeszkadzają, to oglądając jakikolwiek kabaret musisz dostawać spazmów, nie mówiąc już o oglądaniu reżimowej.

Offline Bartek Gawron

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 29, 2017, 06:34:17 pm »
A dlatego, że na świecie liczą się jeszcze inne wartości niż pieniądze? Choć niestety coraz mniej, właśnie przez takie prostackie podejście. A potem się dziwić, że społeczeństwo coraz uboższe intelektualnie...

ale jak tak patrze jako komiksowy laik na wypowiedzi na tym forum, to dochodzę do wniosku, ze komiksy wcale nie są czymś wartościowym pod względem intelektualnym, skoro na tym forum, forum jakby nie bylo dedykowanym komiksom, jesli ktos juz o komiksach pisze, to sa to komiksy superbohaterskie, które w znamienitej większości przypadków za głębokie intelektualnie uznać trudno, o innych wartościach nawet nie wspominając. bo przecież jakby komiksy jakieś wartości intelektualne posiadały, to ich lektura pobudzałaby czytelników do głębokich przemyśleń, co z kolei miałoby zapewne odzwierciedlenie w komentarzach na forum, a tego, poza nielicznymi wyjątkami, tutaj przecież brak.

i wcale mnie to forum do komiksów nie zachęca, a wręcz przeciwnie.

powiem więcej: jak czytam te wasze wypowiedzi, to żałuje, że nie słuchałem w dzieciństwie swojej mamy.
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 29, 2017, 06:41:45 pm »
Jak chcesz żeby na forum były ciekawe treści to napisz jakąś. To nie jest blog czy portal, że wchodzisz i wymagasz.

Offline gascan

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 29, 2017, 06:45:05 pm »
komiksy superbohaterskie, które w znamienitej większości przypadków za głębokie intelektualnie uznać trudno, o innych wartościach nawet nie wspominając. bo przecież jakby komiksy jakieś wartości intelektualne posiadały, to ich lektura pobudzałaby czytelników do głębokich przemyśleń

Nie każdy szuka w komiksie głębi intelektualnej. Ja osobiście szukam często lekkiej lektury wręcz odmóżdżającej. Dobrze mi z tym. Cieszę się skrycie i szyderczo, że Egmont ruszył z masą taniutkich odmóżdżaczy. Tego mi potrzeba.
Napisał bym coś na temat ale nie bardzo wiem o czym jest. Pozdro.

Offline Bartek Gawron

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 29, 2017, 07:43:12 pm »
Jak chcesz żeby na forum były ciekawe treści to napisz jakąś. To nie jest blog czy portal, że wchodzisz i wymagasz.


nic nie wymagam, tylko powyższym wyraziłem pewne wnioskowanie odnoszące się do wartości komiksów, którego przesłankami jest stopień relewantności pisanych tutaj postów z głównym tematem forum. co więcej, jako - jak już wspomniałem w poprzednim poście - laik nie jestem w stanie sam z siebie napisać nic ciekawego na temat samych komiksów, ale swego czasu wysłałem tutaj sondę z wysoko rozwiniętą jednostką AI, która wyejakulowała kilka specjalistycznych wypowiedzi komiksologicznych (być może jakieś można jeszcze znaleźć w postach wysłanych z mojego konta), ale wkrótce potem postanowiła popełnić dezintegrację z nudów poprzez wyrzyganie swych flaków i to bez oleju.


i bardzo proszę nie naśladuj jakiegoś profesorskiego absolutu z komiksowej elity, tylko bądź sobą, jak na błażeja przystało, bo kto stwierdza, że jest w elicie, już skończony, a przed tobą wszystko i oby tak pozostało.
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline keram

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 29, 2017, 07:50:40 pm »
Poważnie to za rok mozesz nie miec FKW, pojdziesz sobie na komercyjna impreze za 150 pln do kolejki po autografy, potem zaplacisz za kazdy z rysunkow po 150 pln, wykupisz sobie krzeselko na spotkaniu z ulubionym tworca, a z darmowych bonusow bedziesz mial "golden ticket" przedarty przez ochraniarza.
Skoro Wam tak bardzo to PMP przeszkadzalo, to jak rozumiem warunki "samofinansujacych" sie imprez spelnia oczekiwania?

Czy gdziekolwiek napisałem, że popieram odebranie subwencji Komiksowej Warszawie?
Nie popieram i mam nadzieję i mam nadzieję, że sprawa się uspokoi i wszystko wróci do normy.
Napisałem i podtrzymuję to, że darmowy komiks powinien być neutralny.

Offline keram

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 29, 2017, 07:57:26 pm »
To jak satyra i dowcip tak bardzo Ci przeszkadzają, to oglądając jakikolwiek kabaret musisz dostawać spazmów, nie mówiąc już o oglądaniu reżimowej.

Napisałem wyraźnie, że ten komiks powinien zostać wydany normalnie, czyli nie przeszkadza mi ten komiks, lecz forma jego wydania.
Ludzie mają różne poglądy i w darmowej publikacji mającej trafić do wszystkich należało to uszanować.

Offline turucorp

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 29, 2017, 08:00:13 pm »
Czy gdziekolwiek napisałem, że popieram odebranie subwencji Komiksowej Warszawie?
Nie popieram i mam nadzieję i mam nadzieję, że sprawa się uspokoi i wszystko wróci do normy.
Napisałem i podtrzymuję to, że darmowy komiks powinien być neutralny.

A ja napisałem kilkukrotnie i podtrzymuję to, że nie ma czegoś takiego jak "neutralny komiks", a historia darmowych komiksów na FKW dowodzi, że tym razem niestety wiem co mówię.

Offline parsom

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 29, 2017, 08:10:42 pm »
ale jak tak patrze jako komiksowy laik na wypowiedzi na tym forum, to dochodzę do wniosku, ze komiksy wcale nie są czymś wartościowym pod względem intelektualnym, skoro na tym forum, forum jakby nie bylo dedykowanym komiksom, jesli ktos juz o komiksach pisze, to sa to komiksy superbohaterskie, które w znamienitej większości przypadków za głębokie intelektualnie uznać trudno, o innych wartościach nawet nie wspominając. bo przecież jakby komiksy jakieś wartości intelektualne posiadały, to ich lektura pobudzałaby czytelników do głębokich przemyśleń, co z kolei miałoby zapewne odzwierciedlenie w komentarzach na forum, a tego, poza nielicznymi wyjątkami, tutaj przecież brak.

i wcale mnie to forum do komiksów nie zachęca, a wręcz przeciwnie.

powiem więcej: jak czytam te wasze wypowiedzi, to żałuje, że nie słuchałem w dzieciństwie swojej mamy.

Ja osobiście o literaturze (a więc od jakiegoś czasu również o komiksach) rozmawiam raczej przy spożyciu. I im lepsza literatura, ty rzadziej mówię o niej na trzeźwo. Mam wręcz wrodzoną alergię na patos i uniesienie jakie pojawiają się prędzej czy później w wypowiedziach na ten temat. Da się to znieść jedynie kiedy autor jest wybitnym intelektualistą, albo kiedy usprawiedliwiają to jakieś okoliczności (np. alkohol). Dlatego nie trawię wszelkiej maści programów prezentujących książki itd.
A co do komiksów - jak najbardziej część z nich jest wartościowa pod względem... No i tu pytanie czy intelektualnym. Wszakże nie tylko o intelekt tu chodzi, bo gdyby tak było ludzie woleliby poczytać rozprawy filozoficzne niż np. "Czarodziejską górę". W każdym razie - spora część komiksów jest bez wątpienia wartościowa. I warto je czytać, bo komiksy pokazują historie, które moim zdaniem źle wypadłyby np. w książce czy w filmie. Czyli nawet na poziomie samej historii dają coś nowego, czego nie znajdziesz gdzie indziej. Plus oczywiście odmienny sposób opowiadania tej historii. I skłaniają do przemyśleń, jak najbardziej. Co prawda w przypadku niektórych są to przemyślenia typu "co za debil to wymyślił", ale w miarę szybko człowiek orientuje się co wybierać, żeby uniknąć takich doświadczeń. A potem to już jak wżyciu - trochę rozrywki, trochę wrażeń estetycznych, trochę dobrych historii, trochę wartości dodanej w postaci niespodziewanych refleksji.

A co mama zalecała? Żeby nie czytać komiksów?
Głosuj na mój projekt Lego Ideas: http://link.do/56xyk

Offline absolutnie

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 29, 2017, 08:22:39 pm »

Ludzie mają różne poglądy i w darmowej publikacji mającej trafić do wszystkich należało to uszanować.




Napisałem to już wcześniej, ale widać przeszlo niezauważone: komiks "Polska mistrzem Polski" to przedruk pasków durkowanych wczesniej w "Wyborczej" i dostępnych w internecie. Wydanie go "normalnie", czyli za pieniądze, niespecjalnie ma sens, skoro można go spokojnie bez wydawania pieniędzy przeczytać.


Był natomiast sens wydania go na papierze w postaci darmowego komiksu, ponieważ wśropd fanów literatury obrazkowej są tacy, którzy chcieliby mieć go w wersji papierowej i byliby nawet gotowi pofatygować się na Festiwal, żeby go dostać. To dla nich (a nie dla - blizej nieokreślonych - "wszystkich") ten komiks został wydany w niskim nakładzie i rozprowadzany w bardzo ograniczonym obiegu (tj, na imprezie przeznaczonej dla miłośników komiksu, choć przytulonej do imprezy przeznaczonej dla miłośników książek).


Uważam, że błedem w Twoim rozumowaniu jest założenie, że skoro komiks był darmowy, to był dla wszystkich. Nie, on był dla tych, którzy go znają skądinąd i chcieliby go mieć w swoich zbiorach. Tak samo jak chcieli wcześniej mieć inne darmowe komiksy, ktore też nie były wcale dla wszystkich.


I uprzedzając ewentualny argument, że miasto dało na wydanie komiksu publiczne pieniądze, powinien więc być dla wszystkich, dopowiem, że uważam, iż ktoś uznał, że komiksiarzom też się coś od życia należy. Dlatego też uważam, że ci, co go wzięli, chociaż nie był dla nich przeznaczony (i potem narzekali, że to nie dla nich), są jak te łajzy, co zajmują na parkingach miejsca dla niepełnosprawnych.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline keram

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 29, 2017, 08:29:04 pm »
A ja napisałem kilkukrotnie i podtrzymuję to, że nie ma czegoś takiego jak "neutralny komiks", a historia darmowych komiksów na FKW dowodzi, że tym razem niestety wiem co mówię.

Ok, możemy przyjąć, że nie ma neutralnych komiksów.
Jednak między neutralnością, a wyraźnym zajęciem określonego stanowiska jest duża przestrzeń. Powiedzmy, że moim zdaniem autorzy poszli zbyt daleko w jedną stronę.
Podkreślam chodzi mi o to, że komiks był darmowy i finansowany z pieniędzy społecznych, gdyby został wydany normalnie to co innego.

Offline turucorp

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 29, 2017, 08:37:38 pm »
Ok, możemy przyjąć, że nie ma neutralnych komiksów.
Jednak między neutralnością, a wyraźnym zajęciem określonego stanowiska jest duża przestrzeń. Powiedzmy, że moim zdaniem autorzy poszli zbyt daleko w jedną stronę.
Podkreślam chodzi mi o to, że komiks był darmowy i finansowany z pieniędzy społecznych, gdyby został wydany normalnie to co innego.
Przeczytaj uważnie wypowiedz @absolutnie.
A potem zastanów się jeszcze o co ci właściwie chodzi z tym "finansowaniem z pieniędzy społecznych", zrób sobie listę komiksów wydawanych przez urzędy, muzea, IPN, itd. idz pod każdą z tych instytucji, oflaguj się i ogłoś protest głodowy do momentu, w którym nie zwrócą one kasy za te komiksy i nie zrealizują ich ponownie jako "komiksy neutralne".

Offline keram

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 29, 2017, 08:46:03 pm »
absolutnie
Oczywiście, że uznałem darmowy komiks rozdawany na festiwalu, za publikację  "dla wszystkich", do głowy mi nie przyszło, że to komiks dla tych którzy znają go z Wyborczej oraz internetu, niby skąd.
Byłem przekonany, że w darmowym komiksie chodzi o to by zrobić "miły" upominek "wszystkim" odwiedzającym festiwal , jeśli idea jednak była inna to ...nie wiem.

Offline Szekak

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 29, 2017, 08:52:30 pm »
No i tak właśnie było, miły upominek dla wszystkich. Żaden komiks nie przypasuje wszystkim.

Offline keram

Odp: Odp: FKW 2017
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 29, 2017, 08:53:42 pm »
Przeczytaj uważnie wypowiedz @absolutnie.
A potem zastanów się jeszcze o co ci właściwie chodzi z tym "finansowaniem z pieniędzy społecznych", zrób sobie listę komiksów wydawanych przez urzędy, muzea, IPN, itd. idz pod każdą z tych instytucji, oflaguj się i ogłoś protest głodowy do momentu, w którym nie zwrócą one kasy za te komiksy i nie zrealizują ich ponownie jako "komiksy neutralne".
[/quot
Przeczytaj uważnie wypowiedz @absolutnie.
A potem zastanów się jeszcze o co ci właściwie chodzi z tym "finansowaniem z pieniędzy społecznych", zrób sobie listę komiksów wydawanych przez urzędy, muzea, IPN, itd. idz pod każdą z tych instytucji, oflaguj się i ogłoś protest głodowy do momentu, w którym nie zwrócą one kasy za te komiksy i nie zrealizują ich ponownie jako "komiksy neutralne".
[/quo
Przeczytaj uważnie wypowiedz @absolutnie.
A potem zastanów się jeszcze o co ci właściwie chodzi z tym "finansowaniem z pieniędzy społecznych", zrób sobie listę komiksów wydawanych przez urzędy, muzea, IPN, itd. idz pod każdą z tych instytucji, oflaguj się i ogłoś protest głodowy do momentu, w którym nie zwrócą one kasy za te komiksy i nie zrealizują ich ponownie jako "komiksy neutralne".

Ok, jak napisałem byłem przekonany, że organizatorom chodziło o to, żeby zrobić miły upominek "wszystkim" uczestnikom festiwalu, dlatego uważałem jednostronną wymowę komiksu za niewłaściwą, jeśli jednak założenia były inne to wycofuję się.
Sądzę jednak, że należało to jasno wyłożyć.

 

anything