Autor Wątek: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów  (Przeczytany 63002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mackey

Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« dnia: Listopad 14, 2016, 09:55:30 pm »
Zgodnie z obietnicą publikuję pierwsze informację o portalu. Nie jestem jeszcze do końca zadowolony z jego wyglądu i funkcjonalności na dzisiaj, ale zależy mi też, żeby zebrać już jakieś pierwsze opinie i uwagi. Dlatego też otwieram nowy wątek, aby uwagi do portalu nie mieszały się z innymi podobnymi rzeczami.


Portal będzie dostępny pod adresem:
http://www.komiksy24.pl/


Dodatkowo każdy zarejestrowany klient otrzyma swoją subdomenę:
http://mackey.komiksy24.pl/ - zmienia się wtedy trochę wygląd strony


Zasada przynajmniej na razie będzie taka, że wchodząc przez www widzimy wszystkie komiksy i widzimy czy je mamy w kolekcji czy nie, natomiast wchodząc przez subdomenę mamy te same możliwości (wyszukiwanie, przeglądanie), ale komiksy są ograniczone wyłącznie do tego co w kolekcji mamy. To jest wstępne założenie - zobaczymy co przyniesie życie.


Na razie skupiłem się na samym katalogowaniu - cechach wydań itd, aby można było jak najszybciej uzupełniać dane. Nie działa jeszcze wyszukiwarka i filtrowanie wyników poza literami. Będę to wszystko robił już na bieżąco - najgorsze jeśli chodzi o programowanie za mną.
Nie działa jeszcze dodawanie komiksów do kolekcji - mam problem z subdomenami, aby system po zalogowaniu się na domenie głównej trzymał sesję także dla poddomeny - walczę z tematem.


Jutro wyślę zapytania do wydawców z prośbą o wsparcie materiałami - czekałem z tym aż nabierze to jakiś realnych kształtów i terminów.


Aby na razie uniknąć wszystkich pytań i sugestii które się nasuną podczas jakiś pierwszych przeglądań, to przybliżam listę funkcji, która już jest zaplanowana:


Podmiana tła na swojej stronie (jak na FB)
Podmiana avatara
Wgrywanie swoich zdjęć ogólnych - np. kolekcji - półek
Wgrywanie zdjęć konkretnego albumu (swojego) - np. z rysografem, czy uszkodzenie
System ocen - w skali 1:10, wyliczanie do 1 lub 2 miejsc po przecinku - tu wiele zależy od ilości użytkowników
Import własnych kolekcji w formacie CSV - rozpoznawanie albumów będzie albo opracowane po eanie, albo w sposób naturalny, ale wtedy nie zawsze się sparują - zobaczymy
Eksport kolekcji zawierający podstawowe informacje pozwalające na identyfikację albumu
Dodawanie znajomych - nie chodzi o powielanie FB, ale o system, który pozwoli zbudować system rekomendacji wg tego co kupili znajomi
Publikacja kolekcji - użytkownik sam zdecyduje, czy chce upublicznić swój katalog wszystkim, tylko znajomym, czy będzie portalu używał prywatnie
System rekomendacji - system na podstawie Twojej kolekcji podpowie czego Ci brakuje w kolekcji - będziemy bazować na systemie znajomości, systemie ocen i procentowym udziale komiksu w innych kolekcjach. Plus musi udać się branie pod uwagę jeszcze autorów i gatunki - to jest kluczowe przy rekomendacjach. To będzie uruchomione jak już się pojawią kolekcje - inaczej ciężko to będzie udźwignąć bez testów
Lista życzeń
Docelowo może lista rzeczy na sprzedaż


Plany są na jakieś notki o autorach, logotypach serii ale oczywiście wszystko zależy do możliwości czasowych i współpracy z wydawcami.


WAŻNE:
Można już rejestrować się na stronie aby sobie zaklepać login
http://www.komiksy24.pl/rejestracja/


Na razie poza założeniem konta nic na nim nie zrobicie.
Proszę także o rozważne zakładanie tych loginów - nie wiem czy chcę walczyć z jakimiś żartownisiami rejestrującymi śmieszne konta - na razie nie działa link potwierdzający, ale docelowo będzie więc wszyscy którzy się zarejestrują na pewno w końcu go dostaną. Konta nie potwierdzone będą usuwane.
Będziemy też ew uznawać roszczenia dotyczące znaków handlowych, czy marek - nie rejestrujcie się w sposób sugerujący kogoś innego dla żartów - nie mam za bardzo na to czasu - konta wątpliwe będą blokowane do czasu wyjaśnienia sobie wszystkich wątpliwości.
Maile podawane podczas rejestracji nie będą na pewno udostępnianie żadnym innym podmiotom - będą służyć wyłącznie komunikacji pomiędzy nami, a jeśli sytuacja miałaby się zmienić na pewno każdy zostanie poproszony o indywidualną zgodę np. na mailing.


Na razie tyle - bo już jestem po dość długim maratonie z tym związanym i chcę chwilę złapać oddechu. Możecie pisać w wątku, możecie pisać na PW.


Proszę zerknijcie na kartę komiksu:
http://www.komiksy24.pl/katalog/komiksy-europejskie/thorgal-1-zdradzona-czarodziejka-oprawa-miekka-egmont-polska-1.html
Zobaczcie czy czegoś nie brakuje poza datą wydania i planszami dodatkowymi. Wiem, ze fajnie byłoby dodać np. bohaterów, ale na razie boje się, że to nas przerośnie a dodatkowo nie dostaniemy tych danych od wydawców - ale biorę to pod uwagę. Jest też taki atrybut jak linia wydawnicza, tylko tego nie widać, bo żaden z testowych albumów tego nie ma - to jest np. Mistrzowie Komiksu czy Obrazy Grozy.


To jest ważne bo muszę ustalić ostateczny wzór importu komiksów do systemu.


Odezwę się także po wstępnych rozmowach z wydawcami do wszystkich osób, które deklarowały pomoc w zasileniu bazy i w projektowaniu samego systemu.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline Funny

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2016, 10:26:14 pm »
Czy po wprowadzeniu wszystkich zmian planujesz wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisu???

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2016, 10:35:28 pm »

Proszę zerknijcie na kartę komiksu:
http://www.komiksy24.pl/katalog/komiksy-europejskie/thorgal-1-zdradzona-czarodziejka-oprawa-miekka-egmont-polska-1.html
Zobaczcie czy czegoś nie brakuje poza datą wydania i planszami dodatkowymi. Wiem, ze fajnie byłoby dodać np. bohaterów, ale na razie boje się, że to nas przerośnie a dodatkowo nie dostaniemy tych danych od wydawców - ale biorę to pod uwagę. Jest też taki atrybut jak linia wydawnicza, tylko tego nie widać, bo żaden z testowych albumów tego nie ma - to jest np. Mistrzowie Komiksu czy Obrazy Grozy.


To jest ważne bo muszę ustalić ostateczny wzór importu komiksów do systemu.


Odezwę się także po wstępnych rozmowach z wydawcami do wszystkich osób, które deklarowały pomoc w zasileniu bazy i w projektowaniu samego systemu.


Może różne wydania komiksu. Thorgal 1 był wydany przez KAW, Koronę, Orbitę, Egmont, Hachette, oraz w magazynie Relax. Tłumaczenia są także rożne. Bywa, że i tytuły nie zawsze są identyczne, np: Thorgal 3 to Nad jeziorem bez dna lub Trzech starców z krainy Aran, Thorgal 2 Wyspa wśród lodów lub Wyspa lodowych mórz oraz wersja z błędem na okładce Wyspa lododowych mórz.
Wyzwaniem byłyby np: Tytusy i ich różne wersje.
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline mackey

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2016, 10:47:45 pm »
Ale to juz jest rozróżnione. Mamy wydawcę i tom - to juz określa czy to orbita, KAW czy Egmont. Pytanie czy numerować tomem w zależności od wydawcy czy ogólnie. Z jednej strony tracimy informację, które to jest ogólnie wydanie, ale teraz np. wprowadzając tytusa od prószyńskiego numeruję go od nowa, a nie muszę się zastanawiać, ile to już miało wydań wcześniej i czy to jest wydanie 23 czy 17
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline mackey

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2016, 10:53:35 pm »
Czy po wprowadzeniu wszystkich zmian planujesz wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisu???
Na ten moment nie planuję żadnych opłat. Jeśli rozrośnie się to tak, że nie będę w stanie tego utrzymywać bez kosztów (a na razie tak będę mógł), to wtedy albo spróbujemy wprowadzić reklamy albo jakiś abonament dla chętnych - np. za jakieś extra opcję jeśli wymyślę. Na pewno chcę aby zawsze można za darmo po prostu swoją kolekcję tu zaznaczyć i mieć do niej wgląd. Mam nadzieję, ze życie nie pokrzyżuje tych planów. M. in. dlatego w systemie znajdzie się eksport podstawowych danych - chodzi o to, że w przypadku np. zamknięcia portalu z różnych przyczyn ludzie nie zostali z ręką w nocniku, że będą musieli katalogować wszystko od nowa.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline pshemko79

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2016, 07:13:35 am »
Mnie razi 'Oprawa - Oprawa twarda'.
Zawsze bądź sobą... Chyba, że możesz być Batmanem... Wtedy zawsze bądź Batmanem...

Offline mackey

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2016, 08:03:40 am »
Mnie razi 'Oprawa - Oprawa twarda'.

Pomyślę - zmiana na samą Twardą nie będzie problemem, ale wtedy też w filtrze po prawej stronie się zmieni. Ale to chyba nie bedzie problem. To minuta jeśli zapadnie decyzja.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline Kielo

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2016, 09:07:07 am »
Swietny pomysl, ale rozumiem, ze katalogowac bedzie mozna tylko komiksy wydane w Polsce?

Offline mackey

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2016, 09:26:41 am »
Tak - a na pewno w początkowej fazie. W tym momencie inne opcje są nie do ogarnięcia czasowo. Ale widzę presję - mam pewien pomysł, ale póki co musimy ruszyć z polskimi wydaniami.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline Mawer

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2016, 10:00:28 am »
Brakuje mi wydawnictwa Planeta Komiksów. Pomysł wydaje się ciekawy, na pewno będę korzystać jak już wszystko będzie działać.

Offline wilk

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2016, 11:57:24 am »
Pierwszy raz spotykam się z kodem EAN. Wydaje mi się, że dla komiksów wystarczający byłby numer ISBN tym bardziej, że mówimy o polskich wydaniach.


Poddaję pod rozwagę zmianę "serii" na "cykl" tak jak na lubimyczytać. Potocznie Thorgal to seria ale jednak chyba bardziej prawidłowo to cykl. Serie to np. Mistrzowie Komiksu, Plansze Europy, DC Deluxe itd czyli serie wydawnicze.


Można dodać tytuł oryginalny i źródło opisu.


"Gatunek" zmieniłbym raczej na "Tematykę".


I jeszcze pytanie. Czy użytkownicy będą mogli samodzielnie dodawać brakujące pozycje do bazy danych?
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2016, 12:01:39 pm wysłana przez wilk »

Offline kenji

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2016, 12:09:00 pm »
Pomysł ciekawy. Będę się przyglądać.


Moja propozycja - aby przy danym tytule była statystyka - ile osób posiada dany tytuł w zbiorach.
Czy będzie można oceniać tytuły?


Pozdrawiam i mocy do pracy życzę:)

Offline skil

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2016, 12:34:55 pm »
Moim zdaniem możliwość dodawania komiksów obcojęzycznych jest kluczowa jeśli mówimy o katalogowaniu zbiorów. Sam mam coraz więcej pozycji zagranicznych i w przyszłości będę kupował ich więcej niż polskich. Chętnie skatalogowałbym swoje komiksy, ale wszystkie, a nie tylko te polskojęzyczne, dlatego fajnie, gdyby portal dawał możliwości podobne do bedetheque.








qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2016, 12:55:40 pm »
Jak kibicuję samej inicjatywie to niestety póki nie będzie wydań zagranicznych to niewiele mogę skorzystać. Komiksy angielskie i amerykańskie to 70% moich zbiorów i raczej te statystyki nie ulegną zmianie. Nie marudzę, cierpliwie będę czekał na rozrost możliwości dodawania zagranicznych wydań i dla sportu jak będzie już działać wszystko dodam to co mam z rynku krajowego (choć tu istotne będą starocie bardziej niż współczesny katalog).
perły przed wieprze

Offline mackey

Odp: Komiksy24.pl - portal dla kolekcjonerów komiksów
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2016, 01:08:02 pm »
Odpowiadam zbiorczo:


Planeta dodana


Kod EAN jest na każdym komiksie - to jest zazwyczaj ISBN bez kresek, ale on jest drukowany właściwie na każdym komiksie.
Uwagi dotyczące nomenklatury rozważę.


Na razie portal jest tworzony wyłącznie dla pozycji polskojęzycznych - nie zakładam problemu nie występowania pozycji - ale prawdopodobnie będzie formularz zgłoszeniowy, który pozwoli wysłać propozycję dodania komiksu do bazy.


Co do komiksów obcojęzycznych - rozumiem wszystkie oczekiwania, ale nie mogę pisać co 2-gi post tego samego - założenia systemu są na ten moment takie, że baza jest a jedynie tworzymy z niej kolekcję. A Wy proponujecie bazę tworzoną przez użytkowników co w mojej ocenie jest na ten moment niemożliwe. Nawet jeśli będzie to oznaczało, że nie wszyscy będą zadowoleni i nie wszyscy z tego rozwiązania skorzystają. Co tydzień wychodzi w samych Stanach od kilkudziesięciu do kilkuset pozycji. A to sa tylko pozycje aktualne - do tego wydania zbiorcze, dodruki, warianty itd. Każdy patrzy przez pryzmat swoich kilkudziesięciu TPB czy zeszytów. Nie rozumiem, czemu nie można rozbić swojej kolekcji na 2 systemy - polski katalog (mój), który będzie dzięki zawężeniu pełny i zagranica - na pewno są systemy które pozwalają na katalogowanie wydań zagranicznych - nie róbmy czegoś co już jest.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

 

anything