trawa

Autor Wątek: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2  (Przeczytany 374833 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LucasCorso

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #840 dnia: Styczeń 03, 2018, 10:41:48 am »
Tylko się przygotujcie, bo ten Machine Man Barry'ego to się dzieje w alternatywnym świecie i jego akcja jest osadzona w roku 2020

Więc jest to komiks futurologiczny można rzec.

Ale prace BWS miodzio. Uwielbiam go!
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline Nawimar

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #841 dnia: Styczeń 03, 2018, 10:54:59 am »
Faktycznie, powrót Kirby’ego do Marvela, a w gruncie rzeczy całokształt jego dokonań po pożegnaniu z Lee (pomijając może „Kamandi” czy niektóre wątki i osobowości w ramach mitologii Nowych Bogów) w wymiarze fabularnym nie ścinały z nóg. Ogólnie mam wrażenie, że „Król” najlepiej sprawdzał się jednak w duecie lub przynajmniej we współpracy z redaktorem prowadzącym doszlifowującym jego niekiedy niewolne od niedorzeczności pomysły (Forever People…). Nie mam jednak zastrzeżeń co do stylistyki jego rysunków, zdając sobie jednocześnie sprawę, że nie wszystkim mogą one przypaść do gustu. Regresu nie dostrzegam; raczej tzw. constans, Dlatego cieszę się, że w kolekcji trafił się Machine Man, a przy okazji kolejny przejaw twórczości tego autora. Bo tego jak dla mnie nigdy za wiele.
 
Co do albumu z udziałem Doktora Strange'a to u mnie również wszystko bez zarzutu. Proponuję dogadać się z H. co do wymiany egzemplarza.

Offline marian381

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #842 dnia: Styczeń 03, 2018, 11:04:59 am »
Kolekcja Komiksy Star Wars https://www.facebook.com/KolekcjaKomiksyStarWars/

Zapraszamy na http://Filmozercy.com - największy serwis z recenzjami i artykułami o filmach i komiksach.

Prezentacje polskich komiksów DC i Marvela:
https://www.youtube.com/channel/UCJ0BO3m5KIFciuSJc5qkbJQ

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #843 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:58:07 pm »
No właśnie ... Kirby.
Jestem świeżo po lekturze Bomby obłędu w ramach WKKM i bez jakiejkolwiek żenady stwierdzam, że jest to jeden z najgorszych klasyków w ramach tej kolekcji. Bardzo trafne podsumowanie tego komiksu dał ostatnio @Lucas Corso Infantylność i naiwność fabuły przekracza praktycznie wszystko co do tej pory czytałem z lat 60' i 70'.
Natomiast rysunki to ewidentny regres w stosunku do tego, co prezentował Kirby w poprzedniej dekadzie. Tak się złożyło, że niedawno odświeżyłem sobie debiut Czarnej Pantery na łamach FF i tam jego rysunkom nie mam praktycznie nic do zarzucenia, a przy założeniu konwencji lat 60 były wręcz świetne. W Kapitanie na prace Kirby'ego wręcz ciężko patrzeć, twarze szwarcharakterów są jakoś dziwnie powykrzywiane, a pozostałe postacie (w szczególności kobiece) wyglądają jak klony.
Jak dla mnie Kirby zatrzymał się w pewnym momencie i jechał jedynie na swoim nazwisku i popularności, a jak wiadomo każdy dobry twórca powinien w jakiś sposób ewoluować. Wystarczy spojrzeć na innych rysowników, którzy na początku swej kariery kopiowali Kirby'ego, ale później wypracowali swój własny styl, eksperymentowali z konwencją i najzwyczajniej w świecie doskonalili warsztat: wspomniany przez Ciebie BWS, Neal Adams, czy Jim Steranko.

A ja sprawę "Bomby obłędu" oraz prac Kirby'ego w latach 70. widzę inaczej.
Zgadzam się, że "Bomba obłędu" jest infantylna i wyjątkowo uproszczona pod względem fabularnym. Porównanie z wcześniejszym "Tajnym imperium" jest wprost uderzające. A jednak bawiłem się świetnie - trochę na zasadzie smakowania tej nieprzystającej już do rzeczywistości, dziwnej, "chorobliwej" i campowej koncepcji wielkiego twórcy.
Dla mnie "Bomba..." jest swoistym powrotem do korzeni postaci, którą Kirby współtworzył. Kapitan jest idealnym, prostym, szlachetnym żołnierzem o niezłomnej woli. Działa jednak w innym świecie o bardziej skomplikowanej, mniej jednoznacznej strukturze.
Z tej prostej i naiwnej szlachetności oraz żelaznej konsekwencji arcypoprawnego scenariusza sączy się moim zdaniem jakiś smutek. Jakbym czytał zapis naiwnego snu starzejącego się dziecka.
Do tego dochodzą absolutnie powalające rysunki. To co uważasz za regres, ja widzę jako swoiste "przejście na drugą stronę". Kirby stworzył język wizualny klasycznego komiksu superbohaterskiego, a potem - w latach 70. - szedł jeszcze dalej i dalej, kumulując go w jakiś barok. Straszliwe gęby złoczyńców, potężne klaty herosów, dłonie i ramiona jak tłoki lokomotyw. W tle Kirby-mechanizmy na bezczelnych w swojej ekspresji splash-page'ach.

"Bomba obłędu" to nie jest komiks porywający. Ale mnie fascynuje. Szczerze.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline laf

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #844 dnia: Styczeń 03, 2018, 01:27:43 pm »
Jakbym czytał zapis naiwnego snu starzejącego się dziecka.
Bardzo dobre podsumowanie tego komiksu  :badgrin:
Ja do tych rysunków niestety się nie przekonam i autentycznie wręcz mnie od nich odrzuca.

Offline Prometeusz

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #845 dnia: Styczeń 05, 2018, 11:21:02 am »
Przejrzałem Machine Mana na Filmożercach i to wygląda rewelacyjnie. Nigdy o postaci nie słyszałem, chyba wcześniej nie pojawiła się w komiksach wydanych w Polsce ani w anglojęzycznych których u nas nie wydano, a wpadły mi w łapki. Nawet tak niszową postać jak Deathlock polski czytelnik mógł kojarzyć przed jego tomem w WKKM, bo pojawił się w Spider-Manie od TM-Semic i miał małą rolę w "Wolverine and the X-Men". Mam nadzieje że dużo osób kupi Machine Mana, skoro wycięto 99% mutantów, to chociaż niech niszowe postaci dostaną się do świadomości niedzielnych komiksiarzy kupujących tylko kolekcje kioskowe.

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #846 dnia: Styczeń 05, 2018, 11:27:20 am »
23.02 w Czechach wychodzi 40 tom czyli ostatni do, którego znamy kolejność. Ciekawe kiedy zedytują swoją wiki o kolejne tomy żebyśmy wiedzieli mniej więcej jak to się będzie układało w drugiej połowie roku u nas

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #847 dnia: Styczeń 05, 2018, 01:13:28 pm »
Jadą dalej  :biggrin:

110 Totally Awesome Hulk Cho Time (Totally Awesome Hulk #1-6) (material from Amazing Fantasy (vol. 2) #15)
111 Unbelievable Gwenpool Believe It (Unbelievable Gwenpool #1-4) (material from Howard the Duck (vol. 6) #1-3)

Ale pewnie tylko do 120 bo już nie będzie z kogo przedłużać (chyba że z Legacy?  :smile: )

Offline Prometeusz

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #848 dnia: Styczeń 08, 2018, 12:22:38 am »
Czy ta kolekcja jest dobra żeby wgryźć się troszkę w uniwersum Marvela?

Offline Lesiok

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #849 dnia: Styczeń 08, 2018, 10:30:01 am »
Według mnie całkiem dobra. Na plus:
- masz przedstawione wiele postaci ze wszystkich zakątków uniwersum
- dodatkowe zeszyty z pierwszymi występami bohaterów
- na koniec tomu przekrojowa historia od początku do współczesności.
Na minus:
- w kolekcji nie będzie wielkich eventów, je znajdziesz w WKKM
- historia postaci z końca tomu to jeden wielki spoiler  :biggrin:

Offline mack3

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #850 dnia: Styczeń 08, 2018, 03:34:40 pm »
I generalnie, moim zdaniem historie sa tu zdecydowanie slabsze niz w pierwszej 60 WKKM

Offline xanar

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #851 dnia: Styczeń 08, 2018, 04:26:58 pm »
No i tłumaczenie też słabsze

Offline Koalar

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #852 dnia: Styczeń 10, 2018, 05:46:38 pm »
Ja dopiero od jakichś 2 tygodni czytam tomy kolekcji i podoba mi się bardziej od WKKM, przynajmniej od tego, co dostajemy obecnie. Na plus:
- w prenumeracie taniej;
- mniej staroci (acz czytałem dopiero kilka tomów);
- dużo informacji o danej postaci czy grupie (historia w pigułce).

Minusy:
- brak wprowadzeń do jakichś historii i przypisków (przykładowo nie wiem, kto komentował poczynania Deadpoola, co było jego myślami, a co kogoś innego i kto to był);
- literówki;
- tłumaczenie czasem zgrzyta (przykładowo Peter Parker z lat 60. nie pomyślałby "ochrzan", tylko np. "bura").
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Jaxx

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #853 dnia: Styczeń 16, 2018, 06:30:01 pm »
Prenumerata 26-27 dotarła.

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz. 2
« Odpowiedź #854 dnia: Styczeń 17, 2018, 07:09:52 am »
Nie wiem czy o tym już nie było (Bogi  przypomnij jakby co  :smile: ) ale na czeskiej liście zawartość Winter Soldier to
Winter Soldier: The Longest Winter (Winter Soldier #1-5; Captain America (vol. 5) #1) Brubakera  :smile: Bo w UK jest Winter Soldier: The Bitter March (Winter Soldier: The Bitter March 1-5)

Cieszy taka wymiana.