Autor Wątek: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów  (Przeczytany 63565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juras9

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 15, 2016, 09:49:02 pm »
Eksport będzie choć nie będzie pełny aby nikt po prostu mi nie wykradł całej bazy. Ale podstawy będą. Chodzi mi po prostu o listę atrybutow komiksu które dołączę do eksportu.


No to trzymam kciuki za projekt :biggrin:  (wystarczy sam identyfikator typu ISBN, EAN, JAN itp.). Szkoda, że nie współpracujemy, ale trudno, może kiedyś. Z ciekawości - ASP czy PHP?

Offline skil

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 16, 2016, 08:43:10 am »
    • Zaczynam mięknąć jeśli chodzi o dodawanie komiksów przez użytkowników (głównie zagranicznych) - pracuję nad rozwiązaniem - jeśli je wprowadzimy to na pewno nie byłaby budowana baza komiksów wszystkich, a jedynie te posiadane w kolekcjach - w sumie wychodzi ich multum, ale większość do chłam, którego nikt do Polski nie sprowadza - nie ma sensu tego trzymać w bazie.

    To logiczne, chyba nikt nie oczekiwał, że w bazie będą wszystkie zagraniczne tytuły. Mnie wystarczyłaby możliwość edycji własnej kolekcji tak, by można sobie było dodać na koncie własne pozycje. Nawet nie musiałyby być widoczne dla innych użytkowników. Po prostu jakiś formularz z danymi, jeśli coś takiego jest możliwe.

    qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

    Offline mackey

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #32 dnia: Listopad 16, 2016, 09:56:58 am »
      To logiczne, chyba nikt nie oczekiwał, że w bazie będą wszystkie zagraniczne tytuły. Mnie wystarczyłaby możliwość edycji własnej kolekcji tak, by można sobie było dodać na koncie własne pozycje. Nawet nie musiałyby być widoczne dla innych użytkowników. Po prostu jakiś formularz z danymi, jeśli coś takiego jest możliwe.


    Najprawdopodobniej będzie to działało tak, że system pozwoli założyć kartotekę po wcześniejszej weryfikacji przez ISBN - jeśli nie będzie tego kodu w bazie da się założyć kartotekę koniecznie wpisując ISBN celem jednoznacznej weryfikacji tomu i ten tom po zatwierdzeniu stanie się dostępny dla Ciebie i innych użytkowników. Pola wymagane ustalę za jakiś moment.[/list]
    Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

    Offline hans

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #33 dnia: Listopad 16, 2016, 08:01:52 pm »
    Moim zdaniem w przypadku dodawania przez użytkowników nie powinieneś opierać się na ISBN. Jeśli nie zdążysz dodać jakiegoś komiksu, to ktoś może Ci to później zablokować, dodając coś, co będziesz mógł tylko zmienić bezpośrednio na bazie. W przypadku pozycji dodanych przez użytkowników albo lepiej oprzeć się na jakimś niezależnym od danych identyfikatorze, albo trzymać je w osobnej tabeli niż "standardowe" pozycje.
    A tak na marginesie, to dziwię się, że wśród tylu szczegółowych rubryk opisujących komiks (jak kod EAN) brakuje czegoś tak podstawowego, jak tytuł oryginału :)
    Najlepiej dla wszystkich by było, jakbyście razem z jurasem zaczęli współpracować. Dziwię się, że juras9 dopiero teraz mówi, że też pracuje nad czymś podobnym.
    Powodzenia :)

    Offline juras9

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #34 dnia: Listopad 16, 2016, 11:55:24 pm »

    Dziwię się, że juras9 dopiero teraz mówi, że też pracuje nad czymś podobnym.


    To już niestety musztarda po obiedzie. W tej chwil żaden z nas nie zrezygnuje ze swojego projektu. Mackey nieźle realizuje front-end (choć szkoda, że bootstrap 3, a nie 4). Niestety mam wrażenie, że m.in. uproszczenia strony serwerowej czynią z jego dzieła portal jakich wiele, a to jest główny powód przez który zabrałem się za ten projekt. Szczegółów nie chcę w tej chwili zdradzać.


    Nie jesteśmy w piekarni :], pogadamy za kilka miesięcy, a czas zweryfikuje.

    Offline mackey

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #35 dnia: Listopad 18, 2016, 08:01:00 am »
    Moim zdaniem w przypadku dodawania przez użytkowników nie powinieneś opierać się na ISBN. Jeśli nie zdążysz dodać jakiegoś komiksu, to ktoś może Ci to później zablokować, dodając coś, co będziesz mógł tylko zmienić bezpośrednio na bazie. W przypadku pozycji dodanych przez użytkowników albo lepiej oprzeć się na jakimś niezależnym od danych identyfikatorze, albo trzymać je w osobnej tabeli niż "standardowe" pozycje.
    A tak na marginesie, to dziwię się, że wśród tylu szczegółowych rubryk opisujących komiks (jak kod EAN) brakuje czegoś tak podstawowego, jak tytuł oryginału :)
    Najlepiej dla wszystkich by było, jakbyście razem z jurasem zaczęli współpracować. Dziwię się, że juras9 dopiero teraz mówi, że też pracuje nad czymś podobnym.
    Powodzenia :)

    ISBN jest jedynym atrybutem mogącym zweryfikować jednoznacznie komiks. Co prawda nie wiem jeszcze czy wydania zeszytowe mają też ISBN, ale raczej na pewno mają na okładce jakiś ean. To jest własnie ten unikalny identyfikator. Co do tytułu - samo dodanie cechy nie stanowi żadnego problemu - problemem jest głównie jakość danych. Ciężko zdobyć dużo prostsze informacje niż to. Swoją drogą nie rozumiem skąd taka chęć wpisywania wszystkiego, łącznie z tytułem oryginału a taka niechęć do wpisania równoznacznej informacji jak ISBN.
    Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

    Offline mackey

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #36 dnia: Listopad 18, 2016, 08:07:21 am »

    To już niestety musztarda po obiedzie. W tej chwil żaden z nas nie zrezygnuje ze swojego projektu. Mackey nieźle realizuje front-end (choć szkoda, że bootstrap 3, a nie 4). Niestety mam wrażenie, że m.in. uproszczenia strony serwerowej czynią z jego dzieła portal jakich wiele, a to jest główny powód przez który zabrałem się za ten projekt. Szczegółów nie chcę w tej chwili zdradzać.


    Nie jesteśmy w piekarni :], pogadamy za kilka miesięcy, a czas zweryfikuje.

    Nie wiem skąd wniosek o ograniczeniu strony serwerowej - ten projekt nie ma żadnych ograniczeń serwerowo - programistycznych. Jeśli uznam, że jakaś funkcja będzie potrzebna (na podstawie sugestii użytkowników) to będzie dodana. Wszystko co jest planowane bądź blokowane wynika z założeń i obawy o zrobienie z tego systemu właśnie śmietnika jakich wiele w internecie. Rozumiem także wygodę twórców portalu typu piszemy silnik, a użytkownicy sobie sami dodają komiksy (win-win), tylko że my chcemy dodać wartość dodaną taką, że u nas nikt nie chce aby użytkownicy musieli dodawać komiksy, tylko, żeby one już tam były. A tu właściwie gadamy tylko o tym dodawaniu.
    Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

    Offline radef

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #37 dnia: Listopad 18, 2016, 09:04:01 am »
    Co prawda nie wiem jeszcze czy wydania zeszytowe mają też ISBN, ale raczej na pewno mają na okładce jakiś ean.
    Wszystkie czasopisma (czyli SW Komiks, Kaczor Donald itp.) mają tylko ISSN, który jest taki sam dla każdego numeru czasopisma, ale mają też unikalny EAN. Ale nie taki zwykły.
    Obecnie czasopisma Egmontu mają EAN-15, na który składa się 13 cyfr takich samych dla całego rocznika i 2 specyficzne dla numeru.
    Na przykładzie "Kaczora Donalda" mogę stwierdzić, że od 2005-17 do 2008-14 był stosowany zwykły EAN-13 (unikalny dla każdego numeru), natomiast wcześniej (od 1995, 1994 nie zawiera EAN-ów) stosowano taki sam jak dziś.
    Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
    Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

    Offline wilk

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #38 dnia: Listopad 18, 2016, 09:34:30 am »
    Nie wiem skąd wniosek o ograniczeniu strony serwerowej - ten projekt nie ma żadnych ograniczeń serwerowo - programistycznych. Jeśli uznam, że jakaś funkcja będzie potrzebna (na podstawie sugestii użytkowników) to będzie dodana. Wszystko co jest planowane bądź blokowane wynika z założeń i obawy o zrobienie z tego systemu właśnie śmietnika jakich wiele w internecie. Rozumiem także wygodę twórców portalu typu piszemy silnik, a użytkownicy sobie sami dodają komiksy (win-win), tylko że my chcemy dodać wartość dodaną taką, że u nas nikt nie chce aby użytkownicy musieli dodawać komiksy, tylko, żeby one już tam były. A tu właściwie gadamy tylko o tym dodawaniu.
    Sam pisałeś, że będziesz mieć bazę na ok. 90% komiksów wydanych w Polsce. Trzeba dać możliwość użytkownikom aby dodali te brakujące 10%. Inaczej cała inicjatywa będzie bez sensu.


    Nie wiem czy jest w polskim internecie pełna baza wszystkich komiksów wydanych w Polsce łącznie np. z zinami. Chyba jedynie Gildia i Aleja Komiksu mogłyby tu wchodzić w grę. Nie wiem jak jest z WAKiem bo szczerze mówiąc nie zaglądam tam. Polter ma natomiast duże dziury w swojej bazie, szczególnie jeżeli chodzi o komiksy wydane od mniej więcej 2012-2013 r.

    Offline mackey

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #39 dnia: Listopad 18, 2016, 09:39:18 am »
    Ale wiesz, że zmienione wydania wbrew regułom dostają ten sam numer?
    Nie jest to numer który jednoznacznie określa komiks.

    U mnie ISBN nie identyfikuje komiksu jako takiego, tylko robi to kolekcja atrybutów: Seria, Tytuł, Wydawca, Tom, Wydanie.
    W opisanej sytuacji teoretycznie wydawca nie zmieniając ISBNu powinien zmienic Wydanie. Jeśli tego nie robi, to sorry, ale nie jestem w stanie tego obsłużyć. Ew. możemy zmienić sami wydanie za niego. A jeśli robi zwykły dodruk, to w mojej ocenie nie ma sensu tego rozróżniać.
    ISBN ma za zadanie przy wprowadzaniu komiksu sprawić, że ktoś nie wpisze "bo mu się wydaje że nie ma" tylko wpisze coś co dość jednoznacznie przeszuka bazę. Lepiej niż wspomniana para. Jak ktoś nie będzie w stanie na komiksie, który ma w kolekcji znaleźć ISBNu, to tym bardziej nie będzie w stanie znaleźć wspomnianej piątki w całości.
    Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

    Offline mackey

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #40 dnia: Listopad 18, 2016, 09:43:10 am »
    Sam pisałeś, że będziesz mieć bazę na ok. 90% komiksów wydanych w Polsce. Trzeba dać możliwość użytkownikom aby dodali te brakujące 10%. Inaczej cała inicjatywa będzie bez sensu.


    Nie wiem czy jest w polskim internecie pełna baza wszystkich komiksów wydanych w Polsce łącznie np. z zinami. Chyba jedynie Gildia i Aleja Komiksu mogłyby tu wchodzić w grę. Nie wiem jak jest z WAKiem bo szczerze mówiąc nie zaglądam tam. Polter ma natomiast duże dziury w swojej bazie, szczególnie jeżeli chodzi o komiksy wydane od mniej więcej 2012-2013 r.

    Ale dlaczego zakładacie, że ja to napisze i zostawię. Ja chcę tą bazę uzupełniać - zarówno o nowości jak i i wydania archiwalne - użytkownicy pomogą - albo poprzez wpisanie w formacie jaki zaproponuję albo wyślą do mnie informację i ja to dodam. Jak nie pomoże osoba, której nie będzie się chciało poszukać ISBNu, to pomoże osoba, której się będzie chciało, bo będzie miała podobne zdanie do mojego w kwestii porządku w tym systemie. Albo ja znajdę to i uzupełnię. W tym momencie żadna baza nie funkcjonuje i jakoś dajecie radę. A okazuje się, że teraz jak ma powstać, to musi zawierać od razu wszystko itd. Spokojnie - będzie system powiadomień o nowo wprowadzonych pozycjach - będzie można je doklikać jak wprowadzimy za jakiś czas.
    Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

    Offline donTomaszek

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #41 dnia: Listopad 18, 2016, 10:48:39 am »
    Ja osobiscie bardzo Ci i Twojemu projektowi kibicuje oraz jestem pod wrazeniem logiki i funkcji jakie zaimplementowales.
    php?
    Sometimes I'd like to get my hands on God...

    Offline wilk

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #42 dnia: Listopad 18, 2016, 11:40:18 am »
    W tym momencie żadna baza nie funkcjonuje i jakoś dajecie radę. A okazuje się, że teraz jak ma powstać, to musi zawierać od razu wszystko itd. Spokojnie - będzie system powiadomień o nowo wprowadzonych pozycjach - będzie można je doklikać jak wprowadzimy za jakiś czas.
    Funkcjonuje - Polter, Lubimyczytać, Aleja komiksu. W dwóch pierwszych użytkownicy mogą manualnie dodawać brakujące pozycje. W Polterze dodanie noty musi zaakceptować administracja. Na lubimyczytać dodanie nowej pozycji nie wymaga żadnej akceptacji - weryfikacja następuje za pomocą ISBN.


    Spoko, ja nie mówię, że ma być wszystko od razu. Przyglądam się z ciekawością temu projektowi. Prawdopodobnie też będę z tej strony aktywnie korzystał więc również trzymam kciuki żeby wszystko się udało.

    Offline hans

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #43 dnia: Listopad 18, 2016, 10:16:23 pm »
    ISBN jest jedynym atrybutem mogącym zweryfikować jednoznacznie komiks. Co prawda nie wiem jeszcze czy wydania zeszytowe mają też ISBN, ale raczej na pewno mają na okładce jakiś ean. To jest własnie ten unikalny identyfikator.

    Jasne, zgadzam się z Tobą. Piszę tylko o tej grupie komiksów, które użytkownicy niezależnie od Ciebie dodadzą do bazy. One powinny mieć inne identyfikatory. Bo te dane mogą być błędne, więc nie powinieneś pozwalać, żeby miały wpływ na komiksy wprowadzane przez Ciebie. Przecież ktoś może wprowadzić wymyślony ISBN, który by później zablokował jakiś rzeczywisty komiks, który chciałbyś dodać. To tylko taka rada.

    Co do tytułu - samo dodanie cechy nie stanowi żadnego problemu - problemem jest głównie jakość danych. Ciężko zdobyć dużo prostsze informacje niż to. Swoją drogą nie rozumiem skąd taka chęć wpisywania wszystkiego, łącznie z tytułem oryginału a taka niechęć do wpisania równoznacznej informacji jak ISBN.

    Akurat tytuł oryginału wydaje mi się ważny - to nie jest tak, że gdy się pojawia, to jest znak, że zaczyna się "wpisywanie wszystkiego".

    Offline skil

    Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
    « Odpowiedź #44 dnia: Listopad 18, 2016, 10:50:15 pm »
    Tytuł jest istotny, bo czasem w oryginale to "Una ballata del Mare Salato", a u nas "Opowieść słonych wód"  :roll:
    qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

     

    anything