Autor Wątek: Dojrzały komiks  (Przeczytany 3345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SalemKotSabriny

Dojrzały komiks
« dnia: Styczeń 04, 2020, 01:06:16 pm »
Hej,

Właśnie skończyłem czytać serię The Walking Dead Kirkmana i jestem w rozsypce ;)
Zostałem oczarowany przez ten świat i mieszkające w nim postacie. Historia Ricka i reszty urzekła mnie, a czytając komiks czułem, jakbym wszystko przeżywał razem z nimi... Był to mój pierwszy komiks, który przeczytałem(nie licząc kilku w dzieciństwie, gdzie raczej oglądałem obrazki...). Proszę was o pomoc w znalezieniu komiksów na podobnym poziomie, komiksów dojrzałych z niepowtarzalnym klimatem.
Co do gatunku to tematyka jakakolwiek, byle by klimat był niepowtarzalny.

PS Jeżeli to nieodpowiedni dział to proszę moderatora/admin o przeniesienie.



Offline Chris3z8

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2020, 06:21:35 pm »
Z tą dojrzałością wśród ,,Żywych trupów'', to bym uważał - o ile pierwsze tomy prezentują jako taki poziom, to szybko okazuje się, że to soap opera z kiczowatymi wstawkami (głównie w okolicach dwudziestego -trzydziestego tomu). Czasem zęby bolą od pretensjonalnych dialogów, ale mniejsza. Chciałeś czegoś z dobrym klimatem - wystarczy sięgnąć po prace Enki Bilala. To jest wysoka półka wśród rysowników. Wyjątkowy styl - rysuje w pastelowych odcieniach, szata graficzna wydaje się brudna i rozmazana, ale to Europejczyk, który zna historię wojen XX-wiecznych, więc przesiąkł stylistką konfliktów.


Co do historii - wymieniłbym Alana Moore'a i ,,Strażników'' czy ,,Z piekła rodem'' - często balansuje na granicy political fiction, mitów z rzeczywistością oraz zgrabnie opowiada o wielkich historycznych przemianach, jaki wpływ miała wojna w Wietnamie dla Stanów Zjednoczonych czy Kuba Rozpruwacz w brytyjskich dzielnicach. Przygotuj się na pasmo dialogów - raczej kojarzysz nazwisko. Dosyć nieszablonowy artysta, zdarzyły mu się wpadki i nie wszystkie prace uważam za godne uwagi.


Z Polski warto zajrzeć do Śledzia - mało który artysta komiksowy z wielką wprawą odnosi się do przemian społecznych oraz życia społecznego w ogóle. Potrafi ,,malować'' postacie wyjęte z osiedla i ma bardziej przystępne pióro niż wspomniany Moore.

Offline absolutnie

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2020, 09:47:49 pm »
Proszę was o pomoc w znalezieniu komiksów na podobnym poziomie, komiksów dojrzałych z niepowtarzalnym klimatem.
Co do gatunku to tematyka jakakolwiek, byle by klimat był niepowtarzalny.


Szczerze mówiąc, to jakieś 50% komiksów wydawanych w Polsce jest na podobnym poziomie, ma niepowtarzalny klimat i zasługuje na miano dojrzałych. Polecam wszystkie.
Doradzałbym skorzystanie z jakiejś biblioteki lub czytelni z komiksami, żeby zorientować się, co najbardziej ci podchodzi. A po stprawdzeniu, kupowanie tego, co ci najbardziej podeszło.
Mamy w tej chwili klęskę urodzaju jeśli chodzi o fajne, mądre i dojrzałe komiksy. Korzystaj, póki mozesz.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline SalemKotSabriny

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2020, 10:48:02 pm »
Tak jak pisałem w pierwszym poście, był to mój pierwszy komiks i nie mam porównania ;)
Dziękuję za propozycje i pomoc, na pewno skorzystam.

Pozdrawiam

Offline absolutnie

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2020, 11:01:11 pm »
Tak jak pisałem w pierwszym poście, był to mój pierwszy komiks i nie mam porównania ;)
Dziękuję za propozycje i pomoc, na pewno skorzystam.

Pozdrawiam


Właśnie to, że jest to Twój pierwszy komiks (od dawna), czyni kwestię doradzania szczególnie trudną. Jeśli masz gust podobny do mojego, to spodoba Ci się mnóstwo rzeczy, które ostatnio (i przedostatnio) wydano w Polsce, jeśli Twój gust jest inny, to moje rady w niczym Ci nie pomogą. Najprawdopodobniej wiesz to, ale musiałem o tym napisać.
Mnie osobiście zachwyciły takie komiksy jak:
"Criminal" (każdy tom serii)
"Pantera"
"Pewnego lata"
"Przygody Stasia i Złej Nogi" (to można przeczytać także on-line)
"Złoty Berlin"
i jakieś 100 innych.


Jeśli po przeczytaniu innych komiksów zechcesz napisać, co Ciebie zachwyciło, będzie mi bardzo miło.


 
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Chris3z8

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2020, 07:22:15 pm »
Ja z kolei jestem dosyć wybredny, więc nie pochwalam pierwszego lepszego komiksu na rynku - ostatnio mocno się wkurzam, że ktoś poleca mi jakąś serię i okazuje się, że to gniot chwalony wielkimi słowami, dlatego zaczynam ,,segregować'' komiksy na te, od których dostaję biegunki, i na te, które są warte mojego czasu.


Ogólnie można sypać polecajkami, ale z biegiem czasu stwierdzisz, że to nie ma sensu i tylko psuje radość z odkrywania. Polski rynek się rozrósł - w porównaniu do lat 90. XX wieku - ale nadal superbohaterowie okupują czołowe miejsca sprzedaży, a szkoda, bo mamy sto razy ciekawsze komiksy niż kolejny tasiemiec o kapitanie jakimś tam (ironizuje, ale co tam).

Offline kas1

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2020, 04:16:28 pm »
Jak komuś tak podeszły Żywe Trupy, to raczej na początek nie polecałbym Bilala, Przygód Stasia i Złej Nogi czy kilku innych wymienionych komiksów. To są zupełnie różne gatunkowo i graficznie rzeczy, bardziej dla komiksowych wyjadaczy a nie poszukiwaczy rozrywki, których mogą zniechęcić.


Śmiało sięgaj po:
- Kaznodzieję;
- Baśnie;
- 100 naboi;
- Skalp;
- Y - Ostatni z mężczyzn;
- Łasucha;
- Hellblazera.


Czyli na początek wszystko co z Vertigo. Z dużą dozą prawdopodobieństwa większość z tych tytułów trafi w Twój gust.


Na inne rzeczy przyjdzie czas później ;)

Offline Chris3z8

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2020, 01:38:07 pm »
,,Skalp'' - straszny szajs. Nie polecam. Pod przykrywką ,,rozrywki'' kryje się cyniczna arogancja, która nijak się ma do realiów Indian w rezerwatach. Wulgarne ponad miarę, buńczuczne i mega efekciarskie (w złym guście). Jak ktoś chce dobrego sensacyjniaka lepiej polecić awanturowe historyjki Hugona Pratt.

Offline Opelxing

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2020, 04:56:18 am »
Спасибо за все истории, которые приходят на опыт в этом месте, который очень доктор

Offline Opelxing

Odp: Dojrzały komiks
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2020, 04:57:59 am »
Thank you for the information that has been discussed on this point, which I think is very good.