trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze  (Przeczytany 65274 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mappy

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 31, 2016, 01:53:35 pm »
Szukamy chetnych
Ale do liczenia głosów?
Ja mogę.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 11, 2017, 08:10:00 pm »
Jak dla mnie minusem jest możliwość głosowania na wznowienia. To tylko rozwodni całe zestawienie bo mimo, że niektóre pozycje uznaje sie za genialne, wiele osób na nie nie zagłosuje bo czytało je 5 lat temu.

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 11, 2017, 08:15:51 pm »
A ja wręcz odwrotnie - uważam, że to bardzo dobry pomysł, wiele mówiący o nowym, dorastającym pokoleniu, które nie miało okazji poznać komiks przy pierwszym wydaniu.

Sam jeśli ułożę listę to będę trzymał się zasady - umieszczam na liście komiksów komiks, który przeczytałem po raz pierwszy, mimo że to wznowienie/kolejne wydanie/wydanie zbiorcze. Czyli np. zagłosuję na Y, gdyż nie czytałem nigdy wydań z Mandragory. Ale np. nie umieszczę na liście Wiecznej Wojny/Wiecznej Wolności, gdyż komiks znam z poprzednich wydań i nie była to dla mnie nowość.
Sądzę że to jest rozsądne podejście - dzięki temu dopuszczamy do głosu nowych czytelników, dla których Incal może być objawieniem.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 11, 2017, 08:22:43 pm »
Statystycznie nie ma to sensu niestety. Osobna kategoria "Wznowienie" ok. Ale tak? Sorry. Rozumiem intencję ale w ten sposób zupełnie gubi sens takiego rankingu, a co gorsza jego jakakolwiek wymierność. Nie bez powodu w rankingach muzycznych czy filmowych nie ma re-releasów.

Offline 8azyliszek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 11, 2017, 09:06:55 pm »
Kiedyś komiksy były drogie i było ich mniej. Dopiero teraz takie np. Długie Halloween mogło trafić pod strzechy. I dobrze, że można na nie zagłosować. Albo na Husha, który niedawno chodził po 200-300 zł.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 11, 2017, 10:04:40 pm »
Jeśli nie głosujemy na wznowienia to z mojej 20-stki wypada połowa komiksów.
"Vasco" - którego czytałem 15 lat temu.
"Cromwell Stone" - którego wcześnie nie czytałem.
"Calvin i Hobbes" - którego wcześniej nie czytałem.
"Wieczna wojna" - czytałem 15 lat temu.
Lucky Luke  "Dyliżans" - mój ulubiony L.L.
" Hugo " -  czytałem 15 lat wcześniej.
"Kryształowy miecz " - czytałem 15 lat wcześniej.
"W poszukiwaniu ptaka czasu " - czytałem 15 lat wcześniej.

- jak wiadomo , wszyscy tutaj mamy po osiemdziesiąt lat a komiksy czytamy non-stop bez   kilkunastoletnich przerw . Nikt nie ma zaległości , nikt nie zmienił zainteresowań , nikt nagle nie odkrył nowego tytułu , nowej serii czy autora.
Fajnie .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2017, 10:15:01 pm wysłana przez greg0 »
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 12, 2017, 06:26:48 am »
Ach sarkazm, ozdoba tego forum  :roll:

Głosujcie sobie na co chcecie. Mówię tylko że ta lista nie ma sensu w tym kształcie. I nie ma to nic wspólnego z wiekiem, ciągłością zainteresowań, przerwami etc.
Nie zgadzasz się? Spoko.

Offline SawiK

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 12, 2017, 07:01:25 am »
Kazdy glosuje na co chce wazne by data wydania byla 2016 :badgrin:

mgnesium

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 12, 2017, 07:11:56 am »
fajnie, ale również niespecjalnie to widzę.

osobiście ograniczyłbym się tylko do prapremier, albo przynajmniej rzeczy których nie było w popularnym obiegu od przynajmniej 5 lat (lub alternatywnie na wydania poprawione lub zmienione). bo w obecnym kształcie możecie sobie również głosować np. na dodruki klasycznej dwudziestki kajtka i kokosza, thorgala, pierwszych tomów batmana z new52, czy superior spidermana marvel now. z tym że jakoś nikt tego nie robi. z drugiej strony już teraz jestem w stanie przewidzieć, że za rok na listach niektórych pojawią się reprinty komiksów tadeusza baranowskiego (którego bardzo lubię, ale którego w poprzednich dekadach nadrukowano tyle, że do tej pory nie ma problemów z dostaniem archiwalnych wydań). jest sens?

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 12, 2017, 09:33:25 am »
Ach sarkazm, ozdoba tego forum  :roll:

Głosujcie sobie na co chcecie. Mówię tylko że ta lista nie ma sensu w tym kształcie. I nie ma to nic wspólnego z wiekiem, ciągłością zainteresowań, przerwami etc.
Nie zgadzasz się? Spoko.
Zawsze można było głosować na wznowienia. Czy w takim razie zawsze to głosowanie nie miało sensu? Być może. Jednak, jak widać sporo osób wciąż się w bawi w układanie list w takim kształcie. Zawsze można nie głosować na wznowienia, nikt nikomu nie nakazuje tego robić.


Ja przyjąłem zasadę, że głosuję na wszystko co kupiłem i przeczytałem, o ile zostało wydane w 2016 r. Jeżeli będzie to wznowienie to je ocenię i porównam z innymi ocenami.


fajnie, ale również niespecjalnie to widzę.

osobiście ograniczyłbym się tylko do prapremier, albo przynajmniej rzeczy których nie było w popularnym obiegu od przynajmniej 5 lat (lub alternatywnie na wydania poprawione lub zmienione). bo w obecnym kształcie możecie sobie również głosować np. na dodruki klasycznej dwudziestki kajtka i kokosza, thorgala, pierwszych tomów batmana z new52, czy superior spidermana marvel now. z tym że jakoś nikt tego nie robi. z drugiej strony już teraz jestem w stanie przewidzieć, że za rok na listach niektórych pojawią się reprinty komiksów tadeusza baranowskiego (którego bardzo lubię, ale którego w poprzednich dekadach nadrukowano tyle, że do tej pory nie ma problemów z dostaniem archiwalnych wydań). jest sens?
Czy dodruk to nowe wydanie? Chyba nie. Stąd na dodruki nie można głosować.


Przyjmowanie jakiś dodatkowych ograniczeń, jak na przykład zaproponowanych powyżej, nie wydaje mi się zasadne. Od razu nasuwają się pytania co to jest "popularny obieg" i dlaczego akurat 5 lat, a nie dajmy na to 3 lub 7. Dalej, czy w każdym przypadku będzie można stwierdzić, że kolejne wydanie jest lub nie jest poprawione lub zmienione? Nie ma oczywiście problemu, gdy taka informacja jest w środku komiksu ale przecież może być tak, że nie ma takiej informacji mimo tego, że kolejne wydanie jest poprawione lub zmienione.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 13, 2017, 08:41:12 pm »
Ja przyjąłem zasadę, że głosuję na wszystko co kupiłem i przeczytałem, o ile zostało wydane w 2016 r. Jeżeli będzie to wznowienie to je ocenię i porównam z innymi ocenami.
też mi się naturalnie wydała słuszna taka zasada. nieważne, że znałem już wcześniej Cromwella Stone'a, czy Black Hole, ważne, że teraz (znów) kupiłem, przeczytałem i wciąż sprawia mi to większą radochę niż znakomita większość nowości, to dlaczego mam pomijać w głosowaniu?
Przypominam, że temat osobnego głosowania na wznowienia podnoszony był już w poprzednich głosowaniach i wówczas arbitralnie mądrzejsi decydowali, że ma być razem z nowościami :)
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 14, 2017, 08:11:36 am »

Przypominam, że temat osobnego głosowania na wznowienia podnoszony był już w poprzednich głosowaniach i wówczas arbitralnie mądrzejsi decydowali, że ma być razem z nowościami :)
Nie no bez przesady. ;) Zasady układali ci co otwierali temat i potem liczyli głosy. Skoro komuś chce się coś takiego robić to uważam, że ma prawo decydować o kształcie głosowania, oczywiście w pewnych granicach. Skoro część osób chce głosować na wznowienia, a część nie chce to ktoś musi w końcu zdecydować. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku pozostawienie decyzji osobie prowadzącej dane głosowanie.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 14, 2017, 08:37:32 am »
nieważne, że znałem już wcześniej Cromwella Stone'a, czy Black Hole, ważne, że teraz (znów) kupiłem, przeczytałem i wciąż sprawia mi to większą radochę niż znakomita większość nowości, to dlaczego mam pomijać w głosowaniu?

Choć z tego powodu, że na ten sam Black Hole wiele osób nie zagłosuje bo to ma od dawna. I mimo, że to lepszy komiks niż większość wydań z tego roku, w finalnym rozrachunku wyląduje gdzies w dołach listy.
Więc jaki to ma sens? (dowodem na to są własnie poprzednie listy) Zamiast w miarę miarodajnej listy nowych dobrych pozycji, dostajemy na dziwny miks rankingu komiksów roku i wybrakowanej listy komiksów wszech czasów. Tylko tyle. W tym roku jest za późno, ale optowałbym za zmianą zasad w przyszłym.
Myślę też, doceniając czas i zaangażowanie zliczajączego, że może niegłupim pomysłem, byłoby też przygotowanie listy kandydatów. Per saldo zajmie to pewnie mniej czasu niż zliczanie głosów, które w formie ankiety zliczą sią same. Można to też zrobic wspólnm wysiłkiem edytując jakiś ogólnie dostępny doc czy coś.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 14, 2017, 09:40:50 am »
Choć z tego powodu, że na ten sam Black Hole wiele osób nie zagłosuje bo to ma od dawna. I mimo, że to lepszy komiks niż większość wydań z tego roku, w finalnym rozrachunku wyląduje gdzies w dołach listy.
Więc jaki to ma sens? (dowodem na to są własnie poprzednie listy) Zamiast w miarę miarodajnej listy nowych dobrych pozycji, dostajemy na dziwny miks rankingu komiksów roku i wybrakowanej listy komiksów wszech czasów. Tylko tyle. W tym roku jest za późno, ale optowałbym za zmianą zasad w przyszłym.
Myślę też, doceniając czas i zaangażowanie zliczajączego, że może niegłupim pomysłem, byłoby też przygotowanie listy kandydatów. Per saldo zajmie to pewnie mniej czasu niż zliczanie głosów, które w formie ankiety zliczą sią same. Można to też zrobic wspólnm wysiłkiem edytując jakiś ogólnie dostępny doc czy coś.
Bo to nie jest lista dobrych nowych komiksów a lista dobrych komiksów, które ukazały się w poprzednim roku. :)

Po drugie, sens jest taki, że umożliwia głosowanie na wszystko co się ukazało. Tylko tyle i aż tyle. Dla mnie wartością samą w sobie jest to, że mam wolność wyboru, gdzie jedynym ograniczeniem jest rok wydania. Dlatego ankieta miałaby sens tylko wtedy, gdyby zawierała wszystkie komiksy, które ukazały sie w roku poprzednim co praktycznie jest niemożliwe.

W końcu, po ostatecznym podsumowaniu można pominąć wznowienia i przecież wyjdzie wtedy w miarę miarodajna lista samych nowości. :)

Offline absolutnie

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 14, 2017, 09:57:28 am »
Choć z tego powodu, że na ten sam Black Hole wiele osób nie zagłosuje bo to ma od dawna. I mimo, że to lepszy komiks niż większość wydań z tego roku, w finalnym rozrachunku wyląduje gdzies w dołach listy.
Więc jaki to ma sens? (dowodem na to są własnie poprzednie listy) Zamiast w miarę miarodajnej listy nowych dobrych pozycji, dostajemy na dziwny miks rankingu komiksów roku i wybrakowanej listy komiksów wszech czasów. Tylko tyle. W tym roku jest za późno, ale optowałbym za zmianą zasad w przyszłym.
Myślę też, doceniając czas i zaangażowanie zliczajączego, że może niegłupim pomysłem, byłoby też przygotowanie listy kandydatów. Per saldo zajmie to pewnie mniej czasu niż zliczanie głosów, które w formie ankiety zliczą sią same. Można to też zrobic wspólnm wysiłkiem edytując jakiś ogólnie dostępny doc czy coś.


Masz absolutną rację, ale i tak nic nie wskórasz. Pamiętam bardzo podobne argumenty i kontrargumenty z poprzednich lat. I uważam, że dyskusja ta przypomina spory z 8azyliszkiem (niezależnie od liczny przekonywujących argumentów, on i tak pozostanie przy swoim zdaniu). Szkoda Twojej energii na ten spór. Naprawdę.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.