Autor Wątek: Transmetropolitan  (Przeczytany 83962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline clandestino

Odp: Transmetropolitan
« Odpowiedź #270 dnia: Lipiec 15, 2018, 07:08:42 am »
Pająk wzorowany jest na Hunterze S. Thompsonie, który spopularyzował "gonzo journalism", czyli styl reportażu w którym dziennikarz, zamiast pozostawać biernym obserwatorem, angażuje się osobiście w swój materiał (cytat za wiki). Taki reportaż jest pełen subiektywnych opinii i dygresji. Sam Thompson uwielbiał narkotyki, broń, nie stronił od przemocy i gardził prawicowymi ugrupowaniami politycznymi. Wypisz wymaluj Jerusalem. Nie mylcie go z internetowym trollem, bo to spłyca jego postać.

Offline -gościu-

Odp: Transmetropolitan
« Odpowiedź #271 dnia: Lipiec 15, 2018, 08:16:04 am »
Zapewniam, że nie potrzeba wiki by oświecać ludzi o Thompsonie - pewnie większość zna Las Vegas Parano Gillama, czy literacki pierwowzór, który wyszedł u nas z 10 lat temu, kilkadziesiąt lat po premierze, ale wciąż świeży. To jest kultowa postać/książka/film, jak Palahniuk, Fight Club i jego adaptacja. Ale mimo to inne skojarzenia też się nasuwają i nie można powiedzieć, że to błąd.

Offline Julek_

Odp: Transmetropolitan
« Odpowiedź #272 dnia: Lipiec 16, 2018, 12:58:05 pm »
Pająk wzorowany jest na Hunterze S. Thompsonie, który spopularyzował "gonzo journalism", czyli styl reportażu w którym dziennikarz, zamiast pozostawać biernym obserwatorem, angażuje się osobiście w swój materiał (cytat za wiki). Taki reportaż jest pełen subiektywnych opinii i dygresji. Sam Thompson uwielbiał narkotyki, broń, nie stronił od przemocy i gardził prawicowymi ugrupowaniami politycznymi. Wypisz wymaluj Jerusalem. Nie mylcie go z internetowym trollem, bo to spłyca jego postać.

Ale czytałeś tę interpretację w kontekście? Bo pod tych 20 latach od pojawienia się "Transmetu" kontekst medialno-kulturowy się mocno się zmienił i na Pająka można zupełnie inaczej patrzeć...

Offline no153

Odp: Transmetropolitan
« Odpowiedź #273 dnia: Listopad 05, 2018, 08:39:27 am »
W którą stronę idzie trzeci tom Transmetropolitan?


Pierwszy tom bardzo mi się podobał, za sprawą świata przedstawionego, te cyberpunkowe smaczki, te aktualne tematy biotechnologii itp. W drugim na pierwszy plan wyszła polityka i media, co już mniej mi się podobało. Zatem czego spodziewać się w trzecim? Jeżeli kontynuację drugiego, to raczej sobie odpuszczę lekturę.

Offline amsterdream

Odp: Transmetropolitan
« Odpowiedź #274 dnia: Listopad 05, 2018, 01:38:15 pm »
Dołączam się do pytania. Pierwszy tom świetny, przy drugim zmuszałem się żeby go skończyć.

Offline kas1

Odp: Transmetropolitan
« Odpowiedź #275 dnia: Listopad 07, 2018, 07:58:20 am »
Z tego co pamiętam to dalej całość zmierza bardziej w stronę polityki i mediów ale mogę się mylić bo kompletowałem i czytałem całość dość dawno temu - po upadku Mandragory.