Autor Wątek: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2  (Przeczytany 379812 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LordDisneyland

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #435 dnia: Czerwiec 09, 2017, 01:33:41 am »
No i skończyłem wczoraj Iksińskich.
Kupiłem ten tom dla "GL,MK" , bo co i rusz czytałem , jaki to wazny komiks, jaki świetny, ach i och. Po lekturze stwierdzam, że odnowione poczatki X-Men są komiksem dobrym, natomiast klasyk okazał się rzeczą nie do zniesienia. Praktycznie nic w tym komiksie mi się nie podoba. Tak wychwalany scenariusz Claremonta mnie rozczarował.  Rozumiem, rok 1982, mezozoik, ale znam starsze rzeczy, które lepiej zniosły próbę czasu. Na domiar złego rysunki Andersona również nie przypadły mi do gustu. Nie wiem czemu, ale kojarzą mi się z gorszymi kadrami Wiśniewskiego w "Podziemnym froncie". I pomyśleć, że pierwotnie miał to ponoć rysować N.Adams :(  Echchch... [ w tej chwili Nightcrawler powinien mi podać chusteczkę.... ta scena też mnie zresztą zirytowała].  Podejrzewam, że po raz kolejny miałem zbyt wygórowane oczekiwania...
Dobrze przynajmniej, że odświeżony pierwszy sezon dostarczył mi przyjemnej lektury, bo byłyby to wyrzucone pieniądze.

Offline SawiK

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #436 dnia: Czerwiec 09, 2017, 05:40:36 am »
@up
Przygladalem sie tej pozycji glownie przez ta starsza historię z sentymentu do Tm-S. Teraz wiem ze nic nie stracilem i nie strace nie kupując, poczekam na cos lepszego .

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #437 dnia: Czerwiec 09, 2017, 07:21:44 am »
Całkowicie się nie zgadzam z Lordem  :smile:

Dla mnie:

Season One - Słabe
God Loves, Man Kills - Bardzo dobre (jak ktoś lubi X-Men Claremonta to musiszmieć  :smile: ) to chyba najlepsza historia z SBM 1-12.

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #438 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:41:10 am »
Ja wychwyciłem 3/4 literówki.

Wątpię żeby poprawiali.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2017, 10:44:39 am wysłana przez JanT »

Offline marian381

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #439 dnia: Czerwiec 10, 2017, 11:13:33 am »
Literówki to tam pikuś. Co się stało w tym zdaniu to ja nie wiem:

Strona 46 - "Jest wśród nich tenz Magneto i jego fagasami."

No i pomylony dymek. Tutaj możliwe, że dostali złe plansze, bo w oryginale wygląda to tak:

Dymek z tekstem: "Że zrozumie Pan i uszanuje..." powinien znajdować się w dymku z tekstem: "Oczekujesz, że co na to powiem?" i powinien być on połączony z wcześniejszymi dymkami Beasta, ponieważ jest to jego wypowiedź. W oryginalnym wydaniu nie ma tych błędów.

Kolekcja Komiksy Star Wars https://www.facebook.com/KolekcjaKomiksyStarWars/

Zapraszamy na http://Filmozercy.com - największy serwis z recenzjami i artykułami o filmach i komiksach.

Prezentacje polskich komiksów DC i Marvela:
https://www.youtube.com/channel/UCJ0BO3m5KIFciuSJc5qkbJQ

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #440 dnia: Czerwiec 10, 2017, 12:07:43 pm »
To są błędy wklepywacza dymków  :smile: w WKKM też się takie coś zdarza.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #441 dnia: Czerwiec 10, 2017, 12:58:05 pm »
Jeśli chodzi o scenę z Beastem i profesorem, to ja osobiście wyłapałem złą kolejność i zgłosiłem poprawkę. Niestety zagraniczni liternicy kompletnie nie znają polskiego, a ich znajomość angielskiego też pozostawia wiele do życzenia. Najwyraźniej słowo "switch" z moich uwag pomylili ze "stitch" i połączyli te dwa dymki zamiast zamienić miejscami teksty w nich.  :roll:  Podobnie skopano moją poprawkę w tekście z Magneto i fagasami. "Jest wśród nich ten" miało być wstawione w następnej ramce (w pdf-ie zakreśliłem na kolorowo tekst do wymiany, żeby nie było wątpliwości - robię tak przy każdej uwadze), ale i tak się nie zrozumieliśmy. :neutral:  Niestety poprawki są wstawiane do ostatniej chwili i najwyraźniej brakuje już czasu, żeby ktoś sprawdził czy wszystko poprawiono jak należy.


W imieniu całej ekipy przepraszam za niesatysfakcjonującą jakość tekstu tego tomu.

Offline misiokles

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #442 dnia: Czerwiec 10, 2017, 03:18:23 pm »
Szanse na poprawienie wydrukowanego tomu? Hm... :]

Offline death_bird

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #443 dnia: Czerwiec 13, 2017, 08:54:51 pm »
No i skończyłem wczoraj Iksińskich.
Kupiłem ten tom dla "GL,MK" , bo co i rusz czytałem , jaki to wazny komiks, jaki świetny, ach i och. Po lekturze stwierdzam, że odnowione poczatki X-Men są komiksem dobrym, natomiast klasyk okazał się rzeczą nie do zniesienia. Praktycznie nic w tym komiksie mi się nie podoba. Tak wychwalany scenariusz Claremonta mnie rozczarował.  Rozumiem, rok 1982, mezozoik, ale znam starsze rzeczy, które lepiej zniosły próbę czasu. Na domiar złego rysunki Andersona również nie przypadły mi do gustu.

Właśnie skończyłem czytać i mam dokładnie na odwrót. Jedyne co podobało mi się w pierwszej historii to fakt, że tyle w niej Rudej, niemniej o ile rozumiem, że "God Loves..." jest jednym z tzw. "kamieni milowych" to jednak to konkretne zestawienie obnaża miałkość dzisiejszych czasów. "Mezozoik" próbuje coś przekazać i wcale nie odczułem, że historia się zestarzała (albo tak lubię starych mutantów, że jestem na to w 100% ślepy). Współczesna wersja początków "Iksów" to kolejna lekka kreskóweczka i nic poza.
Jutro powinienem wreszcie wziąć się za "Deadly Genesis" i zobaczymy o ile to będzie lepsze od najnowszych propozycji M. Na razie na bazie swoich mocno ograniczonych doświadczeń odnoszę wrażenie, że ostatnia dekada to posucha koncepcyjna...
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #444 dnia: Czerwiec 14, 2017, 11:41:56 am »
Ja też dodam słówko na temat "God Loves, Men Kills", które przeczytałem z zainteresowaniem, ale odebrałem jednak trochę "na zimno".
To niewątpliwie dramatyczna, ponura i formacyjna dla X-tytułów historia, dopasowana do standardu wyznaczonego w serii "Marvel Graphic Novel" przez "Śmierć Kapitana Marvela". A jednak miałem poczucie pewnej "mechaniczności" tej opowieści, której przebieg wydaje się wyraźnie z góry zaplanowany i podporządkowany tezie, a nie żywiołowi opowieści. W efekcie główne postacie (może poza Magneto i w znacznie mniejszym stopniu Kitty i Profesorem) wydały mi się właściwie kukiełkami, które można było by dowolnie podmienić na inne. Podmalowane rysunki są oczywiście stylowe i odpowiednio klimatyczne, ale nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że np. Byrne, czy Windsor-Smith zrobiliby je lepiej...
Zresztą nie wykluczam, że moje (częściowe) zastrzeżenia są po prostu ahistoryczne, a tytułowi temu wielkości nie zapewniają fabularna biegłość, czy pogłębiona psychologia, lecz przełomowe i ambitne podjęcie tematyki nietolerancji wprost oraz zredefiniowanie znaczenia komiksów o X-men, w tym samych postaci - z Magneto i Charlesem na czele.

Zresztą, na tle "Seson One" "God Loves..." lśni jak czarny diament inkrustowany w kawał salcesonu. "Seson One" nie dość że mnie znudziło, to jeszcze nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że bardzo bardzo chce się podobać, a tak naprawdę, gdyby to był faktycznie początek jakiejś nowej serii (a X-men nigdy by nie istnieli), to śmiem wątpić, czy toto by kogokolwiek zainteresowało. Inna sprawa, że nie chcę odsądzać tego komiksu od czci i wiary, bo był to po prostu najzwyklejszy średniak i zbędny - w moim poczuciu - reboot.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline misiokles

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #445 dnia: Czerwiec 14, 2017, 12:10:31 pm »
Season One nigdy nie był w zamierzeniu rebootem, to tzw. retelling, tak jak kolorowe komiksy Loeb&Sale.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #446 dnia: Czerwiec 14, 2017, 01:14:54 pm »
Człowiek sobie spokojnie żyje, a tu mu nagle nowy gatunek powstaje. A czym to się, u licha, różni?
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Murazor

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #447 dnia: Czerwiec 14, 2017, 01:51:17 pm »
Wydaję mi się, że reboot - opowiedzenie historii od nowa (zmiana genezy postaci na przykład), retelling - opowiedzenie historii jeszcze raz bez zmieniania faktów, ale w nowy sposób lub z innej perspektywy.

Offline Bartek Gawron

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #448 dnia: Czerwiec 14, 2017, 02:37:33 pm »
strukturalnie rzecz ujmujac: jest 'fabula', ktorą opowiada 'narracja'. reboot (czyli: restart) polega na modyfikacji istniejacej fabuly, podczas gdy czysty retelling polega na zmianie jedynie narracji, nie tykajac przy tym fabuly. poniewaz zrestartowana fabula musi byc sila rzeczy opowiedziana ponownie, z rebootu w pewnym sensie wynika rowniez retelling (ale nie odwrotnie). dodatkowo trzeba zauwazyc, ze nie wszystko, co jest w "istniejacej" fabule, musi zostac od razu opowiedziane przez narracje (narracja to takie okienko przemieszczajace sie po fabule, pokazujace niejako tylko te jej fragmenty, ktore uwazane sa przez autora za kluczowe dla prawidlowego przedstawienia fabuly czytelnikowi) i na tym wlasnie spostrzezeniu bazuje 'retcon', ktory sadowi sie gdzies miedzy rebootem a retellingiem.
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #449 dnia: Czerwiec 14, 2017, 03:11:46 pm »
Zatem bazując na tym, co napisał Bartek, wygląda na to, że "Season One" to jednak "reboot", z pewnymi ambicjami w kierunku "retconu". A po naszemu to "odgrzewany kotlet"...
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.