trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3  (Przeczytany 380501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kelen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #375 dnia: Luty 10, 2017, 05:05:06 pm »
Na wstępie chcę podkreślić jedną rzecz - to jest moje, osobiste stanowisko, jako osoba redagującą pod kątem merytorycznym (słownictwo powiązane z uniwersum DC i standardami, które przyjęły się do tej pory w Polsce), a nie wydawcy, czy innych osób z zespołu, gdyż nie mam do tego kompetencji. Przepraszam Was za zaistniałą sytuację. To, że nie zawsze się odzywam, nie oznacza, że nie czytam wątku i uwag na bieżąco. Nie chcę też niepotrzebnie rozgrzebywać dalej tematu i odnosić się do części wymienionych błędów, ale jeśli ktoś będzie chciał koniecznie rozwiać wątpliwości do tej działki, za którą odpowiadam - zapraszam na priv.

Odnośnie ogólnie wskazanych tłumaczeń - zgłosiłem już sprawę jakiś czas temu i nakreśliłem temat odbioru przez Was. Przypominam, że kiedy dany tom wychodzi, to obecnie prace są prowadzone na dużo dalszych numerach (obecnie 23), dlatego o części rzeczy (i ostatecznym wyglądzie) sam dowiadywałem się długo po fakcie.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #376 dnia: Luty 10, 2017, 05:50:10 pm »
A dużo Tomasz Kłoszewskiego do tego 23 numeru? jeśli możesz zdradzić.

To czekamy na poprawę. Ale maila można cały czas pisać do E&E  :smile: inaczej dostaniecie większość Rebirth'u z takim tłumaczeniem  :biggrin: (Flasha na pewno  :smile: )

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #377 dnia: Luty 10, 2017, 07:41:50 pm »
kelen - jeśli ty jesteś tylko redaktorem merytorycznym, a Katarzyna Gwiazda redaktorem Kolekcji, to czy jest tam jeszcze jakiś korektor? Taki zwykły, który znalazłby różnicę między matką a ojcem, albo automatem z wodą a chłodziarką? I kto odpowiada za pilnowanie by dane kwestie były w odpowiednich dymkach? Spokojnie pytam, bo okazuje się, że to ważna kwestia jest.

I jak pisał JanT - Hachette wyciąga wnioski z błędów tłumaczy od razu i już w 5 tomie będziemy mieć odpowiednią osobę do tej roboty. Natomiast w przypadku Egmontu mamy już 13 numer, błędy tej samej osoby  są od 6 a robią już 23 tom i nie wiem czy się sytuacja poprawiła. I rzeczywiście ważna kwestia - ile z kolejnych 10 tomów "tłumaczył" Tomasz Kłoszewski?

Offline Ulotu

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #378 dnia: Luty 10, 2017, 11:25:56 pm »
Trochę dziwnie jechać po tłumaczu, kiedy za ostateczny stan zawsze odpowiada redakcja. Jak tłumacz słaby to zwolnić, ale komiks poprawić i wydać dobrze.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #379 dnia: Luty 11, 2017, 10:50:06 am »
Tak sobie patrzę na grzbiety na panoramie i widzę jak się już tytuły rozjeżdżają z początkowym planem. Wszystko przez to, że mamy sporo cienkich numerów. Mam nadzieję, że Sprawiedliwość jednak wypadnie gdzieś między głowami Supermana i Batmana. Wtedy bez żalu będę mógł nie kupować tych komiksów.


JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #380 dnia: Luty 11, 2017, 12:00:09 pm »
Zapytałem Comics Weekly czy wspomną o tym tłumaczeniu w "podcaście"  :smile:

EDIT: Odpowiedzieli: "yup"  :smile:

Gdzie z tym jeszcze można "iść"?
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2017, 02:53:04 pm wysłana przez JanT »

Offline AndO3131

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #381 dnia: Luty 11, 2017, 04:00:20 pm »
Tak sobie patrzę na grzbiety na panoramie i widzę jak się już tytuły rozjeżdżają z początkowym planem.

Wydaje mi się, że takie obrazki z panoramą na starcie kolekcji są tylko poglądowe, bo wszystkie tomy mają w nich taką samą grubość. Tak samo jest w kolekcjach Superbohaterowie Marvela i Terry Pratchett.

Offline horror

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #382 dnia: Luty 11, 2017, 08:16:31 pm »
Zapytałem Comics Weekly czy wspomną o tym tłumaczeniu w "podcaście"  :smile:

EDIT: Odpowiedzieli: "yup"  :smile:

Gdzie z tym jeszcze można "iść"?

mam wrażenie, że funkcja trybuna ludowego, inkwizytora czy łowcy czarownic bardzo by ci odpowiadała.

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #383 dnia: Luty 11, 2017, 09:17:44 pm »
E tam  :smile: trzeba walczyć o zmiany na lepsze. Ciekawe czy Egmont/Eaglemoss odpiszą coś na maile po weekendzie.

A do czarownic nic nie mam :smile:

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #384 dnia: Luty 12, 2017, 10:53:23 am »

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #385 dnia: Luty 12, 2017, 12:18:25 pm »
@UP
Znowu recenzja w której kilka razy jest mowa o historiach wyrwanych z kontekstu a o tym że jest też dużo originów lub oneshoot'owych historii to już nikt nie wspomina  :smile:

Batman Hush cz. 1 za 3/4 zł  :smile:

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #386 dnia: Luty 12, 2017, 12:21:48 pm »
"Kolekcja jest o różnych bohaterach DC"

Jasne. O Batmanie, Wonder Woman i Batmanie, Lidze Sprawiedliwości i Batmanie, Supermanie i Batmanie. :smile:

Ja sam lubię tą kolekcję, ale na razie zdecydowanie za dużo w niej Batmana. Na 13 dotychczasowych tomów nie było go w raptem dwóch, a trzeci był o Catwoman. Ale o złej kolejności już się rozpisywałem.
   Nie zgodzę się też, że Kolekcja jest dla mniej doświadczonych komiksiarzy, czytelników. Jeju jak się przebrnie przez celowo zrzucone na początek duble, to są to ważne tytuły wreszcie pierwszy raz po polsku. I ja wiem, że są ludzie dla których nie ma różnicy czy czyta po angielsku czy po polsku. Ja jednak uważam, ze to mniejszość i nie stawiam równości między tymi edycjami. Jeśli śmierć w Rodzinie, Ostatni Syn Kryptona czy Wieża Babel wreszcie wychodzi w naszym języku, to każdy miłośnik DC powinien te komiksy mieć. Koniec kropka. :wink:

@JanT - ale słusznie zauważył, że z takim podejściem, to wszystkie komiksy trzeba by czytać od Złotej Ery, bo inaczej każdy jest "wyrwany".

Wszyscy lubią Jima Lee. :)
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2017, 12:36:11 pm wysłana przez 8azyliszek »

Offline Doctus

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #387 dnia: Luty 12, 2017, 12:29:02 pm »
@8azyliszek, imo Egmont najchętniej wydawał samego Batmana w WKKDC od 1 do ostatniego tomu ;) Wystarczy spojrzeć na ich ofertę wydawniczą. Chyba, że Egmont nie wybierał tytułów dla Eaglemossu. Nic nie poradzimy na to że najpopularniejszy w naszym kraju jest Batman. Do dziś ubolewam że do kolekcji nie załapała się świetna historia z Arrowem - Longbow Hunters. O mizernej ilości tytułów z Green Lantern nawet nie wspomnę.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #388 dnia: Luty 12, 2017, 12:32:07 pm »
Kolekcja Eaglemoss jest taka sama w wielu krajach i tam też jest dużo Batmana. Dajcie już spokój temu Egmontowi, gdyż mam wrażenie że komiksy czytają coraz mniej rozgarnięci ludzie.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 3
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 12, 2017, 12:44:18 pm »
@Doctus - Oczywista oczywistość. Przecież 3/4 egmontowego N52 to Batman i Batman. Na szczęście niemiecka lista tytułów WKKDC jest już zamknięta i namieszano w sumie tylko z kolejnością. Bo gdyby od Egmontu to zależało, to wcisnąłby pewnie listę francuską, żeby Kolekcja szybko padła. A o Longbow Hunters ty się nie martw - będą po 60 numerze.

@misiokles - nie wszędzie. We Francji jest kompletnie inna a i edycja hiszpańska czy włoska ma różnice względem niemiecko-polskiej.

https://www.eaglemoss.com/es-es/hroes-del-cmic/coleccin-novelas-grficas-dc-comics/

 

anything